σκύλος ρατσας Ζuchon (γνωστός και ως Shichon ή Teddy Bear)


orion

Member
18 Μαϊου 2011
12
1
γειά σε όλα τα μέλη,

Αναρωτιώμουν αν γνωρίζετε ή αν μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες για εκτροφεία σκύλων ράτσας Ζuchon. Απ' οτι διάβασα στο ιντερνετ αυτός ο τύπος σκύλου είναι υβρίδιο μίξης bichon frise και Shih tzu και δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένος απο κυνολογικά σωματεία αν και τα τελευταία χρόνια η δημοτικότητα του αυξάνεται συνεχώς. Παρόλα αυτα διάβασα οτι στο εξωτερικό (αμερική, αγγλία) υπάρχουν εκτροφείς που ασχολούνται με τη συγκεκριμένη ρατσα.
Στην ελλάδα υπάρχει κάποιος εκτροφέας αυτης της ράτσας? γιατι
δεν κατάφερα να βρώ καμμία πληροφορία για αυτούς τους σκύλους σε ελληνικές σελίδες και αναρωτιώμουν μηπως μπορείτε να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες.

Ευχαριστώ
 




orion

Member
18 Μαϊου 2011
12
1
καλησπέρα betty coltrane,
Μιάς και δεν είμαι ειδικός στο θέμα και γιάυτο τον λόγο ήθελα περισσότερες πληροφορίες θα σε παραπέμψω στο wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Zuchon ).
Απ'οτι δίαβασα έως τώρα και σε αλλα site, η ράτσα αυτή φαίνεται οτι είναι διαδεδομένη στο εξωτερικό και στην αμερική υπάρχει το zuchon kennel club (http://www.americanzuchonkennelclub.com) και αναρωτιώμουν αν υπάρχει και κατι αντίστοιχο στην Ελλάδα.
 




Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
@orion δεν γίνετε να μην είναι αναγνωρισμένο στα κυνολογικα σωμάτια και να υπάρχουν εκτροφείς. Τα υπόλοιπα σου τα είπαν τα υπόλοιπα μέλη.
 


orion

Member
18 Μαϊου 2011
12
1
@Berna δεν ξέρω αν παρεξηγησες αλλα δεν εχω σκοπό να αγοράσω σκύλο. Απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάτι αντιστοίχο στην Ελλάδα. Δεν διαφωνώ μαζί σου οτι αν κάποιος θέλει να αγοράσει σκύλο καλό θα ήταν να σκεφτεί να υοθετήσει κάποιο "ημίαιμο" μίας και στην Ελλάδα υπαρχούν πάρα πολλοί που έχουν εγκαταλείψει τα σκυλάκια τους.

Παρ'ολα αυτα δεν θα πρέπει ίσως να ξεχνάμε οτι όλοι οι σκύλοι ακόμα και "καθαρόαιμης" ράτσας είναι "ημίαιμοι" και οι "καθαρόαιμες" φυλές δεν είναι τίποτα περισσότερο απο προσμίξεις διαφόρων φυλών οι οποίες έγιναν απο ανθρώπους ώστε να εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς. Ακόμα και εξελικτικά να το δείς υπάρχουν φυλές οι οποίες αν και αναγνωρισμένες, εξαιτίας των συνεχώμενων αναπαραγωγών (π.χ king charles cavalier spaniel) εχουν καταστρέψει τη ράτσα με γενετικά προβλήματα.
Με αυτό λοιπόν υπόψιν, φαντάζομαι πως εφόσον στο εξωτερικό μια τέτοια μίξη 2 φυλών σκύλου, οπως του zuchon, έχει αρχίσει να γίνεται δεν υπάρχει κάποιος λόγος , ίσως μελλοντικά να μην αναγνωριστεί και σαν νεα ράτσα απο κυνολογικά σωματεία.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.868
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
@Berna δεν ξέρω αν παρεξηγησες αλλα δεν εχω σκοπό να αγοράσω σκύλο. Απλά ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάτι αντιστοίχο στην Ελλάδα. Δεν διαφωνώ μαζί σου οτι αν κάποιος θέλει να αγοράσει σκύλο καλό θα ήταν να σκεφτεί να υοθετήσει κάποιο "ημίαιμο" μίας και στην Ελλάδα υπαρχούν πάρα πολλοί που έχουν εγκαταλείψει τα σκυλάκια τους.
Οχι, αν θες να αγοράσεις σκύλο απευθύνεσαι σε σωστό εκτροφέα.

Παρ'ολα αυτα δεν θα πρέπει ίσως να ξεχνάμε οτι όλοι οι σκύλοι ακόμα και "καθαρόαιμης" ράτσας είναι "ημίαιμοι" και οι "καθαρόαιμες" φυλές δεν είναι τίποτα περισσότερο απο προσμίξεις διαφόρων φυλών οι οποίες έγιναν απο ανθρώπους ώστε να εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς. Ακόμα και εξελικτικά να το δείς υπάρχουν φυλές οι οποίες αν και αναγνωρισμένες, εξαιτίας των συνεχώμενων αναπαραγωγών (π.χ king charles cavalier spaniel) εχουν καταστρέψει τη ράτσα με γενετικά προβλήματα.
Με αυτό λοιπόν υπόψιν, φαντάζομαι πως εφόσον στο εξωτερικό μια τέτοια μίξη 2 φυλών σκύλου, οπως του zuchon, έχει αρχίσει να γίνεται δεν υπάρχει κάποιος λόγος , ίσως μελλοντικά να μην αναγνωριστεί και σαν νεα ράτσα απο κυνολογικά σωματεία.
Οντως οι αναγνωρισμένες φυλές είναι μίξη δύο ή περισσοτέρων φιλών, με μια μεγάλη διαφορά, έχουν κάποια χαρακτηριστικά όλα τα σκυλιά μιας φυλής που αναγράφονται στο πρότυπο της φυλής αναγνωρισμένες από κινοφιλικούς ομήλους. Πολλά μιξ δεν είναι αναγνωρισμένα ακριβώς για το λόγο που τα σκυλιά αυτών των μιξ είναι πολλά και διάφορα και δεν έχουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που θα αναφερόταν σε κάποια φυλή. Για παράδειγμα μιγμα λάμπραντορ και κανίς, το γνωστό λαμπραντούντλ, μπορεί να έχει γούνα λαμπ ή τρίχα κανίς, να μοιάζει περισσότερο το ένα ή περισσότερο το άλλο...
Επίσης οι εκτροφείς των συγκεκριμένων ντιζάιντερ σκύλων είναι πρώτον 1. σαρλατάνοι που πουλάνε ημίαιμα μη αναγνωρισμένα από κανένα κινοφιλικό όμηλο με μόνο σκοπό το κέρδος (πουλάνε μόδα) 2. δεν κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις για κληρονομικές ασθένειες 3. δεν έχουν κάποιο σκοπό εκτροφής πέραν απ' το κέδρος (εργασία, εκθέσεις, γιοκ).

Ξανασκέψου το.