Acana prairie poultry για κουτάβια


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Καλησπερα παιδιά, είμαι καινουργια στο foroum και θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί ως νέα σκυλομαμα προβληματίζομαι με τη τροφή. Ίσως έχει συζητηθεί το θέμα ξανά αλλά δε μπόρεσα να το βρω. Λοιπόν εγώ απέκτησα ένα λαμπραντορακι το οποίο τώρα είναι 4μιση μηνών και 14 κιλά. Όταν την πρώτο πήρα δεν είχα ιδέα από τροφές και έπαιρνα για κανένα μήνα χύμα από πετσόπ. Πήγαινα που λέτε και με ρωτούσε ο υπάλληλος θες φτηνή, μέτρια, καλή,; Καλή έλεγα και εγώ και αγόραζα 4€ το κιλό. Στη συνέχεια αγόρασα μια συσκευασία δυο κιλών Equilibrio και τότε άρχισα να μπαίνω στο κλίμα με τα συστατικά και όλα αυτά περί καλών τροφών! Μόλις τελείωσε και αυτό πήγα σε ένα άλλο pet shop και ζήτησα μια πολύ καλή τροφή για τη μπουμπου χωρίς να με νοιάζει ποσό θα κοστίσει αφού ως κουτάβι θέλω να τρέφεται πολύ καλά. Πήρα την meradog essential η οποία ήταν χάλια το τρίχωμα της έγινε άχυρο, είχε διάρροιες και μεγάλη ποσότητα κοπρανων με πολύ άσχημη μυρωδιά. Αφού το συνειδητοποίησα κάπως αργά δυστυχώς την άλλαξα πριν τελειώσει το τσουβάλι και με τη βοήθεια του κτηνιάτρου πήρα Acana prairie poultry και δίνω την αντίστοιχη ποσότητα για κουτάβια. Ομολογουμένως της έχει κάτσει πολύ καλά το τρίχωμα της γυάλισε, ποιότητα και ποσότητα κοπρανων εξαιρετική. Το ερώτημα μου έγκειται στο αν η ποσότητα πρωτεΐνης που περιέχει (29) είναι επαρκής για κουτάβι λαμπραντορ και έναν η βρώμη είναι καλό συστατικό ή έναν πρέπει να πάρω της Acana puppy large που έχει πρωτεΐνη (33) και καθόλου σιτηρά. Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ πολύ όποιον μου απαντησει εκ των προτέρων.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Καλημέρα και καλώς ήλθες!

Δεν γνωρίζω από Acana, ούτε από κουτάβια λαμπραντόρ. Σαν γενικό όμως κανόνα να ξέρεις ότι από την στιγμή που ο σκύλος μας τρώει με όρεξη την τροφή του, έχει ενέργεια, γυαλιστερό τρίχωμα, "καλά" κόπρανα και όχι δυσάρεστη αναπνοή, δεν αλλάζουμε και προχωράμε με αυτή. Πιθανόν και η άλλη τροφή που γράφεις να του κάτσει καλά, αλλά θα πρότεινα να μείνεις σε αυτή, έχεις ήδη αλλάξει 3-4, μην ξανααλλάζεις. Το ποσοστό πρωτεϊνης 29% είναι μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: Ana!!Ili93


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Καλημέρα και καλώς ήλθες!

Δεν γνωρίζω από Acana, ούτε από κουτάβια λαμπραντόρ. Σαν γενικό όμως κανόνα να ξέρεις ότι από την στιγμή που ο σκύλος μας τρώει με όρεξη την τροφή του, έχει ενέργεια, γυαλιστερό τρίχωμα, "καλά" κόπρανα και όχι δυσάρεστη αναπνοή, δεν αλλάζουμε και προχωράμε με αυτή. Πιθανόν και η άλλη τροφή που γράφεις να του κάτσει καλά, αλλά θα πρότεινα να μείνεις σε αυτή, έχεις ήδη αλλάξει 3-4, μην ξανααλλάζεις. Το ποσοστό πρωτεϊνης 29% είναι μια χαρά.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, και εγώ αυτό σκεφτομαι ότι επειδή έχω κάνει αρκετά λάθη και αρκετές αλλαγές να μείνω σε αυτή! Δεν ήξερα καθόλου όμως για το ποσοστό πρωτεΐνης. Με βοήθησες πολύ και σε ευχαριστω πολύ
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλησπέρα.

Να μείνεις σ' αυτή και να μην ανέβεις σε πρωτεΐνη. Αν κάποια στιγμή χρειαστεί αλλαγή μπορείς να δοκιμάσεις με Αρνι ( Acana Classic Red ) ή να δεις τροφές από N&D. Οι Acana Grasslands, Ranchlands, Pacifica έχουν ψηλά ποσοστά πρωτείνης και δεν θα στο συνιστούσα.

Μιας και η Prairie Poultry δεν είναι για κουτάβια θα πρέπει να ταίζεις, ανάλογα την άσκηση που έχει το σκυλί, ως παρακάτω. Κάνω τους υπολογισμούς με δεδομένο πως θα είναι περίπου 30Kgr ενήλικη αν και το 28Kgr είναι ποιο κοντά στο ιδανικό.

3-6 μηνών 360gr έως 580gr
6-11 μηνών 300gr έως 480gr
και μετά από 240gr έως 390gr

Ρίξε μια ματιά εδώ
 


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Καλησπέρα.

Να μείνεις σ' αυτή και να μην ανέβεις σε πρωτεΐνη. Αν κάποια στιγμή χρειαστεί αλλαγή μπορείς να δοκιμάσεις με Αρνι ( Acana Classic Red ) ή να δεις τροφές από N&D. Οι Acana Grasslands, Ranchlands, Pacifica έχουν ψηλά ποσοστά πρωτείνης και δεν θα στο συνιστούσα.

Μιας και η Prairie Poultry δεν είναι για κουτάβια θα πρέπει να ταίζεις, ανάλογα την άσκηση που έχει το σκυλί, ως παρακάτω. Κάνω τους υπολογισμούς με δεδομένο πως θα είναι περίπου 30Kgr ενήλικη αν και το 28Kgr είναι ποιο κοντά στο ιδανικό.

3-6 μηνών 360gr έως 580gr
6-11 μηνών 300gr έως 480gr
και μετά από 240gr έως 390gr

Ρίξε μια ματιά εδώ
Σε ευχαριστώ πολύ ειδικά το άρθρο που με παρέπεμψες είναι εξαιρετικά βοηθητικό καθώς δεν είχα ιδέα για τη σωστή ανάπτυξη της. Σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνιάτρου της δίνω 345γρ τη μέρα αλλά επειδή τη βλέπω ότι πεινάει πολύ και έχει μείνει σταθερή στα κιλά της εδώ και δυο εβδομάδες θα της αυξήσω την ποσότητα και θα της δίνω σύμφωνα με τη δοσολογία που μου προτείνεις. Με είχε προβληματίσει ότι η συγκεκριμένη τροφή είναι all life stages αλλά απ ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει πρόβλημα αφού μου προτείνεις να παραμείνω σε αυτή.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και οι Grasslands, Ranchlands, Pacifica είναι all life stages. Την δοσολογία την έβγαλα με τις παρακάτω οδηγίες της Acana

PUPPIES: at 1 1/2 - 3 months old feed twice the adult amount;
at 3-6 months feed 1 1/2 times the adult amount;
at 6-11 months feed 1 1/4 times the adult amount.

Δες στο site της Acana. Εγώ του έδινα ενδιάμεση ποσότητα με δύο ώρες περπάτημα την ημέρα. Εννοείται πως η τροφή πρέπει να είναι καλής ποιότητας αλλά τα λαμπ είναι λαίμαργα και πρέπει να προσέξεις το βάρος γιατί αν πάρει κιλά δεν τα χάνει εύκολα. Έχω συναντήσει κάποια θηλυκά τα οποία είναι σαν θερμοσίφωνες με πόδια.
 


Ana!!Ili93

Member
20 Οκτωβρίου 2020
19
8
30
Και οι Grasslands, Ranchlands, Pacifica είναι all life stages. Την δοσολογία την έβγαλα με τις παρακάτω οδηγίες της Acana

PUPPIES: at 1 1/2 - 3 months old feed twice the adult amount;
at 3-6 months feed 1 1/2 times the adult amount;
at 6-11 months feed 1 1/4 times the adult amount.

Δες στο site της Acana. Εγώ του έδινα ενδιάμεση ποσότητα με δύο ώρες περπάτημα την ημέρα. Εννοείται πως η τροφή πρέπει να είναι καλής ποιότητας αλλά τα λαμπ είναι λαίμαργα και πρέπει να προσέξεις το βάρος γιατί αν πάρει κιλά δεν τα χάνει εύκολα. Έχω συναντήσει κάποια θηλυκά τα οποία είναι σαν θερμοσίφωνες με πόδια.
Χαχαχαχαχαχαχα έκλαψα με την παρομοίωση σου. Πάντως έχεις δίκιο και εγώ έχω συναντήσει υπέρβαρα λαμπραντορ και θεωρώ ότι είναι και κακό για την υγεία τους. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι θα συνεχίσω έτσι και βλέπουμε. Επίσης από τη φωτο φαίνεται ότι ο δικός σου είναι κουκλοοος, να τον χαίρεσαι!!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3