κοψιμο αυτιων σε ποιμενικούς


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
διαβαζοντας κατα καιρους τα σχετικα θεματα στο φορουμ, παρατηρησα οτι ολοι σχεδον ειναι κατα του κοψιματος αυτιων.
επισης εχω διαβασει οτι πλεον ειναι παρανομο.
εγω θεωρω οτι στους ποιμενικους, ειναι χρησιμο, οχι για λογους καλαισθησιας (αν και λατρευω την μουρη της δικιας μου , με τα τσουλουφακια που πετιουνται δεξια κι αριστερα απο τα κομμενα της αυτια:) και δεν θα μου αρεσε τοσο στο φυσικο της) , αλλα για λογους προστασιας απο τραυματα σε ενδεχομενη παλη με το ζωο εισβολεα.
επισης εχω παρατηρησει χροονια τωρα σε χωρια της ηπειρου τους ελληνικους ποιμενικους με το ενα μονο αυτι κομμενο ( εαν γνωριζει καποιος για ποιο λογο γινεται, ας μας πει, ειμαι πολυ περιεργη.. διοτι εχω ακουσει οτι το κανουν για να ακουει καλυτερα ο σκυλος, αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει.. για ποιο λογο δεν κοβουν και τα δυο? κατι υποψιαζομαι, αλλα ας πει καποιος που σιγουρα ξερει)
επισης ακομη και σαν παραδοση να το εχουν, εμενα δεν με ενοχλει καθολου, απεναντιας μου αρεσει.
σε τετοιες λοιπον περιπτωσεις, οσοι εισαστε κατα του κοψιματος, ποια ειναι η αποψη σας?
 
Last edited by a moderator:


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Συνεχίζουμε να είμαστε κατά του κοψίματος.... (μας θυμίζει άλλα κοψίματα..)

Το κόψιμο δεν είναι παράνομο... δεν είναι αποδεκτό σε εκθέσεις μορφολογίας σε κάποιες χώρες.. κανένας δε θα σταματήσει το φιλαράκο που μόλις απέκτησε το νέο του ντόμπερμαν να επισκεφθεί τον συνοικιακό του κτηνίατρο για να κάνει την τόσο απαραίτητη για τη φυλή επέμβαση.....
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Γαια, για τους ποιμενικους ρωταω.. ποια ειναι η γνωμη σου? οχι για τα ντομπερμαν.
(αν και ειδα ροτ ΝΕΟ , με κομμενη ουρα να διαγωνιζεται αναμεσα στα αλλα στην εκθεση;))
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Γαια, για τους ποιμενικους ρωταω.. ποια ειναι η γνωμη σου? οχι για τα ντομπερμαν.
(αν και ειδα ροτ ΝΕΟ , με κομμενη ουρα να διαγωνιζεται αναμεσα στα αλλα στην εκθεση;))
σου άρεσε???
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ρε μακη, για τους ποιμενικους ρωταω την ευα μου μεσα:D
(αν και δεν μου αρεσουν τα ροτ, τα προτιμω με κομμενη:cool:, απο την αλλη ομως, μου αρεσουν ολα αυτα που μου μεταφερει η ουρα ενος σκυλου και με αυτο το κουραδακι που τους αφηνουν απο πισω.....:p )
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Τα Ασιάτικα είναι ωραία με τα κομμένα αυτιά...

Κάποια από τα ελληνικά ποιμενικά είναι πολύ ωραία, άλλα είναι χάλια και κακόμοιρα....

Εμένα τα χάσκια, έχουν πλεόν όλα από μία τρύπα σε ένα αυτί τους... ο καθένας από κάποιον/α άλλο/η... Εντάξει, δε πιστεύω ότι πέθανε και κανένα σκυλί από αιμορραγία από σκισμένο αυτί...τρέχει αίμα μπόλικο, κόκκινο και ωραίο, πήζει σε 2.5 λεπτά, γλύφουμε το πασαλειμμένο, τελειώσαμε... τώρα, αν σε καθημερινή βάση μαλώνει με εισβολείς, ε ναί κόψτα τα ρημάδια, κρίμα έίναι....

αλλά πέραν αυτού, πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα αισθητικής....

εγώ είμαι πολύ υπέρ της αισθητικής :cool:
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Εχω και κομμενα και ακοπα και θα κοψω κι αλλα, αλλα για μενα δεν εχει διαφορα. Παρανομο δεν ειναι.
Παντως ενα ζητημα: Στο παρελθον, οσοι απο γνωστους η πελατες αφησαν τα αυτια φυσικα, για λογους ...τρυφεροτητας, καποια στιγμη εδωσαν το σκυλο.
Τι σας λεει; Εμενα οτι τελικα δεν ηθελαν πραγματικα αυτη τη φυλη.
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Γενικά είμαι κατά στο να κόβουμε τα αυτιά και ουρά!!

Τα αυτιά άντε να τα δεχτώ κάπως, στα δικά μου βέβαια δεν θα το έκανα ποτέ!

Όσο για το κόψιμο της ουράς, πείτε μου λίγο θα σας άρεζε να σας έκοβαν ένα απο τα δάκτυλα σας?...Έστω όταν θα ήσασταν μωρά ακόμα και δεν θα καταλαβαίνατε τίποτα...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εκτός από τον λόγο των μαχών και την αισθητική που είναι τελείως υποκειμενική υπάρχει άλλος λόγος για το κόψιμο των αυτιών?

Προσωπικά δεν μου αρέσει σαν ιδέα το κόψιμο των αυτιών ή της ουράς και αν δεν εξυπηρετεί σε τίποτα προτιμώ να μην γίνεται
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
ξερω οτι τιν κοβουν σε μερικες ρατσες απο κινιγοσκιλα γιατι τις χτιπουν κατα τιν διαρκια του κινιγιου και της μεταφορας!
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Στο ερωτημα της galazio.Σε μια παλια κυνολογια (φαντασου τωρα) ειχαν γραψει πως εκοβαν το ενα αυτι απο τα τσοπανοσκυλα για να ακουνε καλυτερα το βραδυ οταν ξαπλωνουν .Δηλαδη ξαπλωναν τα ζωα με το κομμενο αυτι προς τα πανω και οχι προς την γη.Πρακτικοι λογοι δλδ.Αυτα ειχα διαβασει τοτε. Στα ντοπερμαν και στις υπολοιπες φυλες κοβονται για αλλους λογους.
 
Last edited:


Diogenes

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
155
0
32
Κομοτηνή
Στο ερωτημα της galazio.Σε μια παλια κυνολογια (φαντασου τωρα) ειχαν γραψει πως εκοβαν το ενα αυτι απο τα τσοπανοσκυλα για να ακουνε καλυτερα το βραδυ οταν ξαπλωνουν .Δηλαδη ξαπλωναν τα ζωα με το κομμενο αυτι προς τα πανω και οχι προς την γη.Πρακτικοι λογοι δλδ.Αυτα ειχα διαβασει τοτε. Στα ντοπερμαν και στις υπολοιπες φυλες κοβονται για αλλους λογους.
Όπως?
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
ναι, αλλα γιατι δεν κοβουν και τα δυο , αλλα μονο το ενα?
ειπαμε να ακουνε καλυτερα ,αλλα μην το παρακανουνε κιολας:D!Πιστευω πως αν εκοβαν και τα δυο ειχαν περισσοτερες πιθανοτητες να γεμισουν με ξεροχορτα και αλλα ζιζανια,απο οτι το ενα.Ειπαμε οι τσοπανηδες ειναι πρακτικοι ανθρωποι.
Όπως?
Αισθητικους ,τραυματισμων.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εγώ έχω διαβάσει ότι στους Ελληνικούς ποιμενικούς κόβουν τo ένα αυτί για τον λόγο που αναφέρει ο Greedy.
Τα σκυλιά εκφράζονται κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό με τα αυτιά και την ουρά, κι αυτό από μόνο του είναι για μένα αρκετός λόγος να μη τα κόβουμε. Δεν παύει να είναι ακρωτηριασμός. Είχα διαβάσει ότι γι αυτό ακρωτηριάζουν ράτσες όπως ντόπυ και ρόττυ, για να μη φαίνεται το πως αισθάνονται, φόβο κλπ.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Είχα διαβάσει ότι γι αυτό ακρωτηριάζουν ράτσες όπως ντόπυ και ρόττυ, για να μη φαίνεται το πως αισθάνονται, φόβο κλπ.
Διαδοσεις παιδι μου .Αυτος που το ειπε αυτο θα πρεπει να ειχε πει και το αλλο, για το μυαλο του ντοπερμαν.Ξερεις που μεγαλωνει περισσοτερο απο το κρανιο του και τρελενεται... κτλ κτλ.;)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Είδες;

Μιά ερώτηση, 2 τελείως αντίθετες απαντήσεις, έκλεισε και αυτό το θέμα...
τελικά έχει γίνει ωραία κουβέντα
ενώ συναφείς απαντήσεις για άλλες ερωτήσεις
διασταυρώνονται
με σχετικές ερωτήσεις απο προηγούμενες απαντήσεις:D:D:D

άκουσα ότι βγάζουν και νύχια δόντια
να τρελαθώ κι άλλο ή είναι ράδιο αρβύλλα???:mad:

βέβαια το θέμα είναι
κόψιμο αυτιών σε ποιμενικούς
δεν λέω
αλλά δεν είναι και τελείως άσχετα όλα τα υπόλοιπα
κι αυτά σκυλιά είναι:D
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf