APBT vs AMSTAF


empire21

Member
13 Αυγούστου 2013
13
10
Χαιρετω την παρεα μιας και ειναι η πρωτη μου δημοσιευση εδω.
Ονομαζομαι Κωστας και τον τελευταιο καιρο εψαχνα πληροφοριες ωστε να δω ποια ρατσα μου ταιριαζει περσσοτερο.Μετα απο ψαξιμο λοιπον κατεληξα πως θα μου ταιριαζε κατι μεταξυ american pitbull terrier και american staffordshire terrier.

Το πρωτο και βασικο ερωτημα μου εχει να κανει με το κατα ποσο αυτες οι δυο ρατσες εχουν ουσιαστικες διαφορες.Ισχυει οτι τα AMSTAF ειναι πιο ηρεμα και οχι τοσο κυριαρχικα σκυλια οσο τα APBT; Μηπως τελικα ισχυει η αποψη οτι προκειται για ιδια σκυλια που απλα αλλαξε η ονομασια για να διωξουν την "κακη" φημη των APBT που συμμετειχαν σε κυνομαχιες;
Τελικα σε τι διαφερουν αυτες οι δυο φυλες;

Να αναφερω πως οτι γνωριζω μεχρι στιγμης ειναι μονο οτι εχω διαβασει απο το ιντερνετ.Απο βδομαδα που θα επιστρεψω Αθηνα θα προσπαθησω να μιλησω απο κοντα με καποιον εκτροφεα για να αποκτησω καλυτερη αποψη της φυλης που θα αποκτησω αν ολα πανε καλα.
 


empire21

Member
13 Αυγούστου 2013
13
10
Επειδη δεν βλεπω ανταποκριση μπορειτε να μου προτεινετε καποιον εκτροφεα των δυο φυλων ωστε να συζητησω και να γνωρισω απο κοντα αυτες τις ρατσες.

Δεν ξερω αν θα βοηθουσε και καποια εκθεση σκυλων εφοσον γινει καποια σχετικα συντομα.

Απλα θα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος για τον μελλοντικο μου συντροφο και συγκατοικο.:)
 


karamolegolas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2013
223
4
Athens
Επειδη δεν βλεπω ανταποκριση μπορειτε να μου προτεινετε καποιον εκτροφεα των δυο φυλων ωστε να συζητησω και να γνωρισω απο κοντα αυτες τις ρατσες.

Δεν ξερω αν θα βοηθουσε και καποια εκθεση σκυλων εφοσον γινει καποια σχετικα συντομα.

Απλα θα ηθελα να ειμαι 100% σιγουρος για τον μελλοντικο μου συντροφο και συγκατοικο.:)
Καλησπέρα,

Για apbt δεν γνωρίζω αν υπάρχει εκτροφείο. Το δικό μου αμσταφ, το πήρα απο Spartan's Spears Kennel στην Πάτρα. Μπορείς να κάνεις μια πρώτη συζήτηση, ώστε να σου λυθούν οι απορίες σου και να επισκεφθείς το International Dog Festival στις 5 & 6 Οκτωβρίου για ακόμα περισσότερα.
 




empire21

Member
13 Αυγούστου 2013
13
10
Καλησπέρα,

Για apbt δεν γνωρίζω αν υπάρχει εκτροφείο. Το δικό μου αμσταφ, το πήρα απο Spartan's Spears Kennel στην Πάτρα. Μπορείς να κάνεις μια πρώτη συζήτηση, ώστε να σου λυθούν οι απορίες σου και να επισκεφθείς το International Dog Festival στις 5 & 6 Οκτωβρίου για ακόμα περισσότερα.
Θα ερθω σε επικοινωνια με το εκτροφειο που μου προτεινεις.Ελπιζω να καταφερω να βρεθω και στην εκθεση 5-6 Οκτωβρη.

Σου εστειλα π.μ :)
Σε ευχαριστω πολυ το ειδα.:)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
φιλε καλως ηρθες!

κατ αρχας εχω παρατηρησει οτι πολλοι εκτροφεις αμσταφ δεν θελουν να συγχεουν την φυλη τους με τα πιτ,τα διαχωριζουν κατηγορηματικα,βεβαια δεν ξερω αν θα απεδιδε ιδιαιτερη βαρυτητα μια αναφορα στο παρελθον εξηγωντας οτι ειναι η ιδια ρατσα αλλα διαφορετικη γραμμη,παντως ετσι για την ιστορια καποτε για να διασωθει η φυλη επρεπε να την εγγραψουν στους κυνολογικους οργανισμους με αλλο ονομα απο το πιτ που σημαινε λακος και παρεπεμπε σε ''παρανομες δραστηριοτητες''

ετσι τα ειπαν αμερικαν σταφορσαιρ τεριε και ηταν σκυλια του j.colby του γνωστου κυνομαχου,απο τοτε διαφοροποιηθηκε,μαλακωσε σαν χαρακτηρας,βαρυνε καπως,στρογγυλεψαν οι μυες του και παρουσιασε καποια κληρονομικα προβληματα(αυτο στα αρνητικα)

παρ ολα αυτα πλεον μετα απο καπου 70 χρονια + διαφερει πολυ,πολυ ωραια ρατσα,την προτεινω,ειχε ενας γνωστος μου(απο οσο μπορεις να καταλαβεις......)