κουταβι αμσταφ δαγκωνει απιστευτα βοηθεια :)


originalistas

Member
9 Μαρτίου 2017
12
3
43
καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους.απεκτησα ενα κουταβακι αμσταφ του εχω ενα καρο παιχνιδια και αυτο προτιμα τα χερια μου ποδια κλπ.εχω δει διαφορα videos στο internet πως να αποφυγουμε το biting n nipping αλλα η μικρουλα δε χαμπαριαζει :p εχω μεγαλωσει και αλλα κουταβακια απλα με το συγκεκριμενο εχω θεμα γιατι με εχει τσακισει και μ χει κανει σημαδια.φοβαμαι μηπως βγει επιθετικο αν και γνωριζω οτι ειναι φυσιολογικο το να δαγκωνει.υπαρχει καποιος τροπος να μπορεσω να το σταματησω?εχω δοκιμασει να κανω ηχο οτι ποναω σα σκυλακι οταν δαγκωνει και να φευγω.εχω δοκιμασει να σταματαω το παιχνιδι να το αφηνω μισο λεπτο μονο του να καταλαβει οτι αυτο που κανει δεν ειναι καλο τπτ.εχω δοκιμασει ακομα και να ριχνω νερο οταν δαγκωνει απο ψεκαστιρι που κανουμε τα τζαμια και αλλα τα οποια δεν βοηθησαν.εχει τυχει σε καποιον τετοια περιπτωση?η καποια προταση που να μπορει να με βοηθησει?ευχαριστω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Ο προμηθευτής σου, τι σου λέει; Τι συμβουλές σου δίνει;
 


originalistas

Member
9 Μαρτίου 2017
12
3
43
μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο απλα εγω ανυσηχω ισως και χωρις λογο.ειναι μωρακι 70 ημερων απλα το δαγκωμα της ειναι πολυ δυνατο και φοβαμαι μηπως το συνεχισει και μετα
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
μου λεει οτι ειναι φυσιολογικο απλα εγω ανυσηχω ισως και χωρις λογο.ειναι μωρακι 70 ημερων απλα το δαγκωμα της ειναι πολυ δυνατο και φοβαμαι μηπως το συνεχισει και μετα
Καλησπέρα.Εχω και εγώ ένα κουτάβι 4 μηνων γ.π το οποίο είναι ιδιαίτερα δαγκανιαρικο.Αυτο που μ έχει βοηθήσει είναι να έχω πάντα πρόχειρο ένα παιχνίδι.Αυτο που κάνω εγώ είναι όταν δαγκώνει τον μαλωνω με ένα έντονο μη ,του χώνω το παιχνίδι του στο στόμα και αφού αρχίσει να ασχολείται με αυτό τον επιβραβευω.Το κουτάβι προφανώς έχει φαγούρα στα δόντια και γι αυτό δαγκώνει,άλλωστε αυτό είναι και το παιχνίδι που έπαιζε με τα αδέλφια του.Σε ποια ηλικία το πήρες από την τοκετό ομάδα?
 


originalistas

Member
9 Μαρτίου 2017
12
3
43
60 ημερων τωρα ειναι 72!ευχαριστω για της απαντησεις οποτε να μην ανυσηχω οτι ισως βγει επιθετικο ετσι?παντως το μη δειχνει να το απολαμβανει και συνεχιζει απτοητο :p
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Και κάτι άλλο χωρίς να είμαι ειδικός.Αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν αρκεί να μαλώνεις το σκύλο όταν κάνει κατι,αλλά να του δείξεις τη πρέπει να κάνει.Π.χ δεν βοηθάει μόνο να μαλώσεις το σκύλο την ώρα που κάνει κάπου την ανάγκη του.πρεπει να του δείξεις που θες να τη κάνει
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
60 ημερων τωρα ειναι 72!ευχαριστω για της απαντησεις οποτε να μην ανυσηχω οτι ισως βγει επιθετικο ετσι?παντως το μη δειχνει να το απολαμβανει και συνεχιζει απτοητο :p
Κοίτα το αν θα βγει επιθετικό ένα κουτάβι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Dna, εμπειρίες, φόβος, κυριρχικοτητα κλπ.Οταν λες τ απολαμβάνει?
 


originalistas

Member
9 Μαρτίου 2017
12
3
43
σα να μη χαμπαριαζει χαριτολογωντας το ειπα.απλα ειμαι λιγο αγχωδης τυπος ισως αγχωνομε χωρις λογο(καταραμενες κρισεις πανικου).μαμα μπαμπας παντως ειναι αψογα πολυ καλα με ανθρωπους και ζωα.σκεφτηκα να παρω το pet corrector για οταν δαγκωνει εκει που δε θελω.απλα δε το εχω ξαναχρησιμοποιησει και δε ξερω αν λειτουργει η οχι
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
σα να μη χαμπαριαζει χαριτολογωντας το ειπα.απλα ειμαι λιγο αγχωδης τυπος ισως αγχωνομε χωρις λογο(καταραμενες κρισεις πανικου).μαμα μπαμπας παντως ειναι αψογα πολυ καλα με ανθρωπους και ζωα.σκεφτηκα να παρω το pet corrector για οταν δαγκωνει εκει που δε θελω.απλα δε το εχω ξαναχρησιμοποιησει και δε ξερω αν λειτουργει η οχι
Το πήρες από εκτροφέα η byb?Δε ρωτάω για να πω κάτι κακό ,απλά αν το έχεις πάρει από εκτροφέα ίσως ξέρει κάτι περισσότερο.Το pet corrector τι είναι?Είμαι και εγώ πολύ αγχώδης με το σκύλο μ όποτε μην ανησυχείς.Τα παιδιά στο φόρουμ έχουν πολλές γνώσεις και θέλουν να βοηθήσουν οπότε κάτι θα γίνει.Εχεις κάνει καθόλου βασική υπακοή?Έστω μόνος σ?Δλδ κάτσε κάτω κλπ?
 


originalistas

Member
9 Μαρτίου 2017
12
3
43
δεν ειναι πολυ μωρο?φοβαμαι εννοω να του δωσω λιχουδιες γιατι σε οτι σκυλια ειχα μονο με λιχουδιες τους μαθαινα ισως ειμαι και λαθος.απο εκτροφεα το πηρα απλα δεν εχει σημασια νομιζω για αυτο δε το ανεφερα καθολου γιατι θα με ρωτησουν ποιος τι κλπ και δε θελω να μπω στη διαδικασια καταλαβαινεις.μιλαμε σχεδον καθε μερα στο τηλ.το pet corrector ειναι ενα που βγαζει ηχο που το ακουνε μονο τα σκυλια και ειναι μαλλον ενοχλητικο και σταματανε.μπορεις να το τσεκαρεις και στο σκρουτζ
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
δεν ειναι πολυ μωρο?φοβαμαι εννοω να του δωσω λιχουδιες γιατι σε οτι σκυλια ειχα μονο με λιχουδιες τους μαθαινα ισως ειμαι και λαθος.απο εκτροφεα το πηρα απλα δεν εχει σημασια νομιζω για αυτο δε το ανεφερα καθολου γιατι θα με ρωτησουν ποιος τι κλπ και δε θελω να μπω στη διαδικασια καταλαβαινεις.μιλαμε σχεδον καθε μερα στο τηλ.το pet corrector ειναι ενα που βγαζει ηχο που το ακουνε μονο τα σκυλια και ειναι μαλλον ενοχλητικο και σταματανε.μπορεις να το τσεκαρεις και στο σκρουτζ
Κοίτα στον δικό μ μάθαινα τα βασικά από τη δεύτερη βδομάδα.Ισως και νωρίτερα.Αλλα κάποια στιγμή αφού έχει μάθει την εντολή η επιβράβευση μπορεί να γίνει ένα χάδι και πιο μετά μόνο λεκτική και ανά διαστήματα να δίνεις λιχουδια.Με τον δικό μ δούλεψε πολύ καλά αλλά ίσως κάποιος ποιο έμπειρος να ξέρει καλύτερα.Το ξέρω τελικά το pet corrector.Μ είχαν φέρει κάτι παρόμοιο από τα jumbo αλλά για το γαύγισμα.Δε δούλεψε ποτέ.Ο σκύλος είτε το είχα κλειστό είτε ανοιχτό το ίδιο και το αυτό.Τελικα τον έμαθα πότε να γαυγίζει
Και μετά τον έμαθα και να σταματάει.Απο τότε γαυγίζει μόνο αν βλέπει κάποιον άγνωστο από τη βεράντα και σχεδόν ποτέ στο σπίτι
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Εγω τον δικο μου του ελεγα ξαφνικα μη ή εναν εντονο πολυ ηχο και ξαφνιαζοταν.. Σταματουσα να παιζω μαζι του.. Μετα παλι ξανα.. Αλλα αργησε λιγο δλδ ηθελε αρκετη υπομονη.. Εχοντας βεβαια και μασουλιτιρια με τα οποια οταν ασχολιοταν επιβραβευα ή εκρυβα μεσα τους λιχουδιες
..Δεν αλλαξα καθολου τακτικη κ σιγα σιγα το σταματησε..ειναι λιγο της υπομονης πιστευω το συγκεκριμενο θεμα..
 


originalistas

Member
9 Μαρτίου 2017
12
3
43
ευχαριστω παιδια απλα ειναι το αγχος.παντως οποιον δει σπιτι τον γλυφει και οταν τον μαθει αρχιζει τα δαγκωματα:p
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
ευχαριστω παιδια απλα ειναι το αγχος.παντως οποιον δει σπιτι τον γλυφει και οταν τον μαθει αρχιζει τα δαγκωματα:p
Όταν τους αρχίζει τα δαγκώματα αυτοί τι κάνουν?Το ρωτάω αυτό γτ ο σκύλος μπορεί να μπερδεύεται αν π.χ κάποιος τον παίζει κ κάποιος άλλος τον μαλώνει κλπ
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


originalistas

Member
9 Μαρτίου 2017
12
3
43
εχεις δικιο σε αυτο τη χαιδευουν.sorry αργησα να απαντησω.θα προσπαθησω να το κοψω και αυτο
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
εχεις δικιο σε αυτο τη χαιδευουν.sorry αργησα να απαντησω.θα προσπαθησω να το κοψω και αυτο
Δεν υπάρχει πρόβλημα.Ειμαστε εδώ για να βοηθήσουμε όσο μπορεί ο καθένας.Για να μη παρεξηγηθω για προηγούμενο ποστ μ.Τη καλύτερη εκπαίδευση θα στη κάνει ο εκπαιδευτής.Αν δεις ότι δεν υπάρχει βελτίωση ή ότι χειροτερεύει θα χρειαστείς επαγγελματία.Απλα θεωρώ ότι τ κουτάβι είναι πολύ μικρό και μπορείς να το φτιάξεις αυτό τ θέμα.
 




FidelCastro

Member
17 Ιουνίου 2016
23
39
38
Είχα ακριβώς την ίδια ερώτηση με το Αμσταφ μου όταν ήταν κουταβος. Αίμα και τρύπες τα δάκτυλα μου όλα. Τραγική κατάσταση. Σκισμενα ρούχα, φόρμες. Αυτό που έκανα ήταν : έβγαζα τσιριχτη κραυγή (αου), και σηκωνομουν και έφευγα από εκεί που παίζαμε και κλεινομουν στην τουαλέτα για 2 λεπτά. Ε το έκοψε σιγά σιγά. Πάντως αν μεγαλώσεις με αγάπη, σωστά και χωρίς ξύλο ένα Αμσταφ, θα γίνει τόσο επιθετικό με τους ανθρώπους που θα τους γλυφει παντού.. Χαχαχα
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Η δικια μου επισης ηταν τρομερα δαγκανιαρα και εσφιγκε τα σαγονια της κιωλλας και με ειχε γεμησει γρατζουνιες καποιες αρκετα βαθιες σε σημειο να ματωνω(μηνες μετα ακομα εχω σημαδια) , αυτο που ακολουθησα εγω ειναι να φευγω απο το χωρο και να τη σηκωνω αγκαλια να χανει τον ελεγχο , πλεον δεν δαγκωνει καθολου
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3