BARF-κόκαλα


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Καλημέρα, από ότι βλέπω σχεδόν όλοι επιστέψατε από τις διακοπές…

Ένα θέμα που έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum είναι η κατάποση κοκάλων (ο βραχνάς της Vrmode). Έχω κάποιες ερωτήσεις.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχουμε? (πχ λένε όχι κόκαλα κοτόπουλου)
Ξέρουν τελικά οι σκύλοι να τρώνε κόκαλα και σε ποιες περιπτώσεις μπορούν να πνιγούν?
Τι διαφορά έχουν τα μαγειρεμένα κόκαλα από τα ωμά?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ο βραχνάς μου... :lol: :lol: :lol:

Tα μαγειρεμένα κόκκαλα, έχουν χάσει την ελαστικότητά τους με το βράσιμο, ψήσιμο κλπ. και "σπλιτάρουν" - γι αυτό είναι πάρα πολύ επικίνδυνα. Το αν ξέρει ο σκύλος... εξαρτάται από το σκύλο - ο δικός μου δεν ξέρει ή τουλάχιστο νομίζει ότι μέσα στο στόμα του χωράει και ο Gozilla. Της FrenchieFan από την άλλη τρέφεται συχνά με πλατάρια, τα οποία μασουλάει πολιτισμένα.

Αυτά που εγώ εφαρμόζω - με το βραχνά μου - και τα οποία είναι πολύ εύκολα, είναι:
- Παίρνω κόκαλλα που είναι αρκετά μεγάλα για το μέγεθος του σκύλου, δηλαδή δεν χωράνε να γίνουν "μια μπουκιά"
- Παίρνω "ελαστικά" κόκκαλα, π.χ. κομμάτια με τένοντες και κρέας επάνω, ή πόδια από κότες/κόκορες (που κάνουν για μικρά μεγέθη σκυλιών). Εξαιρετικά έχουν αποδειχτεί τον τελευταίο καιρό τα ... ρουθούνια/μουσούδες από μοσχάρι γιατί είναι πολύ ελαστικά και έχουν επάνω από ... μουσούδα και γούνα μέχρι και κρέας. Μεγάαααλο ενθουσιαμό με τα ρουθούνια έχει ο μικρός!
- Ο μικρός καταπιόνας τρώει λιανισμένα κρεατοκόκκαλα (λαιμοί κοτόπουλου πλατάρια). Με μπαλταδάκι το κάνω νιανιά σε ένα λεπτό. Οπότε παίρνει και τη δόση του σε κόκκαλο-φαγητό.

Ολα αυτά βέβαια... από τη Βαρβάκειο (γιατί αν ρωτήσεις το χασάπη της γειτονιάς για ρουθούνια μοσχαριού θα σε στείλουν μέσα... )

Μαλακά κόκαλλα είναι αυτά που καταλαβαίνεις και εσύ ότι είναι ελαστικά - μέ μαλακά μέρη, τένοντες, κρέας κλπ. Αντιπαράδειγμα: Το μεγάλο κόκκαλο που είναι για σούπα δεν είναι μαλακό - από αυτό μπορεί να φάει το σκυλί μόνο το μεδούλι - είναι τόσο σκληρό που μπορεί να προκαλέσει και βλάβη στα δόντια.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οσοι δεν θελετε να δωσετε κοκκαλα- επειδη φοβαστε οτι ο σκυλος σας δεν θα τα καταφερει, μπορειτε να μαζευετε και οτι τσοφλι απο αυγο πεσει στα χερια σας ( να τα αφησετε να στεγνοσουν, αφου τα εχετε ξεπλυνει καλα) , να τα κανετε σκονη (στο μηχανιμα για καφε ή με εναν πλαστη σε μια σακκουλα ναυλον) και να δινετε απο αυτο.

Το ποσο πρεπει να δινετε εξαρταται απο το βαρος του σκυλου.
Παλια ηταν της αποψης οτι ο σκυλος χρειαζεται για συντηρηση 100μγ ασβεστιο/κγ σοματικου βαρος/ημερα.
Ερευνες στην Καναδια εχουν αποδειξει οτι ηταν λαθος και μειοσαν αυτο το ποσο στο μισο!
Για να ειμαστε μεσα, και επειδη δεν δινουμε καθε μερα ασβεστιο υπολογιζουμε εμεις 75μγ ανα μερα και κιλο βαρος.

Αρα, εχουμε και λεμε :
1 κουταλακι του γλυκου σκονη απο τσοφλια = 5 g = 5000 mg
τσοφλια περιεχουν περιπου. 36,6 % calzium
Και ετσι περιεχονται 1830μγ ασβεστιο σε 5000 μγ τσοφλια.

Αν ο σκυλος σας εχει 10 κιλα βαρος, χρειαζεται 750μγ ασβεστιο την ημερα-
Αρα του φτανει λιγοτερο απο μισο κουταλακι του γλυκου!!

Και δεν χρειαζεται να αγοραζετε ακριβα συμπληροματα ασβεστιου- που περιεχουν συνηθος και αλλες βιταμινες και μινεραλ'ς και μαζι με το BARF να κανουν και κακο αντι καλο.

@vrmode!
Καλε, ρουθουνια???
Απο τον φιλο σου με τους πρασινους πατσαδες?
Δεν εχω δει- αλλα ενδιαφερομαι! ( παλια ειχα παρει της Εσμεραλντας αποξηραμενα ρουθουνια- ξετρελαθηκε!!)
Πρεπει να ξαναπαμε αγορα!!! Δεν γινεται!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
FrenchieFan said:
@vrmode!
Καλε, ρουθουνια???
Απο τον φιλο σου με τους πρασινους πατσαδες?
Δεν εχω δει- αλλα ενδιαφερομαι! ( παλια ειχα παρει της Εσμεραλντας αποξηραμενα ρουθουνια- ξετρελαθηκε!!)
Πρεπει να ξαναπαμε αγορα!!! Δεν γινεται!
:D Όχι από αυτόν με τους πατσάδες! Από τον "δικό σου" που παίρνουμε τα μάγουλα! Τα έχει μέσα στο ψυγείο - μάλλον πρέπει να τα ζητήσεις, δεν κυκλοφορούν πολλοί τρελλοί που τα αγοράζουν - εγώ τα πέτυχα την ώρα που τα έκοβε (τώρα τι τα κάνουν οι ...άνθρωποι παμφάγοι αυτά δεν μπορώ να φανταστώ!).
Να κανονίσουμε barf shopping αυτό ή το άλλο Σάββατο! :wink:
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
vrmode said:
Ναι, αν ο σκύλος σου μασάει/ροκανίζει σωστά.
Αυτος μπορει να ξερει, εγω που ξερω οτι ξέρει?? :D :D
Ο δικος μου παιρνει πχ ενα μπουτι. Δεν τρωει το κρεας, σπαει με τα δοντια του το κοκκαλο σε μικρα κομματια και μετα το καταπινει ολοκληρο. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Παντως εγω νομιζα οτι τα μικρα κοκαλα ειναι πιο επικινδυνα απο τα μεγαλα. Πρεπει να παρω μπαλταδακι,εναν κορμο δεντρου και ασπρη ποδια.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@Φοιβο

Αμα τα σπαει- μια χαρα ειναι!

Ολοι οι Caniden δεν κοβουν μικρα κομματια απο το κρεας τους και καθονται μετα να τα μασσουλανε.
Τα δοντια τους ειναι ειναι φτιαγμενα για αυτα!!

Το φυσιολογικο ειναι να σπαει τα κοκκαλα, να κοβει/σκιζει μεγαλα κομματια και μετα να τα καταπινει.
(η δικια μου στεκεται με τα μπρωστινα ποδια πανω στο κομματι κρεας και το τραβαει με τα δοντια της με ολη της την δυναμη μεχρι να κοπει ενα κομματι, που καταπινει στην συνεχεια).
Τα σαλια του σκυλου για αυτον τον λογο ειναι πιο παχυρευστα απο αλλων ζωων (και τα δικα μας). Χρησημευουν και σαν "λιπαντικο" για να γλυστρουν καλυτερα τα μεγαλα κομματια.

Αρα μια χαρα τα παει ο φοιβακος!

Ο Γιωργος (της vrmode) παει να καταπινει οτι χοραει στο στομα του, χωρις να σπασει τα κοκκαλα και ετσι αναγκαζεται να του τα σπασει εκεινη.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
vrmode said:
Να κανονίσουμε barf shopping αυτό ή το άλλο Σάββατο! :wink:
Το αλλο- αμα ειναι!
Εκτος το οτι ειμαι πληρες εξοπλισμενη για την ωρα (πηγαμε με την Σπυριδουλα πριν απο 10 μερες), θα παμε μαλλον σε κατι γνωστους απο την γερμανια τωρα το σαββατο.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Βιβλια για την Barf στα ελληνικα υπαρχουν??
Καποια στιγμη ειχαν αναφερθει καποια βιβλια στα αγγλικα τα εψαξα στον παπασωτηριου αλλα δεν υπαρχουν. Που θα τα βρω??

Ευχαριστω παιδια, προχωραω σε μεγαλητερη ποικιλια κοκαλων :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Στα ελληνηκα δεν νομιζω οτι υπαρχει τιποτα για να διαβασεις.

Υπαρχει σιγουρα βιβλιο του Ian Billinghurst στα αγγλικα που λεγεται "Give your Dog a Bone",
και αυτα του Tom Lonsdale "Raw meaty bones" και "Working Wonders".

Και τα δυο μπορεις να τα παραγειλεις στο Amazon, μεσω Internet.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3