Barf και επιθετικός σκύλος.


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Ο τίτλος τα λέει όλα...η σημερινή μου απορία είναι κατα πόσο επιτρέπεται σε έναν ήδη επιθετικό σκύλο να δίνεις ωμό κρέας...
Για την ακρίβεια σας έχω πει ότι με τον άντρα μου κατεβαίνουμε κι παίζουμε μαζί με άλλα σκυλάκια κάθε βράδυ. Αυτό γίνεται εδώ κι 7 ολόκληρους μήνες...κάθε βράδυ με τα ίδια σκυλάκια της γειτονιάς. Μέσα σε αυτά, δε θυμάμαι αν το έχω ξαναναφέρει, κι ένα Dogo Canario αρσενικό περίπου δύο ετων κι κάτι μηνών...δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα μαζί του, ούτε εμείς ούτε τα σκυλιά μας, βέβαια όλες οι υπόλοιπες είναι θυληκές, εκτός απ τον δικό μου που όμως τα πάνε πολύ καλά(θεωρώ γιατί τον ξέρει από 4-5 μηνών), το Canario όμως έχει μεγάλο πρόβλημα με οποιοδήποτε άλλο αρσενικό βρεθεί στο οπτικό του πεδίο, όπως επίσης κι με ποδηλάτες κι ανθρώπους που τρέχουν. Τον τελευταίο καιρό όμως, βγάζει επιθετικότητα στον οποιοδήποτε περαστικό είτε είναι κάποιος ηλικιωμένος είτε νεαρός είτε ακόμα κι πατέρας που κρατάει μικρό παιδί στα χέρια του...Κι σα να μην φτανει αυτό το αφεντικό του ξεκίνησε να του δίνει ωμό κρέας, όχι συνέχεια, όχι καθημερινά, αλλά 2-3 φορές την βδομάδα, δεν το κάνει για λόγους διατροφής, δεν μπορεί καν να ανταπεξέλθει οικονομικά σε μία τέτοιου είδους διατροφή. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό αλλά το Canario μετά από 7 μήνες παρέας κι παιχνιδιου όρμηξε σε μένα δύο φορες μεσα σε ένα βραδυ χωρίς λόγο κι αιτία, δεν έκανα τίποτα, καθόμουν κι κάπνιζα κι την δέυτερη φορά δεν μιλούσα καν, δεν έκανα τίποτα κι ξαφνικα σηκώθηκε στα πίσω πόδια με τα σαγόνια έξω κι μου γάβγιζε με μανία, την πρώτη φορά έκλεισε τα σαγονια του ένα εκατοστό από το χέρι μου, πάλι καλα που είχε το λουρι κι τον τράβηξε, αν είμασταν σε κλειστό χωρο κι ήταν ελεύθερος το πιστεύω ότι θα μουν στο νοσοκομείο ακόμα...
Ρωτάω επομένος αν συνδέεται η επιθετικότητα του με το ωμό κρεας...μπορεί να λέω κι βλακείες κι να μην έχει καμία σχέση, γι αυτό θέλω την γνώμη σας γιατί τον ξέρω πόσο καιρό κι πραγματικά με ανησυχεί η συμπεριφορά του...συν των άλλων τον φοβάμαι πλέον πάρα πολύ, δε θέλω να με πλησιάζει ούτε εμένα ούτε τον σκύλο μου!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
βλακείες λές :)
εγώ δίνω χρόνια μόνο ωμή διατροφή
καμία επιθετικότητα απολύτως......
ΥΓ
το βλακείες το λέω πολύ φιλικά(επειδή το είπες εσύ)
 
  • Haha
Reactions: BiggBilly




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Δεν έχει απολύτως καμμία σχέση η barf με την επιθετικότητα [αν είναι κιόλας επιθετικότητα]. Αντιθέτως μάλιστα. Επίσης, θεωρητικά είναι κατά πολύ, φθηνότερη διατροφή, απ' οτιδήποτε άλλο.

Το canario, τώρα ωρίμασε και προφανώς βγάζει, την σωστή εκπαίδευση που ΔΕΝ είχε, μέχρι τώρα.

Απλά πράγματα. Εννοείται, ότι θέλει πολύ και σοβαρή δουλειά και σε καμμία περίπτωση, να μην βρίσκεται λυτός, ποτέ και πουθενά.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
3 χρονια πλεον στα ωμα.
Δεν εχει καμια σχεση η συμπεριφορα του σκυλου με την διατροφη.
Συμφωνω με τους απο πανω.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Κατάλαβα...ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση...δε ξέρω τι πρέπει να κάνει, απ ότι έχω καταλάβει του αρέσει να ναι έτσι ο σκύλος του γιατί όταν επιτέθηκε σε μένα γέλαγε, κι κάθε φορά που αγριέυει σε κάποιον δεν τον μαλώνει απλά τον μαζέυει κι τον χαιδευει κι καλά για να ηρεμήσει, πράγμα που εγω αν ήμουν σκύλος θα θεωρούσα επιβράβευση για την συμπεριφορά μου, τώρα τι να πώ...ευτυχώς που δεν παίζει ρόλο η ωμή τροφή κι που δεν τον κάνει χειρότερα!
Τώρα όσο για το λυτός ή όχι...εγώ απλά δεν πρόκειται να ξαναπάω κοντά του ακόμα κι με λουρί να ναι!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
...δε ξέρω τι πρέπει να κάνει,...
Επίσης, να είσαι σίγουρη ότι δεν μπορείς να ξέρεις τι...κάνει, με τον σκύλο του, όταν δεν τον βλέπουν άλλοι, για να του ενισχύσει ίσως αυτή την συμπεριφορά. Σωστή εκπαίδευση πάντως, σίγουρα όχι. Κατηγορία "κάγκουρας" μου φαίνεται ο ιδιοκτήτης. Απ'αυτούς που θέλουν τις μπούφλες τους, για να έρθουν στα ίσα τους. Και πάντα, την πληρώνει ο φουκαράς ο σκύλος.
 


Prince Luna

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2012
232
0
Athens
Επίσης, να είσαι σίγουρη ότι δεν μπορείς να ξέρεις τι...κάνει, με τον σκύλο του, όταν δεν τον βλέπουν άλλοι, για να του ενισχύσει ίσως αυτή την συμπεριφορά. Σωστή εκπαίδευση πάντως, σίγουρα όχι. Κατηγορία "κάγκουρας" μου φαίνεται ο ιδιοκτήτης. Απ'αυτούς που θέλουν τις μπούφλες τους, για να έρθουν στα ίσα τους. Και πάντα, την πληρώνει ο φουκαράς ο σκύλος.
Αυτό σκέφτομαι κι εγω, επειδη τον ξέρω στεναχωριέμαι τόσο πολύ γι αυτον, για τον σκύλο, γιατί είναι ο μόνος που δεν φταίει...αλλά τι περιμένεις εδώ περίμενε να παέι δύο χρονών για να ξεκινήσει την εκπαίδευσή του, έτσι έλεγε θυμαμαι, κι όντως ποιος ξέρει τι κάνει γιατί αυτή η τόσο επιθετική συμπεριφορά σε ότιδήποτε κινείται έχει ξεκινήσει τους τελευταίους μήνες!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
τι λέμε τώρα..............κρίμα
η διατροφή του σκύλου φταίει τελικά
απλά όχι η υλική,αλλά η πνευματική
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
μααααααα ,σε παρακαλώ.........κοίτα ημερομηνία εγγραφής που έχω :p
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εαν της εδινε ζωντανη μπαρφ να την κυνηγησει να την φαει,,?? θα γινοταν επιθετικος,,??
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
15
earth
όχι ούτε
το αντίθετο μπορεί
να εκτονωνόταν τόσο πολύ ο σκύλος που να ήταν χαλαρός όλη μέρα μετά
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
εμεις την κιρκη απο 4.5 μηνων που την εχουμε barf της κανουμε εκτος απο περιοδους που μιζεριαζει και δε τρωει και το γυρναμε σε ξηρα...κανενα προβλημα απολυτως,που δε το λες και ηρεμο σκυλακι,καθε αλλο θα ελεγα :) καπου αλλου πρεπει να ειναι το προβλημα και οχι στη διατροφη.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
χαχαχαχα!! τι μου θυμισατε!!
εχουμε παει να βρουμε μια φιλικη οικογενεια που κανει πικ νικ στην βαρυμπομπη, και ετσι οπως ειναι αμολυτα τα σκυλια και παιζουν με τις μπαλες και τα παιδακια.. με ρωταει ο περηφανος πατερας..
- και τι ταιζεις?..
- κρεας, ωμο...
- ΜΑΡΙΑΑΑΑ!!! ΜΑΖΕΨΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑΑΑ!!

... ναι, αμα εχω ξαχασει να τα ταισω, αρπαζουν κανα μπουτακι που θα περασει απο διπλα :p
 




jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
εμένα δηλαδή που επιθετικότητα εκδηλώνει πλέον μόνο σε παππούδες τι φταίει? οτι την ταΐζω ''σιτεμένο'' κρέας απο τον καταψύκτη???
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Σε μια επικοινωνια με εναν συμπεριφοριστη σκυλιων, οταν θελαμε να ''πεσει'' ο σκυλος, μας συστησε να τρωει μπαρφ ολοκληρωτικα και σωστα.Δεν νομιζω να αγρεβει το ζωντανο οταν τρωει ωμα.Ισα ισα, απο οτι μας ειπε μια ισσοροπημενη μπαρφ διατροφη θα τον κουλαρει κατα καποιο τροπο σε σχεση με αλλες τροφες.
Φαινεται να εχει ενα δικιο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Το ίδιο μου είπε, κι ένας από τους δικούς μας εκπαιδευτές.
Δεν το έχω κάνει πράξη, αλλά φαίνεται πως κυκλοφορεί σαν θεωρία.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3