παρκο για σκυλους σε δημο βορειων προαστιων αθηνων


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
καλησπερα σας! αναρωτιεμαι αν υπαρχει αλλο μελος εδω μεσα που να μενει στον δημο κηφισιας. εχω βαρεθει με τον δημο κηφισιας οπου μενω και την ελλειψη εστω και 1 παρκου σκλων στην περιοχη. δεδομενου του μεγαλου αριθμου σκυλων στον δημο, απ' οσο ξερω δεν υπαρχει ουτε 1 παρκο σκυλων σε ολο τον δημο, παρολο που υπαρχουν μπολικα παρκα, και σε πολλα απο αυτα υπαρχει απλετος χωρος ωστε να περιφραχτει ενα κομματι και να γινει παρκο σκυλων. και δεν ειναι θεμα κοστους, ποσο κοστιζει να βαλεις ενα καγκελο;;; αλλωστε οι κατοικοι του δημου καθε αλλο παρα κακομοιρηδες ειναι. τεσπα, το νοημα της αναρτησης ειναι να παροτρυνω αλλους κατοικους της περιοχης που ειναι στο φορουμ να αποστειλουν μηνυμα στον δημο, μεσω της φορμας επικοινωνιας στην ιστοσελιδα του, και να απαιτησουν την δημιουργια παρκων για σκυλους σε διαφορα σημεια του δημου, και να παροτρυνουν και φιλους και γνωστους τους να κανουν το ιδιο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.278
7.904
Με το νομο (τον τελευταιο) υπαρχουν αρκετοι περιορισμοι στο τι που και πως θα κατασκευαστει ενα παρκο σκυλων. Δε κλεινεις πλεον απλα με συρματοπλεγμα ενα οικοπεδο και πετας μια πορτα και 2 παιχνιδια οπως κανανε παλια και το βαφτιζαν παρκο σκυλων.

Ο βασικοτερος περιορισμος στις αστικες περιοχές ειναι οτι πρεπει να απεχει τουλαχιστον 50 μετρα απο οικιες. Μπορει να σου ακουγονται λιγα τα 50 μετρα αλλα στη πραξη μονο σε μεγαλα αλση μπορει να τηρηθει αυτη την αποσταση. Πολλα παλια μικρα παρκα κλεινουν/ θα κλεισουν ειτε γιατι μη χαρουμενοι κατοικοι ανακαλυψαν τη νομοθεσια είτε γιατι δεν γινεται να συντηρηθουν πλεον επειδη δεν τηρουν τις προδιαγραφες.
 
Last edited:


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
σε αστικα κεντρα 50 μετρα απο οικιες δεν προκειται να γινει κανενα παρκο λοιπον. φιλοζωια @@ στην ελλαδα, ολα γινονται στο ποδι για το φαινεσθαι. ειλικρινα σε αυτη τη χωρα ειμαστε ακομα στον μεσαιωνα. δεν ειναι να χεις σκυλο σε αυτη τη μπουρδελοχωρα...:mad: βαρεθηκα τους σκατοανθρωπους...να βαλουμε τα σκυλια μας στον κ... μας να τρεξουν λοιπον...θελουν να σαι σωστος κηδεμονας και ο σκυλος ισορροπημενος, χωρις να σου παρεχουν εστω και το βασικο δικαιωμα να μπορει ο σκυλος να εκτονωθει. και οχι μονο αυτο, σε αντιμετωπιζουν χειροτερα κι απο εγκληματια. σε διωχνουν απο παντου, ενω οι παιδεραστες και οι δολοφονοι κυκλοφορουν ελευθεροι...
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TheBestBoi


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.680
7.801
Παρόλο που πέρασα πολύ καιρό σε σκυλόπαρκα έχω να πω ότι καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Βόλτιτσες, συναντήσεις με σκύλους των οποίων τους γονείς γνωρίζουμε και μέχρι εκεί. Έχουν δαγκωθεί και τα δύο μου σκυλιά σε σκυλόπαρκα από σκύλους που "πρώτη φορά δαγκώνει καλέ, απαπαπα δεν το έχει ξανακάνει ποτέ" και γενικότερα για εκτόνωση βρίσκουμε πάρκο άδειο για όλα καλά.
 
  • Like
Reactions: mareco


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
συμφωνω, η αριελ δεν ειναι και για πολλα-πολλα, αλλα θα ηταν ωραιο μια στις τοσες να εχουμε καπου να παμε για να πηγαινει με τις 2-3 φιλες που εχει. το σαββατο πηγαμε σε μια μικρη, κι εννοω γυρω στα 50τμ το πολυ παιδικη χαρα, γιατι δεν υπαρχει πουθενα αλλου να παμε. βεβαια ενας τυπος μας ειπε να βγουμε και του ειπαμε οτι αν λερωσουν θα τα μαζεψουμε. αυτος μας ρωτησε αν θα μαζεψουμε και τα κατρουλια τους (ναι ετσι ειπε) και του ειπαμε οτι απο τη στιγμη που και τα παιδια κανουν τσισα στο παρκο (ναι, το χω δει με τα ματια μου), τι διαφορα εχουν τα ανθρωπινα απο τα σκυλισια τσισα. αν ερχοταν καποιος με παιδια θα φευγαμε, αλλιως η παιδικη χαρα ειναι αδεια συνεχεια...καλεσε το 100, το οποιο δεν ηρθε ποτε βεβαια. σηκωθηκαμε να φυγουμε (αφου αυτο ηθελε) κι αρχισε να μας φωναζει και να μας αποκαλει δειλες και πουτανες κι οτι θα ρθει να μας πλακωσει. να σημειωσω οτι στο συγκεκριμενο παρκο πολυ σπανια πανε παιδακια για τους παρακατω λογους: ειναι πολυ μικρο (ειναι δεν ειναι 50τμ). ο ταπητας κατω ειναι κακοφτιαγμενος και γλιστραει λογω γλιτσας, με κενα αναμεσα στα κομματια, οποτε ευκολα θα φαει τουμπα το παιδακι. αν φαει τουμπα, κινδυνευει τα χτυπησει το κεφαλι του ειτε στα καγκελα, ειτε στα ποδια της τραμπαλας, ειτε στους πετρινους παγκους, καθως εχει πολλα πραματα μεσα σε πολυ στριμωγμενο χωρο, χωρις απλα να τρεξουν τα παιδια. επιπλεον, υπαρχει ενα πολυ καλυτερο και μεγαλυτερο παρκο ουτε 100 μ πιο κατω. τελος, στο συγκεκριμενο παρκο το απογευμα/βραδυ πανε εφηβοι και μετα αφηνουν ενα σωρο σκουπιδια και πολυ συχνα σπασμενα μπουκαλια. οταν οι ανθρωποι ειναι μπιχλες, εχουμε το θρασος και την υποκρισια να λεμε οτι τα σκυλια ειναι βρωμικα;;;;
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.704
19.942
@bella_gr και τα τρία μέχρι στιγμής post σου στο θέμα, είναι μέσα στην οργή, και για θέματα στα οποία δεν έχεις δίκιο. Δυστυχώς δεν υπάρχουν (μάλλον) δημοτικά σκυλοπάρκα στον δήμο σου. Σε άλλους δήμους, γνωρίζω ότι υπάρχουν. Τι να κάνουμε τώρα; Πήγαινε λίγο παραπάνω προς την Βαρυμπόμπη, και απόλαυσε (με πολύ προσοχή και εκεί) το τεράστιο...δασοπάρκο. Ενα τεταρτάκι θα σου πάρει, να φτάσεις.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
ποιο δασοπαρκο? δεν μπορεις να αφησεις το τσοπανοσκυλο ελευθερο, δεν θα γυρισει ποτε πισω, ασε τον κινδυνο απο φολες και αλλα αδεσποτα. το νοημα του σκυλοπαρκου ειναι οτι ειναι ασφαλες για το ζωο σου. και ναι ειμαι μεσα στην οργη, οταν σε αυτη τη χωρα δεν υπαρχει λογικη και τα παντα γινονται στο ποδι. και που ακριβως εχω αδικο; στο οτι ο δημος δεν πληροι τις υποχρεωσεις του; στο οτι οι ανθρωποι το παιζουν υπερανω οταν δεν ειναι; ναι,τολμησαμε να μπουμε σε μια παιδικη χαρα με τα σκυλια μας, σε μια παιδικη χαρα ο θεος να την κανει παιδικη χαρα, που ειναι μεσ στη μπιχλα, διαλυμενη κι επικινδυνη για τα παιδια. αν θες να μιλησουμε για το τυπικο του πραγματος και οτι μπηκαμε σε παιδικη χαρα, να μιλησουμε για το τυπικο της υποχρεωσης του δημου απεναντι στον πολιτη, που ουτε παρκα για σκυλους εχει, ουτε καταφυγιο, ουτε επιτροπη ζωοφιλιας πια. ο καθενας να τηρει τις υποχρεωσεις του, οχι να ειμαστε εμεις συνεχεια που θα κανουμε πισω και υποχωρησεις και οι αλλοι να χορευουν στις πλατες μας...πληρωνω κι εγω δημοτικα τελη και μπολικα μαλιστα.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
865
974
28
ποιο δασοπαρκο? δεν μπορεις να αφησεις το τσοπανοσκυλο ελευθερο, δεν θα γυρισει ποτε πισω, ασε τον κινδυνο απο φολες και αλλα αδεσποτα. το νοημα του σκυλοπαρκου ειναι οτι ειναι ασφαλες για το ζωο σου. και ναι ειμαι μεσα στην οργη, οταν σε αυτη τη χωρα δεν υπαρχει λογικη και τα παντα γινονται στο ποδι. και που ακριβως εχω αδικο; στο οτι ο δημος δεν πληροι τις υποχρεωσεις του; στο οτι οι ανθρωποι το παιζουν υπερανω οταν δεν ειναι; ναι,τολμησαμε να μπουμε σε μια παιδικη χαρα με τα σκυλια μας, σε μια παιδικη χαρα ο θεος να την κανει παιδικη χαρα, που ειναι μεσ στη μπιχλα, διαλυμενη κι επικινδυνη για τα παιδια. αν θες να μιλησουμε για το τυπικο του πραγματος και οτι μπηκαμε σε παιδικη χαρα, να μιλησουμε για το τυπικο της υποχρεωσης του δημου απεναντι στον πολιτη, που ουτε παρκα για σκυλους εχει, ουτε καταφυγιο, ουτε επιτροπη ζωοφιλιας πια. ο καθενας να τηρει τις υποχρεωσεις του, οχι να ειμαστε εμεις συνεχεια που θα κανουμε πισω και υποχωρησεις και οι αλλοι να χορευουν στις πλατες μας...πληρωνω κι εγω δημοτικα τελη και μπολικα μαλιστα.
εγω προσωπικα συμφωνω απολυτα.
οσο για το οτι ενα σκυλοπαρκο πρεπει να απεχει 50μ απο οικιες.... γιατι? λογω ηχορυπανσης? λογω υγιεινης? δηλαδη οι παιδικες χαρες που υπαρχουν σε καθε γωνια, με τα παιδακια που ζωη να χουν, να ουρλιαζουνε πρωι μεσημερι βραδυ, ειναι οκ? δεν καταλαβαινω, ειλικρινα. και εγω μπαινω σε παιδικες χαρες οταν ειναι αδιες. και εννοειται τις αφηνω πιο καθαρες και απο οτι τις βρηκα!!! σε αντιθεση με πολλους γονεις, που αφηνουν πισω τους σκουπιδια. απο τη στιγμη που ο σκυλος μου ειναι εμβολιασμενος και αποπαρασιτωμενος, και φτοντισμενος στην πενα, εχω δικαιωμα να πηγαινω οπου θελω. προσφατα ειδα στο ινσταγκραμ μια κοπελα απο ξενη χωρα, δε θυμαμαι τωρα ακριβως απου που, δανια νομιζω? που ειχε παει στο σουπερ μαρκετ ΜΕ το σκυλι της, μεσα σε ειδικο καροτσι ΜΟΝΟ για σκυλια που εφτιαξε ΤΟ ΙΔΙΟ το σουπερμαρκετ!!!!
πραγματικα δεν μας αφηνουν αλλη επιλογη, και δεν εχουμε ολοι αυτοκινητα να τρεχουμε καθημερινα σε βαρυμπομπες. ενα ομορφο μερος συγκεκριμενα για τα σκυλια μας ζηταμε, οχι κατι παραλογο.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
στην ελλαδα ειμαστε της νοοτροπιας οτι ο ανθρωπος ειναι σωστος και καθαρος και τα ζωα επικινδυνα και βρωμικα. θυμαμαι πριν αρκετα χρονια (10; ισως παραπανω) που διαβαζα για τυφλο τουριστα που προσπαθησε να μπει στο μουσειο της ακροπολης με σκυλο-οδηγο. δεν τον αφησαν και του προτειναν να του δωσουν αναπηρικο καροτσακι, με την δικαιολογια οτι ο σκυλος μπορει να τρομαξει και να ριξει κατω τα εκθεματα! τοσο γνωση εχουμε σε αυτη τη χωρα για τα σκυλια...εν τω μεταξυ στην αγγλια ειχανε υπουργο τυφλο που εμπαινε στην βουλη με τον σκυλο-οδηγο και σε κανεναν δεν εκανε εντυπωση. στον λευκο οικο στις ηπα ειναι συνηθες να υπαρχει και προεδρικος σκυλος...ειναι παραδεισος για τα σκυλια οι αλλες χωρες; οχι, αλλα σιγουρα δεν τους συμπεριφερονται οπως εμεις.

για να μην αρχισω για τα κωμικοτραγικα στις παραλιες καθε καλοκαιρι. by the way, τι ισχυει; απ οτι εβγαλα ακρη, στις οργανωμενες οτι πει ο εμεταλλευτης, στις ελευθερες επιτρεπονται, αλλα δεν επιτρεπονται καθολου στην θαλασσα, εκτος κι αν προκειται για απομακρυσμενη παραλια;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.704
19.942
Εγώ προσωπικά, δεν κάνω καφρίλες, επειδή τις κάνουν όλοι οι άλλοι.

Σιχαίνομαι να βλέπω κατουροχεσίματα, σε αθλητικούς χώρους, όπου αυτοί που αθλούνται ή παίζουν (βλέπε παιδικές χαρές) είναι βέβαιo ότι θα κυλιστούν και θα κάτσουν κατάχαμα. Το θεωρώ σιχαμερά αδιανόητο. Αν θέλουν οι ίδιοι οι αθλούμενοι, ή τα παιδάκια που εννοείται τα ξεβρακώνουν με καμάρι οι μανούλες τους να κάνουν τις ανάγκες τους εκεί που παίζουν, και εννοείται ότι τους φταίνε τα σκυλάκια που περνάνε απόξω, δικό τους πρόβλημα. Με γειά τους με χαρά τους.
Το ίδιο σιχαίνομαι βέβαια και τα πράσινα παρκάκια που παίζουν τα παιδάκια αμέριμνα, κάνοντας κουτρουβαλίσματα και λοιπές σιχασιές που κάνουν τα παιδάκια, χωρίς να σκεφτούν πόσο κατουροχεσμένο είναι εκείνο ακριβώς το ίδιο σημείο που ξαπλώνουν για να κάνουν παιχνιδάκια :sick:
Εγώ δεν πατάω καν εκεί. Τις ανάγκες μας, τις κάνουμε έξω έξω. Να μην χρειαστεί να πατήσω παραμέσα, για να τα μαζέψω! :p

Στην χιλιοκαταραμένη από όλους που τους πνίγει το δίκιο Ελλαδίτσα μας, καλά κάνουν οι νόμοι και απαγορεύουν στα σκυλιά μας να κινούνται εντώς πολλών περιοχών, που σε άλλες χώρες, γνωρίζω πολύ καλά ότι επιτρέπεται πανηγυρικά. Γιατί είναι μαθηματικά βέβαιο, ότι ο Ελληνάρας, δεν θα έχει κάνει από την μέρα μηδέν, του κουταβιού στο σπίτι, όποια υποχρεωτική εκπαίδευση είναι απολύτως απαραίτητη, για να μπορεί το κακόμοιρο το σκυλάκι, να γνωρίζει που επιτρέπεται να σηκώσει το ποδαράκι και που όχι. Και εκτός αυτού, δεν θα έχει φροντίσει να τα έχει κάνει το σκυλάκι του οπωσδήποτε, πριν αποφασίσει να το πάρει μαζί του για ψώνια. Οπότε είναι πολύ μεγάλες οι πιθανότητες, το σκυλάκι να θελήσει να ανακουφιστεί. Εκεί που θα βρίσκεται. Ανάμεσα στα ρούχα, στα φαγητά, στις βιτρίνες. Και αν μου πείτε, οτι ο Ελληνάρας θα πεθάνει από την ντροπή του και θα φροντίσει να απολυμάνει το σημείο εκείνο, ώστε να το αφήσει πολύ καλύτερο απ' ότι πριν το "ατύχημα" (που δεν είναι ατύχημα), μπορεί και να πεθάνω από τα γέλια.

Λες @bella_gr ότι αν αφήσεις λυτό το τσοπανόσκυλο, δεν θα γυρίσει. Θα γυρίσει όμως ΑΜΕΣΩΣ μόλις πάρει εντολή, μέσα στην παιδική χαρά αν μπει ενα παιδάκι και αρχίσει να τρέχει καταπάνω του; Είτε ο σκύλος στο παιδάκι (όχι για να το φάει, να το γκρεμίσει όμως από την ατσουμπαλοσύνη του, να το φοβήσει...), είτε το παιδάκι στον σκύλο; Θα γυρίσει ΑΜΕΣΩΣ μόλις πάρει εντολή, στα χαζά αυτά σκυλοπάρκα που αποζητάτε με λαχτάρα για κάποιο λόγο, αν μπει άλλος λυτός σκύλος, που θα έχει κι αυτός το ίδιο δικαίωμα, και γίνουν κορδέλες; Μη μου απαντήσεις "ναι".

Βάλε έναν ιμάντα στην τσοπάνα και πήγαινέ την να ξεδώσει στο κοντινότερο δασάκι/βουνάκι whatever. Πήγαινε στο Συγγρού, αφού είσαι Κηφισιά. Γιατί δεν πάτε εκεί; Ωραιότατα είναι. Αλλο που δεν θα μπορείτε να κρυφτείτε πουθενά, από τα επίσης κάμποσα λυτά, που θα θέλουν κι αυτά δικαιωματικά, να εκτονωθούν. Εφόσον ο σκύλος σου δεν είναι επιθετικός, προσαρμόσου σ' αυτά που μπορείς να του προσφέρεις. Οχι σε αυτά, που θα σου άρεσαν, αλλά δεν τα έχεις. Λέω εγώ!
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
436
276
dog-place.blogspot.com
επειδη δεν μας ξερεις, μην μιλας για το τι κανουμε η δεν κανουμε με το σκυλο μου και ποσα βουνα εχουμε η δεν εχουμε περπατησει μαζι. γιατι τοσο καιρο στο φορουμ δεν εχεις μπει στον κοπο να μαθεις, παρα μονο να κοροιδευεις και να ειρωνευεσαι. κι αν δεν θες να μαθεις, μην ασχολεισαι καθολου.

επειδη δεν εμαι στην κοσμαρα μου, αν η αριελ ειναι σε οποιοδηποτε παρκο λυτη, εχω το νου μου και την μαζευω οταν ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ καποιος το παρκο, ποσο μαλλον την πορτα. οπως και οταν ειναι με το λουρι και περπαταμε, δεν αφηνω κανεναν να μας πλησιασει, γιατι στο ελλαντα, ποιο πιθανον ειναι να σε βρισουν επειδη τολμας να εχεις σκυλο, παρα να σου πουν μια καλησπερα...δεν ειναι ολοι οι ιδιοκτητες βλακες και βρωμιαρηδες. ευτυχως υπαρχει προοδος, οχι αρκετη, αλλα γενια με γενια αλλαζουν τα πραγματα.

εσυ απλα θες επειδη καποιοι ειναι βλακες, να τιμωρουνται ολοι. ας απαγορευσουμε λοιπον και τα αυτοκινητα γιατι καποιοι κανεις δεν τηρει τον κοκ και τραυματιζεται και σκοτωνεται κοσμος.

νομιζεις οτι στο εξωτερικο κυκλοφορουν ολοι με τη χλωρινη; οχι, απλα εχουν μερη που μπορεις να πας το σκυλο σου για να μην τα κανει εκει που δεν πρεπει. κι αν τα κανει εκει που δεν πρεπει, θα φας προστιμο. απλα τα πραγματα. εδω στο ελλαντα αντι να αντιμετωπισουμε το προβλημα, απλα ας απαγορευσουμε τα παντα και τελειωσαμε.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.166
Μηνύματα
896.585
Μέλη
19.967
Νεότερο μέλος
sonakias