σκυλότριχες


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να τα περιορίζετε όταν λείπετε. Να απευθυνθείτε σε εκπαιδευτή (μπορεί να είναι ακριβά αλλά αξίζει, θα ζήσετε μια ζωή μαζί τους). Όχι το ένα σκυλί μέσα, το άλλο έξω.
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Να τα περιορίζετε όταν λείπετε. Να απευθυνθείτε σε εκπαιδευτή (μπορεί να είναι ακριβά αλλά αξίζει, θα ζήσετε μια ζωή μαζί τους). Όχι το ένα σκυλί μέσα, το άλλο έξω.
το ξερω οτι ειναι λαθος και ασχημο και γενικα καπως να ειναι ο αλλος μεσα και ο αλλος εξω,αλλα θα πρεπει να αλλαξουμε και σπιτι περα απο το να τα παμε σε εκπαιδευτη.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πως τα πάνε μεταξύ τους?

Εγώ θα τα είχα και τα δυο μέσα όταν ήταν κάποιος σπίτι (δεν τίθεται θέμα χώρου... και σ'ένα μικρό δωμάτιο χωράνε.....) ή και τα δυο έξω όταν λείπουν όλοι (βάλε συρματόπλεγμα αν φοβάσε μη φύγει ο μικρός). Να έχει παρέα και ο μποξερίνος.

Αν σε απασχολουν οι τρίχες, μην τους επιτρέπεις να ανεβαίνουν σε καναπέδες και κρεβάτια, και βγάλε τα χαλιά ωστε να σκουπίζεται πιο εύκολα το πάτωμα.

Αν χαλάνε τον κόσμο οταν είναι και τα δυο μέσα, κάτι κανετε λάθος. Είτε υπάρχει πρόβλημα να επιβληθείτε στο ένα ή και τα δυο σκυλιά, είτε δεν ασκούνται αρκετά (αλήθεια πόσες βόλτες τα βγάζετε και για πόση ώρα). Αποκλείεται δυο κουρασμένα, και εκπαιδευμένα σκυλιά να χαλάνε τον κόσμο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το ξερω οτι ειναι λαθος και ασχημο και γενικα καπως να ειναι ο αλλος μεσα και ο αλλος εξω,αλλα θα πρεπει να αλλαξουμε και σπιτι περα απο το να τα παμε σε εκπαιδευτη.
O εκπαιδευτής είναι πιο ζωτικής σημασίας από το σπίτι.:)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Πως τα πάνε μεταξύ τους?
μια χαρα δεν εχουμε προβλημα παιζουν χωρις να τσακωνονται,ειναι και οι δυο αγαπουληδες

Εγώ θα τα είχα και τα δυο μέσα όταν ήταν κάποιος σπίτι (δεν τίθεται θέμα χώρου... και σ'ένα μικρό δωμάτιο χωράνε.....) ή και τα δυο έξω όταν λείπουν όλοι (βάλε συρματόπλεγμα αν φοβάσε μη φύγει ο μικρός). Να έχει παρέα και ο μποξερίνος.
Βασικα τωρα τον εξω χωρο τον θεωρει δικο του και ψηλονευριαζει οταν βλεπει το δικο μου να τριγυρναει εκει...
Αν σε απασχολουν οι τρίχες, μην τους επιτρέπεις να ανεβαίνουν σε καναπέδες και κρεβάτια, και βγάλε τα χαλιά ωστε να σκουπίζεται πιο εύκολα το πάτωμα.
εγω δεν εχω προβλημα με τις τριχες αλλα ο φιλος μου..:p
Αν χαλάνε τον κόσμο οταν είναι και τα δυο μέσα, κάτι κανετε λάθος. Είτε υπάρχει πρόβλημα να επιβληθείτε στο ένα ή και τα δυο σκυλιά, είτε δεν ασκούνται αρκετά (αλήθεια πόσες βόλτες τα βγάζετε και για πόση ώρα). Αποκλείεται δυο κουρασμένα, και εκπαιδευμένα σκυλιά να χαλάνε τον κόσμο.
το κοκερακι που ειναι και δικο μου,το παιρνω 2 φορες την ημερα βολτα αλλα επειδη ειναι ολο πολυκατοικιες και εχει πολυ λιγο πρασινο τον παω για ενα 15' καθε φορα,και οταν βρισκω ευκαιρια τοον παιρνω σε παραλια,στην κερκυρα οταν τον παω ολη μερα τρεχει ελευθερος στον κηπο μου.
το μποξερ παλι που δεν ειναι δικο μου αλλα του φιλου μου,το παει 1φορα την ημερα για την ιδια ωρα,αλλα γενικα ειναι πιο περιορισμενος απο το δικο μου.Και δεν μπορω να το πολυ κουμανταρο μια φορα που επιχειρισα να τον παω βολτα με εσερνε απο πισω...απλα ο δικος μου ειναι ακομη μικρος και θελει συνεχεια παιχνιδια,ενω το μποξερακι ειναι ηρεμο...ο δικος μου ειναι διαολακι,ο δικος μου θελει εκπαιδευτη περισσοτερο...γιατι τον εχω κακομαθει πολυ:(
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Το μπόξερ (το κατακαημένο με ένα τέταρτο βόλτα την ημέρα) δόξα τω Θεώ να λέτε που είναι ήρεμο και δεν έχει φάει όλη την αυλή. Οι τρίχες είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σας απασχολεί. Ο φίλος σου το σκύλο τι τον θέλει?
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Το μπόξερ (το κατακαημένο με ένα τέταρτο βόλτα την ημέρα) δόξα τω Θεώ να λέτε που είναι ήρεμο και δεν έχει φάει όλη την αυλή. Οι τρίχες είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σας απασχολεί. Ο φίλος σου το σκύλο τι τον θέλει?
παντως οχι για παρεα απ'οτι καταλαβατε,ολοι αυτο τον ρωταμε γιατι το κραταει,και η απντηση ειναι για φυλακας,αλλα και εγω δεν μπορω να κανω τπτ,εμενα το μποξερ με βλεπει σαν παιχνιδι γιατι απ'οταν ηταν μικρος επαιζα μαζι του και του εχω δωσει πολυ αερα,οποτε δεν με πολυ ακουει,εχω φαει κατι γρατζουνιες και κατι δαγκωμασιες ξεγυρισμενες,και οποτε δεν το συζηταω να τον παρω βολτα.εγω το δικο μου οσο μπορω και μου επιτρεπει ο χρονος μου τον παω βολτα,αλλα η αληθεια ειναι οτι τον εχω κακομαθει,γιατι ειναι το πρωτο"δικο μου" και το λεω ετσι γιατι εχουμε πολλα σκυλια αλλα ποτε δεν ηταν ολοδικο μου..:p
 




cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
ο φιλος σου δεν κανει για σκυλι..
το ξερω,δυστυχως,και του εχω πει να του βρω μια οικογενεια που να το φροντιζει και να το αγαπαει και να το εχει στα οπα οπα,αλλα δεν το δινει,δεν ξερω γιατι...:(αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο,τι να κανω να παρω το σκυλο μια νυχτα και να παω να τον δωσω?μπορει να εχουμε σχεση αλλα δεν εχω το δικαιωμα να επεμβω,απλα του τα λεω καποιες στιγμες,ειναι μεγαλος σκυλος και θελει φροντιδα,οχι οτι τα μικρα δεν θελουν,απλα θελουν λιγο λιγοτερο,κουραζονται πιο ευκολα και γενικα βολευονται πιο ευκολα..δεν μπορω να πω κατι αλλο:(:(
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Πες του να δωσει το μποξερ:)Dσε μενα κατα προτιμηση:D) και να παρει ενα αγγλικο μπουλντογκ απο οσο διαβασα ταιριαζει περισσοτερο στον χαρακτηρα του:maria::maria::maria::maria:!!!!
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ε πάτα και εσύ λίγο πόδι! Δεν μπορεί να γίνεται όλο το δικό του, τώρα θα βγάλει και το κοκεράκι στην αυλή, να έχετε την ησυχία σας έτσι; Για στριμωξέ τον λίγο, να δώσει λίγο σημασία στο σκύλο του και αν δεν μπορεί να τον φροντίσει πες του οτι θα τον δώσεις.
Τι θα πει και εσύ δεν μπορείς να επέμβεις, φυσικά και μπορείς, όταν επομίζεσαι τις συνέπειες και μοιράζεσαι την γκρίνια του και δεν μπορείς να χαρείς την κοινή σας ζωή γιατί σας δημιουργούν πρόβλημα τα σκυλιά και αυτό προέρχεται εν μέρη και από αδιαφορία για το δικό του σκύλο και δυσφορία για το δικό σου, φυσικά και μπορείς. Σου δίνει όλο το δικαίωμα αφού δεν κάνει, εκείνος κάτι να κάνεις εσύ. Για τον εκπαιδευτή, τουλάχιστον μπορείς άνετα να επέμβεις. Επίσης με όλη την καλή διάθεση και την οικειότητα αλλά σταμάτα να το βλέπεις ο σκύλος μου και ο σκύλος σου, εφόσον συζείτε και υποτίθεται οτι είστε ζευγάρι και μοιράζεστε μία κοινή ζωή αυτά είναι τα σκυλιά σας. Έτσι να του πεις: Τα σκυλιά μας, όπως λέμε το κρεβάτι μας, το ψυγείο μας, η σχέση μας...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επίσης με όλη την καλή διάθεση και την οικειότητα αλλά σταμάτα να το βλέπεις ο σκύλος μου και ο σκύλος σου, εφόσον συζείτε και υποτίθεται οτι είστε ζευγάρι και μοιράζεστε μία κοινή ζωή αυτά είναι τα σκυλιά σας. Έτσι να του πεις: Τα σκυλιά μας, όπως λέμε το κρεβάτι μας, το ψυγείο μας, η σχέση μας...
Kαι μετά εκείνος θα πάρει το boxer και θα πάει στις 3 το βράδυ να παρει τσιγάρα από το περίπτερο....στην Ναμίμπια!!!!:p:p:p:p:D:D:D:D
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
Kαι μετά εκείνος θα πάρει το boxer και θα πάει στις 3 το βράδυ να παρει τσιγάρα από το περίπτερο....στην Ναμίμπια!!!!:p:p:p:p:D:D:D:D
axaxa,λοιπον εχω φταιξει λίγο την κατασταση,τον εκανα να βγαζει και το δικο του βολτα 2 φορες την ημερα και παμε βολτα και το βραδυ που δεν εχει κοσμο τον αφηνει και ελευθερο να τρεξει...:Dτελικα αν υπαρχει θεληση και πεισμα που απο πεισμα εχω πολυ ολα τα καταφερνεις...ευτυχως αρχιζουν και φτιαχνουν τα πραγματα!!!!:D:D