σκύλος σε πολυκατοικία + απειλές


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
καλησπερα σας χρειαζομαι την βοηθεια σας. μολις μετακομισα σε νεα πολυκατοικια σε καθετο δρόμο της αχαρνων. εχω μια σκυλιτσα χασκι 2 χρονων που πασχει απο αγχος αποχωρισμου. το προβλημα που εχω ειναι οτι η σκυλα μου μενει 3 ωρες περιπου μονη της καθε μερα, οπου τοτε την βαζω στο crate της με 4-5 παιχνιδια, ταινια στο λαπτοπ για να ακουει κατι, στο χωρο της κουζινας οπου κλεινω 3 πορτες εως και την εξωπορτα

Πρόσφατα λοιπόν μου επιτεθηκε φραστικα ενας ενοικος 2 οροφων πιο κατω 60αρης ο οποιος εχει γενικα θεματα με ολους ακομα και με τους πρωην ενοικους του διαμερισματος μου και συγκεκριμενα ακομα και με το νεογεννητο μωρο τους οτι τον ενοχλει.

ο συγκεκριμενος με παροτρυνε να διωξω το σκυλι η να του κοψω το λαιμο του και οτι ειναι δικο μου θεμα το τι θα κανω.
με απειλησε επισης με αστυνομια και δικαστηρια

τι μπορω να κανω ; μπορειτε να με βοηθησετε ;
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εκτυπώνεις τον νόμο, του τον τρίβεις στα μούτρα, τον αγνοείς, συνεχίζεις την ζωή σου.
Εάν σε ξανά ενοχλήσει καλείς την αστυνομία για παρενόχληση.

Να είσαι καθ'όλα νόμιμος/νόμιμη, βιβλιάριο, τσιπ κλπ και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Δούλεψε το άγχος αποχωρισμού, θα βρεις πολλά νήματα στο forum.
 
  • Like
Reactions: Dgian


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
ο συγκεκριμενος με παροτρυνε να διωξω το σκυλι η να του κοψω το λαιμο του και οτι ειναι δικο μου θεμα το τι θα κανω.
με απειλησε επισης με αστυνομια και δικαστηρια

τι μπορω να κανω ; μπορειτε να με βοηθησετε ;
Να τον παροτρύνεις να κόψει τον λαιμό του, είναι δικό του θέμα τι θα κάνει.
Άστον να πάει στην Αστυνομία, εφόσον την έχεις μέσα στο σπίτι, δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να σου κάνει τίποτα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
2 οροφοι πιο κατω, σε περιβαλλον πόλης με τόσο θορυβο, και πσιω απο 3 πορτες, δε νομιζω να την ακουει καν!!! αντε ισως απο το διαδρομο απεξω. Απλα δεν εχει με τι να ασχοληθει. Οι αποκατω σου διπλανοι σου δε θα ειχαν κανει παρατηρηση αν ηταν τοσο ενοχλητικη?
 
  • Like
Reactions: Dgian


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
2 οροφοι πιο κατω, σε περιβαλλον πόλης με τόσο θορυβο, και πσιω απο 3 πορτες, δε νομιζω να την ακουει καν!!! αντε ισως απο το διαδρομο απεξω. Απλα δεν εχει με τι να ασχοληθει. Οι αποκατω σου διπλανοι σου δε θα ειχαν κανει παρατηρηση αν ηταν τοσο ενοχλητικη?
Ναι ο γειτονας (ο ενοικος του ιδιου οροφου) μου δεν ηξερε καν οτι εχω σκυλο (!!!) και απλα ακουσε το περιστατικο που εγινε προχθες και βγηκε να δει για την λογομαχια.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Οι ωρες που λειπεις ειναι εκτος κοινης ησυχιας; εαν ναι, καγχαζεις μεσα στα μουτρα του προκλητικα κ του λες με περισσια ευγενεια οτι θα σου...... τα..... κ οτι αλλα γαλλικα γνωριζεις...

Εαν το κανει σε ωρες κοινης ησυχιας, μεγάλη βόλτα πριν να κουραστει...κ μπορεις να δοκιμασεις να σκεπασεις το crate να μειωσεις τα ερεθισματα να χαλαρωσει παραπανω. Τρυπες για επαρκη αερα εξυπακουονται. Κ παλι βεβαια δεν μπορεί να σου κανει κατι, αυτα τα δοκιμαζεις για να ειναι πιο χαλαρος ο σκυλακος σου...
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Οι ωρες που λειπεις ειναι εκτος κοινης ησυχιας; εαν ναι, καγχαζεις μεσα στα μουτρα του προκλητικα κ του λες με περισσια ευγενεια οτι θα σου...... τα..... κ οτι αλλα γαλλικα γνωριζεις...

Εαν το κανει σε ωρες κοινης ησυχιας, μεγάλη βόλτα πριν να κουραστει...κ μπορεις να δοκιμασεις να σκεπασεις το crate να μειωσεις τα ερεθισματα να χαλαρωσει παραπανω. Τρυπες για επαρκη αερα εξυπακουονται. Κ παλι βεβαια δεν μπορεί να σου κανει κατι, αυτα τα δοκιμαζεις για να ειναι πιο χαλαρος ο σκυλακος σου...
Για αυτο ανησυχω για το αν μπορει να μου κανει κατι, αν και προκειται για κακο ανθρωπο που εκανε θεματα ακομα και για νεογεννητο... αλλα παρολα αυτα ανησυχω για το αν μπορεί να με διωξει απο την πολυκαιτοικια ή ακομα επειδη ειμαι στον τελευταιο οροφο πως να προλαβω μη ριξει καμια φωλα αν δοκιμασω να την αφησω στην βεραντα και οχι στο crate. (Στην φωτο την βλεπετε οπως της αρεσει να καθεται)20170620_154958.jpg 20170620_154958.jpg .
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Οι ωρες που λειπεις ειναι εκτος κοινης ησυχιας; εαν ναι, καγχαζεις μεσα στα μουτρα του προκλητικα κ του λες με περισσια ευγενεια οτι θα σου...... τα..... κ οτι αλλα γαλλικα γνωριζεις...

Εαν το κανει σε ωρες κοινης ησυχιας, μεγάλη βόλτα πριν να κουραστει...κ μπορεις να δοκιμασεις να σκεπασεις το crate να μειωσεις τα ερεθισματα να χαλαρωσει παραπανω. Τρυπες για επαρκη αερα εξυπακουονται. Κ παλι βεβαια δεν μπορεί να σου κανει κατι, αυτα τα δοκιμαζεις για να ειναι πιο χαλαρος ο σκυλακος σου...
Αυτό το έκανα, δλδ μονώνω το crate οσο μπορω πανω και κατω. εννοειτε οπως θα δειτε και στην φωτο οτι ειναι για μεταφορα το crate μοντελο gulliver 6 με οχι απλα επαρκη αερισμο αλλα μια χαρα. το καλοκαιρι εννοειτε οτι αφηνω αναμμενο το aircondition.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Να τον παροτρύνεις να κόψει τον λαιμό του, είναι δικό του θέμα τι θα κάνει.
Άστον να πάει στην Αστυνομία, εφόσον την έχεις μέσα στο σπίτι, δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να σου κάνει τίποτα.
Την έχω μεσα, απλα σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερα να την αφησω ελευθερη σε μεγαλη βεραντα που εχω για τις 3 ωρες που λειπω και πρεπει να μεινει μονη αντι για το crate. ειμαι στον 7ο τελευταιος οροφος και δε νομιζω να εχω θεμα. αν και βαση νομου ειμαι παρανομος αν την αφησω εξω.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Να τον παροτρύνεις να κόψει τον λαιμό του, είναι δικό του θέμα τι θα κάνει.
Άστον να πάει στην Αστυνομία, εφόσον την έχεις μέσα στο σπίτι, δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να σου κάνει τίποτα.
με παροτρυνε ή να της κοψω το λαιμό ή να τη διώξω. ειναι δικο μου θεμα λεει...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ναι ο γειτονας (ο ενοικος του ιδιου οροφου) μου δεν ηξερε καν οτι εχω σκυλο (!!!) και απλα ακουσε το περιστατικο που εγινε προχθες και βγηκε να δει για την λογομαχια.
Μη τη βγαλεις στη βεραντα.Πιο πιθανο ειναι να ακουγεται και να κινδυνεψει η να σου πουν κατι. Ασε τη βεραντα για οταν εισαι παρων.
Αμα την αφηνες χυμα στη κουζινα με κανα στρωμα η σε κανα δωματιο?
Το πιθανοτερο θα κανει 2 ουου και μετα θα κοιμαται, δε νομιζω καν να ουρλιαζει 3 ωρες.
Αν δεν την ακουνε καν απο διπλα γραψε τον στα τετοια σου τον 2 οροφους κατω.
 
Last edited:


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
με παροτρυνε ή να της κοψω το λαιμό ή να τη διώξω. ειναι δικο μου θεμα λεει...
τι του απαντησες εσυ οταν σου ειπε να κοψεις το λαιμο του σκυλου σου;
ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται;
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
βασικα αν καποιος μου μιλαγε ετσι θα ετρωγε μπουνια κατευθειαν στο σαγονι ...
οπως πριν 2 μηνες που καποιος μου ειπε αν ξανα περασεις απο εδω θα ριξω φολα στο βρωμοσκυλο σου...το μονο που του ειπα ειναι γαμω το μ@υνι της μανας σου για να τον νευριασω και κατεβηκε κατω για να του το πω και απο κοντα ο χαζος ! μια που πλησιασε και μια που το σαγονι του εφτασε στα αυτια του..δεν μου αρεσει να τσακωνομαι στο δρομο και ουτε το κανω..
αλλα να απειλεί καποιος την οικογένεια μου και τον tyson? ε δεν θα αρκεστω στις μηνύσεις

αν εισαι αντρας τραβα του μια μπουνια και πιστεψε με δεν θα σε ξανα ενοχλησει ποτε!
με μηνύσεις αστυνομιες και αλλα τετοια ''πολιτισμενα'' δεν θα βγαλεις ποτε ακρη.. απλα ριξτου μια οταν ειστε μονοι σας χωρις να ειναι αλλοι μπροστα.. καθε μερα διαβαζω και ενα ποστ εδω μεσα με ενοχλησε ο ταδε για το σκυλο μου στην πολυκατοικια ! αντε στο διαολο με τους σκατοψυχους πια!
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Μη τη βγαλεις στη βεραντα.Πιο πιθανο ειναι να ακουγεται και να κινδυνεψει η να σου πουν κατι. Ασε τη βεραντα για οταν εισαι παρων.
Αμα την αφηνες χυμα στη κουζινα με κανα στρωμα η σε κανα δωματιο?
Το πιθανοτερο θα κανει 2 ουου και μετα θα κοιμαται, δε νομιζω καν να ουρλιαζει 3 ωρες.
Αν δεν την ακουνε καν απο διπλα γραψε τον στα τετοια σου τον 2 οροφους κατω.
Κι εγω αυτο σκεφτομαι. Οταν ειμαι σπιτι την βγαζω συνεχεια εξω και το βραδυ οταν κοιμαμαι. Μονο το 3ωρο που λειπω την εχω μεσα. αντε και καμμια ωρα το βραδυ. οχι γιατι δε θελω αλλα για να συνηθιζει εναντια στο αγχος αποχωρισμου.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Για αυτο ανησυχω για το αν μπορει να μου κανει κατι, αν και προκειται για κακο ανθρωπο που εκανε θεματα ακομα και για νεογεννητο... αλλα παρολα αυτα ανησυχω για το αν μπορεί να με διωξει απο την πολυκαιτοικια ή ακομα επειδη ειμαι στον τελευταιο οροφο πως να προλαβω μη ριξει καμια φωλα αν δοκιμασω να την αφησω στην βεραντα και οχι στο crate. (Στην φωτο την βλεπετε οπως της αρεσει να καθεται)View attachment 66231 View attachment 66231 .
Για τον βλακα γειτονα, θα σου ελεγα να μην δινεις καμια σημασια αν γινεται, γραψτον κανονικα..Ο νομος ειναι με το μερος σου. Χωρις να θελω να σου "την πω" νομιζω οτι το κλουβι αυτο ειναι πολυ μικρο για την σκυλα σου, πιστευω οτι πρεπει να βρεις εναν αλλο τροπο περιορισμου ή να αγορασεις πιο μεγαλο κλουβι. Αυτο ειναι σκυλι που εχει εκτραφει επιλεκτικα για να σερνει ελκηθρα σε Aρκτικες συνθηκες, να ανεβοκατεβαινει ορθοπεταλια τον παγωμενο Yukon τραβωντας φορτιο...δεν μπορει να βρισκεται σε μια κατασταση που δεν μπορει καν να τεντωσει τα ποδια του.
 


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
τι του απαντησες εσυ οταν σου ειπε να κοψεις το λαιμο του σκυλου σου;
ποσο χρονων εισαι αν επιτρεπεται;
ειμαι 32. επειδη μου ειπε ¨ειναι δικο σου θεμα τι απο τα 2 θα κανεις¨ του ειπα "α ειναι ολα δικο μου θεμα τοτε ειμαι στην διαθεση σου αφου δεν κανεις διαλογο και για αστυνομια και για δικαστηριο, οτι θες. μου τα ειπες τα ακουσα οκ." κι ετσι εληξε το θεμα.
 
  • Like
Reactions: spyv


Dgian

Active Member
10 Ιανουαρίου 2016
35
12
38
Για τον βλακα γειτονα, θα σου ελεγα να μην δινεις καμια σημασια αν γινεται, γραψτον κανονικα..Ο νομος ειναι με το μερος σου. Χωρις να θελω να σου "την πω" νομιζω οτι το κλουβι αυτο ειναι πολυ μικρο για την σκυλα σου, πιστευω οτι πρεπει να βρεις εναν αλλο τροπο περιορισμου ή να αγορασεις πιο μεγαλο κλουβι. Αυτο ειναι σκυλι που εχει εκτραφει επιλεκτικα για να σερνει ελκηθρα σε Aρκτικες συνθηκες, να ανεβοκατεβαινει ορθοπεταλια τον παγωμενο Yukon τραβωντας φορτιο...δεν μπορει να βρισκεται σε μια κατασταση που δεν μπορει καν να τεντωσει τα ποδια του.
Σε καταλαβαινω πως το λες και πως φαινεται. ωστοσο ετσι της αρεσει να καθεται. ειναι το προ τελευταιο μεγεθος πριν το τεραστιο που δεν χωραει στο αυτοκινητο γιατι την παιρνω μαζι μου στα ταξιδια. το 7αρι δεν χωραγε και πιστεψτε με αν googlarete για gulliver 6 θα δειτε οτι ειναι αρκετα μεγαλο και το συνιστουν για χασκι. το 7 ειναι τερατωδες. εχω κι αλλο crate μεταλλικο ασηκωτο 50 κιλα αλλα δεν ειναι χρηστικο. (κι αλλο ενα που μου εφαγε)
 
  • Like
Reactions: mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf