Akita Inu κυριαρχία


akitagreece

Member
20 Μαρτίου 2007
12
0
Το ακίτα μου 2 μηνών σήμερα έκανε πως με πηδούσε το πόδι και παραξενευτικα. Τι σημαίνει αυτό; ειναι φυσιολογικό; τι να κάνω;

παντως είχα σκάσει στα γέλια... χαχαα
 




nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
μην ανησυχεις ειναι μια φυσιολογικη συμπεριφορα των σκυλων....απλα ...οπως ειπε και η Frenchie πρεπει να το σταματησεις νωρις...εχει να κανει με την κυριαρχικοτητα των σκυλων..απλα το θεμα ειναι να σου δωσουμε να καταλαβεις καποια tips για να το σταματησεις στην αρχη του...

εσυ τι εκανες (εκτος απο το να γελας :D...) οταν στο εκανε?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Από 2 μηνών άρχισε το τσιριπιπί? :shock:
Καλή αρχή!!! :wink:
Κατά βάση, είναι δείγμα πως το σκυλάκι σου είναι αρκετά κυριαρχικό.
Έχει δίκιο η FrenchieFan! Μην του το επιτρέπεις σε καμία περίπτωση!
Απότρεψε το, φωνάζοντας του ένα δυνατό «μη» και προσπάθησε να στρέψεις την προσοχή του σε άλλες δραστηριότητες.
Μη ανησυχείς ιδιαίτερα πάντως! Όλα τα σκυλιά (ακόμα και τα θηλυκά) το κάνουν, πολλές φορές και μεταξύ τους, προσπαθώντας να επιβληθούν το ένα στο άλλο.
Μην νομίζεις βέβαια, ότι θα ξεμπερδέψεις τόσο εύκολα…
Σειρά έχουν τα μαξιλάρια του καναπέ, το πόδι της καρεκλάς και τα ηχεία δαπέδου του home cinema (προσωπική εμπειρία)! :lol:
Άσε που σε λίγο καιρό θα χώνει την μουσούδα του στα επίμαχα σημεία σας (ιδιαίτερα των γυναικών) με μοναδική ευχαρίστηση!
Εμένα οι φίλες μου έχουνε πάθει τέτοιο πανικό που σε λίγο θα μου κάνουν επίσκεψη φορώντας ζώνη αγνότητας! :lol: :lol: :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
oscar said:
εσυ τι εκανες (εκτος απο το να γελας :D ...οταν στο εκανε?
Τι να έκανε ο άνθρωπος βρε Oscar?
Βάπτισε την τυρόπιτα νηστίσιμη και την έφαγε! :wink:
Στο φινάλε αν δεν μπορείς να αποφύγεις τον βιασμό, κάτσε και απόλαυσέ τον! :lol:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με κυριαρχικότητα, αλλά με αξόδευτη ενέργεια. Προτείνω περισσότερη γυμναστική και παιχνίδι.
 


akitagreece

Member
20 Μαρτίου 2007
12
0
Μάλλον είναι θέμα κυριαρχίας. Εγώ έμεινα αποσβολωμένος από το θέαμα και δεν έκανα τίποτα. Αλλά δεν θα το επιτρέψω ξανά. Κανένα κόλπο για να κερδίσω εύκολα την κυριαρχία χωρίς να ταλαιπωρώ και το σκυλάκο;
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
...προσωπικα δεν εχω πιεση τον αρσενικο να μην το κανει(καβαλα στο ποδι κτλ) ....βασικα γιατι δεν με ενοχλει και γιατι το κανει μονο οταν εχω την μυρωδια απο την θηλυκια οταν ειναι φυσικα στις μερες τις....απο την στιγμη που ξερει το "οχι" και το "μη" μπορεις να εχεις τον ελεγχο,αργοτερα ....γιατι θα στο κανει ξανα και ξανα και οπως ειπαμε ειναι φυσιολογικο,....και εχει και ενδιαφερων (γιατι,ποτε,που,σε ποιον το κανουν)
.....ειναι σημαδι κυριαρχικοτητας οπως λεμε η εχει να κανει και με τις ορμες????στην φυση ο κυριαρχος σκυλος δεν ζευγαρωνει?ναι αλλα και τα θηλυκα δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα?
......ρωτησα τι εκανε...απλα για να καταλαβω πως αντεδρασε.....εαν τον σπρωξεις επανερχεται...το βλεπει σαν παιχνιδι....εαν τρεξεις (που δεν νομιζω :D )θα σου ρθει απο πισω....ξεκινα ετσι ,τραβα πισω το ποδι σου και καθε φορα που θα σου ερχεται μπροστα ...γυρνα ωστε να τον εχεις πλατη...προσπαθησε να μην του δωσεις εκεινη την στιγμη σημασια,,,και εαν χρειαστει ανεβασε τον τονο της φωνη σου....
εκεινο που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου ειναι η βασικη υπακοη ...
πιστευω οτι στο επομενο ποστ θα μπει και ο admin να γραψει και συν τοις αλλοις θα σου πει,.....μην ξεχνας ....εχεις και ακιτα....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3