BARF (ή σχεδόν BARF) σε δίαιτα για το συκώτι


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Tα γράφω γιατί μου χρειάστηκαν όταν η Κάρλα είχε (και έχει ακόμη λίγο) σηκωμένους δείκτες στο συκώτι. Να προλογίσω εδώ ότι είμαι μεν φανατική barfer, πλην όμως με τη νέα διατροφή αναγκάζομαι να βράζω αρκετά πράγματα, αφού μειώθηκε και η γκάμα μου:

Τι ΔΕΝ δίνω:

- Κόκκινα κρέατα εντόσθια και πατσάδες
- Τροφές με λιπαρά

Εδώ να σημειώσω ότι εν γένει στην Barf ή και στο μαγειρευτό η ζυγαριά πρέπει να γέρνει υπέρ των λευκών κρεάτων (κοτόπουλο, γαλοπούλα) έναντι των κόκκινων (π.χ. μοσχάρι).

Tι ΔΙΝΟΥΜΕ:

- Κοτόπουλο και γαλοπούλα, κυρίως στήθος, χωρίς πέτσα. Επειδή πρέπει όμως να φάει και κανα κόκκαλο δίνω και πλατάρι, χωρίς πέτσα πάντα. Τα δίνω ωμά.

- Ψάρι άπαχο. Δίνω μπακαλιάριο κυρίως (κατεψυγμένα φιλέτα), αλλά τον βράζω γιατί διάβασα πρόσφατα ότι το ωμό ψάρι περιέχει θειαμινάση που καταστρέφει τη θειαμίνη, βλ. Βιταμίνη β. Οπότε να μαι σίγουρη το βράζω.

- Aυγά: τα δίνω είτε βραστά ή σε μορφή ...ποσέ. Για ωμά... δεν μου κάθεται.

- Γαλακτοκομικά: Cottage Cheese χαμηλών λιπαρών (aldi ή Lidl). Eναλλακτικά γιαούρτι 2% αν και προτιμούμε το cottage.

- Λαχανικά: Tα έχω αυξήσει γιατί μείωσα την αναλογία κρέατος. Παλιά τα πολτοποιούσα ωμά αλλά τώρα που μείωσα το κρέας "δεν φτουράνε σαν φαί" οπότε τα βράζω (στον ατμομάγειρα) για να κάνουν μπούγιο: Καρότα, Σέλινο, Σελινόριζα, Κολοκυθάκια, Μπρόκολο, Γλυκοπατάτα, Ραδίκια κλπ.

- Δημητριακά: Δεν δίνω πολλά εν γένει διότι η Barf δεν τα θεωρεί απαραίτητα. Δίνω λίγο από κάποια από τα εξής: Μαύρο ρύζι, κουσκους ολικής αλέσεως, κεχρί, ή ποπλύ σπανιότερα ζυμαρικό ολικής αλέσεως.

- Λάδι: Κυρίως Σιτέλαιο που περιέχει Βιταμίνη Ε που βοηθά στο συκώτι. Εναλλάσω που και που με Λινέλαιο ή Καρυδέλεαιο (Ω3).

1-2 φορές τη βδομάδα ταίζω την Hills l/d (liver diet). Βασικά την έχω σαν "καβάντζα" (αν έχω π.χ. ξεχάσει να ξεπαγώσω άλλη μερίδα) και σαν "εναλλαγή".
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Να ρωτήσω τις σωστές αναλογίες πως τις υπολογίζεις όταν έχεις και μπαρφ και μαγειρεμένα?

Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσω κάποιον τέτοιο συνδυασμό για τον σκύλο μου αλλά δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα..
 








vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν ειμαι σιγουρη, αλλα μαλλον για να καταστραφει το Avidin που περιεχεται στο ομο ασπραδι?
Aκριβώς. Επιπλέον το είχα δοκιμάσει και ωμό παλιά στον προηγούμενο σκύλο και δεν του άρεσε. Οπότε το καθιέρωσα γενικώς μαγειρεμένο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Να ρωτήσω τις σωστές αναλογίες πως τις υπολογίζεις όταν έχεις και μπαρφ και μαγειρεμένα?

Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσω κάποιον τέτοιο συνδυασμό για τον σκύλο μου αλλά δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα..
Γενικά κινούμαι με τις αναλογίες της BARF. Και από εκεί και πέρα βλέπω τι γίνεται. Αν το σκυλί αδυνατίζει, αυξάνω λίγο. Η μέθοδος της διόρθωσης δηλαδή! Εξάλλου και στην BARF το ποσοστό του βάρους σε τροφή ποικίλει από σκύλο σε σκύλο. Ξεκινάς π.χ. με 3% και βλέπεις πως πάει.

Να πω την αλήθεια, μετά από 4 χρόνια δεν ζυγίζω πια πάντα - το πάω και λίγο με το μάτι.