πως θα καθεται να την κανω μπανιο


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
το σκυλι μου εχει μια φοβια με το νερο, οποτε οταν παμε να την κανουμε μπανιο με την μητερα μου "τρελαινεται" κ δυσανασχετει. μερικες φορες μαλιστα καταλαβαινει τι την περιμενει κ παιρνει δρομο. πως μπορω να κανω το μπανιο πιο ευχαριστο γι αυτην γιατι το καημενο υποφερει
 


antivias

Member
12 Ιουνίου 2007
22
0
Και η Sadoula της μάνας μου τα ίδια κάνει! Μόλις ακούσει την λέξη μπάνιο η ΄ ακόμα και αν δει την πετσέτα της! Εξαφανίζεται κ δεν την πιάνεις με τίποτα !
:evil:
Αν το σκυλάκι σου ήτανε μωρό ακόμα θα ήξερα τι να σου προτείνω! Αλλά τώρα, που ξέρω ότι είναι τεσσάρων νομίζω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να την κάνεις να το ξεπεράσει.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα πρέπει να την καλοπιάνεις από πριν , κατά την διάρκεια του μπάνιου να της μιλάς όμορφα και να της το κάνεις όσο πιο ευχάριστο μπορείς ! μετά το μπάνιο να την ανταμείβεις!!! Με βόλτα πάντα, χάδια και κάνα μεζεδάκι!
Πολλά σκυλιά πάντως δεν συμπαθούνε το μπάνιο ! ας μας πούνε και οι υπόλοιποι τις απόψεις τους ...
:?:
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
antivias said:
Και η Sadoula της μάνας μου τα ίδια κάνει! Μόλις ακούσει την λέξη μπάνιο η ΄ ακόμα και αν δει την πετσέτα της! Εξαφανίζεται κ δεν την πιάνεις με τίποτα !
:evil:
Αν το σκυλάκι σου ήτανε μωρό ακόμα θα ήξερα τι να σου προτείνω! Αλλά τώρα, που ξέρω ότι είναι τεσσάρων νομίζω ότι θα είναι λίγο δύσκολο να την κάνεις να το ξεπεράσει.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα πρέπει να την καλοπιάνεις από πριν , κατά την διάρκεια του μπάνιου να της μιλάς όμορφα και να της το κάνεις όσο πιο ευχάριστο μπορείς ! μετά το μπάνιο να την ανταμείβεις!!! Με βόλτα πάντα, χάδια και κάνα μεζεδάκι!
Πολλά σκυλιά πάντως δεν συμπαθούνε το μπάνιο ! ας μας πούνε και οι υπόλοιποι τις απόψεις τους ...
:?:

της δινω μεζε κ αυτη τον αρπαζει κ τρεχει σε ολο το σπιτι. ασε που την προτελευταια φορα επειδη την καναμε εξω στο μπανιο οταν μπηκε μεσα στο σπιτι κατουρησε :evil:
 


antivias

Member
12 Ιουνίου 2007
22
0
Πάντα μετά το μπάνιο έξω γρήγορα για κατούρημα !!! αλλιώς θα στα κάνει μέσα. . . χι χι
Πάντως την φαντάζομαι με τον μεζέ στο στόμα κ να τρέχει πανικόβλητη μέσα στο σπίτι. . . για να μην την πιάσετε !!!
Να σε ρωτήσω κάτι , όταν το έχει καταλάβει και την πιάσετε, σας δαγκώνει ? και μετά κατά την διάρκεια του μπάνιου, μήπως τρέμει ??
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
antivias said:
Πάντα μετά το μπάνιο έξω γρήγορα για κατούρημα !!! αλλιώς θα στα κάνει μέσα. . . χι χι
Πάντως την φαντάζομαι με τον μεζέ στο στόμα κ να τρέχει πανικόβλητη μέσα στο σπίτι. . . για να μην την πιάσετε !!!
Να σε ρωτήσω κάτι , όταν το έχει καταλάβει και την πιάσετε, σας δαγκώνει ? και μετά κατά την διάρκεια του μπάνιου, μήπως τρέμει ??
αμα παμε να την πιασουμε ενω εχει καταλαβει οτι θα κανει μπανιο ναι δαγκωνει οχι δυνατα κ με μια φωνη συμορφωνεται. στο μπανιο δεν τρεμει ουτε δαγκωνει αλλα ειναι ανησυχη κ φοβαται.

παντως η δικια μου γενικως φοβαται το νερο. κ 2 ψιχαλες να ριξει τρεχει μεσα στο σπιτι
 


antivias

Member
12 Ιουνίου 2007
22
0
emma_1988 said:
antivias said:
Πάντα μετά το μπάνιο έξω γρήγορα για κατούρημα !!! αλλιώς θα στα κάνει μέσα. . . χι χι
Πάντως την φαντάζομαι με τον μεζέ στο στόμα κ να τρέχει πανικόβλητη μέσα στο σπίτι. . . για να μην την πιάσετε !!!
Να σε ρωτήσω κάτι , όταν το έχει καταλάβει και την πιάσετε, σας δαγκώνει ? και μετά κατά την διάρκεια του μπάνιου, μήπως τρέμει ??
αμα παμε να την πιασουμε ενω εχει καταλαβει οτι θα κανει μπανιο ναι δαγκωνει οχι δυνατα κ με μια φωνη συμορφωνεται. στο μπανιο δεν τρεμει ουτε δαγκωνει αλλα ειναι ανησυχη κ φοβαται.

παντως η δικια μου γενικως φοβαται το νερο. κ 2 ψιχαλες να ριξει τρεχει μεσα στο σπιτι
Δυστυχώς, για να μπορέσουμε να αποφύγουμε διάφορες φοβίες, ακόμα και αυτήν του νερού. Νομίζω, η κατάλληλη περίοδος είναι όταν το σκυλί είναι κουτάβι και είμαστε στην φάση της κοινωνικοποίησης ακόμα. Πολλές φορές όμως δεν γνωρίζουμε αυτά τα πράγματα την στιγμή που έχουμε βρεθεί με ένα σκυλάκι. Έτσι, μετά αναγκαζόμαστε να ζήσουμε με αυτές. Κάνοντας ο καθένας ότι καλύτερο μπορεί! Ελπίζω όμως κάποιος να μπορέσει να σε βοηθήσει λίγο παραπάνω !
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Κάθε πότε κάνεις την μικρή μπάνιο και τι προϊόν χρησιμοποιείς?

Μήπως το νερό είναι παγωμένο ή πολύ ζεστό?
Μήπως βρέχονται τα αυτιά της και δυσανασχετεί?
 


emma_1988

Active Member
18 Ιουνίου 2007
28
0
καθε μηνα η εναμιση μηνα αμα καθυστερησουμε.

προσεχω παντα το νερο να ειναι χλιαρο κ να μη βρεχονται τα αυτια της
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
emma_1988 said:
καθε μηνα η εναμιση μηνα αμα καθυστερησουμε.
Πολύ συχνά! Περιόρισε το μπάνιο με σαμπουάν σε 3 φορές τον χρόνο.
Όσο για το τι να κάνεις για να συνηθίσει η μικρή το νερό, θα σε συμβούλευα το εξής: Να κάνεις όσον το δυνατόν γρηγορότερα! :wink:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Εγώ δεν τον κάνω συχνά μπάνιο με σαμπουάν - αλλά τον βρέχω με σκέτο νερό το καλοκαίρι μετά τη βόλτα και αυτό τον ανακουφίζει άρα πολύ.

Όταν τον κάνω μπάνιο πάντως, το κάνω σε στυλ "μασάζ" (ταυτόχρονα λέμε "μπράβο" και "γούτσου-γούτσου" και άλλες βλακείες... :lol: , μέχρι και που τραγουδάμε και απορεί με τη βλακεία μας...) οπότε νομίζει ότι τον χαιδεύουν και κάθεται ήσυχος.

Επίσης, επειδή σιχαίνεται τη θάλασσα του πήραμε πλαστική φουσκωτή πισίνα (όποιος τη βλέπει στο μπαλκόνι γελάει) μήπως αρχίσει να συνηθίζει κάπως στην ιδέα του νερού... (το Σάββατο θα του πάρω και παπάκια... :wink: )
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
emma_1988 said:
καθε μηνα η εναμιση μηνα αμα καθυστερησουμε.
Κι εγώ νομίζω ότι είναι πολύ συχνά! Αντί γι'αυτό, μπορείς να την μάθεις να κάθεται να την βουρτσίσεις. Το βούρτσισμα είναι εξίσου αποδοτικό με το μπάνιο (αν όχι και περισσότερο), δεν στρεσάρει τόσο, δεν καταστρέφει την ισορροπία του δέρματος, δεν κάνει τον σκύλο να μυρίζει άσχημα όπως το μπάνιο και δεν πιτσιλάει :D . Θα δεις ότι με τακτικό βούρτσισμα θα είναι πεντακάθαρη και θα φεύγουν και οι νεκρές τρίχες οπότε θα μαδάει λιγότερο μέσα στο σπίτι. Αν τυχόν έχει λερωθεί σε συγκεκριμένο σημείο, δοκίμασε και τα μωρομάντηλα!
 




magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Δεν κάνει καλό στο τρίχωμα και στο δέρμα του σκύλου το συχνό μπάνιο. Κάθε 3-4 μήνες είναι αρκετά. Εγώ την βουρτσίζω την σκύλα μου κάθε 2 μέρες, όταν είναι ανάγκη την καθαρίζω με μια βρεγμένη πετσέτα και είναι μια χαρά.
Και το μπάνιο που κάνουμε το κάνουμε σε στιλ μασάζ, χωρίς να της βρέξω το κεφάλι.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Η δικιά μου πάλι ενώ τρελαίνεται για το νερό και με το ζόρι την κρατάμε στεγνή όταν βρίσκεται τριγύρω θάλασσα, λιμνούλες, ρυάκια, με το μπάνιο ζορίζεται. Κάθεται μεν, με τα αυτιά κατεβασμένα και τη φατσα μιζερη, αλλά αρκει να πάρεις το χέρι σου από πάνω της για ν'αρχίσει να τρέχει και να τινάζεται τριγύρω. Και φυσικά δεν ξανάρχεται, παρά μόνο τραβώντας.......

Αδυνατώ να καταλάβω αυτό το διχασμό........
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Γιατί...???

Γιατί Σοφία μου, τι σχέση έχει το μπάνιο στη θάλασσα..., που κολυμπάει, τρέχει και παίζει κλπ κλπ, με το μπάνιο στην μπανιέρα..., που πρέπει να μείνει ακίνητη και με σαπουνάδες, που πιστεύω ότι σε κανένα σκυλί, δεν είναι ευχάριστες, εκτός από πολύ λίγες εξαιρέσεις...


Εγώ παιδιά, τον έχω κάνει μπάνιο δυο φορές μόνο, κανονικά με σαμπουάν εννοώ και αυτό, γιατί δεν του αρέσει... καθόλου, τον βλέπω ότι δυσανασχετεί... και μισοκλαίει...

Δεν του αρέσει..., δεν το θέλει..., τι να κάνουμε...???

Καθημερινά όμως, τον περιποιούμε με μωρομάντηλα, με στεγνά βιτέξ και με βούρτσισμα...

Με το βούρτσισμα..., έχουμε κάποιο προβληματάκι..., επειδή δεν ξέρω γιατί, του φαίνεται σαν παιχνίδι... και θέλει να πάρει τη βούρτσα...

Αλλά με τα μωρομάντηλα και το βιτέξ, που καθημερινά τον πλένω παντού..., για να φεύγουν και οι νεκρές τρίχες και οι σκόνες κλπ κλπ, έχει συνηθίσει και κάθεται μια χαρά...
Μου δίνει και τα πόδια του με τη σειρά..., ένα - ένα και μετά, ξέρει ότι θα ανέβη στο κρεββάτι και τον ευχαριστεί...
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Re: Γιατί...???

Morgan_A said:
Με το βούρτσισμα..., έχουμε κάποιο προβληματάκι..., επειδή δεν ξέρω γιατί, του φαίνεται σαν παιχνίδι... και θέλει να πάρει τη βούρτσα...
Κακώς του το επιτρέπεις!!!
Δεν είναι παιχνίδι αυτό, αυτό είναι αντίδραση στην κυριαρχική σου συμπεριφορά...

Το βούρτσισμα είναι η καλύτερη λύση, όταν απομακρύνονται τα νεκρά κύτταρα και οι τρίχες, ο σκύλος δεν μυρίζει άσχημα.

Ο σκύλος όμως αισθάνεται σαν να του κάνουμε επιβολή, και όταν δεν το δέχεται ή προσπαθεί να δαγκώσει την βούρτσα ή να παίξει με αυτήν, είναι σαν να μας αμφισβητεί την αρχηγία.

Εγώ κάνω στα σκυλιά μου μπάνιο 2 φορές τον χρόνο. Ο κτηνίατρος μου θεωρεί ότι 3-4 φορές τον χρόνο είναι το μάξιμουμ.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Τα πρώτα μπάνια (ιδίως το πρώτο) είναι το πιο σημαντικά για να αγαπήσει ο σκύλος μας το μπάνιο ή για να το μισήσει άπαξ δια παντός!!!

Εαν τον κάψουμε (το χέρι μας δεν είναι κατάλληλος αξιολογητής της θερμοκρασίας, πρέπει να το δοκιμάζουμε στο μπράτσο μας), εαν τον παγώσουμε, εαν του φωνάζουμε για να κάτσει ήσυχος να τον πλύνουμε, εαν του φωνάζουμε για να κάτσει, εαν του φωνάζουμε για να μην τιναχτεί και τα κάνει όλα μαντάρα, κλπ, τότε μια ζωή θα φοβάται το μπάνιο, γενικά δεν θα θυμάται γιατί αντιπαθεί αυτήν την διαδικασία, αλλά πάντα θα του είναι κάτι δυσάρεστο.

Εαν το πρώτο (τα πρώτα) μπανιαρίσματα είναι κάτι που ο σκύλος μας το εκλαμβάνει σαν παιχνίδι, σαν χρόνο που ασχολούμαστε μαζί του με αγάπη, χωρίς νεύρα, χωρίς φωνές, χωρίς δυσάρεστες αναμνήσεις, τότε πάντα θα χαίρεται που τον καλούμε να κάνει μπάνιο.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Πως κάνουμε τον σκύλο μας να κάτσει όταν του κάνουμε μπάνιο?
Του λέμε: Κάτσε!!! :p

Εαν δεν έχει μάθει να υπακούει στο "κάτσε" στις υπόλοιπες στιγμές, πως θα το κάνει στο μπάνιο??? Με φωνές, τραβώντας τα πόδια κλπ!!! :shock: :?
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
θα μπορούσες να πάρεις μια από αυτές τις πλαστικές πισίνες για μωρά να την γεμίσεις νερό και να την βάλεις στο μπαλκόνι ρίχνοντας μέσα τα αγαπημένας της παιχνίδια (στην αρχή μην την γεμίσεις) ακόμα μπορείς να πετάξεις μέσα κάποια πολύ γευστική λιχουδιά. Σίγουρα κάποια στιγμή θα θελήσει να την εξερευνίσει τότε μπορείς να την επαινέσεις και να την επιβραβεύσεις. Μόλις συνηθίσει άρχισε να ανεβάζεις την στάθμη του νερού επαναλαμβάνοντας την παραπάνω διαδικασία μόλις συνηθίσει και αυτό άρχισε να την βρέχεις με ένα ποτηράκι ή τα χέρια σου σαν να την έκανες μπάνιο. Ολα τα παραπάνω χωρίς πίεση και υπο μορφή παιχνιδιού. Σιγά σιγά θα συνηθίσει και με υπομονή και τον ίδιο τρόπο μπορείς να μεταφέρεις την "πισίνα" στην μπανιέρα.

Με τον παραπάνω τρόπο μπορείτε να μάθετε τα σκυλιά σας να κολυμπάνε βάζοντας μέσα στην αρχή παιχνίδια που επιπλέουν και αργότερα αγαπημένα παιχνίδια που πάνε στον πάτο έτσι θα αναγκαστούν να χώσουν την μουσούδα τους μέσα στο νερό και θα μάθουν να κρατούν την αναπνοή τους. Οπότε το μπάνιο στην θάλασσα θα είναι ευχάριστη δραστηριότητα.

Η εκπαίδευση του σκύλου σας σε κάτι νέο έχει να κάνει με την δική σας στάση αν είστε σίγουροι για τον εαυτό σας αν δείχνετε ότι διασκεδάζετε πιστέψτε με ο σκύλος σας θα ακολουθήσει.

Καλή επιτυχία