σκουληκια του εντερου!




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Κανονικα ναι- αλλα ισος να χρειαζεται περισσοτερες απο μια χορηγηση φαρμακων.

Για την Giardia (ενταξη! Ξερω οτι δεν ειναι σκουλικι ) ξερω, οτι ειχει την δυνατοτητα να "αποσυρεται" στο σκυκοτι- και ξαναβγαινει μετα απο λιγο.
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Πήγαμε σήμερα στο γιατρό γιατί η μικρή το Σ/Κ εκανε λίγη ευκοίλια και μας διέγνωσε σκουλικάκια :(

Συγκεκριμένα έχουμε Trichuris vulpis και η γιατρός μας έδωσε αντιβίωση την οποία θα ξεκινήσουμε απο αυριο γιατί σήμερα το φαρμακείο που διανυκτερευει δεν την είχε (αυτό είναι που λένε τύχη βουνό).

Για την ώρα ψάχνω να βρώ στο διαδίκτυο ότι μπορώ για τα συγκεκριμένα σκουλικάκια :roll: :roll: :roll:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αντιβιωση??? :shock: :shock: :shock:

Βασικα τα Trichuris vulpis ειναι απο τα πιο συχνα εμφανιζωμενα παρασιτα του εντερου του σκυλου.

Τα αυγα τα οποια αποβαλλει ενα προσβεβλημενο ζωο με τα κοπρανα, αναπτυσσονται, αναλογα με την θερμοκρασια περιβαλλοντος, σε 3 εβδωμαδες σε μολισματικες νυμφες, οι οποιες ειναι αρκετα ανθεκτηκες και σε καταλληλες συνθηκες ειναι δυνατον να επιζησουν ακομα και για χρονια.

Οταν ο σκυλος μολυνεται με αυτες τις νυμφες (μυριζωντας στα κοπραπα αλλου σκυλου με σκουλικια π.χ), αναπτυσσονται στο εντερο του σε ενηλικα σκουλικια.
Το λεπτο εμπροσθιο τμημα των σκουλικιων αυτων προσκολλειται στα τιχωματα του εντερου του ξενηστη του (αποροφωντας αιμα απο τριχοειδες αγγεια) και το πισω μερος του κινειται ελευθερα και στα θηλυκα αποβαλλει περιοδικα αυγα (2000-14000 αυγα ημερισιως).

Επειδη αποβαλλει περιοδικα αυτα τα αυγα, και οχι συνεχος, ειναι δυνατων δειγμα κοπρανων προσβεβλιμενου σκυλου να βρεθει και αρνητικο. Για αυτο ειναι καλο να μαζευωνται δειγματα απο εκκενοσεις απο 3-4 μερες.

Για την αντιμετοπιση αυτου του παρασιτου, κανουν ολα τα αντιπαρασιτικα προιοντα. ( Drontal Plus, Milbemax klp.).
Για αυτο δεν καταλαβαινω, η αντιβιωση που κολλαει.

Trichuris Vulpus:
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Και εγώ δεν τρελαινομαι για την αντιβίωση αλλα της έδωσα drontal το απογευμα του Σαββάτου και δέν καθάρισε .

Πρότεινα να ξαναπάρουμε drontal σε καμία εβδομάδ αλλα απο οτι είπε η γιατρός είναι γεμάτη και καλύτερα να πάρει την αντιβίωση και μετά ξανά drontal

Η αντιβίωση είναι η Flagyl σε σιρόπι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
@elle, μικρός αριθμός από Trichuris vulpis δεν προκαλεί συμπτώματα και μάλιστα, όπως είπε η FrenchieFan, τα Trichuris vulpis είναι από τα πιο συχνά εμφανιζόμενα παράσιτα του εντέρου του σκυλού.

Προφανώς στην περίπτωση της μικρής σου, τα σκουλήκια, λόγω μεγάλου αριθμού, ενδέχεται να προκάλεσαν φλεγμονή των εντερικών τοιχωμάτων. Έτσι δικαιολογείται η χορήγηση μετρονιδαζολης (flagyl), η οποία χρησιμοποιείται κυρίως για την θεραπεία των παρασιτικών λοιμώξεων.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο.
http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=2&articleid=778

Περαστικά στη μικρή σου!
:D
 


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Ευχαριστώ!!

Και εγώ αυτό το αρθρο βρήκα και ηρέμησα γιατί όταν άκουσα για αντιβίωση ανησύχησα λίγο ..

Η μικρή δεν έχει καθόλου συμπτώματα γενικά είναι ζωηρή και ορεξάτη :D

Το drontal της το έδωσα το Σαββατο το απόγευμα γιατί ήταν η προκαθορισμένη ημερομηνία λήψης του για προληπτικούς λόγους.

Και τις προηγούμενες φορές που το πήραμε είχαμε ευκοίλια γι'αυτό δεν ανησύχησα αρχικά ,αλλα στα κακουλίνια της είδα κάτι σαν βλένα που δεν το είχα ξαναδεί και γι' αυτό την πήγα στο γιατρό. :shock:

Ευτυχώς γιατί ποιός ξέρει τι θα παθαίναμε αν το αφήναμε... :-k

Αντε απο το βράδυ ξεκινάμε θεραπεία...
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Να κανω και εγω μια χαζη ερωτησούλα?

Η μικρη δεν ειχε συμπτωματα οπως μας λεει η αγαπημενη μας Ελλη... και συνηθος με λιγο διαρεια μας συμβουλευουν να δινουμε βραστο κοτοπουλακι και ριζακι εμεις πως μπορούμε να κταλαβουμε οτι το σκυλάκι μας ειναι αρρωστουλικο απο τα σκυολικια...?

πως υπαρχει τροπος να κολληση ενα σκυλακι...?
πως μπορουμε να ξερουμε οτι τα αδεσποτα δεν εχουν αφου εμεις αφήνουμε τα δικα μας να τα μοιριζουν...?

Πραγματικα ειμαι λειγο υπερπροστατεευτικη μανούλα αλλα πως θα ξερω οτι η μικρη μου δεν νοσεί...

Με τι τροπο μπορούμε να προφυλασουμε τα σκυλια μας να μην κολλησουν καποιο αλλο και να μην κολλησουν...

Τα ερωτηματα μου ειναι λογο χθες ειχαμε και εμεις λιγο διαρεια...πολυ λιγο μεν...

και καθε μηνα περνουμε ενα χαπακι για το σκουλικι της καρδιας αλλα απο οτι μου ειχε πει η κτηνιατρος μας οτι αυτο κανει και μια γενηκη καταπολεμισει τα σκουλικια...

Αυτο υσχείη ?

Σας ευχαριστώ πολυυυυ
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Προφανώς αναφέρεσαι στο Interceptor το οποίο παρέχει προστασία από τη διροφυλαριωση.
Το Interceptor παρέχει επίσης προστασία και από τα roundworms (Toxocara canis, Toxascaris leonina), hookworms (Ancylostoma caninum) and whipworms (Trichuris vulpis), οπότε νομίζω ότι είσαι καλυμμένη, αν και έχω την εντύπωση όπως το milbemax όσoν αφορά στη αποπαρασιτωση είναι καλύτερο.

Η εναλλακτική θα ήταν η αποπαρασιτωση με milbemax ανα 3 μήνες. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι ο βαθμός προστασίας που παρέχει το milbemax σε σχέση με το Interceptor, όσον αφορά στη διροφυλαριωση.
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Ευχαριστώ Rotti...

εμεις περνουμε milbemax εναμιση χαπακι λογο μεγεθος και κιλακιαπαλια περναμε απο ανοιξη μεχρι οκτωβριο τωρα ξεκενησαμε φετος απο ιανουαριο και μεχρι και δεκεμβριο μας ειπε η κτηνιατρος να περνουμε...

οπως και το frontline αμπούλα περναμε ανα δημηνο τωρα καθε μηνα...

Αρα με το χαπακι αυτο που περνουμε μας προστατευει να μην κολλησουμε σκουλικακια ?

αρα και με τα αδεσποτα που ερχωμαστε σε επαφει δεν υπαρχει καποιος κύνδινος ?

ωραια γιατι στην βολτουλα μας συνανταμε αρκετα αδεσποτακια και κανουμε χαρουλες ..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Έλενα έτσι όπως τα γράφεις, δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις….. :?
milbemax, δίνουμε στα σκυλιά ανα 3 μήνες για αποπαρασιτωση και ταυτόχρονα τους παρέχουμε προστασία και από τα heartworm. Η κτηνίατρος σου έχει πει να δίνεις milbemax ανα μήνα?

Το frontline, που ανέφερες τι σχέση έχει με τα σκουλήκια? :roll:
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Αχ....

λαθος σκεφτωμουν κατι αλλο και εγραψα για το fronline sorryyyyy....

καθε μηνα δινουμε milbemax δεν ξερω γιατι αλλο μηπως γιατι ειμαστε στην Επαρχεία μήπως λόγο πολλον κρουσματων δεν ξερω να σου απαντησω σε αυτο Rotti γιατι περνουμε καθε μηνα...

Ναι η κτηνιατρος μας εχει πει να το περνουμε καθε μηνα αφου μας το γραφει στο βιβλιαριο υγειας μας...και παμε καθε πρωτη του μηνα και το περνω...

δεν ειναι καλο αυτό ?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Προφανώς επειδή στην περιοχή σου τα κρούσματα της διροφυλαριωσης είναι συχνά, η κτηνίατρος σας το χορηγεί ανα μήνα. Τι να σου πω…
Το καλύτερο είναι να συζητήσεις το θεμα με την γιατρό σου και να την ρωτήσεις μήπως για τα heartworms θα ήταν καλύτερο το Interceptor.
 


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Σε ευχαριστώ Rotti...

Αλλα απο συμπτωματα που θα πρεπει να προσεχουμε ακριβως υπάρχουν η το καλητερο ειναι 2 φορες το χρονο να κανουμε ενα καλο check up στα μωρα μας...

Ευχωμαι Ελλη να γινει γρήγορα καλα η μικρουλα και με χαροποιη που η μικρουλα δεν εχει χασι ουτε την ορεξη ουτε το κεφι της...


θα ρωτησω και αυριο την κτηνιατρο μας γιατι το περνουμε τοσο συχνα για ποιο συγουρα...

Μακάρη να μην υπήρχαν αυτες οι αρωστιες οπου υποφερουν τα μωρα μας..

γιατι συγουρα θα τους ενοχλη και θα πονανε με τοσες διάρειες...
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εμένα από τότε που του είπα οτι πάμε συχνά στο εξοχικό μας μου είπε να δίνω καθε μήνα interceptor. Είναι πολύ θεωρητικα?

Το milbemax είναι για παράσιτα της καρδιάς?

επίσης μου λέει να μη της δίνω Drontal γιατί δεν υπάρχει λόγος και έχει να πάρει από 3μιση μηνών...

Χθες είχε απίστευτη διάρροια και από το τηλέφωνο μου είπε να της δώσω κοτόπουλο με ρύζι..από τότε δεν ξαναέκανε κακάκια για να δω πώς είναι.. :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Το milbemax και το Drontal χρησιμοποιείται ανα 3 μήνες για την εσω-αποπαρασιτωση του σκύλου. Το milbemax σε σχέση με το Drontal, «πιάνει» και τα heatworms.
 


rapt0R

Member
1 Απριλίου 2008
17
0
Παιδιά δίνω Drontal κάθε 3 Μήνες...
Το τελευταίο καιρό έχω δυσκολία στη χορήγηση του χαπιου!Το σκυλάκι μόνο από τη μυρωδιά το καταλαβαίνει και δεν το παίρνει με τίποτα(έχω δοκιμάσει και διαφορά trick αλλά άδικα :? ). Έχετε κάτι να προτείνετε ?Σκορδάκι το δίνω με το φαγητό πάντως :p
Το milbemax δεν το έχω δοκιμάσει λέτε να το κανω μια δοκιμή?

Τhanks!
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
πως το δινω εγω...
ανοιγω το στομα,βαζω μεσα ολο το χερι μου σαν μπουνια κρατωντας το χαπακι στα δυο δαχτυλα,το χωνω βαθια βαθια,τερμα λεμε,απυθμενα και μετα κλεινω το στομα,το κραταω κλειστο με τα χερια και ριχνω και μια μπουνιτσα στην μυτη,ΠΑΚ,εκει καταπινουν παντα :lol: ετοιμο 8)
χαχαχαχαχαχαχα :lol:
 


rapt0R

Member
1 Απριλίου 2008
17
0
ROTTIE said:
rapt0R said:
Έχετε κάτι να προτείνετε ?
Βαλτό μέσα σε λιχουδιά. :wink:

rapt0R said:
Το milbemax δεν το έχω δοκιμάσει λέτε να κάνω το κανω μια δοκιμή?
Ναι. :D
Έχω δοκιμάσει πολλές λιχουδιές αλλά το πονηρό τετράποδο :p κάνει τις εξής κινήσεις:
1)βάζει στο στόμα τη λιχουδιά που περιέχει και το χαπάκι :)
2)παίρνει τη λιχουδιά :eek:
3)φτύνει το χαπάκι :shock: (δεν το δίνω ολόκληρο αλλά ένα κομμάτι από αυτό).
Ευχαριστώ Rottie
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3