ρηξη συνδεσμου


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Η Μάγια μας το Σάββατο το βράδυ όταν την βάλαμε στο κλουβί της για ύπνο άρχισε να κλαψουρίζει.Λέμε και μεις θα θέλει να βγει έξω για τσίσα και κακά αν και ειχε κάνει πριν.Βγαίνει έξω κάνει μια βόλτα,μπαινει ξανά μεσα στο κλουβί της,ξανά τα ίδια,κλάμα που δεν σταματούσε με τίποτα.Ήταν και αργά τι να κάναμε?Κάτι εμφανές που να την πονούσε δεν υπήρχε,λέμε και μεις μπορεί να είναι το στομάχι της.....ύστερα από κανά δίωρο κοιμήθηκε,ηρέμησε λίγο,μετά από καμιά ώρα πάλι τα ίδια,κλάμα και ανησυχία.Στο μεταξύ παρατηρήσαμε πως το πίσω αριστερό πόδι απεφευγε να το πατάει.Ε για να μην τα πολυλογώ όταν ξημέρωσε ο Θεός την μέρα αρχίσαμε το ψάξιμο για γιατρό γιατί η κτηνίατρος που την παρακολουθεί είχε το κινητο κλειστό :evil: (γιατρός σου λέει μετά)Βρήκαμε ένα στην Κυψέλη που είχε εφημερία,την πάμε,της βγάζει ακτινογραφία,την εξετάζει και λέει πως έπαθε μερική ρήξη συνδέσμου,προφανώς καθώς έτρεχε και έπαιζε :( Μας είπε πως δεν θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση και μάλλον θα γίνει καλά μόνο του.Το δύσκολο είναι να την κρατήσουμε ήρεμη για καμιά 10αριά μέρες που θα παίρνει και αντιφλεγμονώδη και ασβέστιο γιατί απαγορεύονται οι έντονες κινήσεις.Το καλό είναι οτι της έκανε μια παυσίπονη ένεση και σταμάτησε να πονάει η καημενούλα και ηρέμησε λίγο.Πάντως ο γιατρός είπε πως για να κλαίει πρέπει να πονούσε πάρα πολύ δεδομένου πως τα σκυλιά αυτά είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά στον πόνο πράγμα που έχουμε και μεις διαπιστώσει άπειρες φορές...Αυτά τα δυσάρεστα :( και τώρα είμαστε συνέχεια από πίσω της μη πηδήξει,μη τρέξει,μη γλιστρήσει κτλ.Αυτό που μας νοιάζει βέβαια είναι να γίνει καλά και την κούραση ποιός την σκέφτεται?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κρεμάει τα δάχτυλα προς τα κάτω? Ετσι φαίνεται η ρήξη συνήθως ...
ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τρέχει και να πηδάει, ούτε οποιαδήποτε άλλη άσκηση ...
Χρειάζεται θεραπεία συντηρητικά στην αρχή ΑΝ είναι μερική, πολλοί δίνουν Synoquin αλλά αν δεν υποχωρήσει κάνεις εγχείριση ... και τον σταυρό σου ... πήγαινε καλύτερα και σε κάποιον ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ κτηνίατρο, ο ΚΟΕ έχει λίστα με κτηνιάτρους συμβεβλημένους να εξετάζουν την δυσπλασία του ισχύου, θα πάρεις μια ''καλή'' δεύτερη γνώμη ...αν θες βοήθεια πάρε τηλ, το έχω περάσει και εγώ αλλά και άλλοι 2 φίλοι εκτροφείς το περνάνε, και μάλιστα τώρα που μιλάμε ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
:(
Εύχομαι περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στη μικρή keyman! Μην στεναχωριέσαι, αυτά συμβαίνουν συχνά. Χρειάζεται λίγη προσοχή και ξεκούραση. Τώρα θα μου πεις πως θα κάτσει ήρεμο το διαβολάκι..? Νομίζω το crate θα σε βοηθήσει… :wink:

ΥΓ. Γιατί όλες οι αναποδιές συμβαίνουν το Σαββατοκύριακο που δεν μπορείς να βρεις κτηνίατρο, τα κινητά τους είναι κλειστά και τα φαρμακεία έχουν κατεβάσει ρολά? :evil:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ναι τα κρεμάει τα δάχτυλα της,μας έδωσε RΙMADΥL TAB 20mg.To σκέφτομαι για δεύτερη γνώμη να σου πω την αλήθεια.

η ακτινογραφία της:
 






magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Περαστικά στην κουταβήνα σου Keyman. Οπωσδήποτε να πάρεις δεύτερη γνώμη, το Rymadil με προσοχή. Το συμπλήρωμα Synoquin που ανάφερε ο Denis είναι πολύ καλό, το έχω πάρει παλιά όταν η σκύλα μου ξαφνικά μια μέρα κάπως ελαφρά κούτσαινε και σε 2 μέρες το πρόβλημα εξαφανίσθηκε με την βοήθεια των βιταμινών.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Περαστικά παιδιά, περιορισμό της κίνησης όσο μπορείτε... και εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά...
 


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
magi said:
Το συμπλήρωμα Synoquin που ανάφερε ο Denis είναι πολύ καλό, το έχω πάρει παλιά όταν η σκύλα μου ξαφνικά μια μέρα κάπως ελαφρά κούτσαινε και σε 2 μέρες το πρόβλημα εξαφανίσθηκε με την βοήθεια των βιταμινών.
To synoquin είναι δυνατόν να δράσει τόσο γρήγορα; :?: :shock:
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
To synoquin είναι δυνατόν να δράσει τόσο γρήγορα;
Δρα καλύτερα μακροχρόνια και περιορίζει την ανάπτυξη οστεοαρθρίτιδας γύρω από την περιοχή ... τα περισσότερα ζώα κουτσαίνουν λίγο πολύ ακόμα και μετά την εγχείρηση λόγω οστεοαρθρίτιδας ... γνώμη μου να ψαχτείτε για εγχείρηση ...
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά λόγια :) Η μικρή τελικά πήρε Metacam(Μελοξικάμη)+συμπλήρωμα ασβεστίου+ένα φάρμακο για το στομάχι(ανθρώπινο).Ήδη πατάει το πόδι της καλύτερα και περπατάει καλύτερα,απότέλεσμα?δεν μπορούμε να την συγκρατήσουμε καθόλου,άρχισε τις παλαβομάρες :?Ούτε μέσα στο κλουβί της δεν κάθεται ακίνητη...θα περιμένουμε με αυτή την αγωγή κανα 5μερο και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε αν συνεχίζει και πονάει χωρίς φάρμακα... :(
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
έτσι μπράβο όλο και καλύτερα νέα ... γιατί ένας executive director (βλ. φωτό στην δερμάτινη καρέκλα γραφείου) έχει υποχρεώσεις δεν μπορεί να πονάει... :lol: :lol:
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
keyman said:
Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά λόγια :) Η μικρή τελικά πήρε Metacam(Μελοξικάμη)+συμπλήρωμα ασβεστίου+ένα φάρμακο για το στομάχι(ανθρώπινο).Ήδη πατάει το πόδι της καλύτερα και περπατάει καλύτερα,απότέλεσμα?δεν μπορούμε να την συγκρατήσουμε καθόλου,άρχισε τις παλαβομάρες :?Ούτε μέσα στο κλουβί της δεν κάθεται ακίνητη...θα περιμένουμε με αυτή την αγωγή κανα 5μερο και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε αν συνεχίζει και πονάει χωρίς φάρμακα... :(
Αυτα τα παυσιπονα ειναι τελικα ευλογια η καταρα???

Απο την μια ειναι καλο να μην ποναει το σκυλακι, αλλα απο την αλλη μπορει η καθε λαθος κινηση να επιφερει ολικη ριξη χιαστου συνδεσμου και ισος να ηταν πιο ευκολα να τα περιοριζουμε τα σκυλια αν πονανε.

Οπος με τα αντιπυρετικα στα παιδια!!!!

Και μην εξαπατειστε για το οτι παει καλυτερα, αν δεν το εξακριβοσετε με διαγνοστικα μεσα!
Σε μερικες φυλες δεν χρειαζεται πολυ για να γινει ριξη συνδεσμου.
Κουτσαινουν για λιγες μερες και μετα τους περναει ο οξης πονος, το φυλανε οταν σηκονονται απο τον υπνο κλπ. και μετα περπατανε κανονικα, ακομα και με ολικη ριξη!
Αλλα επειδη γινεται λαθος χρηση της αρθροσης, παθαινουν αρκετα γρυγορα αρθριτιδες!

Εγω προσοπικα ξερω ενα Γκολντεν μις φιλης στιν γερμανια που ειχε πανω απο εναν χρονο παθει ολικη ριξη συνδεσμου και το ανακαλυψανε σχεδων τυχαια!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Ωχ!τέτοια να μας λέτε :( ....και μένα με ανησυχεί το γεγονός ότι δεν πονάει και περπατάει κανονικά και δεν μπορούμε να την κρατήσουμε καθόλου αλλά τι να κάνουμε?να της διακόψουμε τα παυσίπονα?μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Τώρα σχεδόν όλη την μέρα την περνάει σε ένα κλουβί-βέβαια δεν είναι ποτέ μόνη της αλλά τι να το κάνει αν δεν μπορεί να τρέξει και να πηδήσει???αν διακόψουμε τα παυσίπονα και πονάει θα αρχίσει πάλι το κλάμα,δεν σου πάει η καρδιά να την αφήνεις να πονάει :( Γι'αυτό είπε ο γιατρός 5 μέρες μόνο φάρμακα παυσίπονα αφου είναι καλύτερα και μετά θα δούμε,αλλά όχι πηδήματα-τρεξίματα,αυτό είναι και το δύσκολο :roll:,μου έχει φύγει ο λαιμός από τα ''όχι'' και τα ''μη''.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
denis said:
-5 μέρες δεν είναι λίγο?
)+συμπλήρωμα ασβεστίου+
Γιατί?
ξέρω γω βρε denis ότι μας είπε κάνουμε :roll:

Αν θελήσω να πάρω μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλο γιατρό θα πρέπει να την πάμε όταν θα κουτσαίνει ή και τώρα που είναι με παυσίπονα και δεν πονάει και περπατάει κανονικά μπορεί να γίνει διάγνωση?Με την ακτινογραφία νομίζω πως δεν το καταλαβαίνουν(απλά διαπιστώνουν πως δεν υπάρχει καταγμα),περισσότερο με την κλινική εικόνα-φυσική εξέταση.Τι εξετάσεις πρέπει να γίνουν για να γίνει διάγνωση 100%?Γιατί τώρα ένας γιατρός είπε μερική ρήξη,αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό....
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κουτσαινουν για λιγες μερες και μετα τους περναει ο οξης πονος, το φυλανε οταν σηκονονται απο τον υπνο κλπ. και μετα περπατανε κανονικα, ακομα και με ολικη ριξη!
=D> Kαι μπουλ - τεριέ? Η ροτβάιλερ? Η σκύλα μου είχε ολική 4 μήνες μέχρι να το καταλάβω ... μόνο για 3 μέρες κούτσαινε ...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf