Acana ή καποια αλλη...?


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Το αρνάκι είναι αρκετά τραβηχτικό και προς δύσκολα σκυλιά. Είχα πολύ καλές εμπειρίες από την Barking Heads - Bad Hair Day.

Βασικά εγώ έχω βρει μια κροκέτα που και ο δικός μου ο πολύ δύσκολος στις κροκέτες σκύλος ξετρελαίνεται να τις τρώει.

Για την ακρίβεια πρόκειτια για κροκέτα-κέρασμα, που φέρνει το μαγαζί "pet tails" στη θεσσαλονίκη...
...70-80% ψάρι, γλυκο-πατάτα και τις κατεβάζει σαν να του δίνω φρέσκο κρέας..

Μόνο που δεν είναι ολοκληρωμένη τροφή, δεν έχει δλδ φρούτα και λαχανικά...αλλά πριν τον γυρίσω τον δικό μου στη barf του έριχνα λίγο απ' αυτές και μετά τη κανονική κροκέτα και τις κανόνιζε και τις δύο (παλαιότερα ξεχώριζε τις κροκέτες ο κερατάς κι έτρωγε μόνο ό,τι ήθελε)
 


jbsb

Member
22 Ιουνίου 2014
7
0
32
Lampapple, 26% πρωτείνη και αν και δεν συμμερίζομαι την φοβία σου αυτή σε καλύπτει. Επιπλέον την δέχονται όλοι οι σκύλοι πολύ καλα, δεν προκαλεί διάροιες. Μια χαρά επιλογή.


Θέλω να πάω σε κάτι ελαφρύ γιατί είχα ξανά δώσει acana puppy large και η διάρροια πήγε σύννεφο παρόλο που είχα κάνει σταδιακή αλλαγή συν ότι δεν την έτρωγε.Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ επιφυλακτικος με τις τροφές......
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Διάρροια έ;

Εμείς το είχαμε πάθει μόνο μια φορά με μια σκατοτροφή που είχα πάρει από το σουπερμάρκετ (μια Friskies) επειδή είχα φτάσει Σάββατο απόγευμα στο σπίτι και δεν έβρισκα τίποτε άλλο ανοιχτό (ούτε είχα αρχίσει να ψάχνω τις τροφές ακόμη).

Δοκίμασες ψάρι, μήπως το δεχτεί καλύτερα;
 


jbsb

Member
22 Ιουνίου 2014
7
0
32
Διάρροια έ;

Εμείς το είχαμε πάθει μόνο μια φορά με μια σκατοτροφή που είχα πάρει από το σουπερμάρκετ (μια Friskies) επειδή είχα φτάσει Σάββατο απόγευμα στο σπίτι και δεν έβρισκα τίποτε άλλο ανοιχτό (ούτε είχα αρχίσει να ψάχνω τις τροφές ακόμη).

Δοκίμασες ψάρι, μήπως το δεχτεί καλύτερα;

Έχω δείγμα και από acana pacifica βλέπω πως τη τρώει και αυτήν άλλα μια φορά που πήγα να της δώσω σαρδέλα ωμή έφυγε τρέχοντας,επίσης έχει 33% πρωτεΐνες μου φαίνεται αρκετή.......
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Δεν υπαρχει , εξ όσων γνωρίζω, κανενα πρόβλημα σε σχεση με το ποσοστό πρωτείνης και την αναπτυξη, η θεωρία αυτή ήταν παλαιότερη και πλέον έχει καταρριφθεί. Οι διάρροιες που αντιμετώπισες είναι πολυ πιθανό να οφείλονται στο ότι δεν έκανες πολυ αργη μετάβαση ή επειδη έδινες μεγαλύτερη ποσότητα απο όση χρειαζόταν. Δεν αποκλείεται βέβαια να μην κάθησε καλά στο σκύλο . Μήπως έδινες και έξτρα μεζεδάκια ή μαγειρευτό κλπ;
Δίνω την wild prairie , σε αναπτυσσόμενο κουτάβι μεγαλόσωμης φυλης , δεν εχει σιτηρά και την προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
  • Like
Reactions: Aslan and l.Kyveli


jbsb

Member
22 Ιουνίου 2014
7
0
32
Δεν υπαρχει , εξ όσων γνωρίζω, κανενα πρόβλημα σε σχεση με το ποσοστό πρωτείνης και την αναπτυξη, η θεωρία αυτή ήταν παλαιότερη και πλέον έχει καταρριφθεί. Οι διάρροιες που αντιμετώπισες είναι πολυ πιθανό να οφείλονται στο ότι δεν έκανες πολυ αργη μετάβαση ή επειδη έδινες μεγαλύτερη ποσότητα απο όση χρειαζόταν. Δεν αποκλείεται βέβαια να μην κάθησε καλά στο σκύλο . Μήπως έδινες και έξτρα μεζεδάκια ή μαγειρευτό κλπ;
Δίνω την wild prairie , σε αναπτυσσόμενο κουτάβι μεγαλόσωμης φυλης , δεν εχει σιτηρά και την προτείνω ανεπιφύλακτα.


Την αλλαγή την κάναμε σε 10 μέρες...Είναι 15 μηνών τώρα όποτε δεν νομίζω να χρειάζεται τροφή ανάπτυξης πλέον και για αυτό κοιτάζω για κάτι πιο ελαφρύ. Μεζεδάκια δεν δίνω πότε γιατί δεν θα ξανά φάει ξηρά είμαι σίγουρος για αυτό!Ίσως δοκιμάσω sam's field σολομό μήπως και μείνουμε σε αυτήν μάρκα.....
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
α) Είσαι βεβαιος οτι οι γερμανικοι ποιμενικοι ολοκληρώνουν την αναπτυξη τους στους 15 μήνες;
β) η τροφη που σου προτείνω είναι all life stages
γ) να το πρώτο σου σφάλμα, η σωστή μετάβαση γίνεται σε 21-28 ημέρες
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Υπερβολή μου φαίνεται η απόδοση της διάρροιας σε "βεβιασμένη" εισαγωγή της τροφής σε 15 μέρες.

Επίσης άλλο διάρροια, άλλο μαλακά κακά...
Η διάρροια για μένα δηλώνει κάτι άλλο...μαλακά κακά είχαμε με διάφορες τροφές, ειδικά με αυτές με υψηλές πρωτεΐνες.

Η τεκμηρίωση για την απόρριψη της θέσης για τη σύνδεση μεταξύ υψηλών ποσοστών πρωτεΐνης και δυσπλασίας σε μεγαλόσωμους/βαρείς σκύλους ποιά είναι;

Ο μυικός όγκος και το επιπλέον βάρος, όταν το σκυλί δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως, μπορεί λογικά να επηρεάσει την σκελετική ανάπτυξη.

Η απόρριψη σε τί έγκειται;
- δεν αυξάνεται ο μυικος όγκος με τροφή υψηλής πρωτείνης;
- ο επιπλέον μυϊκός όγκος δεν επηρεάζει τα οστά;
- ο αυξημένος μυϊκός όγκος δεν αυξάνει το βάρος του σκύλου;
- το βάρος του σκύλου δεν επηρεάζει τις αρθρώσεις αρνητικά;

Ποιά από τις επιμέρους προκείμενες στη συλλογιστή σύνδεση "υψηλής πρωτεΐνης" και "προβλημάτων σε αρθρώσεις και οστά" αίρεται με τις νέες έρευνες;
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
για μαλτεζ ,τροφη αναπτυξης,που να μην κοκκινιζει το τριχωμα(ή τουλαχιστον να βοηθα)στα ματια, να βοπηθα το τριχωμα(λιγοτερη πτωση τριχας) και λιγοτερα και σφιχτα κακακια?? τι προτεινεται. (οπως εχω πει η μαλτεζουλα μου ειναι 3,5 μηνων και ψαχνομαι οσον αφορα την ξηρα τροφη της...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
για μαλτεζ ,τροφη αναπτυξης,που να μην κοκκινιζει το τριχωμα(ή τουλαχιστον να βοηθα)στα ματια, να βοπηθα το τριχωμα(λιγοτερη πτωση τριχας) και λιγοτερα και σφιχτα κακακια?? τι προτεινεται. (οπως εχω πει η μαλτεζουλα μου ειναι 3,5 μηνων και ψαχνομαι οσον αφορα την ξηρα τροφη της...
Για την κόκκινη τρίχα για αρχή φρόντισε τα μπολάκια του να είναι ανοξίδωτα (ποτέ πλαστικά) και να πίνει μόνο εμφιαλωμένο νερο. Επίσης να καθαρίζεις καθημερινά την περιοχή με φυσιολογικό ορό ή με 2% διάλυμα βορικού οξέως.
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Για την κόκκινη τρίχα για αρχή φρόντισε τα μπολάκια του να είναι ανοξίδωτα (ποτέ πλαστικά) και να πίνει μόνο εμφιαλωμένο νερο. Επίσης να καθαρίζεις καθημερινά την περιοχή με φυσιολογικό ορό ή με 2% διάλυμα βορικού οξέως.
Τι ειναι βορικο οξυ;απο που το περνω;φαρμακειο;σε πιλινο της βαζω νερο απο φιλτρο,δεν κανω καλα;Για ξηρα τροφη;;ευχαριστω
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
Συγνωμη για τις βιαστικες ερωταπαντησεις αλλα ακοω πολλα " μαμα,γιατι..."Και " μαμα,ποτε..." αυτη τη στιγμη.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τι ειναι βορικο οξυ;απο που το περνω;φαρμακειο;σε πιλινο της βαζω νερο απο φιλτρο,δεν κανω καλα;Για ξηρα τροφη;;ευχαριστω
Λοιπόν, Στέλλα: όχι πήλινο ούτε πλαστικό μπολάκι - ανοξείδωτο ή κεραμικό
Το βορικό οξύ to ζητάς στο φαρμακείο να σου το κάνουν διάλυμα επί τόπου.
Το νερό από φίλτρο και αυτό καλό είναι αλλά καλύτερα το εμφιαλωμένο, ε δεν είναι και γιγαντόσωμο το δικό σου ;)
Για ξηρά τροφή δεν έχω άποψη. Εμείς τρώμε pronature holistic και είμαι ευχαριστημένη

Μπορώ να σου προτείνω ένα προϊόν που με βοηθησε να αφαιρέσω τους υπάρχοντες λεκέδες,
είναι αυτό: http://www.pet4u.gr/Product/4944/spa_by_tropiclean

τώρα πια δεν το χρειάζομαι, εξαφανίζστηκαν...
 
  • Like
Reactions: stellatd


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
[QUOTE="haviharakennel, post: 774232, member: 12495"λοιπόν, Στέλλα: όχι πήλινο ούτε πλαστικό μπολάκι - ανοξείδωτο ή κεραμικό
Το βορικό οξύ to ζητάς στο φαρμακείο να σου το κάνουν διάλυμα επί τόπου.
Το νερό από φίλτρο και αυτό καλό είναι αλλά καλύτερα το εμφιαλωμένο, ε δεν είναι και γιγαντόσωμο το δικό σου ;)
Για ξηρά τροφή δεν έχω άποψη. Εμείς τρώμε pronature holistic και είμαι ευχαριστημένη

Μπορώ να σου προτείνω ένα προϊόν που με βοηθησε να αφαιρέσω τους υπάρχοντες λεκέδες,
είναι αυτό: http://www.pet4u.gr/Product/4944/spa_by_tropiclean

τώρα πια δεν το χρειάζομαι, εξαφανίζστηκαν...
[/QUOTE]
Ευχαριστω πολυ!!θα τα δοκιμασω κ ευχομαι να μεινει ευχαριστημενη η Ρεουλα μου
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
υπαρχει η θεωρια της ολιστικης διατροφης,,,,,,,,,, οποτε παμε σε ακριβες τροφες,,,,,,,, fromm gold για παραδειγμα,,,,, δεν περιεχει χιλια δυο περιεργα οπως αλλες ολιστικες,,,,,, και ουτε τρελλο και παλαβο ποσοστο πρωτεινης οπως καποιες που φθανουν το 42% πρωτεινη,,,, εξαλλου ενα μικροσωμο σκυλακι απαιτει μικρη ποσοτητα τροφης οποτε δεν ειναι μεγαλο εξοδο μια ποιοτικη ολιστικη τροφη,,,,
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
υπαρχει η θεωρια της ολιστικης διατροφης,,,,,,,,,, οποτε παμε σε ακριβες τροφες,,,,,,,, fromm gold για παραδειγμα,,,,, δεν περιεχει χιλια δυο περιεργα οπως αλλες ολιστικες,,,,,, και ουτε τρελλο και παλαβο ποσοστο πρωτεινης οπως καποιες που φθανουν το 42% πρωτεινη,,,, εξαλλου ενα μικροσωμο σκυλακι απαιτει μικρη ποσοτητα τροφης οποτε δεν ειναι μεγαλο εξοδο μια ποιοτικη ολιστικη τροφη,,,,
Για δωκε μου περισσοτερες πληροφοριες. Ενδιαφερομαι για καλη-ποιοτικη τροφη,κυριως κουταβισια. Κ μετα βεβαια αλλα προς το παρον,κουταβισια.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
νατουρεα οριτζεν ερθμπορν φρομγκολντ φισφορντογκς ειναι καποιες απο τις κορυφαιες τροφες,,,,, οι λεγομενες ολιστικες τροφες,,, απο 20 ευρω το τρικιλο και πανω ξεκινανε περιπου,,,,,, και λιγα λεω ==)) βεβαια ειναι και το θεμα πως θα κατσει η καθε τροφη στο σκυλο σου,,, αν μπορεις να βρεις δειγμα η μικροποσοτητα απο αυτες το καλυτερο ειναι η δοκιμη,,,,,, για μερικες ημερες,,,,,
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
για χυμα εχω ακρη στην fromm gold .... 5 ευρω το κιλο περιπου,,,, δες τιμες σε μικροσυσκευασιες,,, αστρονομικα ποσα,,,,
 


stellatd

Well-Known Member
27 Απριλίου 2011
151
30
43
chalkis
:)
ferozasea said:
νατουρεα οριτζεν ερθμπορν φρομγκολντ φισφορντογκς ειναι καποιες απο τις κορυφαιες τροφες,,,,, οι λεγομενες ολιστικες τροφες,,, απο 20 ευρω το τρικιλο και πανω ξεκινανε περιπου,,,,,, και λιγα λεω ==)) βεβαια ειναι και το θεμα πως θα κατσει η καθε τροφη στο σκυλο σου,,, αν μπορεις να βρεις δειγμα η μικροποσοτητα απο αυτες το καλυτερο ειναι η δοκιμη,,,,,, για μερικες ημερες,,,,,
Απο πετ φανταζομαι ετσ,η πωλοντε
για χυμα εχω ακρη στην fromm gold .... 5 ευρω το κιλο περιπου,,,, δες τιμες σε μικροσυσκευασιες,,, αστρονομικα ποσα,,,,
Απο πετ αγοραζω η μπορω κ απο αλλου; μ ενδιαφερει η ακρη σουαν ισχυουν τα ποσα που προανεφερες..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3