κουταβι λαμπραντορ και ασκηση


dimvagio

Well-Known Member
5 Δεκεμβρίου 2009
112
0
32
thessaloniki
εχουν ακουστει πολλα για την ασκηση..:p θα ηθελα να μαθω κατι συγκεκριμενο.. ποση ωρα βολτα(δεμενο) χρειαζεται τη μερα ενα κουταβι λαμπραντορ(5 μηνων)? και ποση ωρα τρεξιμο?
 




labrador27

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2009
209
0
thessaloniki
Δε νομιζω πως υπαρχει συγκεκριμενη ωρα.ειναι καλο παντως οσο ειναι μικρο να γυμναζεται για να ειναι καλα.
Χωρις να εχω εμπειρια οταν ηταν πιο μικρη η δικια μου,εβλεπα και επραττα.Αν την αφηνα πολλη ωρα να τρεχει και μετα εβλεπα οτι ειναι κοματια και δε μπορει να παρει τα ποδια της,μειωνα την ωρα του τρεξιματος.Αν εβλεπα οτι μετα τη βολτα συνεχιζε να κανει σκανδαλιες στο σπιτι την επομενη φορα την ''ετρεχα'' πιο πολυ,μεχρι να βρω την χρυση τομη-δηλαδη ναι μεν να ειναι κουρασμενη στο σπιτι αλλα οχι ''ψωφια''
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Γεια σας παιδια...εχω μια ερωτηση...εχω ενα λαμπραντορ 6 μηνων...οταν το βγαζω βολτα γενικα δεν τραβαει καθολου...συνηθως στη βολτα δεν την αφηνω να μυριζει σε ολα τα δεντρα κτλ...οταν μερικες φορες την αφηνω να μυριζει οπου θελει αυτη μετα αρχιζει να τραβαει αρκετα...τι μπορω να κανω? τελικα στη βολτα τα αφηνουμε να μυριζουν οσο θελουν η οχι?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.712
3.886
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γεια σας παιδια...εχω μια ερωτηση...εχω ενα λαμπραντορ 6 μηνων...οταν το βγαζω βολτα γενικα δεν τραβαει καθολου...συνηθως στη βολτα δεν την αφηνω να μυριζει σε ολα τα δεντρα κτλ...οταν μερικες φορες την αφηνω να μυριζει οπου θελει αυτη μετα αρχιζει να τραβαει αρκετα...τι μπορω να κανω? τελικα στη βολτα τα αφηνουμε να μυριζουν οσο θελουν η οχι?
Μαθε της την εντολη "διπλα". Υπαρχουν δυο ειδη βολτας, η μια ειναι ο σκυλος σε θεση "διπλα" και η αλλη οταν αφηνουμε το σκυλο να τραβαει το λουρι ή ελευθερο και να μυριζει.
Γνωμη μου ειναι πως δεν χρειαζεται να περιοριζουμε το μυρισμα ή/και το σημαδεμα, εκτος κι αν προκειται για κυριαρχικο σκυλο.
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
η μικρη περπαταει παντα στο διπλα...αλλα αν την αφησω και την καλομαθω λιγο τοττε τραβαει για να παει να μυρισει...δεν ξερω τι να κανω...
 




AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
οχι σαν εντολη δεν το ξερει...απλα απο μονη της περπαταει διπλα μου...θα προσπαθησω να της μαθω την εντολη...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95