πως βαζω το κολαρο?


giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
Σε πολλους θα φανει χαζή αυτή η ερώτηση αλλα αγόρασα ένα κολάρο ΄αλυσίδα' και έχω ακούσει διαφορες γνώμες για την τοποθετηση τους...Σε κάθε ακρο η αλυσίδα έχει απο έναν κρικο ας πουμε απο μπρελόκ...Θα πρέπει να περάσω τον εναν κρίκο στον άλλον και να δένω το λουρί και απο τους δυο κρίκους? Να δέσω τον έναν κρικο στην αλυσίδα και να βάζω το λουρί στον άλλον?Η να δεσω τουσ κρικους με αυτο το ορειβατικο γάτζο και να πιάνω απο εκει το λουρί?
Ευχαριστω προκαταβολικα και αν ξέρετε αν κάνει αλλεργίες αυτα τα κολαρα...
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
άσε τα κολαρα και πάρε ενα απο αυτα που δένουν στο στήθος του σκύλου είναι ότι καλύτερο για την βόλτα του...
σήμερα αγόρασα κι εγώ ενα γιατι πνιγόταν απο το τράβηγμα...
τι σκυλι έχεις και σε ενδιαφέρει τόσο πως θα περάσεις τον γάντζο?
 


giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
Εχω ενα μποξερ..μικρο είναι ακόμα για αργοτερα το πηρα...Για αυτα του στηθαους δεν τα παω καλα μου φενετε οτι χαλανε το σκυλι..προτιμω να κουραστω λιγο παραπανω να το μάθω μην τραβαει στην βολτα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτο που πηρες ειναι πνιχτης!

Εχει 2 χρησεις!

Για να το φορεσεις πρεπει να περασεις ολη την αλυσιδα μεσα απο τον ενα κρικο!Αφου την περασεις τοτε εχεις πνιχτης και κολαρο!Αν πιασεις τον ενα κρικο εχεις κολαρο,αν πιασεις τον αλλο κρικο εχεις πνιχτη!

Το κολαρο γινεται σε τραβηγμα της αλυσιδας μενουν σταθεροι και οι 2 οι κρικοι!Ο πνιχτης γινεται αν σε τραβηγμα της αλυσιδας η αλυσιδας σφιγκει τον λαιμο του σκυλου με ταη να τον "πνιξει"

Φυσικα δεν ΠΡΕΠΕΙ σε καμια περιπτωση να τον βαλει τον κρικο στην θεση του πνιχτη γιατι ειναι επικυνδινο αν δεν το ξερεις και χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ για εκπαιδευση του σκυλου!
 


giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
Αυτο που πηρες ειναι πνιχτης!

Εχει 2 χρησεις!

Για να το φορεσεις πρεπει να περασεις ολη την αλυσιδα μεσα απο τον ενα κρικο!Αφου την περασεις τοτε εχεις πνιχτης και κολαρο!Αν πιασεις τον ενα κρικο εχεις κολαρο,αν πιασεις τον αλλο κρικο εχεις πνιχτη!

Το κολαρο γινεται σε τραβηγμα της αλυσιδας μενουν σταθεροι και οι 2 οι κρικοι!Ο πνιχτης γινεται αν σε τραβηγμα της αλυσιδας η αλυσιδας σφιγκει τον λαιμο του σκυλου με ταη να τον "πνιξει"

Φυσικα δεν ΠΡΕΠΕΙ σε καμια περιπτωση να τον βαλει τον κρικο στην θεση του πνιχτη γιατι ειναι επικυνδινο αν δεν το ξερεις και χρησιμοποιειται ΜΟΝΟ για εκπαιδευση του σκυλου!
Πνιχτη δεν του βαζω ...αν και δεν νομιζω να είναι γιατί δεν χωραει η αλυσιδα να περασει απο τον κρικο...Το δοκιμασα ..Οπωτε για να καταλάβω...να δέσω τους δυο κρικους μαζι?
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χμμμ αν δεν χωραει να περασει η αλυσιδα μεσα απο τον ενα κρικο ποια η χρηση του τοτε?

Προσεξε λιγο...


Ειναι τετοια αλυσιδα?

Αν ναι τοτε ειναι αυτο που σου ειπα!
Αν οχι τοτε δεν καταλαβα!
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
[video=youtube;Kl1nPZrka7Q]http://www.youtube.com/watch?v=Kl1nPZrka7Q&feature=related[/video]
 
Last edited by a moderator:


giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
Χμμμ αν δεν χωραει να περασει η αλυσιδα μεσα απο τον ενα κρικο ποια η χρηση του τοτε?

Προσεξε λιγο...


Ειναι τετοια αλυσιδα?

Αν ναι τοτε ειναι αυτο που σου ειπα!
Αν οχι τοτε δεν καταλαβα!
Τετοια είναι ....να σαι καλα
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
η αλυσιδα-πνιχτης(το ιδιο πραγμα ειναι απλα στους δυο κρικους ειναι αλυσιδα,στον ενα πνιχτης),πρεπει να σχηματιζει οταν τον κοιτας (πριν το βαλεις στο σκυλο) το γραμμα Ρ...εαν σχηματιζεται το 9 ειναι λαθος.

:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εμενα η γνωμη μου είναι τον πνιχτη να μην τον δουλεψεις μονος σου χωρις να σου τον δειξει καποιος επαγγελματιας ή εστω καποιος πολύ εμπειρος όταν θα ερθει η ωρα και μεγαλωσει καπως ο σκυλος.

Καταρχην πρεπει να εχεις παντα το σωστο μεγεθος και οσο μεγαλωνει ο σκυλος αλλαζουν και τα κολαρα.
Ο πνιχτης που διαλεγω σημερα δεν είναι πλεον καταλληλος μετα από λιγους μηνες,

Το σημαντικοτερο, αν δεν γνωριζεις να τον χρησιμοποιεις, το πιο πιθανο είναι να πνιγεται ασκοπα ο σκυλος παρά να σταματησει το τραβηγμα.

Τελος εχω διαβασει οτι τα μποξερ λειτουργουν καλυτερα με prong collar παρά με πνιχτη.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ασχετο αλλά χθες πηγα στον κτηνιατρο με την δικια μου για επαναληπτικο και ηταν ενας τυπος που φορτωθηκε κολαρα. Ένα πολύ χοντρο νάυλον και ένα τεραστιο προνγκ για ελεφαντες.

Για μολοσσο 6 μηνων ειπε που κοβει τα παντα με το τραβηγμα και θελει να δοκιμασει τι θα του κανει δουλεια.

Πηγα να σχολιασω το τεραστιο προνγκ επειδη εχω καποια αποψη και φανηκε ότι δεν ειχε ιδεα ουτε για τη χρηση, ουτε κάν για το πώς μπαινει.
Τον εκραξε και ο κτηνιατρος και του ειπε ότι τον σκυλο τον εκπαιδευουμε και τον μαθαινουμε να μην τραβαει, δεν ψαχνουμε λουρια και κολαρα που να μην κοβονται!

Δεν σηκωνε κουβεντα, παρεξηγηθηκε κι από πανω, «Εγω ξερω!» τονισε, πηρε τα κολαρα και εφυγε.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
άσε τα κολαρα και πάρε ενα απο αυτα που δένουν στο στήθος του σκύλου είναι ότι καλύτερο για την βόλτα του...
σήμερα αγόρασα κι εγώ ενα γιατι πνιγόταν απο το τράβηγμα...
τι σκυλι έχεις και σε ενδιαφέρει τόσο πως θα περάσεις τον γάντζο?
Το στηθόλουρο που περιγράφεις δεν είναι για τη βόλτα του σκύλου, αλλά αξεσουάρ εκπαίδευσης.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Κωστα, μηπως κρινεις τα παντα με βαση το schutzhund? :D:D

Το στηθολουρο είναι και για βολτα, ειδικα στα μικροσωμα σκυλια.
Προσωπικα δεν τα συμπαθω αν και εχω ενα για το μινι πινσερ, αλλά δεν σημαινει οτι δεν κανουν για βολτα.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μωρε το ξερω, γι αυτο δεν χωνευω τα στηθολουρα :D
Βλεπω πώς τραβανε τα σκυλια που φορανε στηθολουρα.
Απλά δεν συμφωνω οτι ειναι μονο εκπαιδευτικα εργαλεια.
 


Under

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
193
0
Αθήνα
παιδιά θα σας κουφάνω αλλά απο την στιγμή που του το φόρεσα στάμάτησε να τραβάει...
πηγαίνει πιο αργά...:eek:
εγω το πήρα με το σκεπτικό ότι με το ίδιο τράβηγμα δεν θα πνίγεται...αλλά αυτός τώρα πηγαίνει πιο αργά , περίεργο?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
παιδιά θα σας κουφάνω αλλά απο την στιγμή που του το φόρεσα στάμάτησε να τραβάει...
πηγαίνει πιο αργά...:eek:
εγω το πήρα με το σκεπτικό ότι με το ίδιο τράβηγμα δεν θα πνίγεται...αλλά αυτός τώρα πηγαίνει πιο αργά , περίεργο?
To ιδιο κανει και η δικια μου.Με το στηθολουρο κυρια και με το κολαρο κανει κατσικιες.
ΑΛΛΑ παρατηρω πως με το στηθολουρο δεν αντιλαμβανεται ποτε στριβουμε ,ποτε σταματαμε αποτομα,ποτε πρεπει να περπατησει πιο κοντα μου κτλ.
Το αποδιδω στο οτι ο οδηγος στο στηθολουρο δενει στην πλατη του σκυλου και ειναι σαν ''ελευθερος'' να κινειται προς οποια κατεύθυνση θελει.Με το κολαρο πνιγεται το οργιο πολλες φορες αλλα καταλαβαινει πολυ καλυτερα τι συμβαινει και τι κανουμε ανα πασα στιγμη.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως πολλοί έχουν αναφέρει ότι με το στηθόλουρο το σκυλι τραβάει λιγότερο από ότι με περιλαίμιο....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3