Agility


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Επειδη εχω τον χωρο και μεχρι ποτε το παιχνιδι θα ειναι το πεταγμα μπαλων , ειπα να βαλω εμποδια σιγα σιγα και να κανω ενα στιβο.

Ειναι πανακριβα απο οτι ειδα ομως και λεω να τα κανω μονος μου.
Το πρωτο που σκεφτηκα ειναι να παρω ενα λαστιχο αυτοκινητου και να το στερεωσω καπως στο χωρο , για να περναει απο μεσα με αλμα.
Εχει φτιακσει κανεις τετοια εμποδια ?? καμια ιδεα ??
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eιχα κι εγω την ιδεα, κ εχω κανει κατι πειραματα....
Λαστιχο εξαρταται βεβαια κ το σκυλο αλλα απο 15' η 16' δεν περναει ευκολα μεγαλοσωμος σκυλος..... μονο τρακτερισιο αν βρεις, αλλα δεν ξερω ποσο ευκολο σου ειναι.

Κλασσικο μεταλλικο βαρελι με κομμενο πατο δουλευει κ σαν αλμα αλλα κ για να περναει απο μεσα

Ξυλινη παλετα την στηνεις υπο γωνια κ αν δεν σε βολευει σε υψος την κοντενεις......

Εγω εχω κ μια μεγαλη κλειστη μπαγκαζιερα οποτε με ενα μαδερι οικοδομης κανεις ωραια ραμπα, αν εχεις κατι αναλογο δοκιμασε το......
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Νομιζω οτι μια ξυλινη κατασκευη σαν "Π" και μεσα η ροδα θα ναι καλη για αρχη , οπως και μια μικρη γεφυρα ξυλινη (οχι το "αλφα" αν και αυτο γινεται αλλα θελει δουλιτσα). Τωρα για τα εμποδια..μπορεις να φτιαξεις τους 2 πασαλους με ξυλα και να βαλεις μικρα στοπ για αν αυξομειωνεις το υψος..αλλα η μπαρα πανω απο την οποια θα πηδαει ο σκυλος...θα πρεπει να ειναι καποιο μαλακο υλικο για ανα ποφθγεις τραυματισμους των ακρων. Δεν ειμαι ειδικος...αλλα αν ειχα την διπλασια αυλη απο αυτη που εχω...κι εγω θα εφτιαχνα ενα μικρο στιβο ασκησεων...και καπως ετσι θα τα εφτιαχνα νομιζω(οπως περιεγραψα παραπανω)!
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Για το λαστιχο θα παω σε μια μαντρα που τα εχει για πεταμα. Δεν μπορει κατι θα βρω. Κατω απο 30 κιλα ειναι ο σκυλος.
Κωνους για σλαλομ θα μπορουσα να παρω και καμια παλια ξυλινη σκαλα θα ηταν χρησιμη. Να την σπασω στα 2 και να την ξαπλωσω.
Επειδη δεν εχει γκαζον σκεφτηκα να ριξω αμμο γυρω απο τα εμποδια.
Αν εμπαινε κανα χοντρο κλαδι μεσα στο χωρο μου θα ηταν ευκολο να κρεμασω το λαστιχο αλλα τωρα θα με ζορισει η κατασκευη.
Σεμιναρια μαραγκου πρεπει να παρακολουθησω.
 




IrAr

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
208
5
Αντί για λάστιχο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στεφάνι ρυθμικής (υπάρχουν σε αρκετά μεγέθη) Επίσης για στεφάνι μπορείτε να κόψετε λάστιχο ποτίσματος (οπότε ρυθμίζετε και το μέγεθος που θέλετε) μέσα στο οποίο θα περάσετε σύρμα για να κρατάει ακόμη καλύτερα το σχήμα του.

Με σκληρό σύρμα και ναύλον οικοδομής εύκολα φτιάχνεις και τούνελ....

Ζηλεύω θέλω και εγώ αυλή....
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Το χουλα χουπ ειμαι σιγουρος οτι θα το κανει κομματακια καποια στιγμη οταν τον αφησω μονο του.
Θελω να κανω κατασκευες που αντεχουν γιατι θα τις εχω εκει μεσα μονιμα. Δεν ειναι η αυλη μου. Ειναι ειναι ενας μεγαλος περιφραγμενος χωρος που εχω για να παιζουμε αλλα και να τον αφηνω οταν χρειαζεται να λειψω για αρκετες ωρες.
Αυτο με το λαστιχο αυτοκινητου το ειδα στην πανσιον που τον αφησα και μου αρεσε.
Παντως παιδια ο σκυλος ειναι 11 μηνων. Μηπως να περιμενω λιγο ακομα μεχρι να τον αρχισω τα αλματα ????
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Το λάστιχο είναι το καλύτερο για τη "ρόδα", στα εμπόδια ύψους μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξύλινη κατασκευή ή από PVC σωλήνες, το ίδιο και για το σλάλομ. Η απόσταση μεταξύ των στύλων στο σλάλομ πρέπει να είναι 60cm. Μπορείς και να τα κάνεις καρφωτά στο χώμα ώστε να μην πέφτουν με αέρα πχ.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Νομίζω ότι από 6μήνων μπορούν να κάνουν κανονικά agility, οπότε είσαι μέσα από θέμα ηλικίας. Τι σκύλος είναι αν επιτρέπεται;
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Και εγώ το έψαχνα στο παρελθόν και ιδέες είχα πάρει από αυτό το θέμα:
www.dogforum.gr/v3/αθλητισμός.παιχνίδια-19/εξοπλισμός.agility-6990/
Στη δική μας περίπτωση βέβαια παρέμειναν κατά βάση ιδέες -κάναμε μόνο κάποια πράγματα εντός σπιτιού με “σλάλομ” στις καρέκλες, εμπόδια και άλματα με κορδέλες στις καρέκλες (η τραπεζαρία έζησε στιγμές δόξας) και ένα παιδικό τούνελ από την ικεα.

Ελπίζω να τα υλοποιήσης -και να ζηλέψουμε, για να μπούμε στο κλίμα, και οι υπόλοιποι!
Καλές προπονήσεις!
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ειναι ημιαιμος ΓΠ. Σχετικα ελαφρυς και με αδυνατο σουλουπι. Μπορει να τρεχει ολη μερα. Αλλα απο αλματα δεν ξερω ακομα τι μπορει να κανει. Εχω ξεκινησει και τον παρακινω να πηδαει πανω απο ενα κλαδι που κραταω στο χερι μου.
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Όπως και να είναι στην αρχή όλα τα σκυλιά ξεκινάνε με το εμπόδιο στο πιο χαμηλό (κάποια και εντελώς στο έδαφος) οπότε μέχρι να περάσεις στο επόμενο ύψος θα έχει κλείσει και ο σκύλος τους 12 μήνες.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το λάστιχο αυτοκινήτου αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να σου κάνει δουλειά γιατί η διάμετρος είναι πολύ μικρή για να χωρέσει και να περάσει ένας τέτοιος σκύλος!Εκτός και αν βγάλεις ελαστικό από ζαντολάστιχα 21":p

Νομίζω ότι η λύση ενός ελαστικού ποδηλάτου είναι ειδανική!

Τώρα τα υπόλοιπα στο πως θα τα φτιάξεις είναι νομίζω δικό σου θέμα!

Μερικά μπορείς να τα φτιάξεις με PVC σωλήνες με γωνίες αφού τα σχεδιάσεις και τα διαστασιολογήσεις σε ένα χαρτί.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ας ειναι και λαστιχο φορτηγου. Δε πειραζει. Του ποδηλατου εχει καλο μεγεθος αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα το μασησει και αυτο.
Σωληνες pvc ειναι δοκιμασμενο οτι δε μπορει να κοψει και ακουγεται πολυ καλη ιδεα γιατι δεν χρειαζεται να εισαι μαραγκος.
 




afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Πολυ βολικο το pvc γιατι εχει και τις γωνιες τις ετοιμες και απλα κανεισ συναρμολογηση. Αλλα ειδα τις τιμες σημερα και ψιλο τσιμπανε.
Ειδα και την ξυλεια του πρακτικερ που εχει ετοιμα καδρονια σε διαφορα μεγεθη και ειναι πολυ πιο φθηνα.
Εχει λιγο παραπανω δουλεια , αλλα με καρφια , ξυλοβιδες , μεταλλικες γωνιες και ενα βερνικι νομιζω θα γινει πιο φθηνη αλλα και πιο στιβαρη δουλεια.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Παρατηρησα οτι οι βεργες στο σλαλομ μετακινουντε ελαφρα για να μη τραυματιζεται ο σκυλος στα πλευρα μαλλον.
Με το ξυλο δεν γινεται μαλλον αυτο.
 




m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Οι βέργες του σλάλομ κανονικά δεν μετακινούνται , αν τις έχεις δει να φευγουν από τη θέση τους είναι γιατί τα σκυλιά τις ακουμπάνε όπως περνούν ανάμεσα και αν είναι καρφωτές στο χώμα μετακινούνται ελαφρά πάνω στον άξονα τους. Οι κανονικές σιδερένιες κατασκευές δεν μετακινούνται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU