πάνα και σκύλος, ΠΡΟΒΛΗΜΑ


panoz

Active Member
23 Απριλίου 2012
28
0
Ρόδος, Καλαμάτα
έχω πρόβλημα με το σκυλάκι μου. κουταβάκι 2μιση μηνών αλλά δεν έχει μάθει ακόμα να κάνει την ανάγκη του πάνω στην πάνα. έχω δοκιμάσει διάφορα. εσείς έχετε να μου προτείνετε κάτι; το μαλώνω συνέχεια όταν τα κάνει στο πάτωμα και όποτε τα κάνει πάνω στην πάνα το επιβραβεύω! η πάνα είναι στο ίδιο σημείο πάντα. :(
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Είναι μικρό ακόμα.. Θα μάθει σιγά σιγά. Δοκίμασε να βάλεις πάνες σε περισσότερα σημεία του σπιτιού. Όταν όμως ολοκληρώσει τα εμβόλιά του, θα αρχίσεις να τις αφαιρείς και θα του μαθαίνεις το έξω :)
 


panoz

Active Member
23 Απριλίου 2012
28
0
Ρόδος, Καλαμάτα
ξέρω οτι είναι μικρό αλλά έπρεπε να το έχει μάθει πιστεύω. ο γιατρός μ είπε να κάνουμε το εμβόλιο τέλη του μήνα και μετά απο 7-10 μέρες να ξεκινήσω να το βγάζω έξω αλλά και πάλι έπρεπε να την είχε μάθει πιστεύω
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όχι δεν θα έπρεπε να το έχει μάθει, είναι πάρα πολύ μωρό.
Υπομονή.
Ελπίζω να μην το μαλώνεις έντονα και να μην κάνεις τις βλακίες με το τρίψιμο της μούρης στα τσίσα κλπ.
Ένα ΜΗ όταν το βλέπεις να ξεκινάει, αγκαλιά και το πας στην πάνα, ΜΠΡΑΒΟΟΟΟ εδώ καλό και τέτοια. Τίποτε άλλο. Και φυσικά όταν το βλέπεις κατόπιν εορτής το ατύχημα, απλά σφουγγαρίζεις, δε μαλώνεις.
 


mercy

Active Member
9 Οκτωβρίου 2012
36
0
η μικρη μου ειναι 3 μηνων και εχουμε μεγαλες επιτυχιες με την πανα! το μερος το διαλεξε κατα καποιο τροπο η ιδια. εβαλα μια μονο πανα στο σημειο εκεινο την παρατηρω συνεχεια ομως για να προλαβω ατυχηματα στα οποια δεν την μαλωνω αλλα την πηγαινω στο σημειο που πρεπει και της λεω τσισα...το χαλι που αγαπουσε το ραντιζω καθε μερα με ξυδι το μισει τωρα πια και αυτη και ο αντρας μου ..χαχα ααα το αλλο το τρελο..οταν η πανα ειναι ακομη και σε δυο σημεια βρεγμενη δεν θελει να την ξαναχρησιμοποιησει..το παιζει καθαρη η κυρια...αφαιρω τα σημεια με ψαλιδι γιατι δεν ειμαι ζαμπλουτη ναλλαζω πανες συνεχεια..αυτα απο εμας καλη επιτυχια που θα την εχετε σιγουρα με υπομονη και πολυ αγαπη!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
mercy καλά το πας :)

Σωστό το κόλπο με το ψαλίδισμα!!!
Επίσης, τα περισσότερα βρωμοκούταβα δεν πάνε να κάνουν κακά τους, εκεί που έχουν κάνει τσίσα :rolleyes:


panoz...το κόλπο [που δεν είναι και σίγουρο ότι θα πιάσει] είναι η...παρατήρηση και πρόληψη.
Πρέπει να έχεις συνέχεια τον νου σου και να προλαβαίνεις πάντα ή σχεδόν πάντα, την κατάσταση.
Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Ειδικά για τα κακά, είναι πολυ εύκολο να καταλάβεις πότε θέλει να τα κάνει. Οπότε το βουτάς [όσο πιο ήπια γίνεται, γιατί αλλιώς μαζί με την χολή, του κόβεις και το χέσιμο από την τρομάρα] και το πας εκεί που πρέπει. Για τα τσίσα, πρίν και μετά το φαγητό, πρίν και μετά τον ύπνο, πρίν και μετά το παιχνίδι. Γενικώς...πρίν και μετά από τα πάντα, το πας στην πάνα του και το κρατάς εκεί για λίγο, μέχρι να τα κάνει. Ενα άλλο κόλπο, είναι να το κρατάς δεμένο πάνω σου. Οπότε...όταν έρθει η ώρα του, αν δεν μπορεί να πάει εκεί που γουστάρει, εκτός που θα είναι ανήσυχο και θα το καταλάβεις, ενδεχομένως να αρχίσει και την κλάψα. Οπότε, σίγουρα θα το καταλάβεις. Και μην ξεχνάμε βεβαίως και το άγιο crate. Η...τέλος πάντων, αν το έχεις όλη μέρα να αλωνίζει σε άπειρα στα μάτια του τετραγωνικά, ασφαλώς και δεν θα το προλαβαίνεις. Περιορισμός λοιπόν...
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Είναι πολύ μωρό και έχεις μπροστά σου μήνες υπομονής που θα έχει ατυχηματάκια στην τουαλέτα, λόγω του ότι δεν θα μπορεί (και όχι δεν θα θέλει) να κρατηθεί, πόσο μάλλον τώρα που δεν καταλαβαίνει ακόμα τί του ζητάς. Μην το μαλώνεις το καημένο, ούτε ο άνθρωπος δεν καταλαβαίνει σε τόσο μικρή ηλικία...
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
@mercy σωστηηηηη!!!!! (το κόλπο με το ψαλίδισμα)! Εμένα που είναι 4μισι μηνών και τον βγάζω κάθε μέρα έξω, δεν έχει κάνει ποτέ τα τσίσα του έξω, περιμένει να γυρίσουμε για να πάει στην πάνα. Οντως όταν έχει κατουρήσει την πάνα του 2-3 φορές, δυσκολεύεται και ο δικός μου να τα ξανακάνει εκεί, την θέλει καθαρή ο βρωμιάρης!
Υπομονή, είναι μικρούλι ακόμα, εσύ θα κάνεις πάρτι κάθε φορά που πάει στην πάνα και οπωσδήποτε επιβράβευση. Επίσης, δεν θα τον μαλώνεις κατόπιν εορτής (δηλαδή έκανε τα τσίσα του στο πάτωμα και τα είδες μετά), γιατί δεν καταλαβαίνει και θα σκέφτεται "μα τι έκανα και με μαλώνει???"
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Liana αφού περιμένει την πάνα, πάρε την πάνα μαζί σου στη βόλτα και αφαίρεσέ την από το σπίτι. Σαν την ταινία Bruce All Mighty που ο Jim Carrey μετέφερε ολόκληρη την πολυθρόνα έξω!
 


mercy

Active Member
9 Οκτωβρίου 2012
36
0
ναι ναι ποτε μαλωμα ουτε καν οχι δεν λεω μονο την παω στη πανα σκεψου να αρχισει να κρυβεται για να τα κανει....οσο για το ψαλιδισμα χα χα οσοι το βλεπουν με κοροιδευουν ειναι μαγικο το τι μαθαινει κανεις παρατηρωντας το ζωακι του
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Μωρό είναι ακόμα, εμένα ο δικός μου είχε τα πόδια πάνω στην πάνω και έβγαζε τον ποπό του από έξω με το λογικό αποτέλεσμα να τα κάνει όλα σκατά.
Το θυμάμαι και γελάω ακόμα.
 


panoz

Active Member
23 Απριλίου 2012
28
0
Ρόδος, Καλαμάτα
λοιπόν. εδώ και μια εβδομάδα της έχω πάρει κλουβί περιορισμού (create) και το είχα συνέχεια ανοιχτό για να μπαινοβγαίνει. όποτε έμπαινε την επιβράβευα με αποτέλεσμα να έχει μάθει και το "πήγαινε στο κλουβί σου" και να πηγαίνει μέσα. επίσης της είχα βάλει μέσα μπωλάκι νερού και φαγητού. 2 παιχνιδάκια που μασάει και το μαξιλάρι-κρεβάτι της. αυτά τα λέω γτ απο εχθές το απόγευμα με άφησε να κλείσω την πόρτα απο το κλουβάκι και είδα πραγματικά μεγάλη διαφορά! πχ όταν την έβγαλα κατάλαβα οτι ήθελε να τα κάνει και την έβαλα πάνω στην πάνα και τα έκανε. μετά ήρθε και παραπονιόταν και σκέφτηκα οτι θέλει κακά. την πήγα σε άλλο σημείο με άλλη πάνα και τα έκανε πάλι εκεί :) παιδιά κλουβί μάθετέ τα και ξενιάστε! ήδη το ένα κρεβάτι εμένα απο το μασούλημα του έχει φάει ολόκληρη γωνία. στην αρχή νόμιζα οτι ήταν ημίαιμο με κάστορα το σκυλι..... καλημέρα σε όλους σας
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
ΧΑΧΑΧΑΧΑ Τρομερό!

Πρόσεξε, αν σου λερώσει καμιά φορά το κλουβάκι, να μην το μαλώσεις. Πιθανόν να μην άντεξε να συγκρατηθεί.
Μπράβο πάντως που από τόσο μικρούλι ο δέχτηκε.
 


panoz

Active Member
23 Απριλίου 2012
28
0
Ρόδος, Καλαμάτα
βασικά το κλουβί λίγο δύσκολο γιατί είναι μικρό και έχει και το φαγητό του μέσα. εκεί που τρώνε συνήθως δεν λερώνουν. πολύ δύσκολα. βασικά παραπονιέται λίγο τώρα 2 μέρες που το εφάρμοσα με το που πάω να φύγω απο το σπίτι αλλά θα συνηθίσει. και όταν την περιόριζα στο δωμάτιο με το που την πήρα έτσι έκανε στην αρχή μέχρι που συνήθισε. το ίδιο θα γίνει και τώρα πιστεύω. άσε που τώρα με το που την βγάζω απο το κλουβί την βάζω στην πάνα και κάνει πιπί της σχεδόν με την μία οπότε θα μάθει. αφού έκανε πιπί της μετά απο λίγο μου παραπονιόταν και την πήγα σε άλλο σημείο σε άλλη πάνα και έκανε κακά της :) παιδιά πραγματικά το ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ. 2 μέρες σχεδόν το χρησιμοποιώ και είμαι κατενθουσιασμένος
 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Να σημειωσουμε οτι την πανα την αλλαζουμε μολις λερωθει.Πολλοι πιστευουν οτι αν την αφησουμε λερωμενη,το σκυλι θα παει εκει.Λαθος.Τα σκυλια ειναι καθαρα ζωα.Θα πανε στην πανα,αν ειναι καθαρη.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Ε, ανάλογα τη λιμνούλα που βγάζει το κάθε σκυλί. Γι' αυτό εγώ προτείνω το χοντρό χαρτόνι (των μπογιατζήδων) που έρχεται πιο οικονομικο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf