ποια ειναι τα αρνητικα της ρατσας του σκυλου σας


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ειχα μια συζητηση με μια φιλη το μεσημερι και συζητουσαμε για αρνητικα που εχει καθε ρατσα.

Να αναφερουμε κι εδω;Οσο αφορα εμφανιση και συμπεριφορα.Αν γινεται να μην αναφερουμε θετικοαρνητικα(οπως λεμε εμεις οι ανθρωποι:το μεγαλυτερο μου ελαττωμα ειναι οτι ειμαι ειλικρινης:cool:).

Πραγματικα αρνητικα που θα ενδιεφερε καποιο υποψηφιο ιδιοκτητη να αποφυγει,ωστε να μη την πληρωνει αργοτερα το σκυλι,ανεξαρτητα αν εμεις τα βρισκουμε χαριτωμενα.


Για παραδειγμα,το αρνητικο του δικου μου ειναι η δυσκολια που εχει στη μεταφορα.
Αλλο ειναι οτι οταν μαδαει,μαδαει.ΠΟΛΥ!
Ακομα εχουμε σαλια και νερα που τρεχουν απο το στομα μολις πιει νερο και απλωνονται σε ολο το σπιτι αν τιναχτει.
Η ανθρωποκεντρικοτητα που εχει δεν ειναι για ανθρωπους που θελουν ενα πιο "μοναχικο ή ανεξαρτητο" σκυλι.
Μενει πολυ καιρο κουταβι,λιγο ενηλικος και γερναει γρηγορα.Μ.Ο. ζωης 7-9 χρονια.
Ευαισθησια σε ζεστη,γαστρεντερικα,παθησεις σκελετου.

Αργοτερα μπορει να μου ερθει και τιποτα αλλο.
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κουκης, λαμπραντορ ρετριβερ 4ων ετων:

- αγαπαει ολον τον κοσμο, θα παει σε οποιονδηποτε αν του χαρησει την παραμικρη προσοχη. δεν κανει για φυλακας. δεν κανει για σωματοφυλακας. αν σε επιτεθει καποιος στο δρομο θα παει να κουνησει την ουρα και να παιξει. δεν γαβγιζει (προσωπικα το βρισκο πολυ θετικο :D )

- μαδαει πολυ ολο το χρονο, μαδαει υπερβολικα 2 φορες το χρονο

- ειναι turbo, στην τρελη χαρα και αργει να ωρημασει

- ευαισθητα αφτια και δερμα

- λατρευει το νερο και δεν εχει προβλημα να κοιληστει στις λασπες, με αποτελεσμα απο ασπρος να γινει μαυρος και να βρομοκοπαει ολοκληρος
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αυτά δεν θεωρούνται όλα αρνητικά Εξαρτάται για το τι ψάχνει ο καθένας μας Ένα ανθρωποκεντρικό σκυλί μπορεί να θεωρηθεί για κάποιον αρνητικό και για κάποιον θετικό Η ένα σκυλί που μένει "κουτάβι" πολλά χρόνια για μένα είναι θετικό
Τα Golden, μαδάνε πολύ, βγάζουν αρθρίτιδες ' στα πίσω πόδια όσο μεγαλώνουν, έχουν κάποια δερματικά προβλήματα και συχνές ωτίτιδες. Μέσο όρο ζωής έχουν θεωρώ νορμαλ, (13-14 χρόνια), αλλά θα προτιμούσα να ζούσαν και μέχρι τα 20!!!!
Είναι μεγαλόσωμα σκυλιά , οπότε δεν είναι για εύκολες μεταφορές, αλλά αυτό δεν το θεωρώ αρνητικό , εφόσον έχω αυτοκίνητο για να τους μεταφέρω.
Όσο και να το σκεφτώ άλλα αρνητικά δεν βρίσκω για τα Golden, αλλά το ότι εγώ δεν βρίσκω αρνητικά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος άλλος θα συμφωνήσει μαζί μου!!!
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αυτα μου ερχονται προς το παρον.... Οντως ωραιο θεμα!
Η απιστευτη επιμονη και ξεροκεφαλια του.
Τα σαλια οταν τρωμε κ ειναι μαζι μας.
Η ανθρωποκεντρικοτητα του.
Η εμμονη του με τις λασπες και τα χωματα.
Η γκρινια του.
 


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Κουκης, λαμπραντορ ρετριβερ 4ων ετων:

- αγαπαει ολον τον κοσμο, θα παει σε οποιονδηποτε αν του χαρησει την παραμικρη προσοχη. δεν κανει για φυλακας. δεν κανει για σωματοφυλακας. αν σε επιτεθει καποιος στο δρομο θα παει να κουνησει την ουρα και να παιξει. δεν γαβγιζει (προσωπικα το βρισκο πολυ θετικο :D )
Αυτό δεν είναι μειονέκτημα , είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα του λαμπραντόρ...
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
English cocker spaniel

Ευαισθησια σε αυτια με ωτιτιδες γιατι δεν αεριζονται σωστα και κρατανε υγρασια

Ευαισθησια στα ματια...συχνη παρουσια εντροπιου (με καλη εκτροφη αποφευγεται αυτο)

Νευρικοτητα (σε οχι προσεχτικη επιλογη των γονεων...αλλιως ειναι μια χαρα σκυλια)
 
Last edited:


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Για καποιον που θελει σκυλο φυλακα ειναι μεγαλο μειονεκτημα

Εκτος κι αν δεν καταλαβα καλα το θεμα
μειονεκτημα δεν θεωρειται οταν αυτη ειναι η φυση της φυλης...
ειναι μειονεκτημα για αυτον που πηρε λαθος σκυλι για λαθος δουλεια....
 
  • Like
Reactions: Valieto


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μολις θυμηθηκα και κατι αλλο... (μαλλον επειδη το διακρινω οσο μεγαλωνει και δε το ειχε απο μικρος)... ειναι απροβλεπτος.
 


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Για καποιον που θελει σκυλο φυλακα ειναι μεγαλο μειονεκτημα

Εκτος κι αν δεν καταλαβα καλα το θεμα
Mάλλον για δική σου λάθος επιλογή το κόβω και όχι για ελλάτωμα του λαμπραντόρ . anyway
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
μειονεκτημα δεν θεωρειται οταν αυτη ειναι η φυση της φυλης...
ειναι μειονεκτημα για αυτον που πηρε λαθος σκυλι για λαθος δουλεια....
Και η skylakos ανεφερε τον μεσο ορο ζωης των μεγαλων δανων ως μειονεκτημα, αλλα ειναι χαρακτηριστικο της φυλης...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Αυτά δεν θεωρούνται όλα αρνητικά Εξαρτάται για το τι ψάχνει ο καθένας μας Ένα ανθρωποκεντρικό σκυλί μπορεί να θεωρηθεί για κάποιον αρνητικό και για κάποιον θετικό Η ένα σκυλί που μένει "κουτάβι" πολλά χρόνια για μένα είναι θετικό
Προσωπικα δε βρισκω τιποτα αρνητικο στο σκυλο μου,αλλα προσπαθω να φανταστω τι μπορει να ενοχλησει αλλους ανθρωπους.Αναφερουμε εδω οτι πιστευουμε και αυτος που τα διαβαζει κρινει τι του ταιριαζει.;)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Mάλλον για δική σου λάθος επιλογή το κόβω και όχι για ελλάτωμα του λαμπραντόρ . anyway
Εγω ακριβως γι'αυτον το λογο το πηρα, και μην κρινεις αν δεν ξερεις σε παρακαλω πολυ. Πιστευα πως το θεμα ανοιχτηκε για το "τι θα μπορουσε να θεωρηθει μειονεκτημα αν και για εμας ειναι χαρητομενο" αν εγω δεν καταλαβα καλα τοτε τα παιρνω πισω.
 


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Και η skylakos ανεφερε τον μεσο ορο ζωης των μεγαλων δανων ως μειονεκτημα, αλλα ειναι χαρακτηριστικο της φυλης...
Σωστό και αυτό . Νομίζω μειονεκτήματα ράτσας δεν μπορούν να χαρακτηριστούν αυτά που τα κάνουν ξεχωριστά απο τα υπόλοιπα .Είται είναι αρνητικά είτε θετικά .
Αρνητική θα έλεγα την δυσπλασία , τα καρδιακά , τα αναπνευστικά , τα ψυχολογικά ...
Όχι το μάδημα , είναι γνωστό-χαρακτηριστικό γνώρισμα
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Πιστευα πως το θεμα ανοιχτηκε για το "τι θα μπορουσε να θεωρηθει μειονεκτημα αν και για εμας ειναι χαρητομενο" αν εγω δεν καταλαβα καλα τοτε τα παιρνω πισω.
Μια χαρα καταλαβες.
Παιδια,μη χαλασουμε το θεμα.Και τα χαρακτηριστικα της φυλης ειναι αρνητικα πολλες φορες για καποιους ιδιοκτητες.
 


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Εγω ακριβως γι'αυτον το λογο το πηρα, και μην κρινεις αν δεν ξερεις σε παρακαλω πολυ. Πιστευα πως το θεμα ανοιχτηκε για το "τι θα μπορουσε να θεωρηθει μειονεκτημα αν και για εμας ειναι χαρητομενο" αν εγω δεν καταλαβα καλα τοτε τα παιρνω πισω.
Καλά τι αρπάζεσε.. Απλά δεν είναι μειονέκτημα του σκύλου σου που δεν είναι φύλακας ΑΦΟΥ είναι λαμπραντόρ..
Εσύ έκανες λάθος επιλογη
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Και η skylakos ανεφερε τον μεσο ορο ζωης των μεγαλων δανων ως μειονεκτημα, αλλα ειναι χαρακτηριστικο της φυλης...
απλα προσπαθω να σου πω οτι ενας σκυλος που δεν προοριζεται για φυλακας δεν ειναι μειονεκτημα το να μην κανει για φυλακας....δεν θα το συγκρινουμε π.χ. με ενα ΓΠ.

Προσωπικα εγω θα εστιαζα τα μειονεκτηματα των φυλων στα τυχον προβληματα που μπορει να μας παρουσιασουν....συμπεριφορας αλλα και υγειας που ειναι και το πιο σημαντικο....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf