προβλημα τριχοπτωσης


Ναντια03

New Member
28 Ιανουαρίου 2009
3
0
γεια σας, εχω ενα μαλτεζακι θυλικο 5 ετων και 4 κιλα.εως τωρα εχει κανει 2 γεννες,την πρωτη φορα εκανε ενα μωρακι και την δευτερη δυο.παντα με τον ιδιο πατερα επισης μαλτεζ.τωρα σκευτομαι να την κανω στειρωση γιατι δεν θελω αλλο να ταλαιπωρηθει.το προβλημα τωρα ειναι οτι ενω την κανω μπανιο 1 φορα την εβδομαδα και ανα 2 ημερες χτεςνισμα μετα το μπανιο χανει πολλες τριχες.ο κτηνιατρος μου συστησε μια κρεμα για ξηροδερμια αλλα πρεπει να γινεται επαλυψη τοπικα που ειναι αρκετα δυσκολο με τοσο τριχωμα.ξερει καποιος τι πρεπει να κανω?
 




Ναντια03

New Member
28 Ιανουαρίου 2009
3
0
το προβλημα το αρχισε τον τελευταιο μηνα,δεν το ειχε απο πριν.δεν εχω αλλαξει καθολου τις συνειθιες τις τα 5 χρονια.οπως καταλαβαινεις παιζει σθμαντικο ρολο στην οικογενεια μας
 




Nemesina

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2009
56
0
Κρητη, Ρεθυμνο
Να ξερεις επισης, πως 2 μηνες μετα τη γεννα, ριχνουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τριχωμα. Παρα πολυ ομως! Η κτηνιατρος μοου λεει πως ειναι απο το στρες της γεννας.

Τωρα, αν ειναι παραπανω καιρος απο την γεννα, δε ξερω, ισως να ειναι κατι δερματικο, οπως ειπαν και τα παιδια.

Αλλα κοιταξε μηπως δοκιμασεις το Coatex, ειναι αμπουλες-χαπακια, που σε μενα εκαναν πολυ καλη δουλεια. Και σε οσους φιλους το συστησα. Λογικα θα το εχει ο κτηνιατρος σου, δε ξερω αν το δινουν στα Pet Shop.
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
μπορει να ειναι απο την γεννα, απο αβιταμινωση, απο μυκητες, απο θειροειδη, απο καλα-αζαρ, απο χιλιαδυο τελος παντων.ρωτα κτηνιατρο κ παρε ξεσμα για καλλιεργεια (ο γιατρος, οχι εσυ:p)