σχετικά με τα σαμπουάν


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Καλησπέρα!Δεν έχω ιδέα από σαμπουάν.Ξέρετε να μου προτείνετε κάποια;Υπάρχουν αποθητικά εντόμων χωρίς να ειναι φαρμακευτικά;Για να μην είναι "σκληρά" δηλαδή.Ευχαριστώ...
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ερώτηση. :rolleyes: Ήταν μία ή δύο;
Υπάρχουν σαμπουάν που απωθούν τα "έντομα" αλλά πρέπει να μείνουν κανένα 10λεπτο πάνω στον σκυλάκο. Αντί για τσιμπουροκολάρο και αμπούλες, μπορείς να χρησιμοποιείς αιθέρια έλαια. Εγώ πάντως βασίζομαι στη χημεία για το καλαζάαρ, άντε και κανέναν βασιλικό .
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
To σαμπουαν δεν ειναι απαραιτητο;)
Εγω την κανω μπανιο ΜΟΝΟ με νερο!
Να αποφευγεις τα σαμπουαν απο γνωστες αλυσιδες πετ σοπ...ξερω:cool:

Αν χρειαζεται σαπουνι παρε καποιο βιολογικο.Εγω εχω ενα με χαμομηλι.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
To σαμπουαν δεν ειναι απαραιτητο;)
Εγω την κανω μπανιο ΜΟΝΟ με νερο!
Να αποφευγεις τα σαμπουαν απο γνωστες αλυσιδες πετ σοπ...ξερω:cool:

Αν χρειαζεται σαπουνι παρε καποιο βιολογικο.Εγω εχω ενα με χαμομηλι.
:(:(:( εμείς απο πετ σοπ πηραμε....

ενά απλό χωρίς αρώματα - εντομοαπωθητικά κλπ...
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εγώ πάντως βασίζομαι στη χημεία για το καλαζάαρ, άντε και κανέναν βασιλικό .
Noela τι εννοείς ακριβώς;;;;


Skylakos, υπάρχουν πολλά είδη σαμπουάν. Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλά αυτό που θεωρείς οτι αρμόζει καλύτερα στον σκύλο σου.
Αλλιώς μπορείς να πάρεις και την γνώμη ενός ειδικού groomer
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Κοιτα, δεν ξερω ακριβως το γιατι οχι απο πετ σοπ...Δεν λεω για καποια επωνυμα! Λεω για εκεινα που βγαζουν τα ιδια τα πετ σοπ...Μου το ειπαν ανθρωποι του ''χωρου''...;)
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Εγώ βάζω
αυτό!
Σας το έχω ξαναπεί βρε παιδιά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι βλαβερό εφόσον είναι για νεογέννητα παιδάκια και δερματολογικά ελεγμένο!

Εμένα αυτό με βολεύει και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα...άσε που μυρίζουμε ελαφρά σαν νεογέννητο!!!!
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
Δε νομιζω οτι πρεπει να χρησιμοποιουνται για σκυλους σαμπουαν που ειναι για ανθρωπους - ακομα και αν ειναι για μωρα...υπαρχουν ειδικα για σκυλους & υποαλλαλεργικα...με συμβουλη απο καλο groomer! :) υπαρχουν και εντομαπωθητικα με φυσικα / υποαλλεργικα συστατικα και βαση τη σιτρονελλα
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Noela τι εννοείς ακριβώς;;;;
Εννοώ ότι δε χρησιμοποιώ αιθέρια έλαια για απώθηση βλαβερών πλασμάτων (σκνιπών, τσιμπουριών, ψύλλων κλπ) αλλά σαμπουάν που μυρίζει απωθητικά, σκάλιμπορ και αμπούλες. Και έχω βάλει βασιλικούς στο μπαλκόνι και στο κατώφλι που αράζουν.
Πολύ σπάνια όμως τα μπανιάρω.


Εγώ βάζω αυτό!
Σας το έχω ξαναπεί βρε παιδιά αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι βλαβερό εφόσον είναι για νεογέννητα παιδάκια και δερματολογικά ελεγμένο!
Τα σκυλιά δεν είναι μωρά. Έχουν τρίχωμα πάνω από το δέρμα και πιθανότατα διαφορετικό ph.
 


Elina...

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2008
244
0
Πειραιάς
Εγώ προς το πσρόν το έχω βολευτεί πολύ...όταν μεγαλώσει λιγάκι θα του πάρω ένα ξηρό σαμπουάν για άσπρα τριχώματα και βλέπουμε...η αλήθεια είναι πώς αν έπερνα κάποιο άλλο σαμπουάν σε υγρή μορφή θα ήταν σίγουρα εντομαπωθητικό με φυσικά / υποαλλεργικά συστατικαά και βάση τη σιτρονέλλα όπως είπε η φίλη fainomenon!!!! :)
 


FAINOMENON

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
879
3
Ireland
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΧΝΟ ΜΠΑΝΙΟ! μια φορα το μηνα αρκει για σκυλο που ζει μεσα στο σπιτι - σε συνδυασμο με συχνο βουρτσισμα με καταλληλη βουρτσα (η καλυτερη ειναι με φυσικη τριχα για το μολοσσο και το καουτσουκενιο γαντι για απομακρυνση νεκρου τριχωματος) και αν ειναι αναγκη ξηρο σαμπουαν για στεγνο μπανιο...αλλα το τελευταιο δεν το πολυεμπιστευομαι λογω χημικων...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Noela,δεν αντικαθιστώ το κολάρο και την αμπούλα με το σαμπουάν, απλά αν ειναι να κάνει μπανάκι,ας είναι απωθητικό το σαμπουάν.Η επίδρασή του κρατάει μεχρι την άλλη φορά που θα κάνει μπάνιο;
Fainomenon,Δεν τον κάνω συχνά μπάνιο.Η δεύτερη φορά θα είναι.Κι εγώ για μια φορά το μήνα έχω στο νου μου.
Κανένας groomer να μου συστήσει;;;;;;;;;;;:p
Ευχαριστώ παιδιά!
 




Nemesis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2008
93
0
εγώ της έχω μόνο την καουτσούκ την βούρτσα νόμιζω πως θα πάω να πάρω και μία με φυσική τρίχα γιατί της αρέσει να την χτενίζω παρόλο που δεν έχει μακρή τρίχωμα :p:p
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π