American Staff- Συμβουλή


SherlockMind

Member
14 Μαϊου 2016
5
3
40
καλημερα σας
Ψάχνω το τελευταίο διάστημα την ράτσα της επικεφαλιδας. Έχω ρωτήσει κάποιους εκτροφείς , όμως ομολογώ πως έχω αρκετές επιφυλάξεις.
Αρχικά με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη ράτσα διότι λατρεύω την εμφάνιση τους , το χαρακτήρα τους και ιδανικό μέγεθος τους (για εμένα).
Όποιον ρώτησα μου εγγυάται το γεγονός πως είναι καθαρόαιμα και πως δεν έχουν καμία σχέση με πιτ μπουλ. Εγώ όμως φοβάμαι την επιλογή μου διότι δεν έχω την κρίση να ξεχωρίσω την διαφορά σε κουτάβια μεταξύ των 2 φυλων.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να προσέξω έτσι ώστε να μην πέσω θύμα της δίκης μου άγνοιας.
Συγνώμη αν είμαι σε λάθος τομέα. Αν πρέπει να στείλω άλλου διορθώστε με.

Σας ευχαριστώ θερμά.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Καλημερα,
Αν ρωτησατε εκτροφεις θα σας ειπαν φανταζομαι οτι θα παρετε σκυλακι με pedigree.
Αυτο αποδεικνυει και την καθαροαιμια του σκυλου.

Απο κει και περα αν εννοειτε οτι βρηκατε καποιους απο αγγελιες που διαλαλουν οτι εχουν "καθαροαιμα" θα πεσετε θυμα και εσεις και τα σκυλακια που εχουν στην κατοχη τους.
 


ZMR

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2015
34
21
43
Καλημερα ,
καλημερα σας
Όποιον ρώτησα μου εγγυάται το γεγονός πως είναι καθαρόαιμα και πως δεν έχουν καμία σχέση με πιτ μπουλ. Εγώ όμως φοβάμαι την επιλογή μου διότι δεν έχω την κρίση να ξεχωρίσω την διαφορά σε κουτάβια μεταξύ των 2 φυλων..
Καμια σχεση δεν το λες καθως πολυ χοντρικα τα amstaf δημιουργηθηκαν-ονομαστηκαν οταν διαχωριστηκαν οι πιτμπουλαδες σε αγωνιστικους και μη .Το πρωτο προτυπο για αμσταφ ηταν ενας σκυλος του colby .Ακομα και τωρα καποια αμσταφ και καποιες βαριες γραμμες πιτ μοιαζουν αρκετα ,οπως και στον χαρακτηρα.
Για την καθαροαιμια θα ζητησεις pedigree γονεων . Τα αμσταφ εχουν και ελληνικο ped απο ΚΟΕ (αλλιως FCI και AKC) τα pitbulls εχουν μονο απο UKC και ADBA .
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλημέρα, καλώς ήρθες!

Η καθαροαιμία ενός σκύλου αποδεικνύεται από το πεντιγκρί, το οποίο ο εκτροφέας θα σου δώσει δωρεάν μαζί με το κουτάβι, και πριν απ' το κουτάβι μπορείς να ζητήσεις να δεις το πεντιγκρί των γεννητόρων. Προσοχή στην αναζήτηση εκτροφέα, δεν αρκεί απλά να δηλώνει την ιδιότητα κάποιος, πρέπει και να είναι. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το μελετήσεις πολύ. Αν θες ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Η ανησυχία σου είναι απλά μήπως σε ξεγελάσει κάποιος και αντί για καθαρόαιμο σκύλο σου δώσει ένα ημίαιμο ή υπάρχει κάτι άλλο που σε προβληματίζει;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Αρχικά με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη ράτσα διότι λατρεύω την εμφάνιση τους , το χαρακτήρα τους και ιδανικό μέγεθος τους (για εμένα).
Καλά όλα αυτά, αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι είναι σκύλοι γεμάτοι ενέργεια. Αν είσαι διατεθημένος να δώσεις τον ελεύθερο χρόνο σου και να τρέχεις μαζί του και να ασχολείσαι όσο μπορείς περισσότερο, τότε να προχωρήσεις. Αν δεν είσαι "αθλητικός" τύπος και το θέλεις στον καναπέ, να το ξανασκεφτείς σοβαρά....
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλως ηρθες, Sherlock!
Πολύ καλά κάνεις και έχεις επιφυλάξεις! Αυτό σημαίνει ότι δε θα κινηθείς παρορμητικά. Υπάρχουν πολλά πραγματα που πρέπει να σκεφτείς και να μάθεις απο τη στιγμή που θες καθαρόαιμο σκύλο. Διαβασε, συζητησε και πάρε χρόνο!
 


SherlockMind

Member
14 Μαϊου 2016
5
3
40
Καλώς σας βρήκα. Έχω διαβάσει την ιστορία τους. Νομίζω πως είναι ιδανικά για την συντροφιά που ψάχνω και επίσης διάβασα ότι έχει αποβάλει την επιθετική τάση του πιτ μπουλ.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καλώς σας βρήκα. Έχω διαβάσει την ιστορία τους. Νομίζω πως είναι ιδανικά για την συντροφιά που ψάχνω και επίσης διάβασα ότι έχει αποβάλει την επιθετική τάση του πιτ μπουλ.
'Οπως και το πιτμπουλ έχει επιθετική συμπεριφορά απέναντι στα άλλα σκυλιά και όχι στους ανθρώπους. Γιαυτό και απαιτείται κοινωνικοποίηση.

Από την άλλη μην περιμένεις και να είναι "γατάκι" με τα άλλα σκυλιά, γιατί είναι κυριαρχική φυλή και με το παραμικρό αρπάζονται..

Επαναλαμβάνω το ερώτημα:
Κουράγιο για μεγάλες βόλτες και παιχνίδι, έχεις;
 


SherlockMind

Member
14 Μαϊου 2016
5
3
40
Εννοείται πως δεν είναι γατάκι. Είχα πριν λίγους μήνες ένα υπερδραστήριο κανίς το οποίο χάσαμε. Με τις βόλτες του τα τρεξίματα του και την παρέα του με το ποδήλατο μου. Όποτε στο θέμα άθλησης είμαστε καλά.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το αμσταφ δεν είναι ένα "ήρεμο" πιτ μπουλ! Είναι σίγουρα πιο στρογγυλεμένο στις γωνίες, ωστόσο οι ομοιότητες υπάρχουν - σε μικρότερη ένταση κάποιες, παραμένουν όμως και καλό θα ήταν να μην τις υποτιμήσεις. Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να ενημερωθείς σωστά γι' αυτή την υπέροχη (και λατρεμένη!) φυλή ώστε να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις.
Μιας που το ανέφερες, δεν είναι ασυνήθιστο, ούτε παράλογο, να μην τα πηγαίνουν τόσο καλά με άλλα σκυλιά του ίδιου φύλου. Γενικά μη θεωρήσεις ένα άμσταφ "εύκολο" σκύλο σε κανένα επίπεδο, χρειάζεται σταθερότητα, επιμονή και δουλειά εκ μέρους σου για να ανθίσει και να έχετε μια καλή ζωή!

... Δεν είχα ιδέα για το πεντιγκρι.
Να σου πω την αλήθεια αυτό με ανησυχεί λίγο :) εφόσον έχεις μιλήσει με εκτροφείς (; ) ΔΕΝ είναι σωστός εκτροφέας οποιοσδήποτε κάνει γέννες, τα καθαρόαιμα σκυλιά ΔΕΝ τα αναγνωρίζει κανείς με το μάτι (είτε τα χαρίζει, είτε τα πουλά, είτε είναι φίλος, είτε είναι ιδιώτης, είτε φιλοζωική). Θα χρειαστεί να αφιερώσεις χρόνο για να βρεις σωστό εκτροφέα, καλώς ή κακώς δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

Αν έχεις σκοπό να πάρεις καθαρόαιμο σκύλο, μόνο από σοβαρή εκτροφή. Αν θέλεις απλά κάτι που να "αμσταφίζει" σε φάτσα/συμπεριφορά, εδώ κι εδώ έχει πολλά διαμάντια που περιμένουν να τα ανακαλύψεις!
 


SherlockMind

Member
14 Μαϊου 2016
5
3
40
Δεν ξέρω αν το έχει ζήσει κανείς αυτό. Να δείς ένα σκύλο και να πεις αυτός είναι δικός μου. Τον λατρεύω πως να το πω; Ε αυτό έπαθα και με έναν πελάτη μου όταν είδα την σκυλίτσα του.
Κάποιοι ανέφεραν το πεντιγκρι αλλά παιδιά δεν είμαι ειδικός ούτε είχα ψάξει ποτέ για σκύλο ξανά. Απλά σαν λέξη περνούσε στον αέρα. Από εσάς τώρα κατάλαβα τι είναι. Και σας ευχαριστώ όλους
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν ξέρω αν το έχει ζήσει κανείς αυτό. Να δείς ένα σκύλο και να πεις αυτός είναι δικός μου. Τον λατρεύω πως να το πω; Ε αυτό έπαθα και με έναν πελάτη μου όταν είδα την σκυλίτσα του.
Κάποιοι ανέφεραν το πεντιγκρι αλλά παιδιά δεν είμαι ειδικός ούτε είχα ψάξει ποτέ για σκύλο ξανά. Απλά σαν λέξη περνούσε στον αέρα. Από εσάς τώρα κατάλαβα τι είναι. Και σας ευχαριστώ όλους
Ωραία η λατρεία αλλά δεν είναι κανίς....

και συμφωνώ και με SIS.

Αν δεν έχεις κάψα για καθαρόαιμο, υπάρχουν τόοοσαααα εκεί έξω που περιμένουν μια ζεστή αγκαλιά. (Κάπως έτσι πήρα κι εγώ τον Μάικ)
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Οι περισσότεροι εδώ αυτή τη λατρεία νιώσαμε και βρεθήκαμε με τα σκυλιά μας, οπότε σε καταλαβαίνουμε! Τρόμαξα λίγο γιατί αν μιλήσεις με εκτροφέα και δεν αναφερθεί η λέξη πεντιγκρί, ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις λίγο καλύτερα τον εκτροφέα. Συζητώντας πάντως μαζί με εκτροφείς, μην αφήνεις άγνωστες λέξεις να πέφτουν κάτω, μόνο κέρδος θα αποκομίσεις συζητώντας τις απορίες σου!

Στο φόρουμ θα βρεις ενδιαφέροντα θέματα για τα άμσταφ, είναι ένα καλό ξεκίνημα για να συγκεντρώσεις πληροφορίες.

Απευθυνόμαστε σε εκτροφείς γιατί θέλουμε να διασφαλίσουμε όσο γίνεται περισσότερο το τρίπτυχο υγεία-χαρακτήρα-μορφολογία, δηλαδή ένα υγιές κουτάβι, που ο χαρακτήρας και η εμφάνισή του ανταποκρίνεται στο πρότυπο της φυλής. Η εύρεση σωστού εκτροφέα μεταφράζεται αναπόφευκτα σε κόστος, οικονομικό και χρονικό.

Αν τελικά δεν έχουμε τόσο "κόλλημα" με κάθε λεπτομέρεια της όποιας φυλής, η επόμενη λύση είναι η υιοθεσία, από φιλοζωική, από εθελοντή, κατευθείαν απ' το δρόμο! Οποιαδήποτε άλλη επιλογή, ακόμα κι αν φαίνεται πιο γρήγορη ή πιο εύκολη ή πιο οικονομική, είναι ανήθικη και άδικη για τον σκύλο μας και τους γονείς του, το κουτάβι που θα πάρουμε πιθανόν έχει ελάχιστη ή καμία σχέση με το αυτό που ονειρευόμασταν, και το θέμα υγεία μετρατρέπεται σε θέμα τύχης. Μακριά από γεννες ιδιωτών, πετ σοπ και αγγελίες που διαφημίζουν καθαρόαιμα δωρεάν ή σε προνομιακές τιμές :)

Είσαι ακόμα σε πολύ αρχικό στάδιο, ελπίζω να παραμείνεις και να διαβάσεις, πιθανόν θα βρεις κι άλλα πράγματα που δεν έτυχε να σκεφτείς μέχρι τώρα - κανείς μας άλλωστε δεν ήξερε, μέχρι να πάρει απόφαση να ασχοληθεί.

Καλή επιτυχία στην αναζήτησή σου, ενημερώσου απο όσες περισσότερες πηγές μπορείς, και για ό,τι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε!
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Λίστα εκτροφέων αμσταφ θα βρεις μέσω το www.koe.gr όπου ειναι η σελίδα του Κυνολογικου ομίλου Ελλαδος.Διαβασε για τη φυλή,μιλα με εκτροφεις,πήγαινε σε εκθεσεις να δεις απο κοντά αμσταφ και αφού είσαι σίγουρος τοτε βρες τον εκτροφέα που θεωρείς οτι ταιριάζετε.Πρωτα όμως διάβασε αρκετά θέματα απο εδώ μέσα ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τον σωστό εκτροφέα απο τον κουταβεμπορο κλπ Τα αμσταφ δεν ειναι εύκολη φυλή και δε τη συστήνω σε αρχάριους σκύλο γονιούς.Ενημερωσου και οτι απορίες έχεις είμαστε εδώ να τις συζητήσουμε...
Μια δικη μου απορία...τι θεωρείς αποτρεπτικό στα "πιτ μπουλ" που δεν θες να το εχουν τα αμσταφ;