κούρεμα σε maltezaki


aretoula

Member
3 Ιουνίου 2014
9
0
33
Το εμβολιο της λυσας το καναμε 6 μηνων και μην σου πω... Δεν μας ανεφερε κατι μονο που του εκανα το εμβολιο για τα κουνουπια γιατι το εκρινε πολυ απαραιτητο για ελλαδα κυριως
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κανατε το εμβολιο για τη Λεϊσμάνια αλλά δεν ανεφερε τίποτα για αμπουλα? Δεν θα σχολιάσω το "πολύ απαραίτητο" αυτό ειναι θέμα αποψης κτηνιατρου.
Να ρωτησω αν εχει παρει χάπι εσωτερικής αποπαρασίτωσης?
Έχεις πολύ διάβασμα!!! Από τα εντελώς πρώτα περί αποπαρασιτώσεων. Καθε μηνα πρεπει να βάλεις αμπουλα για ψύλλους/τσιμπουρια, ενδεχομένως τους καλοκαιρινους μήνες καποιο κολαρο και καθημερινά ψέκασμα με σιτρονέλλα για να εισαι σιγουρη οτι δεν θα τσιμπηθει από φλεβοτόμο σκνίπα (αυτή που μετάδίδει το καλααζαρ - κανατε εμβόλιο αλλά 100% τίποτα δεν σε προστατευει).Καθε τρίμηνο πρεπει να κάνετε εσωτερική αποπαρασίτωση και αν εισαι βόρεια ελλάδα, να καλύπτει και το σκουλήκι της καρδιάς το όποιο χάπι επιλέξεις.
Αν ο κτηνιατρος δεν στα εχει πει αυτά, στη θέση σου θα τον αλλαζα!
 


aretoula

Member
3 Ιουνίου 2014
9
0
33
Κατσε να σου πω :p λοιπον εχει κανει 4 εξιτελ ντρονουτ ντουλπακ και χαπι για εχινοκκοκο καθε 3 μηνες τον ιουλιο εχω το αλλο... Παρβαντογκ τετραντογκ τετραντογκ τετραντογκ τετραντογκ ραμπισιν το διπλο το τελευταιο τετραντογκ και το γκουαρντιαν επομενο νοεμβριο
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
μια χαρά τα λες... σκάλιμπορ ή άλλο αποπαρασιτικό κολάρο έχετε βάλει? αμπουλες για σκνιπα, τσιμπούρια και ψύλλους? Και αν όπως λες έχεις ήδη βρει τσιμπουρι πάνω του τότε καλό θα ειναι να πας να κανεις εξέταση για ερλίχεια... βασικά δεν ειναι απλά καλό! Οπωσδήποτε πρεπει να πας
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
τα τελευταία ειναι τα εμβόλια που κάνατε? αυτά δεν μπορώ να τα ξερω, καθε κτηνιατρος επιλέγει διαφορετικό σχήμα εμβολιασμου. Αλλά σε αυτό "4 εξιτελ ντρονουτ ντουλπακ " to exitel είναι χάπι αποπαρασιτωσης, τα υπολοιπα?
 


aretoula

Member
3 Ιουνίου 2014
9
0
33
Αυτα που βλεπετε δεν ξερω τι σημαινουν :( αυριο παω για αμπουλα πρωι πρωι ευχαριστω
 

Attachments



ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
το tetradog είναι η εταιρία που βγάζει το εμβόλιο, το ειδος του εμβολιου ειναι το χρωματιστό γράμμα μπροστά.
Περαν αυτου στις αποπαρασιτώσεις δεν βλέπω αμπουλα. Οποτε διάβασε εδω στα αναλογα θέματα και αύριο παίρνεις αυτυή που σου κάθεται καλύτερα.
 




kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Εμένα πάντως που βάζουμε αμπούλες τόσους μήνες κανείς δεν μου τις έχει περάσει στο βιβλιάριο..Μόνο τα εμβόλια τα πρώτα και το αντιλυσσικό φαίνονται ,η εξέταση για καλααζαρ.. Α ,αμπούλες των τελευταίων 2 μηνών...Δεν τα γράφουν όλοι οι κτηνίατροι κι άμα είσαι και καινούριος στο θέμα "έχω κατοικίδιο" δεν ξέρεις τι να απαιτήσεις.Όπως ήμουν κι εγώ πριν 6 μήνες...Διάβασε πολύ, εμένα το ίντερνετ και το φόρουμ μου άνοιξε τα μάτια ...
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Και σε μένα το ιδιο... Στο βιβλιάριο αναφέρονται μονο τα εμβόλια και καποιες αγωγές που κάναμε παλια. Οχι οι αμπούλες:X3:
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εμένα πάντως που βάζουμε αμπούλες τόσους μήνες κανείς δεν μου τις έχει περάσει στο βιβλιάριο..Μόνο τα εμβόλια τα πρώτα και το αντιλυσσικό φαίνονται ,η εξέταση για καλααζαρ.. Α ,αμπούλες των τελευταίων 2 μηνών...Δεν τα γράφουν όλοι οι κτηνίατροι κι άμα είσαι και καινούριος στο θέμα "έχω κατοικίδιο" δεν ξέρεις τι να απαιτήσεις.Όπως ήμουν κι εγώ πριν 6 μήνες...Διάβασε πολύ, εμένα το ίντερνετ και το φόρουμ μου άνοιξε τα μάτια ...
Είναι να ξέρεις ή να ξέρουν... ο δικός μας κτηνίατρος βάζει πάντα τα αυτοκόλλητα από αποπαρασίτωση και γράφει την αμπούλα με ημερομηνία όταν πάμε εκεί σε έλεγχο και τα βάζουμε όλα αλλιώς μου έχει δείξει πως να τα γράφω εγώ (για να μη ξεχνιέμαι κιόλας)
 
  • Like
Reactions: ghelly and kanarini




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Μπορουμε και να το απετησουμε αυτο και αν του πουμε εμεις να το κανει;
Δεν νομίζω να σου αρνηθεί αν το ζητήσεις εφόσον κάνεις εκεί την αποπαρασίτωση και όχι μόνος σου
 




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Ρε παιδιά δεν είναι θέμα απαίτησης! Στις αποπαρασιτώσεις δεν βάζει καν σφραγίδα ο γιατρός απλά είναι για υπενθύμιση δεν είναι εμβόλιο!

Και να.... πρέπει να δώσω mlbemax,,,, (το ξέχασα.....) δεν θα πάω στον γιατρό το παίρνω το δίνω γράφω ημερομηνία για να θυμάμαι την επανάληψη!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight