κτηνίατροι


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
τους εμπιστεύεστε? έχετε βρει κάποιον που μπορεί να ανταπεξέλθει όχι μονο στα εμβόλια και στη διάρροια αλλα και σε πραγματικά σοβαρές παθήσεις???

παίρνετε ικανοποιητικές απαντήσεις?
θεραπείες με αποτελέσματα?
διαγνώσεις ακριβείς?

αν ναι, είστε παρα πολύ τυχεροί!!!!

έχω επισκεφθεί συνολικά 8-9 κτηνιάτρους και ακόμα να βρω κάποιον που πραγματικά να γνωρίζει το αντικείμενο του...........................

:?

Η δημοσίευση διορθώθηκε από τον admin με τη βοήθεια του http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι πολλοί από τους κτηνιάτρους είναι αποτυχόντες της ιατρικής οι οποίοι είχαν βάλει προτίμηση την κτηνιατρική όχι από αγάπη για το αντικείμενο της δουλειάς αλλά από ΄μαράζι΄να τους φωνάξεις γιατρέ.
Επίσεις η αλήθεια είναι ότι πολλοί το μόνο που τους νοιάζει είναι να σου πάρουν το 50άρικο και να μην τους πεθάνει το σκυλί στα χέρια.
Επίσεις είναι αλήθεια ότι πολλοι πουλάν και είδη pet-shop ζωοτροφές.
Εγώ προσωπικά έχω δύο γιατρούς. Ο λόγος???
Κόλλημα μου και φόβος ότι ίσως κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστώ κάτι και να μη βρώ το έναν.
Ο δεύτερος είναι ότι έχουν ιατρεία και όχι κλινικές και δεν μπορούν να μου κάνουν τις ίδιες εξετάσεις π.χ ο ένας έχει ακτινολογικό ο άλλος καλύτερο αιματολογικό μηχάνημα.
ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΩΣ είναι εξαιρετικοί ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ.
Διαβάζουν και ενημερώνοντε συνεχώς.
Έχουν τεκμηριωμένη άποψη την οποία πάντα μου εξηγούν και συζητούν.
Τους ακούω 100% σε ΟΤΙ και εαν μου πούν.
Εάν δεν τους εμπιστευόμουν άλλωστε γιατί να τους επισκεφτώ.
Η απόσταση μεταξύ τους 25 χιλιόμετρα.
Και όταν μου έτυχε η σοβαρή στραβή όπως γράφεις ΠΑΛΙ πήγα σε εξιδεικευμένο γιατρό που μου συνέστησαν.
Τώρα το γεγονός ότι εσύ σε 8-9 δεν έχεις βρει κάποιον καλό θα με ανησυχούσε και θα το έψαχνα λίγο
Φιλικά
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
egw na deis apo pou ksekinaw kai pou ftanw gia na paw sto xeirourgo tou dikou mou..... milame gia 50 lepta apostash....... drama.

8a mporouses na mou peis an ksereis kapoion kalo gia or8opedika 8emata se pm? oxi edw, giati 8a 8ewrh8ei diafhmish
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Και κάτι που ξέχασα.
Οι κτηνίατροι όπως και οι παιδίατροι έχουν να κάνουν με ασθενείς οι οποίοι δεν μιλούν Άρα ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ και η δική μας βοήθεια στο έργο τους,
Μια παρατήρηση μας που έμας μας φαίνεται ανούσια τον κτηνίατρο μπορεί να τον βοηθήση αφάνταστα
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Epeidi doulevo se ktiniatreio kai i ktiniatros einai i kalyteri mou fili, ksero kala, ti les!!

Ego eimai evcharistimeni me tin fili mou!
Prospahtei i kaimeni, na kanei kala tin douleia tis!
Alla edo stin ellada min ksechnas, oti den einai kai poly evkola!!
Bibliografia schedon anyparkti, Internet- mono ksenes selides mporoun na boithisoun, metekpaideysi miden!!

Einai akoma 50 chronia piso edo!!
Ayto to diapistosa prin apo 1 1/2 chrono, otan i skyla mou eiche pathei mia paresi tis aristeris merias!!
Tote evchomoun na eimai germania, otan diapistosa stis ereynes mou, to poso piso einai edo akoma!

Echei tychei para polles fores, na bro nees apopseis kai diapistoseis (eidios sto germaniko Internnet), na ta syzitao mazi tis, ekeini na echei plires agnoia,i skeftetai diaforetika kai meta apo ligo kairo na "bgei" avti i eidisi kai edo pera!!
To "den sto eipa tote " echei akousei arketes fores!!

Den distazei ostoso na se steilei se kapion, pou theorei pio eidikymenon, pairnei gnomes kai apo synadelfous kai psachnei poly otan den briskei akri!!

Kai se ayto pou leei o Makis, echei apolyta dikio!!
Oi ktiniatroi echoun megali anagki apo tis plirofories ton idioktiton!
Thema katholou evkolo!!
Otan rotas ton idioktiti, poses meres echei doiarria to skyli kai aytos soy leei 2 gia na min fanei kakos idioktitis (pou kathisterise toso poly na ferei ton skylo tou!!) eno o skylos echei pano apo mia evdomada problima, den boithaei idiaitera!!

Kai tetioi polloi!!
Tin fili mou tin eichan fonaksei tis proalles se ena peristatiko, gia na dei an einai kala to skyli. Einai poly isicho elege i idioktitria, kai kathetai kato apo to krevati kai den bgainei!
To skyli eiche pathanei arketes ores prin !!!
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Στο θέμα κτηνίατρων έχουμε διό : έναν για την ντόμπερ μου, και έναν για το rott. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη από αυτούς – τα σκυλιά μου δεν είχανε πότε τίποτα το σοβαρό, πέρσι όμως παλεύαμε με την ψώρα στην Siba αρκετό καιρό εδώ με μηδενικά αποτελέσματα, πήγαμε στο εξωτερικό και εκεί στο κτηνίατρο και μετά από διό μέρες αρρώστια άρχιζε να υποχωρεί.
Από ότι έχω δει και ακούσει η γιατροί στην Ελλάδα βάζουν λάθος διάγνωσης επειδή δεν μπαίνουν στο κόπο να κάνουν δειγματοληψία πολλές φόρες, εγώ αν βλέπω κάτι ύποπτο στο σκύλο μου μόνη μου ζητάω από το κτηνίατρο να κάνει δειγματοληψία κάλου κάκου.
Η κτηνίατροι που έχω δεν μου ζητάνε λεφτά σε κάθε επίσκεψη :D
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
να ξεκινησω με ενα περιστατικο....

προς το τελος της περιοδου αναρρωσης απο τη 2η τριπλη οστεοτομη ο μποξερινος μου ξυπνησε μια μερα με φριχτους πονους. ακομα και ξαπλωμενος πονουσε. εκλαιγε, εβγαζε κραυγες με την παραμικρη κινηση.
τον πηγαινα στα χερια στις εφημεριδες να κανει την αναγκη του. την ιδια μερα πηγα κτηνιατρειο, ελειπε ο κτηνιατρος, και η βοηθος-κτηνιατρος μου συνεστησε rimadyl(το οποιο ηδη ειχα δωσει) και να ξαναπαω την επομενη μερα. ξαναπηγα λοιπον και ηταν εκει και ο χειρουργος του. εξετασαν λοιπον κατευθειαν τα πισω ποδια(με τη δυσπλασια) και ενω εγω εξηγησα το περιστατικο, ο χειρουργος επεμενε οτι ειμαι φαντασιοπληκτη και οτι αναστατωσα τους παντες χωρις λογο. και οτι ο σκυλος μου ειναι τερας και δεν εχει τιποτα.....

2 μηνες μετα το κουτσεμα αρχισε να επιδεινωνεται και να ειναι εντελως προφανες. στις εντολες "δωσε μου το χερι σου", "το αλλο χερι" εδινε μονο το αριστερο, το αλλο δε μπορουσε να το σηκωσει τελειως και καποια στιγμη την ωρα του παιχνιδιου αν του επιανες το δεξι χερι, εβγαζε κραυγη. ο γιατρος εκει που ημασταν διακοπες, δεν εβλεπε τιποτα στις ακτινιγραφιες, αλλα με την ψηλαφιση καταλαβαινε οτι υπαρχει πονος.
γυρισαμε λοιπον αθηνα, ο χειρουργος του εβγαλε αλλη ακτινογραφια και διεγνωσε "σπασμενο αιμοφορο αγγειο στον ωμο", ειπε οτι φαινεται να ειναι αρκετα παλιο και οτι μαλλον ειναι σε φαση επουλωσης.

εν ολιγοις, ΤΟΤΕ που με εβγαλε τρελη, τοτε ειχε ξεκινησει το προβλημα. απλως δεν ηταν τοσο φανερο το κουτσεμα..........................................

σε καποιους κτηνιατρους μπορει να περιγραφεις ακομα και το ανοιγοκλειμα των ματιων, και αυτοι να εχουν τα αυτια τους κλειστα και να μη δινουν σημασια σε τιποτα....

ο σκυλος μου ακομα εχει το ιδιο προβλημα και το μονο που συνεχιζει και παιρνει ειναι συμπληρωμα arthrotabs και λυση ακομα δε βλεπω.......
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Η προσφορά πρέπει να πληρώνετε νομίζω όλοι μας συμφωνούμε ,
πόσο έτοιμος είναι ο Έλληνας να πληρώσει για τον σκύλο του όταν έρθει μια στραβή ??
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
boxer said:
amangos said:
Παιδιά, επιδημία γκρήκλις έπεσε?
:evil:
νωρις νωρις :lol:

δεν ειχαμε προσαρμοστει ακομα
Παει πολυυυυς καιρος!

Εχουν αλλαξει και καποια πραγματα!!!
Εγω π.χ. εχω αλλων κτηνιατρο τωρα!!