πάνα και σκύλος, παράδοξο...


deltree

New Member
21 Απριλίου 2021
1
0
58
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα την γνώμη σας στο παρακάτω θέμα γιατί δεν βγάζω άκρη (πρωτάρης με σκύλο).

Έχουμε ένα Beagle κοντά 6 μηνών. Όταν το πήραμε ήταν 2.5 μηνών, παραδόξως έκανε από την 1 μέρα (!) τα τσίσα του και τα κακά του στην πάνα (πολύ σπάνια εκτός).

Λόγο kennel cough αργήσαμε να βγάλουμε πολύ το σκυλί για βόλτα (μέχρι να εμβολιαστεί κτλ). Τον τελευταίο καιρό (όταν έγινε 5 μηνών πια) από τότε που τον βγάζουμε βόλτα έχει αρχίσει και κάνει τα τσίσα του συνήθως στις άκρες της πάνας (οπότε βγαίνουν και στο πάτωμα) και τα κακά του όπου να ναι. Σήμερα δε τα έκανε και στο κρεββάτι μου πάνω που είναι no / no φάση

Η κοπέλα μου είναι συνεχώς στο σπίτι οπότε δεν ξέρω αν έχει άγχος αποχωρισμού που άρχισα να πηγαίνω δουλειά.

Για 6 μηνών / 9 kg το ταΐζουμε 3 φορές την ημέρα (την σωστή ποσότητα όμως που λέει η κάθε τροφή / 3) και έχει ελεύθερο νερό. Μήπως να το γυρίσουμε σε μία φορά το βράδι όπως διάβασα αλλού ? (αν και είναι κουταβάκι ακόμα)

Μήπως έχει κάποιος άλλος το ίδιο θέμα? Please Help!
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
καλησπέρα
1. Αφού το βγάζετε βόλτα, γιατί τα κάνει στην πάνα? την έχετε για σιγουριά?
2. Το πόσες φορές θα φάει την ημέρα τώρα που είναι μικρούλι είναι θέμα του κτηνίατρου. Πάντως οι περισσότεροι λένε να ταίζονται 2 φορές την ημέρα για το υπόλοιπο της ζωής τους και όχι μια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3