ποιμενικος κεντρικης Ασιας


otto

New Member
30 Ιανουαρίου 2009
3
0
καλησπερα
θα ηθελα να με ενημερωση καποιος αν υπαρχει βιβλιογραφια για τον ποιμενικο κεντρικης Ασιας
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλωσόρισες. Βρήκα αυτό:

Οι Ποιμενικοί σκύλοι του Κεντρικής Ασίας, του Ronald Guldenhuh. Μετάφραση του Κώστα Βασιλείου.

Θα το βρεις στα 21ο και 22ο τεύχος της εφημερίδας του ΟΦΕΠ:
http://www.ofep.gr/newspaper.php

Φαντάζομαι έχεις δει αυτό:

http://www.hosthellas.com/asian.html
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Στα Ελληνικά ή στα Aγγλικά δεν υπάρχει!Υπ;aρχουν κάποια βιβλία στα Oυγγρικά και στα Ρωσσικά!Απλή αναφορά και γενικές πληροφορίες υπάρχουν και σε κάποια βιβλία στα Αγγλικά αλλά οι πληροφορίες είναι αντίστοιχες με αυτές που μπορεί να βρεί κανείς και στο internet!Αυτά!:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Οσον αφορά στο άρθρο στην εφημερίδα του ΟΦΕΠ, με πολύ ταπεινότητα, έχω κάποιες διαφωνίες γιατί δεν λαμβάει υπόψην του καθόλου ότι πρόκειτε για μια φυλή που οι υπότυποι της σχετίζονται άμεσα και με την χώρα από την οποία προέρχονται κι όχι μόνο από την χρησιμότητά τους και τις περιβαλλοντολογικές συνθήκες!Αν δεν κάνω λάθος γιατί πάει και καιρός από τότε που διάβασα τα 2 άρθρα!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε Φοιβο, εγώ δεν ξέρω αυτή τη φυλή καλά. Έκανα μια πρόχειρη έρευνα, τελείως επιπόλαια στο ίντερνετ. Τώρα αν έχει λάθη ο ΟΦΕΠ, μπορεί και να έχει. Πάντως έχεις δίκιο ότι υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία στα ρωσσικά.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δεν λέω κάτι!Απλά μια διαπίστωση που θυμήθηκα ότι είχα κάνει τότε σχετικά με το άρθρο!Εξάλλου, ποιός είμαι εγώ για να κρίνω αυτόν που έγραψε το άρθρο!;)
 


otto

New Member
30 Ιανουαρίου 2009
3
0
ΣΑΣ Ευχαριστω ολους ειμαι στην ευχαριστη θεση να διαθετο 2 απο αυτους τους σκυλους και θα ηθελα οποιαδηποτε πληροφορια
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πρώτα τους πήρες κα μετά ψάχνεις για πληροφορίες;;;;;;:eek::eek:
Και τα δυο είναι κουτάβια;Τι ηλικία έχουν;τι φύλο;Από που τους πήρες;
Γενικά να ξέρεις ότι μιλάμε για μια πάρα πολύ κιριαρχική και ταυτόχρονα γιγαντόσωμη φυλή και πρέπει να ασχοληθείς πάρα πολύ με την κοινωνικοποίηση τους και την εκπαιδευσή τους αν θες να έχεις 2 σκύλους με τους οποίους θα αισθάνεσαι σχετικά ασφαλής!Δεν μιλάω για εισβολείς, αλλά από τους σκύλους!Είχες ποτέ πριν αντίστοιχα κυριαρχικά σκυλιά;:)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
ελα μωρε με την εφημεριδα ολα στρωνουν:(:(! ασε που με 2 θα τα ζευγαρωσω θα βγαζω και ενα χαρτζιλικη.

θα ποιασω κονε με οπλοπολειο και με μαγαζι με φτιαρια χρυσες δουλειες θα κανω εδω μεσα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf