5 μηνων κουτάβι πηδαει πάνω μας όταν ξαπλωσουμε δαγκώνει και γαβγίζει


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Καλησπέρα
Πριν από 2 μήνες υιοθετησα ένα αδέσποτακι... Μέχρι στιγμής του είχα μάθει να ξαπλώνει στο μαξιλάρι του στο σαλόνι όσο ήμουν στον καναπέ... Κάποια στιγμή όμως βλακωδως θεώρησα ότι απομονωνω τον σκύλο μου και νιώθει παραμελημένος κι ότι δεν έχει δεθεί μαζί μου αρκετά καθώς δεν με χαιρόταν καθόλου όπως χαιρόταν όταν είχα κάποιο καλεσμένο σπίτι για παράδειγμα ... Έτσι ξεκίνησα να παίζω συνέχεια μαζί του..
Πλέον η κουταβιτσα μου δεν ησυχάζει σχεδόν ποτέ να κοιμηθεί κι όποτε πάω να ξαπλώσω στον καναπέ ή εγώ ή κοπέλα μου έρχεται πέφτει πάνω μας με τα μπροστά του πόδια και με δαγκώνει και μας γαβγίζει
Δοκίμασα να τον βάζω στο crate που μέχρι τώρα ήταν για το βραδινό ύπνο ή όταν έλειπα και μ ένα σεντόνι να το σκεπάζω πράγμα που την ησυχάζει
Παρ όλα αυτά δεν θέλω να νιώθει παραμελημένη
Δοκίμασα όταν το κάνει να φεύγω απ το δωμάτιο μήπως θέλει την προσοχή μου κι όταν ησυχάζει να την έπαινω αλλά με το που ξαπλώσω αρχίζει να κάνει πάλι το ίδιο...
Απλα είναι υπερβολικα κουρασμένη και δεν μπορεί να ησυχάσει και τα κάνει αυτά όπως διάβασα κάπου;
Είναι σημάδια κυριαρχίας και με διώχνει απ τον καναπέ καθώς τον διεκδικεί για δικό της;
Πως αντιμετωπίζω αυτή την συμπεριφορά;

Υ. Γ. :
1.δεν έχει ανέβει ποτέ στον καναπέ μαζί μας αλλά όταν θέλουμε να την χαιδεψουμε ή να την πάρουμε αγκαλιά καθόμαστε εμείς στο πάτωμα
2. Δεν δείχνει το ίδιο ενδιαφέρον όταν πέφτουμε κάτω να έρθει να κουρνιασουμε όπως παλιότερα
3. Προσπαθώ να καθιερώσω τη θέση μου βάζοντας της το μπωλ και κάνοντας τη να περιμένει μέχρι να της πω εγώ να το πάρει. Δεν τη ταισαμε ποτέ από αυτό που τρώμε και για αυτό δεν ζητιανεύει.. Και γενικά δεν είναι καθόλου επιθετική με το φαγητό της ή με τα παιχνίδια της
4. Έχει πολύ από τσοπανοσκυλο όπως μου πε η κτηνίατρος αν αυτό βοηθάει

Λίγη βοήθεια γιατί έχει αρχίσει να με ψιλό φοβίζει αυτή η συμπεριφορά γιατί δαγκώνει αρκετά σε σημείο να αφήνει γρατσουνιές

Μπορω να στείλω και βίντεο αν αυτό βοηθάει
ΕυχαριστώIMG_20200412_212707.jpg
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Πιστεύω πως αυτο το thread θα σε βοηθήσει γιατί είναι παρόμοιο
 
  • Like
Reactions: Garufallou


taxudromos

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2011
86
2
καλησπερα και θα πανε ολα καλα , μωρο ειναι ακομα. ( σκεψου να ειχες κανενα dogo η κανενα corso να στα κανει αυτα? :D )
με τις λιγοστες μου γνωσεις θα σου ελεγα να της μαθεις βασικη υπακοη.
η πιο βασικη εντολη που χρειαζεται ενας σκυλος μεσα στο σπιτι ειναι να μπορεις να τον στειλεις στο κρεβατι του ανα πασα στιγμη, δεν ειναι τιμωρια ειναι εκπαιδευση.
οποτε εκτος απο το κατσε , μεινε , ελα κλπ , πρεπει να του μαθεις το 'αστο'( για αν πιασει κατι και θες να το αφησει) , 'τελος' αν κανετε κατι πχ παιζεται η παιζει μονος και θελεις να σταματησει και 'στο κρεβατι σου' για να μπορεις να τον στελνεις οποτε χρειαζεται σε περιπτωσεις που μπορει να εχεις σβουγγαρισει , να σε πριζει στον καναπε η οτιδηποτε αλλο.
με το που του τα μαθεις αυτα , θα του μαθεις και το ''δεν ειναι δικο σου'' και θα εχεις εναν σκυλο αρνι μεσα στο σπιτι :D
τις λεξεις εντολων μπορεις να τις αλλαξεις αν θες ! χαχα
τελος να σου πω πως δεν ξερω αν θα δωσω λυση στο προβλημα σου , πιστευω ομως να βοηθησω εστω και λιγο.
 


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Δόξα τω θεώ πάει στο crate με εντολή χωρίς πολλά πολλά κι αράζει αλλα το χω σε ξεχωριστό δωμάτιο και φοβάμαι ότι νιώθει παραμελλημενη.. Βασικά δεν μπορω να καταλάβω αν παίρνει αρκετή άσκηση αν κοιμάται ικανοποιητικες ώρες πόσες ώρες πρέπει να περνάει στο crate κτλ... Σήμερα δουλέψαμε πάλι την εντολή μέρος για να πηγαίνει να αράζει στο χαλάκι της στο σαλόνι κι έπιασε αμέσως γιατί το χαμε δουλέψει και στις αρχές αλλά αν είμαστε στο σαλόνι πάλι δεν κοιμάται απλά αράζει και μια σηκώνεται μια ξανά πέφτει και μετά την πιάνει το νευρικό που δεν ξέρει τι κάνει.
Προ καραντινας υπήρχε ένα σχετικό ημερήσιο πρόγραμμα αλλά τώρα πήγε ακλαφτο γιατί αποφάσισα ότι άμα περάσουμε πολλές ώρες μαζί παίζοντας κτλ θα δεθουμε περισσότερο και πλέον από ότι κατάλαβα απλά έχει το νου της μόνιμα το κάνω και δεν μπορεί να ησυχάσει...
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Οπότε το κύριο σας πρόβλημα αν τα συνοψίζαμε όλα είναι?... η ΜΗ κούραση? Λάβατε υπόψην το αρθρο που επισύναψα στο αλλο ποστ για τουν κρίσιμο προτο καιρό μετά απο υιοθεσία? εσεις λοιπόν οδέυετε στο στάδιο του δέσιμος πια...το δέσιμο αλλα και τον κατάλληλο χρόνο να μάθει μεχρι ΠΟΥ φτάνουν τα όρια του, τι είναι αποδεκτή συμπεριφορά και τι ΟΧΙ. Πως μαθαίνονται αυτα? με σαφής κανόνες. ΠΟΤΈ με φωνή η τιμωρία.
Οπότε: Μαθαίνει εναν εναν τους κανόνες? Γίνεται επνάληψη μετα απο καιρό χωρίς επιβραβευση?Πάει την ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ βόλτα του? Η ίσα ίσα βόλτα τετραγώνου και πίσω? και κυρίως> Ξέρετε εσείς πότε σταματάει το παιχνίδι και πότε αρχιζει το μάθημα? η μπερδεύονται ολα μαζι? αυτά ειναι μερικά πράγματα που αφου εσεις η ιδια τα οριοθετήσετε, τοτε θα τα κοπιάρει και ο μικρο΄πυλης σας! Κια να είστε σιγουρη πως μετα απο την πνευματική του εκτονοση και την δημιουργική βολτα του, θα πηγαινει και θα πεφτει ξερο στο μερος του!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Garufallou


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Έχουμε θέσει κανόνες
Πάμε τις βόλτες μας και δουλεύουμε ταυτόχρονα τη βόλτα μας χωρίς να τραβάει
Αγνοούμε πλέον σχεδόν τελειως γατες ποδηλάτες κοσμο που τρεχει κοντα μας και εστιάζει όλο και περισσότερο πάνω μου
Ανταποκρίνεται ικανοποιητικά στο κάτσε ,ελα ,στο όνομα της ,στο μη ,στο ,άστο χέρι και crate μέσα στο σπίτι
Απλά έκανα το λάθος 2 φορές που ήμουν ξαπλωμένος και μου φέρε το παιχνίδι της της το πέταξακαι θεώρησε πως από τοτε μπορεί σταδιακά να απαιτεί την προσοχή μου όσο ήμουν ξαπλωμένος και το συμβάν κλιμακώθηκε...
Όταν ξαναδουλεψαμε πάλι το να κάθεται στο κρεββάτι της ήσυχη όσο ήμουν ξαπλωμένος το πρόβλημα φαίνεται να διορθωθηκε
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας περιμένω να δω και τις επόμενες μέρες τυχόν περιστατικα
 


bnomiki

Active Member
6 Ιανουαρίου 2018
29
22
46
Ρόδος
Τοτε κάνεις θαυμάσια δουλειά! Απ αυτη την μικρη περιγραφή εγώ δε βλέπω τίποτα τρομακτικό! Βλέπω ενα κουτάβι που κοβει τις αντιδράσεις σου και μετα σε εκμεταλέυεται αναλόγως! οπότε (ταπεινή μου πάντα γνωμη) είτε το κουτάβι δε χόρτασε παιχνίδι, η απλά ψάχνει την προσοχή σου! Βλέπει οτι δουλευει και το κανει συνήθεια. Δέν είμαι η τέλεια, κι εγω πάντα μαθαίνω. Και η δική μου το κάνει αυτο, 3 χρονων γαιδαρα. Θα έρθει στο δικό της ρυθμο και όποτε εχει κεφια να ψαξει την προσοχη και το χαδι η το παιχνιδι μου. Ότα όμως της τα έχω παρεχει όλα μετα απο βολτα, δε δικαιολογειται...γι αυτο και τρωει τη σιωπή μου. Ακολουθεί το βλέμμα μου και εγω κοιταω το ταβάνι. Δεν τις δινω ουτε ενα ενα ψίχουλο βλέμματος. Το επόμενο της βημα ειναι να παει να κάτσει ήσυχη στο μερος της. Απλα λοιπον αδιαφόρησε . Και τωρα αλλα και σε οποιαδήποτε λαθος συμπεριφορά. Η αδιαφορία, και τι φυρισμα της πλάτης ισούται με δεκα βροντερά όχι.
 


Garufallou

Member
18 Μαρτίου 2020
14
10
29
Ναι δόξα τω θεώ ήταν δύσκολα στην αρχή γιατί είναι κι ο πρώτος σκύλος που είχα ποτέ αλλά τα πράγματα φαίνονται να εξελίσσονται εξαιρετικά μετά από πολύ διάβασμα και πολυ υπομονή απλά ειμαι αγχωμένος...
Ευχαριστώ πολύ
 
  • Like
Reactions: bnomiki




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3