οστεαρθριτιδα και prezolon


leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Γεια σας είμαι νέο μέλος αν και διαβάζω καιρό το forum αποφάσισα να γραψω για πρώτη φορά. Έχω ένα λευκό λυκόσκυλο (καναδέζικο ελβετικό αμερικάνικο πείτε το όπως θέλετε) έχει φτάσει 13 ετών και το μόνο του πρόβλημα ειναι η οστεαρθρίτιδα η κτηνίατρος που το είδε ειπε οτι η μόνη λυση ειναι το prezolon να παιρνει συνεχεια 2 χαπιά την μερα μετα αν δν μπορει θα αυξάνουμε την δόση και οταν παραλύσει να το κοιμλησει. Ειχα δοκιμασει την βιταμίνη sofcanis για αρθριτικά χωρις καμια επιτυχία αλλα τα λογια της κτηνιατρου μου φενονται καπως ακραια τι λετε και εσεις παιδια? Να παρω καποια αλλη γνώμη?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλως ηρθες.
Το καλυτερο ειναι πραγματι να παρεις μια δευτερη και τριτη γνωμη.
Ποναει ο σκυλος ?
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
To prezolon είναι κορτιζονούχο από ότι ξέρω.
Δεν γνωρίζω αν η κορτιζόνη ενδείκνειται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Μια δεύτερη γνώμη δεν θα έβλαπτε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Θα ξαναπώ κι εγώ...να πάρεις οπωσδήποτε δεύτερη γνώμη.
Κορτιζόνη ημερησίως, για το υπόλοιπο της ζωής του;;;;
Γιατί;
Τι συμπτώματα έχει;
 


leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας! Τα συμπτωματα του σκυλου ειναι πολυ αδυναμα τα πισω ποδια του σηκωνεται μονο με βοηθεια θελει να τον σηκωσουμε και ναι χωρις κορτιζονη πονουσε. Ναι η θεση της κτηνιατρου ηταν ξεκαθαρη οτι πρεπει να περνει κορτιζονη για την υπολοιπη του ζωη οποτε καλυτερα να παω σε αλλη κτηνιατρο για δευτερη γνωμη! Την ρωτησα κι ολας αν ειναι να παρω καμια βιταμινη και μου πε οχι. Καποια στιγμη του δινα βεβαια ασπιρινη και περναγε αλλα η κτηνιατρος λεει μονο κορτιζονη θα παω να ρωτησω και αλλη κτηνιατρο γιατι και μενα δεν μου φενεται σωστο η κορτιζονη για το υπολοιπο της ζωης του!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Να μην δίνεις ποτέ, τίποτα, στον σκύλο σου, αν δεν στο έχει πει ο γιατρός σου. Ποτέ. Οπου κι αν το διάβασες, όποιος άλλος κι αν στο είπε. Πρέπει όμως, να εμπιστεύεσαι και τον γιατρό σου.
 


leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Ναι σίγουρα έχεις δίκιο απλά όταν τον είδα να υποφέρει δεν σκέφτηκα λογικά. Να ρωτήσω η συνήθη θεραπεία για οστεαρθρίτιδα ποια είναι? Δεν περιλαμβάνει κορτιζονούχα? Τα συμπληρώματα βοηθάνε?
 


leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Λοιπόν πήγα σήμερα σε δευτέρη κτηνίατρο μου είπε να δοκιμασουμε το Previcox και αν δεν του κάνει καλο Prezolon σε πιο ισχυρή δόση επισης είπε να παίρνει μια ανθρώπινη βιταμίνη Neurobion συμπλέγματος Β για σκυλίσια μου είπε οτι στην ηλικία του πια δεν θα βοηθήσει αλλα αν θέλω ας του δίνω τώρα περιμένουμε!
 




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL..._the_public/veterinary/000132/WC500069275.pdf
ειναι κατηγορια ΜΣΑΦ..θα εχει παρενεργειες...αργα η γρηγορα...
η υδροθεραπεια-με κινησεις μεσα σε ιαματικο νερο..απο τις τοσες λουτροπολεις που υπαρχουν ειναι μια λυση...σιγουρα εισαι κοντα σε καποια..αν θελεις στειλε μου μηνυμα να σου πω..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
ntouli...αφενός τα link σου, σ'εμένα τουλάχιστον δεν ανοίγουν. Και αφετέρου, για ποιές λουτροπόλεις και ιαματικά νερά, λες βρε παιδί μου; Εδώ και στο συντριβάνι του Συντάγματος, να πέσει σκυλί, του κάνουν ευθανασία και ισόβια στον ιδιοκτήτη. Εσύ...τι ξέρεις που δεν ξέρουμε; :rolleyes:
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Ρώτα τον γιατρό σου για το Trocoxil, είναι σκυλίσιο, λίγο πανάκριβο βέβαια αλλά ίσως τον βοηθήσει.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εχει και ο δικος μας οστεοαρθριτιδα,οπως και η μια θυληκια μας αλλα πολυ ελαφρια σε σχεση με τον αρσενικο οπου δεν χρειαζεται κατι...να ρωτησεις τον γιατρο σου και να πραξεις αναλογως και αν δεν εμπιστευεσαι αυτον να βρεις αλλο καλυτερο γιατρο αν κατι δε σου κολλαει,εμενα η πεθερα μου καποτε του χε δωσει ντεπον και μολις το ακουσα επαθα συγκοπη και τον πηγα γιατρο να μην του δινει οτι θελει ο καθενας εμας μας εδωσε ενα κτηνιατρικο παυσιπονο για οταν τον βλεπουμε και ζοριζεται και οχι ανθρωπινο,οσο για την κορτιζονη δε ξερω γιατι το κακο ειναι πως ενω "φτιαχνει" το ενα "χαλαει" το αλλο και ειδικα χωρις την συσταση γιατρου ειναι αν μη τι αλλο επικινδυνο για το ζωακι σου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Έχει και η δικιά μου οστεοαρθροίτιδα.
Η συμβουλή του γιατρού ήταν. Πολλές βόλτες, όχι μεγάλες και χωρίς παιχνίδια. Να διατηρεί τον μυικό της ιστό αλλά να μην καταπονείται. Γλουκοζαμίνες χονδροιτίνες συμπληρώματα και σε εποχές έξαρσης λίγες ημέρες αντοφλεγμονώδη.
Κόψαμε το πάρκο όπου κυνηγούςε μπαλάκια και εντελώς τις σκάλες όπου ανεβοκατέβαινε καθημερινά για να πάμε στο αυτοκίνητο.
Και χαμηλό βάρος βέβαια, κάτι που η δικια μου το παλεύει αφού απειλησα την μητέρα μου ότι αν παραλύσει θα την πάει εκείνη για ευθανασία. Σκληρό το ξέρω αλλά έχουμε θέμα με τα κατοχικά σύνδρομα της μαμάς.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
ntouli...αφενός τα link σου, σ'εμένα τουλάχιστον δεν ανοίγουν. Και αφετέρου, για ποιές λουτροπόλεις και ιαματικά νερά, λες βρε παιδί μου; Εδώ και στο συντριβάνι του Συντάγματος, να πέσει σκυλί, του κάνουν ευθανασία και ισόβια στον ιδιοκτήτη. Εσύ...τι ξέρεις που δεν ξέρουμε; :rolleyes:
πι ντι εφ ειναι...μελετες κτηνιατρικες ειναι η μια απο αριστοτελειο και η αλλη μελετη ιατρικη για το φαρμακο σε μακροχρονια χρηση μισου χρονου...μια αγωγη..μηνος και οχι συνεχεια με ΜΣΑΦ...λουτροπολεις εννοω να μπει ο σκυλος σε ιαματικα νερα..η να παρεις μαζι σου και να κανει μπανιο σε αυτα κατ οικον... ε ειχα το ιατρειο σε μια λουτροπολη... και το εχω ψαξει αρκετα το θεμα...στο ποσο ωφελιμο ειναι... στο ενα πι ντι εφ μαλιστα εχει και ειδικη δεξαμενη που μπαινει ο σκυλος και κανει βαδισμα και κινησοθεραπεια λογω την ανωσης του νερου..και τα θερμομεταλλικα στοιχεια του νερου.. ειδικα τα ραδιουχα νερα ικαρια ποζαρ π.χ...αλλα και τα θειουχα εχουν καλη επιδραση σε καθε οστο ανθρωπινο η μη...αν θελει καποιος ας μου στειλει ενα msg...
 


leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL...Information/veterinary/000082/WC500063228.pdf νομίζω είναι ίδια κατηγορία με το troxocil και δεν ηταν και αυτό καθόλου φτηνο! Πολύ ενδιαφέρον το pdf με την μελέτη απο το ΑΠΘ. Τωρά δυστυχώς ο σκύλος μου δεν το θέλει το νερό και προς το παρόν περιμενώ να σηκωθεί γιατί πια ουτε να περπατησεί δεν μπορεί ο καημενος!
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
ολα αυτα(δε ξερω για ιαματικα κτλ αν μπορει να παει ο σκυλος σε καποιο που πανε ανθρωποι καθε χρονο κτλ) κοστιζουν,και ειδικα τα κεντρα αποκαταστασης να το πουμε για ζωακια κοστιζουν αρκετα,βοηθανε,δεν λεω οχι αλλα εγω προσωπικα οταν μου ετυχε δεν ειχα την δυνατοτητα να το κανω,μακαρι να μπορουσα,απο την αλλη πιστευω οτι η θαλασσιτσα μας ειναι η πιο ευκολη λυση για τετοια ζωακια που εχουν κινητικα προβληματα και λογω της ανωσης τα βοηθαει να κινουντε πιο αναλαφρα σε σχεση με το γλυκο νερο που οκ πρεπει να καταβαλλουν και καποια προσπαθεια. ευχομαι ολα να πανε καλα πραγματικα
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL...Information/veterinary/000082/WC500063228.pdf νομίζω είναι ίδια κατηγορία με το troxocil και δεν ηταν και αυτό καθόλου φτηνο! Πολύ ενδιαφέρον το pdf με την μελέτη απο το ΑΠΘ. Τωρά δυστυχώς ο σκύλος μου δεν το θέλει το νερό και προς το παρόν περιμενώ να σηκωθεί γιατί πια ουτε να περπατησεί δεν μπορεί ο καημενος!
δυσκολη κατασταση πραγματικα..δεν πειραζει.. να εισαι αληθινος με τον σκυλο..θετικες σκεψεις..γιαυτο ειπωθηκε το καλυτερα να προλαμβανεις παρα να θεραπευεις...μερικες γραμματοσειρες δεν μπορουν να εκφρασουν συμπαρασταση...μονο το να κανουμε θετικες σκεψεις ομαδικα...
 
  • Like
Reactions: Hiraeth