μηχανη κουρεματος


spp

New Member
16 Απριλίου 2016
1
0
26
καλησπερα,

ψανχω μια σοβαρη μηχανη να κουρευω τη μαλτεζα μου...εχω αγορασει κατα καιρους αλλα με τους κομπους ειχαν θεμα. βασικα, υπαρχει μηχανη που να "τσακιζει" τους κομπους;

ευχαριστω
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Aesculap Favorita II - to κοκκινο τρακτερ! Τα τσακιζει ολα!

Αλλα με τα λεφτα που κανει μαζι με καποια κοπτικα διαφορων μυκων, κουρευεις καμια 20αρια φορες την σκυλα σε Groomer και θα στην κανει και οραια, επειδη δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα ( παιρνω μια μηχανη και τα τσακιζω ολα- κοβω και καμια τρυπουλα στο δερμα και γρατζουναω- επειδη δεν ξερω καλυτερα)!
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Βασικά τα μαλτέζ, δε κουρευονται με τη ψιλή. Το μοναδικό κούρεμα που ανέχεται η φυλή είναι το puppy cut. Επίσης το να ξυρίζεις το σκυλάκι ειδικά τέτοια εποχή, του στερείς τη μόνωση απο τη ζέστη και τον ήλιο αλλά και από διάφορα έντομα όπως η σκνίπα. Επίσης τα μαλτέζ παθαίνουν εγκαύματα. Εγώ θα σου πρότεινα να αφιερώσεις κάποια ώρα στο να ξεμπερδέψεις τους κόμπους χρησιμοποιώντας κάποιο καλό σπρευ για τη συγκεκριμένη δουλειά και να ξεκινήσεις να χτενίζεις το σκυλάκι σου. Εγώ τη δική μου τη χτενίζω κάθε δεύτερη μέρα, και πίστεψε με όλη η διαδικασία διαρκεί 10 λεπτά το πολύ. Είναι κρίμα να έχεις ένα τέτοιο σκυλο και να του στερείς την υγεία αλλα και την ομορφία του. Φιλικά παντα.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Βασικά τα μαλτέζ, δε κουρευονται με τη ψιλή. Το μοναδικό κούρεμα που ανέχεται η φυλή είναι το puppy cut. Επίσης το να ξυρίζεις το σκυλάκι ειδικά τέτοια εποχή, του στερείς τη μόνωση απο τη ζέστη και τον ήλιο αλλά και από διάφορα έντομα όπως η σκνίπα. Επίσης τα μαλτέζ παθαίνουν εγκαύματα. Εγώ θα σου πρότεινα να αφιερώσεις κάποια ώρα στο να ξεμπερδέψεις τους κόμπους χρησιμοποιώντας κάποιο καλό σπρευ για τη συγκεκριμένη δουλειά και να ξεκινήσεις να χτενίζεις το σκυλάκι σου. Εγώ τη δική μου τη χτενίζω κάθε δεύτερη μέρα, και πίστεψε με όλη η διαδικασία διαρκεί 10 λεπτά το πολύ. Είναι κρίμα να έχεις ένα τέτοιο σκυλο και να του στερείς την υγεία αλλα και την ομορφία του. Φιλικά παντα.

Βασικα ετσι ειναι, οπος τα λες!! Αλλα η πραγματικοτητα ειναι δυστυχος πολυ διαφορετικη. Τα περισσοτερα Μαλτεζ που φτανουν σε μενα εχουν 3 δαχτυλα παχος τσοχινη πανοπλια πανω τους, επειδη ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει αφιερωσει ουτε ενα δευτερολεπτο για να το χτενισει για πολλες μηνες!
Εκει δεν ξεμπερδευεις τιποτα- μονο ξουρα παιρνει. Ολα τα υπολοιπα θα ηταν βασανισμος σκυλου.
 


mariatheo

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2015
828
435
Ειναι κρίμα να εχεις ένα τοσο όμορφο σκυλάκι και να μην αφιερώνεις ένα με δυο δεκάλεπτα την ημέρα για χτένισμα.και να αναγκάζεσαι να το κουρευεις με την ψιλή.
Εγω κάνω αυτο που προανέφερα και δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα.εχω κουρέψει μια φορά πριν ενάμιση μήνα και αυτο γιατι!!!γιατι έφερνα στο σπίτι ολα τα χόρτα που υπήρχαν στην βολτα που πηγαίναμε.για τρεις πόντους μιλάμε ε.........
 


maraki267

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2015
46
21
Λάρισα
Βασικα ετσι ειναι, οπος τα λες!! Αλλα η πραγματικοτητα ειναι δυστυχος πολυ διαφορετικη. Τα περισσοτερα Μαλτεζ που φτανουν σε μενα εχουν 3 δαχτυλα παχος τσοχινη πανοπλια πανω τους, επειδη ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει αφιερωσει ουτε ενα δευτερολεπτο για να το χτενισει για πολλες μηνες!
Εκει δεν ξεμπερδευεις τιποτα- μονο ξουρα παιρνει. Ολα τα υπολοιπα θα ηταν βασανισμος σκυλου.
Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εχω δει και εγώ μαλτεζ να είναι μια κινούμενη τζιβα. Απλά ποτέ δε κατάλαβα για ποιο λόγο επιλέγουν τη συγκεκριμένη φυλή αν δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ιδιαιτερότητες της συγκεκριμένης?
 
  • Like
Reactions: kasi and mariatheo


pzychonem

Active Member
10 Αυγούστου 2016
36
10
32
Την μηχανη μπορεις να τη χρησιμοποιησεις στο σωματακι του,οι περισσοτερες εχουν σκαλες.Δεν θα γινει το σκυλακι σαν ποντικοφαγωμενο. Στο κεφαλι ομως, τα ποδια κ την ουρα μπορεις να χρησιμοποιησεις απλως ψαλιδι. Υπαρχουν ειδικες κρεμες για μαλτεζ που βοηθανε στους κομπους αν φυσικα κ εσυ το χτενιζεις που κ που.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
συμφωνω με frenchiefan!!
για να πιασουν τοπο τα λεφτα σου πρεπει να παρεις μια καλη μηχανη. Εχω δει σκυλια με ολοκληρες τρυπες πανω τους, κομμενα αυτια, ρωγες .. ειναι επικυνδυνο η αληθεια ειναι , θα πρεπει να εισαι παρα πολυ προσκετικος! μερικα σκυλακια εχουν δερμα λεπτο σα χαρτι.
Αν βρεις μια/ενα γκρουμερ και κανεις ενα κουρεμα ομοιο με αυτο οπως το πηρες οταν ηταν κουταβι ειναι ευκολο στην συντηρηση και περιποιηση και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Ειναι κριμα τοσο ομορφα σκυλακια να τα ξυριζουν με την ψιλη , δεν ειναι τοσο δυκολο να περιποιηθεις το τριχωμα του, επιμελεια θελει.
 


REYKO

Member
15 Ιουνίου 2017
10
0
33
Aesculap Favorita II - to κοκκινο τρακτερ! Τα τσακιζει ολα!

Αλλα με τα λεφτα που κανει μαζι με καποια κοπτικα διαφορων μυκων, κουρευεις καμια 20αρια φορες την σκυλα σε Groomer και θα στην κανει και οραια, επειδη δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα ( παιρνω μια μηχανη και τα τσακιζω ολα- κοβω και καμια τρυπουλα στο δερμα και γρατζουναω- επειδη δεν ξερω καλυτερα)!
έψαχνα και εγώ καιρό για κουρευτική γιατί είχα βαρεθεί να τα σκάω σε άλλους για να μου κουρεύουν τη μικρή. αγόρα λοιπον και εγώ μια κουρευτικη μηχανη για σκυλουσ και ηρέμισα. συγκεκριμένα πηρα τη moser rex. πολυ καλή!!
 








Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν εχω καταλαβει τι σκυλι εχεις @REYKO ?
Χασκι?Μαλαμουτ?
Κατι τετοιο τεσπα?
Αν ναι...τι ακριβως κουρευεις?
Ρωταω με καθε σοβαροτητα!
Κ αν τα εσκαγες πριν σε "αλλους",ενας απαυτους τους "αλλους" δεν βρεθηκε να πει κατι?
 






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
ασχετο,δε ξερω γιατι μου δημιουργηθηκε μια μαλλον χαζη απορία.... Ανάλογα την εποχη αλλάζει και το undercoat? δηλαδη σε καποια σκυλιά πεφτει εντελως και ξαναβγαινει?
(Το γκρεμλιν ειχε ενα πυκνο μαλακο εσωτερικο τριχωμα που χαθηκε την ανοιξη και έλεγα οτι ηταν μωρουδιακο και δε θα ξαναβγει, μαδαγε και πιο πολυ και κολλαγε παντου το ατιμο)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.791
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf