σωματικη αναπτυξη γερμανικου ποιμενικου


vassilis joy

Member
22 Αυγούστου 2015
15
1
39
καλημερα,

η σκυλα μου ειναι 1 χρονου και ενος μηνα και ειναι περιπου 29,5 κιλα...αλλα δεν εχει ογκο πολυ?
ο θωρακας δεν ειναι ανοιχτος ακομα...γενικα εννοω οτι δεν ειναι σκυλι γεματο...

μεχρι ποτε αναπτυσσονται σωματικα τα γερμανικα ποιμενικα?

δεν αναφερομαι στο υψος αλλα στον ογκο του σκυλιου.

Σας ευχαριστω πολυ!
 










vassilis joy

Member
22 Αυγούστου 2015
15
1
39
το λεω διοτι εχω δει και αλλα θυληκα γερμανικα ποιμενικα και ειναι πιο γεματα απο τη δικια μου...πιο ογκωδη
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.970
Πειραιάς
ειναι απο την ιδια γεννα με τη δικη σου; τους γονεις τους ξερεις;

ενας μεσαιος- μεγαλοσωμος σκυλος ολοκληρωνεται στα 2 ετη περιπου.

απο τις φωτογραφιες εμενα μια χαρα μου φαινεται, χωρις ομως να εχω γνωσεις για τη φυλη.
 
  • Like
Reactions: elverg and LaCat


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ύψος στο ακρώμιο; Γιατί τα κιλά δεν είναι λίγα, αλλά όντως δεν έχει ανοικτό θώρακα. Βέβαια, προσωπικά είχα μόνο αρσενικά, αλλά μία εικόνα θεωρώ ότι την έχω...
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Τι σημασια εχει αν ειναι 29,5 η 35 ,5 ? Η 40?
Αυτα τα σκυλια δεν φτιαχτηκαν "περιπου" για να ειναι σωματωδη...ειναι ενας σκυλος αθλητης ,για ολες τις δουλειες ,ενας πανεξυπνος και ατρομητος σκυλος (σπανιο πλεον...).
Να κοιταξεις ο χαρακτηρας να ειναι οπως πρεπει...τα κιλα ειναι ενας αριθμος..
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Τι σημασια εχει αν ειναι 29,5 η 35 ,5 ? Η 40?
Αυτα τα σκυλια δεν φτιαχτηκαν "περιπου" για να ειναι σωματωδη...ειναι ενας σκυλος αθλητης ,για ολες τις δουλειες ,ενας πανεξυπνος και ατρομητος σκυλος (σπανιο πλεον...).
Να κοιταξεις ο χαρακτηρας να ειναι οπως πρεπει...τα κιλα ειναι ενας αριθμος..
Καθολου σπανιο...ολα τα αλλα μεσα :D
 
  • Like
Reactions: Kouros


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Καθολου σπανιο...ολα τα αλλα μεσα :D
δεν μιλαει για εργασιακα ο ανθρωπος :D

κ αφου εγινε αναφορα στα κιλα, να πω οτι παλιοτερα ο γπ ηταν αρκετα πιο αδυνατος απο τον σημερινο.
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
gia se olous.
Lipame pou grafo me latinikous xaraktires alla o ipologistis mou den mila ellinika. Grafo apo germania. exo mia erotisi se opion exei tin empiria na apantisi. exo eva germaniko poimeniko .ine 3 minon . an ine na mou vgi i diplasia se pio mina tha mou vgi ke pos tha to katalavo ?
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
gia se olous.
Lipame pou grafo me latinikous xaraktires alla o ipologistis mou den mila ellinika. Grafo apo germania. exo mia erotisi se opion exei tin empiria na apantisi. exo eva germaniko poimeniko .ine 3 minon . an ine na mou vgi i diplasia se pio mina tha mou vgi ke pos tha to katalavo ?
Καλησπέρα Γιώργο. Τυπικά οι ακτινογραφίες γίνονται περίπου στον ένα χρόνο που δένουν οι αρθρώσεις. Για νωρίτερα δεν ξέρω αν μπορεί να βγει έγκυρη διάγνωση, ενδεχομένως ο κτηνίατρος να δει κάτι περισσότερο. Σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις τον σκύλο να κάνει άλματα μέχρι να κλείσει τον πρώτο χρόνο και η άσκηση γενικά να είναι πολύ περιορισμένη, στα επίπεδα μόνο του παιχνιδιού. Αν το ψάξεις στο internet θα βρεις αρκετές αναλύσεις και φυσικά ότι σου πει και ο κτηνίατρος σου.
 
  • Like
Reactions: elverg


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
gia se olous.
Lipame pou grafo me latinikous xaraktires alla o ipologistis mou den mila ellinika. Grafo apo germania. exo mia erotisi se opion exei tin empiria na apantisi. exo eva germaniko poimeniko .ine 3 minon . an ine na mou vgi i diplasia se pio mina tha mou vgi ke pos tha to katalavo ?
http://speech.ilsp.gr/greeklish/

Συγγνώμη για το off topic
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
Καλησπέρα Γιώργο. Τυπικά οι ακτινογραφίες γίνονται περίπου στον ένα χρόνο που δένουν οι αρθρώσεις. Για νωρίτερα δεν ξέρω αν μπορεί να βγει έγκυρη διάγνωση, ενδεχομένως ο κτηνίατρος να δει κάτι περισσότερο. Σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις τον σκύλο να κάνει άλματα μέχρι να κλείσει τον πρώτο χρόνο και η άσκηση γενικά να είναι πολύ περιορισμένη, στα επίπεδα μόνο του παιχνιδιού. Αν το ψάξεις στο internet θα βρεις αρκετές αναλύσεις και φυσικά ότι σου πει και ο κτηνίατρος σου.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU