πρεπει να δωσω τον σκυλο μου


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
ειμαι στη δυσαρεστη θεση να πρεπει να δωσω το σκυλο μου.. φευγω μονιμα στο εξωτερικο κ εκει ηταν εξαρχης αδυνατο να ρθει απο τωρα γιατι δεν παω σε δικο μου σπιτι, ουτε ξερω πως θα ειναι η δουλεια μου.. προσπαθησα να βρω μια προσωρινη λυση ρωτησα οικογενεια, φιλους παντου κ δε δεχεται κανεις να δεσμευτει και να βοηθησει. πριν μηνες χωρισα με τον συντροφο μου κ εφυγε απο το σπιτι (το σκυλι το ειχαμε απο κουταβι μαζι), απο τοτε το σκυλι εχει αλλαξει εμφανισε καποια θεματα συμπεριφορας. περαν του οτι ειναι φοβικο με αλλα σκυλια λογω επιθεσης που δεχτηκε απο αδεσποτο οταν ηταν μικρο. δεν ειναι ευκολο σκυλι εγω τον ξερω αλλα για ολα αυτα δεν εχω βρει μια καταλληλη οικογενεια γι αυτον. οι μερες πλησιαζουν να φυγω κ εκτος απο στενοχωρια πλεον εχω κ απιστευτο αγχος γιατι δε μπορω να βρω λυση πουθενα πραγματικα. οτι λυση σκεφτηκα ακυρωθηκε την επομενη στιγμη. το σκυλι το εχω 4 χρονια ειναι ενα μαλτεζ αρσενικο που δεν του ελειψε ποτε τιποτα. ειναι οτι χειροτερο για μενα που θα το αποχωριστω αλλα ειλικρινα δεν ξερω πια τι να κανω. δεν ειμαι καμια ανευθυνη βρισκομαι σε πραγματικο αδιεξοδο μπορειτε να με βοηθησετε καπου? καπου να απευθυνθω μια φιλοζωικη κατι?
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εγώ θα σου πρότεινα να τηλεφωνήσεις σε μερικές φιλοζωικές κοντά σου να τους πεις την κατάσταση σου μήπως μπορούν να βρουν έναν εθελοντή να το κρατήσει προσωρινά και εγώ πιστεύω μικρό είναι ίσος μπορέσεις λίγο αργότερα να το φέρεις. Ενημέρωσε και στο κτηνιατρείο σου κανε και ένα ποστ στο fb
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
απεφυγα μεχρι στιγμης τις φιλοζωικες γτ σκεφτηκα οτι θα αρχισουν την κριτικη χωρις να καταλαβουν την κατασταση αν κ νομιζω οτι θα ηταν η καλυτερη λυση για τα δεδομενα του σκυλου μου.. ο λογος που δε γινεται αυτο τωρα ειναι γιατι οι αλλοι συγκατοικοι δεν θελουν κ συχνα ουτε οι ιδιοκτητες. κ δν ξερω ποτε θα τακτοποιηθω εκει. ειναι δυσκολη η κατασταση κ πραγματικα μονο μια φιλοζωικη μου εμεινε ως λυση
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Η φιλοζωική από που κι ως που, είναι λύση;
Δεν τους φτάνουν, όσα μυριάδες μαζεύουν από τους δρόμους και τα σκουπίδια και τα φροντίζουν από τον χρόνο και την τσέπη τους;
Πρέπει να κάνουν το ίδιο, και με όσα έχουν σπίτι και το σπίτι τους, δεν τα θέλει πια;
Ναι...sorry...δεν συγκινούμαι από το δράμα σου. Είναι η ατακάρα της εποχής "φεύγω εξωτερικό και δεν επιτρέπονται...μπλα...κλαψ...μπλα...κλαψ" Οποιος ΗΘΕΛΕ να πάρει το ζώο του μαζί, το πήρε και εξακολουθούν να ζουν ευτυχισμένοι ΜΑΖΙ. Είναι δική σου ευθύνη, να φροντίσεις το πλάσμα αυτό, που ΕΠΕΛΕΞΕΣ να βάλεις στην ζωή σου, όποια τροπή κι αν η ζωή σου παίρνει. Το "πρόβλημα" είναι μόνο δικό σου. Και δικό του βέβαια κυρίως του μικρούλη, που στα καλά καθούμενα, θα βρεθεί ένας Θεός ξέρει που... Καλή του τύχη!
 
  • Like
Reactions: Valieto and Amaliaz




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καμία φιλοζωική δεν είναι σε θέση να σου δώσει ούτε εύκολη ούτε δωρεάν λύση. Αν δεν υπάρχει άνθρωπος της εμπιστοσύνης σου να κρατήσει τον σκύλο μέχρι να τακτοποιηθείς, άρχισε να ψάχνεις για αξιόπιστη πανσιόν να τον κρατήσει για όσο χρειαστεί (επιχείρηση-πανσιόν, όχι ιδιώτη που κρατάει σκύλους χωρίς απόδειξη. Η απόδειξη σε ενδιαφέρει κυρίως νομικά, για να διασφαλιστείς όσο το δυνατόν περισσότερο).

Πηγαίνοντας στο εξωτερικό ξεκίνα να οργανώνεις τη ζωή σου με το σκεπτικό ότι έχεις να φέρεις και τον σκύλο σου. Σε βοηθά πάρα πολύ ότι έχεις ένα σκύλο συντροφιάς χωρίς τρελές απαιτήσεις διαβίωσης. Επίσης οι ιδιοκτήτες σπιτιών είναι πιο δεκτικοί να δεχτούν ενοικιαστή με μικρόσωμο, άσπρο, χαριτωμένο σκυλάκι, λογικά θα είναι πιο εύκολο να βρεις σπίτι αργότερα μόνη σου.
Αυτή τη στιγμή δε μπορείς να έχεις την πλήρη εικόνα της ζωής σου στο εξωτερικό. Πηγαίνοντας όμως εκεί θα δεις τα όποια προβλήματα αλλά και τις λύσεις τους στην πραγματική τους διάσταση. Για την ώρα, φρόντισε να κερδίσεις χρόνο για τον σκύλο σου.
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
ΜΑRECO ημουνα σιγουρη οτι θα επαιρνε τετοια απαντηση γιατι μια ζωη κανετε κριτικη χωρις να ξερετε, κολλατε τους αλλους στον τοιχο χωρις να ξερετε τι τραβανε..δεν τη δεχομαι την απαντηση σου και θα σ ελεγα και χειροτερα γιατι εγω κ οσοι με γνωριζουν ξερουν πως ειχα τοσα χρονια το σκυλι κ αν το ειχα παντου μαζι μου.. κ εγω ξερω τι τραβαω εδω κ 2 μηνες μ αυτο το θεμα...οχι δεν μπορω αυτη τη στιγμη να το παρω μαζι μου πρεπει να φυγω αμεσα δεν εχω δουλεια και θα μενω σ ενα σπιτι με αλλους 3 που δεν ξερω!! στο μελλον σιγουρα θα μπορουσα να τον παρω μαζι μου αλλα δεν μπορω να ξερω ποτε και μεχρι τοτε δεν με βοηθαει κανεις ουτε εχω τα λεφτα που μου ζητανε τα ξενοδοχεια!! ειμαι μια ανευθυνη λοιπον που θελει να πεταξει το σκυλι γτ το βαρεθηκε!! σου ευχομαι να μην ερθεις ποτε στο αδιεξοδο που ειμαι εγω και θυμηθεις αυτα που λες τωρα!!
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Καμία φιλοζωική δεν είναι σε θέση να σου δώσει ούτε εύκολη ούτε δωρεάν λύση. Αν δεν υπάρχει άνθρωπος της εμπιστοσύνης σου να κρατήσει τον σκύλο μέχρι να τακτοποιηθείς, άρχισε να ψάχνεις για αξιόπιστη πανσιόν να τον κρατήσει για όσο χρειαστεί (επιχείρηση-πανσιόν, όχι ιδιώτη που κρατάει σκύλους χωρίς απόδειξη. Η απόδειξη σε ενδιαφέρει κυρίως νομικά, για να διασφαλιστείς όσο το δυνατόν περισσότερο).

Πηγαίνοντας στο εξωτερικό ξεκίνα να οργανώνεις τη ζωή σου με το σκεπτικό ότι έχεις να φέρεις και τον σκύλο σου. Σε βοηθά πάρα πολύ ότι έχεις ένα σκύλο συντροφιάς χωρίς τρελές απαιτήσεις διαβίωσης. Επίσης οι ιδιοκτήτες σπιτιών είναι πιο δεκτικοί να δεχτούν ενοικιαστή με μικρόσωμο, άσπρο, χαριτωμένο σκυλάκι, λογικά θα είναι πιο εύκολο να βρεις σπίτι αργότερα μόνη σου.
Αυτή τη στιγμή δε μπορείς να έχεις την πλήρη εικόνα της ζωής σου στο εξωτερικό. Πηγαίνοντας όμως εκεί θα δεις τα όποια προβλήματα αλλά και τις λύσεις τους στην πραγματική τους διάσταση. Για την ώρα, φρόντισε να κερδίσεις χρόνο για τον σκύλο σου.
οι πανσιον που εχω επικοινωνησει μου ζητανε πολλα χρηματα και δεν μπορω να τα καλυψω γιατι το διαστημα θα ειναι σιγουρα πανω 8 μηνες μεχρι να τακτοποιηθω απο δουλεια κ να βρω αλλο σπιτι. ξενοδοχειο πχ που ρωτησα μου ειπε κατι παραπανω απο 1500 για 6 μηνες κ ηταν κ καλη τιμη. εγω δενν εχω αυτα τα χρηματα
 




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μίλα με φιλοζωικές της περιοχής σου και εξήγησε ότι ψάχνεις μια οικονομική πανσιόν για να αφήσεις προσωρινά τον σκύλο σου. Λογικά θα μπορούν να σε κατευθύνουν ή να σε συστήσουν σε κάποια-ες.
 
  • Like
Reactions: Δέλτα


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Καλά κάνεις και ήσουν σίγουρη, για την αντίδραση (y)
αμα νομιζεις οτι ειναι σωστο να κανεις κριτικη χωρις να ξερεις κ να το παιζεις δικαστης μπραβο συγχαρητηρια
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Μίλα με φιλοζωικές της περιοχής σου και εξήγησε ότι ψάχνεις μια οικονομική πανσιόν για να αφήσεις προσωρινά τον σκύλο σου. Λογικά θα μπορούν να σε κατευθύνουν ή να σε συστήσουν σε κάποια-ες.
γνωριζετε να μου συστησετε καποιες εντος Αττικης??
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
ειμαι στη δυσαρεστη θεση να πρεπει να δωσω το σκυλο μου.. φευγω μονιμα στο εξωτερικο κ εκει ηταν εξαρχης αδυνατο να ρθει απο τωρα γιατι δεν παω σε δικο μου σπιτι, ουτε ξερω πως θα ειναι η δουλεια μου.. προσπαθησα να βρω μια προσωρινη λυση ρωτησα οικογενεια, φιλους παντου κ δε δεχεται κανεις να δεσμευτει και να βοηθησει. πριν μηνες χωρισα με τον συντροφο μου κ εφυγε απο το σπιτι (το σκυλι το ειχαμε απο κουταβι μαζι), απο τοτε το σκυλι εχει αλλαξει εμφανισε καποια θεματα συμπεριφορας. περαν του οτι ειναι φοβικο με αλλα σκυλια λογω επιθεσης που δεχτηκε απο αδεσποτο οταν ηταν μικρο. δεν ειναι ευκολο σκυλι εγω τον ξερω αλλα για ολα αυτα δεν εχω βρει μια καταλληλη οικογενεια γι αυτον. οι μερες πλησιαζουν να φυγω κ εκτος απο στενοχωρια πλεον εχω κ απιστευτο αγχος γιατι δε μπορω να βρω λυση πουθενα πραγματικα. οτι λυση σκεφτηκα ακυρωθηκε την επομενη στιγμη. το σκυλι το εχω 4 χρονια ειναι ενα μαλτεζ αρσενικο που δεν του ελειψε ποτε τιποτα. ειναι οτι χειροτερο για μενα που θα το αποχωριστω αλλα ειλικρινα δεν ξερω πια τι να κανω. δεν ειμαι καμια ανευθυνη βρισκομαι σε πραγματικο αδιεξοδο μπορειτε να με βοηθησετε καπου? καπου να απευθυνθω μια φιλοζωικη κατι?
Άποψή μου είναι ότι αφού φεύγετε εξωτερικό, καλό θα ήταν να πάρετε το σκυλάκι μαζί σας. Το γεγονός ότι θα μείνετε με άλλους τρεις, δεν αποκλείει το σκυλάκι σας. Να το πώ αλλιώς βρείτε να συγκατοικήσετε με ανθρώπους που δέχονται ένα μικρό σκυλάκι, δεν είναι τόσο δύσκολο ή ακατόρθωτο. Μια άλλη λύση, είναι να απευθυνθείτε στον πρωην συντροφό σας, αφού μαζί το είχατε το σκυλί και σίγουρα θα το πονάει, να του ζητήσεε να το κρατήσει μέχρι να τακτοποιηθείτε στο εξωτερικό, Ούτε αυτό είναι ακατόρθωτο, ακόμη και αν δεν έχετε τις καλύτερες σχέσεις. Εδώ ζευγάρια χωρίζουν και μισιούνται και κάνουν λίγο πέρα τον εγωισμό τους μπας και συνεννοηθούν για τα παιδιά τους. Αν πραγματικά το αγαπάτε το σκυλί, η ίδια δεν θα αντέξετε αυτό που πάτε να κάνετε, ειδικά όταν θα ξέρετε ότι οι συνθήκες του δεν θα είναι καλές.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Valieto and GRDANE


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Άλλο είναι να ψάχνεις να βρεις κάποιον να φιλοξενήσει προσωρινά τον μικρό σου και άλλο είναι να βρεις κάποιον να τον δώσεις μόνιμα. Θεωρώ πως είναι πιο εύκολο το προσωρινό (ακόμα και αν μιλάμε για 1 χρόνο) από το μόνιμο. Ακόμα και για σένα είναι διαφορετικό να ξέρεις πως σε έναν χρόνο πχ θα τον πάρεις πίσω.
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Άποψή μου είναι ότι αφού φεύγετε εξωτερικό, καλό θα ήταν να πάρετε το σκυλάκι μαζί σας. Το γεγονός ότι θα μείνετε με άλλους τρεις, δεν αποκλείει το σκυλάκι σας. Να το πώ αλλιώς βρείτε να συγκατοικήσετε με ανθρώπους που δέχονται ένα μικρό σκυλάκι, δεν είναι τόσο δύσκολο ή ακατόρθωτο. Μια άλλη λύση, είναι να απευθυνθείτε στον πρωην συντροφό σας, αφού μαζί το είχατε το σκυλί και σίγουρα θα το πονάει, να του ζητήσεε να το κρατήσει μέχρι να τακτοποιηθείτε στο εξωτερικό, Ούτε αυτό είναι ακατόρθωτο, ακόμη και αν δεν έχετε τις καλύτερες σχέσεις. Εδώ ζευγάρια χωρίζουν και μισιούνται και κάνουν λίγο πέρα τον εγωισμό τους μπας και συνεννοηθούν για τα παιδιά τους. Αν πραγματικά το αγαπάτε το σκυλί, η ίδια δεν θα αντέξετε αυτό που πάτε να κάνετε, ειδικά όταν θα ξέρετε ότι οι συνθήκες του δεν θα είναι καλές.
μα κ εγω να το παρω μαζι μου ηθελα γι αυτο εψαχνα να το αφησω σε καποιο συγγενικο προσωπο για να το παρω μαζι μου οταν τακτοποιηθω. κ ενω για 1 μηνα ειχα βρει κ μου ειπε ενταξει προχτες μου ειπε οχι με κρεμασε κ εγω σε 10 μερες φευγω. η λυση του πρωην αποκλειστηκε εξαρχης γιατι θα χρησιμοποιει το σκυλι για να μην με αφηνει σε ησυχια. αν δεν τα χα υπολογισει κ σκεφτει ολα δε θα ζηταγα βοηθεια
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
γνωριζετε να μου συστησετε καποιες εντος Αττικης??

Εδώ έχει συγκεντρωμένες μερικές - σίγουρα υπάρχουν κι άλλες, με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ θα τις βρεις. Μην το περιορίζεις στην Αττική, ακόμα κι αν βρεις κάτι στην Αλεξανδρούπολη, ΚΤΕΛ και σκυλάκι στην καμπίνα στα πόδια σου, κι όπου βρεθεί η καλύτερη ενδιάμεση λύση γι' αυτόν.
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Άλλο είναι να ψάχνεις να βρεις κάποιον να φιλοξενήσει προσωρινά τον μικρό σου και άλλο είναι να βρεις κάποιον να τον δώσεις μόνιμα. Θεωρώ πως είναι πιο εύκολο το προσωρινό (ακόμα και αν μιλάμε για 1 χρόνο) από το μόνιμο. Ακόμα και για σένα είναι διαφορετικό να ξέρεις πως σε έναν χρόνο πχ θα τον πάρεις πίσω.
αυτο θα γινοταν μονο αν εβρισκα μια οικονομικη πανσιον που μεχρι στιγμης δεν εχω βρει
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Εδώ έχει συγκεντρωμένες μερικές - σίγουρα υπάρχουν κι άλλες, με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ θα τις βρεις. Μην το περιορίζεις στην Αττική, ακόμα κι αν βρεις κάτι στην Αλεξανδρούπολη, ΚΤΕΛ και σκυλάκι στην καμπίνα στα πόδια σου, κι όπου βρεθεί η καλύτερη ενδιάμεση λύση γι' αυτόν.
ευχαριστω πολυ
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στην θέση σου δεν θα κοίταζα ούτε πανσιόν, ούτε φιλοζωικές.
Πιο πιθανό είναι να σε βοηθήσει κάποιος φίλος, γνωστός, συγγενής ή ακόμα και από εδώ στο φόρουμ.
Αλλά ξαναλέω πως άλλο είναι το μόνιμο και άλλο το προσωρινό.
Εσύ για προσωρινά ψάχνεις;
 
  • Like
Reactions: Valieto


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Στην θέση σου δεν θα κοίταζα ούτε πανσιόν, ούτε φιλοζωικές.
Πιο πιθανό είναι να σε βοηθήσει κάποιος φίλος, γνωστός, συγγενής ή ακόμα και από εδώ στο φόρουμ.
Αλλά ξαναλέω πως άλλο είναι το μόνιμο και άλλο το προσωρινό.
Εσύ για προσωρινά ψάχνεις;
φιλοι συγγενεις κλπ εχω πραγματικα ρωτησει παντου συγγενης ηταν αυτος που μου τα αλλαξε μετα απο 1 μηνα..αν εβρισκα προσωρινη λυση αλλα για μεγαλο διαστημα εννοειται προσωρινη..ειπα μπορει να ειναι κ 8 μηνες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3