προστασία παιδιού


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Ντένις, που είσαι?
Διακοπές???

Παίζοντας εχθές με τον οχτάχρονο γιό μου, τον κυνήγησα μέχρι το δωμάτιο του, και... παρατήρησα ότι η Λάρα με ακολουθούσε παρά πόδα!

Έβαλα τον μικρό να τρέξει δήθεν πανικόβλητος, και εγώ τον κυνηγούσα από δωμάτιο σε δωμάτιο, και η Λάρα μετά από φιλότιμες προσπάθειες, μπήκε ανάμεσα μας...

Κάνοντας μια ξαφνική κίνηση σαν να τον χτυπάω, η Λάρα πετάχτηκε σαν ελατήριο, και... ανασήκωσε λίγο τα χείλια, σαν να με απειλησε!!! Τι σαν δηλαδή, με απείλησε!!!!!!

Άφησα για λίγο ήσυχο το παιδί, και επαναλάβαμε το πείραμα, και η Λάρα... δεν συνέχισε να το αφήνει στην τύχη, για την επόμενη μισή ώρα έκανε σωματοφυλακή στον γιό μου!!! Τον προστάτευε από εμένα!!!

όταν ήμουνα πιο ήρεμος, ερχόταν κοντά μου η Λάρα, και με καλόπιανε με υποταγές και ξάπλες για χάδια...

Κατ αρχάς μου φάνηκε σωστό να την επιβραβεύσω που προστατεύει το παιδί, σκέφτηκα ότι με θεωρεί δυνατό και προστατεύει τον πιο αδύνατο από εμένα... αλλά... είμαι και λίγο προβληματισμένος:
Σε μια αγέλη, εαν το άλφα male αποφασίζει να διώξει (έστω) ή να τσαμπουκαλευτεί με κάποιο μέλος από την αγέλη, η αγέλη προστατεύει τον πιο αδύνατο κατά του αρχηγού της?

Καλά έκανα και την επιβράβευσα?
Είναι φυσιολογική συμπεριφορά αυτή?
Έκανα κάτι λάθος?
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Χμμμ...

Φίλε "amangos", η απορία σου, μου φαίνεται πολύ λογική... και η αλήθεια είναι, ότι δεν νομίζω, πως σε μια αγγέλη υπερασπίζουν τον αδύναμο και τα βάζουν με τον αρχηγό..., όμως αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι στην αγγέλη, πάντα τα κουτάβια, προστατεύονται... και χαίρουν μεγάλης εκτίμησης..., από όλα τα μέλη ανεξαιρέτως... :wink:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
amangos said:
Σε μια αγέλη, εαν το άλφα male αποφασίζει να διώξει (έστω) ή να τσαμπουκαλευτεί με κάποιο μέλος από την αγέλη, η αγέλη προστατεύει τον πιο αδύνατο κατά του αρχηγού της?
Ο αρχηγός της αγέλης είναι πάνω από όλα ένας δίκαιος αρχηγός. Πάντα προστατεύει τους αδύναμους της αγέλης. Δεν έχει λόγο να τσαμπουκαλευτει μαζί τους, παρά μόνο όταν αμφισβητείται η αρχηγία του.

Η συμπεριφορά της Λαρα θα με προβλημάτιζε και ‘μενα… Τέτοιου είδους εξαίρεση στην συμπεριφοράς δεν θα έπρεπε να είναι σε καμιά περίπτωση αποδεκτή.
Συνήθως, τα σκυλιά παίζουν τον ρόλο του ειρηνοποιού και μπαίνουν ανάμεσα στα μέλη της οικογένειας που διαπληκτίζονται, προσπαθώντας να δώσουν τέλος στην ένταση, δεν απειλούν τον ιδιοκτήτη τους!

Βρε μήπως είσαι ο Β male και δεν το ‘χεις πάρει είδηση? :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
δεν γρύλισε, ανασήκωσε όμως τα χείλη, στιγμιαία... :wink:

Ξέρω γω, τι να πω, εγώ μπορεί να είμαι και ο ωμέγα male, το σκυλί πως το κατάλαβε? Πίστευα ότι απέδιδα ικανοποιητικά τον ρόλο μου, σαν και καλά άλφα male, αλλά προφανώς το ταλέντο μου σαν ηθοποιός απεδείχθη ανεπαρκές!!! :?

Θα παω στην δραματική, μπας και με σεβαστεί ο σκύλος μου, μια μέρα... :shock:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Αμάνγκο δεν ξέρω τι θέση κατέχεις στην "αγέλη" σου ή αν όλες οι συμπεριφορές των σκύλων μπορούν να εξηγηθούν με την alpha theory. Μπορώ να σου πω όμως ότι και ο δικός μου σκύλος όταν τσακωνόμαστε προσπαθεί να μας χωρίσει με επίδειξη επιθετικότητας η οποία απευθύνεται σε αυτόν που τη συγκεκριμένη στιγμή είναι "θύτης".
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Eπί τη ευκαιρία...

Επί τη ευκαιρία..., να κάνω μια ερώτηση...

Σε ποια ηλικία... πρώτη φορά το σκυλί σας έβγαλε δόντια..., σε κάποιο από τα μέλη της αγγέλης..., δηλαδή σε κάποιο μέλος του σπιτιού ???

Εμένα ο γεράκος μου, που ήταν το προηγούμενο σκυλί μου, πάντα θυμάμαι, όταν κάτι δεν του άρεσε..., για παράδειγμα αν πήγαινα να του πάρω κάτι από το στόμα..., ή κάτι που το ήθελε πολύ γενικά, μου έδειχνε τέτοιες διαθέσεις...
Δεν θυμάμαι όμως, επειδή πάνε πολλά χρόνια, εάν το έκανε από μικρός...

Το ντουντούνι μου, όμως, γι΄ αυτό και λέω πάντα, ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο... Πως να μην το λατρεύω αυτό το πλάσμα...??? Ποτέ, μα ποτέ, ότι κι΄ αν του έχω κάνει..., δεν μου έχει κάνει ένα γρρρ..., έστω και πάνω στο παιχνίδι...

Ρωτώ, γιατί σκέφθομαι..., είναι θέμα χαρακτήρα..., ή ηλικίας...???

Νομίζω πάντως ότι είναι θέμα χαρακτήρα..., γιατί τώρα έχει κλείσει τους 22 μήνες άλλωστε, δεν είναι τόσο μικρός...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Hello, επέστρεψα και θα κάτσω 4 μέρες μέχρι την Γερμανία...!

Αμάνγκο δεν ξέρω τι θέση κατέχεις στην "αγέλη" σου ή αν όλες οι συμπεριφορές των σκύλων μπορούν να εξηγηθούν με την alpha theory. Μπορώ να σου πω όμως ότι και ο δικός μου σκύλος όταν τσακωνόμαστε προσπαθεί να μας χωρίσει με επίδειξη επιθετικότητας η οποία απευθύνεται σε αυτόν που τη συγκεκριμένη στιγμή είναι "θύτης".
Εχω παρατηρήσει και εγώ παρόμοιες συμπεριφορές, αλλά ΠΟΤΕ από υποτακτικούς σκύλους. ΠΑΝΤΑ οι σκύλοι που το έκαναν αυτό ήταν λίγο ''αμφιλεγόμενη'' η θέση τους στην ''αγέλη'', έπαιζε δηλαδή και να θεωρούσαν τον εαυτό τους τον μάγκα της παρέας, και πολλές φορές αν κι εμείς δεν είμαστε άσχετοι με το ''σπορ'' απλά ανέχεται ο ένας τα χούγια του άλλου, και εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων -σαν κι αυτήν- δεν καταλαβαίνουμε την επιθετικότητα του σκύλου. Αυτό συμβαίνει και στην κοινωνία πχ των λύκων, αν δεν υπάρχει μεγάλη αγέλη μπορεί να σχηματιστεί ομάδα 2 αρσενικά - 1 θηλυκό εκεί δεν υπάρχει τόσο έντονο το αίσθημα του ''Α΄' σκύλου ...

Υπάρχει και η περίπτωση:
α) αντίδραση από φόβο -την αποκλείω για σένα γιατί θα το καταλάβαινες.
β) αντίδραση από μητρικό ένστικτο -νομίζω ότι αυτό έγινε- θηλυκό σκυλί να υπερασπίζεται παιδί ακόμα και από πολύ ανώτερα μέλη στην ιεραρχία γίνεται συχνά, και νομίζω η δικιά σου έχει γίνει και μαμά όχι πολύ παλιά ...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Aν ας πούμε, οι δυο ανθρωπο-κούταβοι (ο Ιάσωνας είναι 6 χρονών και ο Κων/νος 8 χρονών) παίζοντας, καταλήξουν να παίξουν τις κουτουλιές, η Λάρα προς το παρόν είναι παντελώς αδιάφορη, μην σας πω ότι απομακρύνεται κιόλας για να έχει την ησυχία της...

Μάλλον τους βλέπει σαν κουτάβια, πιθανόν να είναι και τα μητρικά της ένστικτα σε πλήρη ανάπτυξη, παίζει επίσης και το σενάριο της αδικαιολόγητης βιας εκ μέρους μου...

Πράγματι, όταν τσακώνονται οι πιτσιρικάδες, και τους μαλώνω στα σοβαρά, η Λάρα δεν παρεμβαίνει... Προχθές, στα καλά καθούμενα, η Λάρα με είδε να κυνηγάω τον πιτσιρικά, οπότε πιθανόν να θεώρησε ότι η συμπεριφορά μου είναι αναίτια...

:roll:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Χμμμ...

Αφού όταν τους μαλώνεις σοβαρά, δεν συμμετέχει..., αποκλείεις να κατάλαβε ότι παίζατε... και να ήθελε να συμμετέχει σε αυτό...???

Όπως και να έχει όμως, σίγουρα έπαιξε ρόλο και η ηλικία του μικρού και τα δικά της μητρικά ένστικτα...

Όταν μέσα στο σπίτι υπάρχει μικρό παιδί..., εννοώ από την αρχή της ζωής του σκυλιού..., νομίζω ότι αναπτύσσεται μια ιδιαίτερη σχέση μεταξύ τους...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Ενδιαφέρον θα είχε να επαναλάβει ο Αμάνγκος το πείραμα με έναν ενήλικα, για παράδειγμα τη γυναίκα του.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Συμφωνώ...

Σωστή η σκέψη σου..., φίλε "Skylos" :)

Θα έχει ενδιαφέρον η αντίδραση της Lara, όταν θα είναι στη θέση του παιδιού ένας ενήλικας...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Skylos said:
Ενδιαφέρον θα είχε να επαναλάβει ο Αμάνγκος το πείραμα με έναν ενήλικα, για παράδειγμα τη γυναίκα του.
Αύριο, γιατί σήμερα είμαι πολύ κουρασμένος, πριν λίγη ώρα γύρισα από το λιμάνι, τελείωσα, και αν δεν πάει τίποτα στραβά, μέχρι την άλλη Παρασκευή, θα χαλαρώσω!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ooooχι, φιλαράκο ... ! 8)
Εμείς θέλουμε ΜΟΛΙΣ γυρνάς από την δουλειά να κάνεις πειράματα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ με το θέμα, να κηνυγάς δηλαδή διάφορα μέλη της οικογενείας, ακόμα και ανυποψίαστους γείτονες, και μετά να παραθέτεις την εμπειρία ώστε να δημιουργηθεί μία στατιστική ... !! 8) πχ με τα παιδιά γρυλίζει, με τη γυναίκα αδιαφορεί, ενώ με τους γείτονες συμμετέχει στο κυνηγητό και ενίοτε τους τρώει ! :lol: :lol:
Τι επιστημονικό team είμαστε άλλωστε ... :wink:
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Γεια σας μετά από πολύ καιρό (έλειπα σε διακοπές)

Ενδιαφέρον πείραμα!!!

Όπως το βλέπω εγώ μάλλον η υπερβολή του πράγματος είναι αυτό που ενεργοποίησε τον σκύλο.

Όταν μαλώνεις τα παιδιά λογικά διαρκεί μικρό χρονικό διάστημα και τελείωσε. Όποτε θεωρεί λογική και ίσως δίκαιη την όλη διαδικασία και δεν επαιμβαίνει. Μάλλον στην συγκεκριμένη περίπτωση θεώρησε 'οτι το παράκανες οπότε επαινέβει και δήλωσε ξεκάθαρα την θέση της.

Προσωπικά ούτε θα επιβράβευα ούτε θα μάλωνα το σκυλί, μιας και θεωρώ την συμπεριφορά δικαιολογημένη. Η επιβράβευση όμως σε αυτή την περίπτωση που ο στόχος είμαι εγώ (ο ιδιοκτήτης) μάλλον θα προκαλέσει μια σύγχηση στον σκύλο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
...το ξεθαψα το θεμα... :lol:

παιδια η Χιονα δεν ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ σε κανεναν να μπει στο δωματιο μ οταν λειπω και ειδικοτερα αν ειμαι μεσα και ΚΟΙΜΑΜΑΙ.
αν προσπαθησει να μπει καποιος στο δωματιο ενω κοιμαμαι σηκωνεται και τρεχει μπροστα στον οποιονδηποτε και γαυγιζοντας-παρακολουθωντας κινησεις δεν αφηνει να προχωρισει κανεις.
εχθες συγκεκριμενα ,τρεχοντας η αδερφη μου (11χρονων διαολι :twisted: ) μπουκαρει στο δωματιο,πεταγεται η Χιονα ,παταει γαυγισμα και ανεβαινει στο κρεββατι με το κ_λ_ της πανω στο κεφαλι μ χωρις να την αφηνει να με αγγιξει καν!!!δεν δαγκωνε,αλλα με το κεφαλι εσπρωχνε χερια...το ιδιο κ στη μητερα μ :? παναγια μ...τι σκυλι εχω!!! :lol:
 






Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
199
0
Κι εμάς το κάνει αυτό, που είναι γενικά πολύ καλή και υποτακτική!
Το έχω ξαναπεί κιόλας, οτι προστατεύει πάντα αυτόν που είναι ξαπλωμένο, και αν πας να τον χτυπήσεις γαυγίζει!
Τσαμπουκαλεύεται κανονικά δλδ..
Πάντως δεν έχω δει να αμφισβητεί την αρχηγία μας γενικά, αλλά με αυτό το θέμα υπάρχει ένα πρόβλημα..
Τη γιαγιά μου δλδ μια φορά που ήμουν ξαπλωμένη και πήγε να μου δώσει ένα πενηντάευρο την ψιλοδάγκωσε!! (χαζό σκυλί την ώρα που έδινε το 50ευρο :wink: )
Εμένα όχι, αλλά μου γάυγιζε όταν πήγαινα να ακουμπήσω μία φίλη ξαπλωμένη (δλδ όχι κάποιον από τα αφεντικά) και αν επέμενα δεν ξέρω τι θα έκανε.. :roll:
Πάντως γενικά είναι στιγμιαίο.. και μία φορά που επίτηδες έκανα πως χτυπούσα το μπαμπά μου που ήταν ξαπλωμένος και μου γαύγισε και τη μάλωσα, μετά καταπιεζόταν και δε με ενοχλούσε. Φυσικά σε λίγες μέρες την ξανακακομάθανε! :lol:
Είναι πρόβλημα αυτό? Τωρα μου βάλατε έννοιες..και το είχα ξεχάσει! :wink: