πληγη σε αδεσποτο στο ματι


fgh

New Member
17 Απριλίου 2017
4
0
42
χρειαζομαι την βοηθεια σας. ένα αδεσποτακι δαγκωθηκε πανω από το ματι και η πληγη γεμισε σκουλήκια. τον πηγα στον κτηνιατρο του δημου καθαρισε την πληγη αλλα εγινε αρκετα μεγαλη για να βγουν τα σκουλήκια. τον κρατησε 2 μερες αλλα σημερα επειδή το καημενο στραβωσε το κλουβι που τον ειχε μεσα, Με πηρε τηλ και τον πηγα σε ένα περιφραγμενο εξωτερικο χωρο για να τον προσεχω να γινει καλα. Βαζω κολλυριο dobrex γιατι ειχε πειραχτει και το ματι. θα κανω αμπουλα Vectra3d για να καλυπτεί από τις μυγες αλλα η μια κτηνίατρος μου εδωσε ενεσιμη αντιβιωση για 24 ωρες που κρατει και ο άλλος κτηνίατρος που πηγα να ρωτησω μου εδωσε χαπια stomorgyl 10 για αντιβιωση. καποιος που να γνωριζει μπορει να μου πει τι από τα δυο να δωσω ? και αν κανω την ενεσιμη πως θα την κανω?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα ελπιζω το κουταβι να πηγαινει καλυτερα
ελπιζω να εχεις αποφασισει σχετικα με την αντιβιωση..
σχετικα με τα σκουλικια υπηρχε ενα θεμα οπου ενας συμφορουμιτης ειχε καταφερει θαυματα σε πληγη με σκουλικια με αιθεριο ελαιο..απο... χμ... tea tree? or neem tree? θα σε γελασω ... αν θυμαται καποιος παλαιοτερος μιλαω για τον ηλια
@omarock ??? καπως ετσι .... που ειχε βρει ενα ντοπερμαν με σκουλικια σε ορχεις...
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@fgh
Αυτό είναι το θέμα που αναφέρει ο GRDANE παραπάνω. Για το έλαιο tea tree νομίζω οι απόψεις διίστανται λόγω περιστατικών τοξικότητας που έχουν αναφερθεί. Νομίζω προτείνεται διάλυση σε μεγάλη ποσότητα νερού, και σίγουρα παρατήρηση του ζώου για τυχόν συμπτώματα τοξικότητας.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
καλησπερα ελπιζω το κουταβι να πηγαινει καλυτερα
ελπιζω να εχεις αποφασισει σχετικα με την αντιβιωση..
σχετικα με τα σκουλικια υπηρχε ενα θεμα οπου ενας συμφορουμιτης ειχε καταφερει θαυματα σε πληγη με σκουλικια με αιθεριο ελαιο..απο... χμ... tea tree? or neem tree? θα σε γελασω ... αν θυμαται καποιος παλαιοτερος μιλαω για τον ηλια
@omarock ??? καπως ετσι .... που ειχε βρει ενα ντοπερμαν με σκουλικια σε ορχεις...
Nαι αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με μάτι... Αυτά τα αιθέρια παίζει να το τυφλώσουν.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
ποσες μερες αντιβιωση εχει ηδη παρει?
θα συνεχιζα με augmentin 875 και στην πληγη θα εβαζα μπεταντιν αλοιφη με
προσοχη να μην μπει μεσα στο ματι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3