ντογκο αργεντινο με διαροια


ikaros

Member
7 Ιουλίου 2007
17
0
για σε ολους κσανα..δυστιχως τα νεα που φερνω εινε δυσαρεστα.τελικα απεκτισα κουταβι ενα πολυ ομορφο ντογκο αργεντινο ολολευκο με ροζε αυτακια(πολη καλο μορφολογικα), αλλα διστιχως μου αρωστισε και εχει σινεχης διαριεΣ εχει αδινατισει και δεν εχει ωρεκση για πεχνιδια ο γιατρος ειπε οτι πρεπει να γινει αποπαρασιτοσι μετα απο το χαπακι δεν εχει καθολου ωρεκσι ουτε για φαη ουτε ακομη και για χαδια ο γιατρος το επισκεπτετε καθε μερα..μακαρι να κσεπεραση αυτο το προβλημα :lloroso: :lloroso:
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εξέταση κοπράνων έκανε? Πόσο καιρό έχει διάρροια? Η διάρροια μπορεί να έχει πολλές αιτίες...
 


ikaros

Member
7 Ιουλίου 2007
17
0
δεν γνωριζω ποιες εξετασεις εκανε αλλα μου φενετε ο γιατρος δεν εκανε εξεταση κοπρανων..βασηκα μου ειπε οτι χριαζεται αποπαρασιτωση και ερχετε καθε μερα και τον βλεπει σημερα ευτιχως εινε καπωΣ καλητερα.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Περαστικά πάντως ότι και να είναι... :) .και μας η δικιά μας την δεύτερη μέρα στο σπίτι τα ίδια έπαθε αλλά μετά συνήλθε από μόνη της,μόνο ένα φάρμακο για την διάρροια πήρε μόνο μια φορά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
ikaros said:
δεν γνωριζω ποιες εξετασεις εκανε αλλα μου φενετε ο γιατρος δεν εκανε εξεταση κοπρανων
Ο κτηνίατρος, απ’ ότι μας λες, έρχεται καθημερινά στο σπίτι σου και παρακολουθεί το σκυλί.
Είναι δυνατόν να μην ξέρεις τι εξετάσεις έκανε το σκυλί σου και ποια είναι τα αποτελέσματα ?
Κοπρανολογική εξέταση γίνεται αφού ληφθεί δείγμα κοπράνων. Δεν γνωρίζεις αν ο γιατρός πήρε δείγμα από τα κόπρανα του σκύλου σου?
:? :? :?
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Άρρωστος ο Λάνσελοτ δηλαδή ikaros?...Κρίμα! :(

Άρχισαν και τα βάσανα σου με τις διάροιες...Καλά πιο "καλό" εκτροφείο σου το έστειλε τελικά?

Τι ηλικία έχει και δεν είναι αποπαρασιτωμένο και εμβολιασμένο?

Στείλε μου ένα π.μ. με το όνομα του εκτροφείου...Με ενδιαφέρει.
 






ikaros

Member
7 Ιουλίου 2007
17
0
η κατασταση του ειναι στασιμη εξακουλουθει να εχει διαρυα αλλα ο κτηνιατρος ειπε οτι δεν ειναι τιποτα..ευτυχωΣ εχει πολυ καλη διαθεση.δεν πηρε ο γιατρος δειγμα κοπρ. το σκυλακι περνει ειδικο φαρμακο για τετιες περιπτωσεις πιστευω οτι παει καλυτερα...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Καλού κακού κάνε μια καλλιέργεια κοπράνων γιατί υπάρχουν κάποια μικρόβια (όπως giardia) που δεν τα καλύπτει το Drontal. (Πυρετό απ' ότι κατάλαβα δεν έχει, έτσι?)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μήπως θα ήταν καλό να πας και σε κάποιον άλλο κτηνίατρο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη?
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Φίλε Ikaros, πώς η κατάσταση του κουταβιού σου είναι καλύτερη αφού για πέμπτη μέρα εξακολουθεί να έχει διάρροια με φαρμακευτική αγωγή ??. Νομίζω ότι πρέπει να συμβουλευτείς άλλο κτηνίατρο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ικαρε.. δυστυχώς δεν γνωριστήκαμε εγκαίρως..
μόλις σήμερα εβαλα ένα ποστσε προηγούμενες συζητήσεις σου...
ικαρε.. επειδή μου μυρίζει pet shop.... και ουγγαρία..... πότε ήρθε το σκυλί ελλάδα? τι ηλικία έχει τώρα? τι εμβόλια έχει κάνει? τι τροφή τάιζε εχμ... ο εκτροφέας? πόσο καιρός είναι που έχει διάρροια? τι το ταίζεις εσύ τώρα που είναι άρρωστο? το φαρμακο που δίνεις τώρα είναι για την διάρροια?
ο γιατρός πήρε αίμα να εξετάσει το ζώο..? α! πράγματι έρχεται ο γιατρός και το παρακολουθεί ή έιναι ο έμπορος που στο έφερε?

συγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά μόλις απαντήσεις σε όλες... ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε....
στην θέση σου πάντως θα είχα πάρει το κουτάβι και θα το πήγαινα και σε άλλον γιατρό... να μου πεί την γνώμη του....
ευχαριστώ για την υπομονή σου...
 


ikaros

Member
7 Ιουλίου 2007
17
0
ευτιχως τωρα ειναι πολυ καλυτερα σταματησαν οι διαρυες και εχει ωρεκση για παιχνιδια :D ¨..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
χαίρομαι ναναι πάντα καλά ο μικρός κι εσύ μαζί.....
δεν απάντησες σε κάποιες ερωτήσεις.. αλλά δεν πειράζει..
άλλωστε δεν είχες χρόνο..
το μικρό άρρωστο.. δαβάσματα.. κλπ..ότι χρειαστείς μπορώ να σε βοηθήσω... ο ντόγκο από όλα τα σκυλιά που είχα είναι ο έρωτας μου...
δεν είναι σκυλί που θέλει τιμωρία να το θυμάσαι...αγάπη, χάδια, κι αν κάνει καμμιά ζημιά σαν κουτάβι....απλά πάρε λυπημένο βλέμμα και.. κατσάδιασε τον χωρίς φωνές... θα το καταλάβει....και δεν ξανακάνει.. την ίδια ζημιά τουλάχιστον..
μην προσπαθήσεις να του βγάλεις αγριάδα... θα την βγάλει μόνος του όταν πρέπει και ΄ταν χρειάζεται....αλλοιώς είναι επικίνδυνος...
μετά τα εμβόλια.. μην χάνεισ ευκαιρία...αστονε να παίζει με όλα τα σκυλια που θα συναντάς.....και στην βόλτα πάνω... όποιος θέλει... άφηνε να τον χαιδεύει...και να παίζει μαζί του...( μην φοβάσαι.. και δεν θα χαλάσει ούτε φ'υλαξη του ούτε η αγριάδα του μετά....) αυτά ελπίζω για αρχή είναι αρκετά....
στα λέω γιατί έζησα με ντόγκο.. και μίλαγα για οτιδήποτε με τον εκτροφέα συνέχεια και πάντα...
έχει και εκπαιδευτές το φόρουμ.. ασ διορθώσουν ή να προσθέσουν...
ΔΩΣΤΟΥ ΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ KAI θα έχεις τον καλύτερο σκύλο που μπορούσες να φανταστείς...
αφηνε τον πολλές ώρες μόνο του και θα ζησεις τον ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΦΙΑΛΤΗ

ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.. ΑΞΙΖΕΙ...
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
μπραβο που ο μικρος είναι καλύτερα :) Ευτυχώς καλά νέα.... :p

Ωραία τα έγραψες GRDANE,νομίζω πως όλα τα σκυλιά χρειάζονται τέτοια αντιμετώπιση,όχι μόνο τα ντόγκο :)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3