κρεας και λαχανικα


maria

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
117
2
Κερατέα
αυτο που ταιζω τον σκυλακο μου ειναι κοτοπουλο,συκωτι,κιμας μοσχαρισιος,τονος απο κονσερβα !ολα αυτα τα κανω βραστα με κολοκυθακια,προκολο,σπανακι,καροτα και μερικες φορες με ρυζι!Καπου ειχα διαβασει εδωμεσα οτι μια καλη πηγη ασβεστιου ειναι το τσοφλι αυγου!μπορω σε αυτο το φαγητο που δινω στον σκυλακο να ριχνω απο πάνω την σκόνη απο το αυγο ?θεωρειται ισοροπημενη διατροφη ολα αυτα που τοου δίνω??
ευχαριστω!:)
 




maria

Well-Known Member
18 Σεπτεμβρίου 2008
117
2
Κερατέα
καλημερα!εχω διαβασει απο καιρο το συγκεκριμενο κειμενο και ετσι αποφασισα να του δίνω αυτα που εγραψα παραπανω.Αυτο που δεν δινω σιγουρα ειναι κοκαλα!Πως θα παρει ομως το ασβεστιο?Αυτο με το τσοφλι αυγου λέω να το κανω αλλα δεν ξερω πως να το δίνω?Το φαγητο κυριως ειναι βραστο και αφηνω ζουμακι!Να το πασπαλιζω και να το ανακατεβω με ολο το φαγητο?ΑΝ δεν ειναι βραστο και ειναι ψητο να το ριχνω απο πάνω?το τσόφλι αυγου να ειναι βρασμενο πριν το κάνω σκόνη ?Δεν ξέρω αν με καταλαβαινετε?:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το ασβέστιο βρίσκεται ως επί το πλείστον, στα κόκαλα και στα γαλακτοκομικά προϊόντα.

Κόκαλα μπορείς να δίνεις ωμά.

Σχετικά με τα τσόφλια αβγού.
Βράζεις τα αβγά, τα καθαρίζεις, πλένεις τα τσόφλια, τα αφήνεις να στεγνώσουν καλά πάνω σε μια πετσέτα, τα βάζεις στο μπλέντερ και τα κανεις σκόνη. Βάζεις την σκόνη σε ένα βαζάκι, την συντηρείς στο ψυγείο και την προσθέτεις στο φαγητό του (ένας ενήλικος σκύλος χρειάζεται 900 mg ασβεστίου για κάθε 500 γραμμάρια φαγητού).
Ένα κουταλάκι του γλυκού αλεσμένα τσόφλια αβγών, δίνει περίπου 1800 mg ασβεστίου.

:)