προβλημα διατροφης


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
Γεια σε όλους:)!το forum ειναι τελειο!
Εχουμε ενα κουρτσχαρ 1 χρονων κ λεγεται oskar. Το προβλημα ειναι δεν τρωει σχεδον ποτε με ορεξη. Εχουμε δοκιμασει τα παντα απο μαγειρευτα κ ξηρα τροφη μεχρι και κονσερβες. Να σημειωσω εδω οτι η ξηρα τροφη δεν λειπει απο το φαγητο του. Εχουμε αλλαξει κ μαρκα ξηρας τροφης αλλα τιποτα... Υπαρχει κατι που μπορει να του ανοιξει την ορεξη?:confused: τα κιλα του συμφωνα παντα με το κτηνιατρο ειναι κανονικα. Τωρα του δινουμε την Hillls απο ξηρα τροφη με κιμα η κοτοπουλο κ λαχανικα. Σκεφτομαι να κοπσω την Hills και να ξεκινησω την orijen μηπως κ τρωει με πιο ορεξη.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:confused:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί προβληματίζεσαι από τη στιγμή που ο σκύλος έχει κανονικό βάρος.
Εξάλλου θα έπρεπε να γνωρίζεις πως είναι απόλυτα φυσιολογικό, από τη στιγμή που το σκυλί έχει μάθει το μαγειρευτό και την κονσέρβα, να μην έχει την ίδια όρεξη για την ξηρά τροφή.
 
Last edited:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Θα μπορουσα να πω οτι εχεις μιζερο σκυλι. και ΝΑΙ υπαρχουν τετοια...
απτη στιγμη ομως π τρωει οσο θελει και ειναι οκ σε κιλα δεν εχεις λογο να ανυσηχεις.σου κανει κ οικονομια!;) Μην αλλαζεις ξηρα και τετοια(η μονος λογος π θα σε εκανε να αλλαξεις θα ηταν λογο ποιοτητας εκεινης π δινεις)...δωσε αν θες μαγειρευτο σε συνδιασμο με ξηρα.
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
Μαλλον δεν το εξηγησα καλα!Του δινω ξηρα τροφη ανακατεμενη με μαγειρευτο φαγητο και σπανια με κονσερβα. Απλα εχω συνηθισει με το κοκερ μου που τρωει τα παντα και με ορεξη ενω με τον οσκαρ τον βλεπω που μιζεριαζει και στεναχωριομαστε...Μηπως να του δινω καποιο συμπληρωμα διατροφης επειδη καθε απογευμα κανουμε γυρω στα δεκα χιλιομετρα?η δεν υπαρχει λογος?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Η ρατσα αυτη απο οτι θυμαμαι βγαζει ''ντελικατα'' σκυλια...αν ειναι οκ τα κιλα του δεν βλεπω το λογο να ανυσηχησεις.Συνεχισε τη ξηρα-μαγειρευτο ,ασε τη κονσερβα ειναι σκουπιδαριο(τα περασα κ εγω και με ξεγκαβωσανε οι φιλτατοι συμφορουμιτες...).Αν ο κτηνιατρος σου δεν σου πει να δωσεις συμπληρωματα τοτε δεν υπαρχει λογος να δωσεις.
Ποσε φορες τη μερα το ταιζεις?
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
το σκασμενο...και παλι δεν τρωει με ορεξη???τι ν πω...ισως βοηθησουν οι πιο εμπειροι συμφορουμιτες....εγω δεν βλεπω το γιατι ανυσηχεις ομως...τα κιλα ειναι οκ!;)
 






rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
το σκεφτομε σοβαρα και για barf!αν σινεχισι ετσι μαλον μπορι να ξεκινισω..εχετε να μοu προτινετε καποιο βιβλιο σχετικο για barf?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Aν ψαξεις τα θεματα στο φορουμ θα σου ληθουν ολες οι αποριες και θα κανεις το ξεκινημα...;)
 


rinos

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2008
142
0
ferrara(it)-a8hna(gr)
ναι τα εχω διαβασει τα περισσοτερα ,απλα εχω και εγω αποριες και δεν εχω καπιον γνωστο εστω που να τιν κανει.
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
Τα κόπρανα του σκύλου έχουν μεγάλη σημασία και το βάρος του.και βέβαια η γενική ενεργητικότητα-η όψη και αφή του τριχώματος-η υγρασία στην μύτη.

Αυτά-όχι το πόσο τρώει-εφόσον το βάρος είναι σωστό.

Το BARF κατα την γνώμη μου είναι πολύ απαιτηττικό για τον ιδιοκτήτη. Ίσως όμως για τον εκτροφέα να είναι και μονοδρομος.

Τα φρούτα δεν υποτίθεται πως έχουν ζάχαρη? ή είναι άλλη ζάχαρη αυτή?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Τα κόπρανα του σκύλου έχουν μεγάλη σημασία και το βάρος του.και βέβαια η γενική ενεργητικότητα-η όψη και αφή του τριχώματος-η υγρασία στην μύτη.

Αυτά-όχι το πόσο τρώει-εφόσον το βάρος είναι σωστό.

Το BARF κατα την γνώμη μου είναι πολύ απαιτηττικό για τον ιδιοκτήτη. Ίσως όμως για τον εκτροφέα να είναι και μονοδρομος.

Τα φρούτα δεν υποτίθεται πως έχουν ζάχαρη? ή είναι άλλη ζάχαρη αυτή?
πως έφτασες σε αυτό το συμπέρασμα???????
 


chihuahua

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2007
135
0
έχεις ένα δίκιο-είμαι πολύ δογματικός χωρίς να έχω εμπεριστατωμένα στοιχεία ούτε και αρκετά μεγάλη εμπειρία.

αλλά ειδικά για το BARF έχω βάλει ίσως στην αρχή της φράσης.
όπου ίσως= γιατί δεν ξέρω αν ισχύουν τα περί κοντινότερης στη φυσική διατροφή . αν ισχύουν λοιπόν και επειδή τα ζώα του εκτροφέα είναι ζώα αναπαραγωγής που εγκυμονούν και θηλάζουν και άρα υπάρχουν αυξημένες απαιτήσεις καλύτερα είναι να τρώνε φυσικότερα.
μονόδρομος όμως ήταν πολύ δογματικό και εγώ μόνο εκτροφέας δεν είμαι...

:-\" λέμε και βλακείες που και που αλλά εδώ πιστεύω να το έσωσα:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU