Bρέθηκε στην Πάτρα Βέλγικο Μαλινουα/Ποιμενικό


koliri

New Member
4 Απριλίου 2016
2
1
41
Γεια σας

Στις 24 Μάρτη του 2016 βρήκα στο κέντρο της Πάτρας μαύρο βέλγικο ποιμενικό να κυκλοφορεί ελεύθερο. Τον μάζεψα σπίτι και έβαλα αγγελία για να βρω τον ιδιοκτήτη (αφότου τον πήγα στον κτηνιάτρο και είδα ότι δεν ειχε τσιπ).

Το παράδοξο είναι ότι η αγγελία πέτυχε εν μέρει καθώς κυρία που την είδε βρήκε τυχαία τον ιδιοκτήτη του σκυλιού ο οποίος τον έψαχνε και τον έχασε από την περιοχή του Λάγγουρα/Εγλυκάδα.
Το αστείο? Δεν είχε κανείς τηλέφωνο πάνω του και δεν έχουμε στοιχεία επικοινωνίας με τον απαράδεκτο ιδιοκτήτη ο οποίος ενώ αναζητά το σκυλί του είναι άφαντος και ανεύθυνος.
Έχω κολλήσει άπειρες αφίσες και περιμένω.

Παραθέτω φώτο του μούργου ο οποίος ενώ είναι φιλικός με εμένα που του έχω σπάσει λίγο τον τσαμπουκά είναι άγριος με όλους τους υπόλοιπους, ακόμα και με γνωστούς που συνομιλώ στο δρόμο ή με επισκέπτονται.
Είναι 2-3 ετών κατά τον κτηνίατρο.
 

Attachments



Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμφανισιακά μοιάζει πολύ σε ένα σκυλί που έβλεπα καθημερινά σε αυλή όταν έμενα προς τα εκεί. Μόνο που τέσσερα χρόνια πριν, εκείνο υποτίθεται πως ήταν πάνω από δέκα χρονών ήδη. Οπότε δεν συμπίπτει η ηλικία και ο σκύλος που λέω εγώ ίσως να μην βρίσκεται καν στη ζωή πλέον. Παρολαυτά, για την ελάχιστη περίπτωση που θα μπορούσε να αφορά τον ίδιο σκύλο, ίσως να θέλεις να κολλήσεις μερικά αφισάκια, κατεβαίνοντας την Ελ. Βενιζέλου, από το carna μέχρι το κέντρο ξένων γλωσσών.

Αν κι εκείνος ο σκύλος, όπως μου είχε πει ο ιδιοκτήτης του, είχε βγει μόνο μια φορά από το ακίνητο, για να πάει μέχρι τη γωνία του χωραφιού εκεί κοντά...

Εύχομαι τα καλύτερα για τον φιλοξενούμενό σου. (Έως και να πάψει να θεωρείται φιλοξενούμενος :) )
 
  • Like
Reactions: Aslan and LaCat


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Μοιάζει και με μαύρο γερμανικό. Ισως και περισσότερο από μαλινουά και γκρένενταλ, που το προωθείς και μπορεί να έχει παίξει και ρόλο στην αναζήτηση από τον ιδιοκτήτη του. Και με άσπρη μουσούδα, είναι μόνο 2-3 ετών; Δεν αποκλείεται, γιατί και ο δικός μου ο μπέμπης, άσπρη μουσούδα έχει, αλλά και πάλι, μπορεί να σου περιορίζει το εύρος αναζήτησης. Και μπορεί να του έχουν φτιάξει τα δόντια και να δείχνει πολύ μικρότερος, απ'ότι είναι στην πραγματικότητα. Μήπως λοιπόν, να καταργήσεις τους προσδιορισμούς φυλής και ηλικίας, στην αγγελία σου;
Γράψε πχ "Μαύρο ημίαιμο κοντότριχο που μοιάζει με μαλινουά ή γερμανικό ποιμενικό και ενώ δείχνει μικρός σε ηλικία, έχει άσπρη μουσούδα".
Και αν με το καλό βρεθεί ο ιδιοκτήτης, να τον υποχρεώσεις σε τοποθέτηση και φυσικά καταχώρηση microchip, για να τον δώσεις.

Καλή του τύχη :)
 


koliri

New Member
4 Απριλίου 2016
2
1
41
Εμφανισιακά μοιάζει πολύ σε ένα σκυλί που έβλεπα καθημερινά σε αυλή όταν έμενα προς τα εκεί. Μόνο που τέσσερα χρόνια πριν, εκείνο υποτίθεται πως ήταν πάνω από δέκα χρονών ήδη. Οπότε δεν συμπίπτει η ηλικία και ο σκύλος που λέω εγώ ίσως να μην βρίσκεται καν στη ζωή πλέον. Παρολαυτά, για την ελάχιστη περίπτωση που θα μπορούσε να αφορά τον ίδιο σκύλο, ίσως να θέλεις να κολλήσεις μερικά αφισάκια, κατεβαίνοντας την Ελ. Βενιζέλου, από το carna μέχρι το κέντρο ξένων γλωσσών.

Αν κι εκείνος ο σκύλος, όπως μου είχε πει ο ιδιοκτήτης του, είχε βγει μόνο μια φορά από το ακίνητο, για να πάει μέχρι τη γωνία του χωραφιού εκεί κοντά...

Εύχομαι τα καλύτερα για τον φιλοξενούμενό σου. (Έως και να πάψει να θεωρείται φιλοξενούμενος :) )
Μοιάζει και με μαύρο γερμανικό. Ισως και περισσότερο από μαλινουά και γκρένενταλ, που το προωθείς και μπορεί να έχει παίξει και ρόλο στην αναζήτηση από τον ιδιοκτήτη του. Και με άσπρη μουσούδα, είναι μόνο 2-3 ετών; Δεν αποκλείεται, γιατί και ο δικός μου ο μπέμπης, άσπρη μουσούδα έχει, αλλά και πάλι, μπορεί να σου περιορίζει το εύρος αναζήτησης. Και μπορεί να του έχουν φτιάξει τα δόντια και να δείχνει πολύ μικρότερος, απ'ότι είναι στην πραγματικότητα. Μήπως λοιπόν, να καταργήσεις τους προσδιορισμούς φυλής και ηλικίας, στην αγγελία σου;
Γράψε πχ "Μαύρο ημίαιμο κοντότριχο που μοιάζει με μαλινουά ή γερμανικό ποιμενικό και ενώ δείχνει μικρός σε ηλικία, έχει άσπρη μουσούδα".
Και αν με το καλό βρεθεί ο ιδιοκτήτης, να τον υποχρεώσεις σε τοποθέτηση και φυσικά καταχώρηση microchip, για να τον δώσεις.

Καλή του τύχη :)



Εδώ και τρεις μέρες έχω κολλήσει πάνω από 60 αφίσες μόνος μου σε μινι μαρκετ, κτηνιατρεια, κολώνες, καφετέριες κλπ σε όλη την περιοχή του Λάγγουρα (από το Carna μέχρι το νεκροταφείο της Εγλυκάδας) το Κουκούλι και το Μπεγουλάκι.
Πολλοί αναγνώρισαν τον μούργο ενώ ένας θυμάται ότι ο ιδιοκτήτης τον έχανε συχνά. Κανείς δεν ξέρει όμως αυτό τον άνθρωπο.
Πιστέψτε με ο ιδιοκτήτης είναι στην κοσμάρα του. Έχουν γίνει άπειρες δημοσιεύσεις και κοινοποιήσεις με φώτο του σκυλιού οπότε μικρό ζήτημα είναι αν η ράτσα που αναγράφεται ειναι ολότελα σωστή (νομίζω).
Ο γιατρός μου είπε ειναι 2-3 ετών από τα δόντια.
Ευχαριστώ για την περιγραφή που μου δίνετε. Είναι πιο ορθή.
Τον ιδιοκτήτη πρώτα θα τον καταγγείλω και μετά θα του τον δώσω. Απαράδεκτος απλά!
 
  • Like
Reactions: mareco


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το σπίτι που έλεγα εγώ είναι από το carna και προς τα κάτω, όχι προς Εγλυκάδα, αλλά να πω την μαύρη μου αλήθεια, δεν ξέρω αν θα ήθελα να γυρίσει ο σκύλος στο αφεντικό του, οποίο κι αν είναι αυτό. Από την περιγραφή αδιαφορίας, έστω...