Barf vs Ξηρά τροφή..??


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Φαντάζομαι ότι όσοι ήμαστε εδώ μέσα θέλουμε τα σκυλάκια μας ναείναι υγιέστατα και χαρούμενα… Όταν όμως έρχεται ο κτηνίατρος που είναι αυτόςπου εμπιστεύομαι την υγειά του και μου λέει ότι το barf δεν είναι καλόκαι η ξηρά τροφή είναι αυτό που του δίνει ότι χρειάζεται εγώ τι κάνω?? Κάνω πειράματαπάνω στο ζωάκι να δω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος διατροφής.?? Δεν θέλω ναέχει προβλήματα υγειάς όσο περνάει από τοχέρι μου. Οπότε θέλω κάποιος να μου πει που το έχει ψάξει καλά

1. Κάνεις κτηνίατροςδεν συμφωνεί με το barf?2. Είναι κατάλληλο για όλες τις ηλικίες? 3. Τρώει τα πάντα ωμά π.χ κρέαταλαχανικά κ.α? 4. Υπάρχει κάποιο καλό βιβλίο που θα με βοηθούσε?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θα απαντήσω στα ερωτήματα σου αλλά ψάξε γενικά στο forum γιατί υπάρχουν πολλά θέματα.
1. Ο παλιός μας κτηνίατρος ήταν κάθετα αρνητικός με ωμά. Δεν του έπερνε να πει κάτι όμως γιατί έβλεπε την διαφορά που έκανε στην σκύλα μου η διατροφή (είχαμε αρκετά δερματικά προβλήματα). Γενικά στην Ελλάδα σπάνια να βρεις έναν κτηνίατρο να προτείνει ωμά. Ο παρών κτηνίατρος δεν έχει κάποιο πρόβλημα με τα ωμά και αρκετές φορές είναι περίεργος να μάθει τι ακριβώς ταίζω τα σκυλιά μου. Για μένα αυτός είναι καλός επιστήμονας γιατί "ψάχνει" συνέχεια να μάθει.
2. Όταν πάρω ξανά κουτάβι θα το ξεκινήσω απο την πρώτη μέρα.
3. Αυτό είναι ανάλογα με το σκύλο. Κάποιοι σιγοβράζουν τα λαχανικά. Προσωπικά τα δίνω όλα ωμά εκτός απο ρύζι.
4. Βιβλία υπάρχουν. Τι ακριβώς θέμα σε ενδιαφέρει, γενικά η ωμή διατροφή ή ένας μπούσουλας να ξεκινήσεις?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Kαλησπέρα :)

Δεν είναι εύκολο να καταλήξει κανείς στην ιδανική διατροφή για τον σκύλο.
Υπάρχουν πολλά θέματα στο forum με αναλύσεις επί αναλύσεων,αλλά και πάλι συμπέρασμα δεν βγάζεις,εξάλλου σκύλος με σκύλο διαφέρει.
Υπάρχουν oι υποστηρικτές της BARF,της ξηράς,ξηρά με πολύ πρωτείνη, με λιγότερη πρωτείνη,του μαγειρευτού,του συνδιασμού και των 3 κλπ.

Προσωπικά πιστεύω πως μέσα από δική μας μελέτη και ενασχόληση (και κάποιες αναγκαίες δοκιμές,αλλά όχι υπερβολές) θα καταλήξουμε στο τι είναι καλύτερο για τον σκύλο μας,και τι μπορούμε να παρέχουμε.

Όσο για την γνώμη των κτηνιάτρων,μην ξεχνάς πως παίρνουν προμήθειες από τις τροφές,και εφόσον τις πουλάνε στο μαγαζί τους,πρέπει να βρουν και πελάτες :p
 
  • Like
Reactions: saganofski


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Σωστο...
οποτε πρεπει να βρεις ενα κτηνιατρο ( χασαπη-αγροτη ) να εχει απο ολλα
και ετσι θα σου λεει να δωσεις barf
χαχαχαχαχαχα
:D
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ένας συνδυασμός για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι γίνετε?? Να δίνω δηλαδή ξηράτροφή και μια φορά την εβδομάδα ωμά..

Biggbilly θα προτιμούσα ένα βιβλίο να μου λέει τα υπέρ και τα κατά ώστε να καταλάβωκαλύτερα τι είναι το barf..
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αγγλικά ξέρεις Μάρθα?
Αν ναι, και αν θες να έχεις μια εικόνα της ωμής διατροφής με τα υπέρ-κατά ψάξε για το "Raw Meaty Bones" του Tom Lonsdale.
 






5 Μαϊου 2016
2
0
30
Παιδια καλησπερααα... Θελω την γνωμη σας για το γνωστο διλημμα "ξηρα ή barf??" ..... Εχω μια πιτ μπουλινα 2μιση μηνων..και της δινω royal canin... Οι μισοι λενε ξηρα και οι αλλοι λενε barf γιατι στην ξηρα βαζουν ολα τα παρασκευασματα...τι κανω ;;;
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Nομίζω οτι κανένας δεν θα μπορέσει να σου δώσει τη ΣΩΣΤΗ απάντηση.
Θα ακούσεις μόνο γνώμες και μάλλον εντελώς υποκειμενικές.

Η προσωπική μου άποψη είναι κατα σειρά :
A)Μπαρφ
β)Μαγειρευτό
γ)Ξηρα τροφή.

Προσωπικά του δίνω μπαρφ κατα καιρούς και ξηρά τροφή (απο τις "καλές") κατα άλλους καιρούς.

Εξακολουθώ να θεωρώ τη μπαρφ καλύτερη πάντως, της ξηράς τροφής.Μου φαίνεται πιο λογικό να τρώει κρέας ο σκύλος μου, παρά κρέας σε μορφή σκόνης.
Υπαρχουν συν και πλην για όλους τους τύπους διατροφής.
Βρες τι σου ταιριάζει εσένα και κυρίως του σκυλούκου σου.
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Παιδια καλησπερααα... Θελω την γνωμη σας για το γνωστο διλημμα "ξηρα ή barf??" ..... Εχω μια πιτ μπουλινα 2μιση μηνων..και της δινω royal canin... Οι μισοι λενε ξηρα και οι αλλοι λενε barf γιατι στην ξηρα βαζουν ολα τα παρασκευασματα...τι κανω ;;;
Καλησπέρα Χρυσα , στο δικο μου κουτάβι (4 μηνών ) επέλεξα την barf , ύστερα απο μελέτη , απο εντυπώσεις φίλων κ γνωστών , εγω απο την Δευτερη μερα ειδα τεράστια διαφορα στην ποσότητα κ την ποιότητα των περιττωμάτων κ πλεον μετα απο 2 εβδομαδες μπορω να πω , πως βλεπω σημαντικη διαφορα κ στην μυρωδιά του σκύλου , σώμα κ ανάσα . Δεν μπορω να καταλάβω πως ολοι οι κτηνίατροι λένε τα χειρότερα για την μπαρφ κ όλες οι εξετασεις κ οι ενδείξεις λένε τα καλύτερα για την μπαρφ !!! Ψέμματα ξερω !!! Θέλουν να πουλήσουν τις ξηρές που εχουν στο ιατρείο τους . Η δικη μου , στην πρωτη μας κουβέντα πήγε να κανει το ίδιο , της το έκοψα αμέσως , ήξερε πως ήξερα .....κ η επόμενη κουβέντα ηταν αν βλεπω τις διάφορες , τι δίνω κτλ , οποτε, κατάλαβε πως η απόφαση μου δεν διαπραγματευόταν . Πολλοί θα σου πουν πως θα σου κοστίσει πιο ακριβά , εγω θα έλεγα το αντίθετο , για τον πρώτο μου μηνα (30 μερίδες των 750 γραμμ)πλήρωσα 38 ευρώ κ 6 τα μεταφορικά με ψυγείο για Κω . Επέλεξα την Voldog , σύμφωνα με κριτικες πελατών αλλα κ καλής επικοινωνίας που ειχα, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος , το πεπτικό του σκύλου , δουλευει σαν ελβετικό ρολόι . Τον δευτερο μηνα χρήσης , θα βάλω μερικες μέρες του μηνα , μοσχάρι , αρνί , σολωμο ,αλλα σαν βάση θα εχω το κοτόπουλο . Οι συσκευασίες ερχονται ετσι :
image.jpeg
Και μπαίνουν στην κατάψυξη , το προηγούμενο πρωινο μπαίνουν στην συντήρηση και την επόμενη μερα ειναι έτοιμο για να κοπεί στα 3 , η μερίδα που θα καταναλωθεί θα μείνει σε θερμοκρασια δωματίου για περίπου 15 λεπτά κ τα υπόλοιπα στην συντήρηση . Η τελική εικόνα πριν την κατανάλωση :
image.jpeg
Βολευει απιστευτα κ στα θέματα ιεραρχίας ;) Οταν θα βγαλω απο την συντήρηση την τροφή , θα την δείξω στη σκυλα , θα την βάλω πάνω στο ψυγείο κ μετα θα φάω εγω .....ο αρχηγός της αγέλης .....μολις τελειώσω το φαγητό μου , θα φάει κ το κοριτσι ......Ελπίζω να σε βοήθησα .
 


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Πολυ ωραια αναλυση ripper .......barf και εγω θα δωσω .....εχω ετοιμασει μεριδες για τους δυο πρωτους μηνες του κουταβου ( τα κρεατα που θα δωσω κοτοπουλο γαλοπουλα αρνι κουνελι μοσχαρι ) 500 γρ στη δικη μου περιπτωση την μερα καθως θα ναι λιγο πιο μικρος ...επισης θα του δινω αποξηραμενο κρεας που εχω φτιαξει ο ιδιος για την εκπαιδευση ........η αληθεια ειναι οτι διαθετω επαγγελματικη κρεατομηχανη και μεσα σε3 ωρες τα ετοιμασα και τα συσκευασα ολα .....με βοηθησε παρα πολυ .......στην περιπτωση που θελησετε να τη φτιαξετε εσεις και εχετε οποιαδηποτε απορια χαρα μου θα ειναι να απαντησω ....αν παλι οχι η ετοιμη barf ειναι απειρως απειρως απειρως καλυτερη απο την καλυτερη ξηρα τροφη ........
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Πολυ ωραια αναλυση ripper .......barf και εγω θα δωσω .....εχω ετοιμασει μεριδες για τους δυο πρωτους μηνες του κουταβου ( τα κρεατα που θα δωσω κοτοπουλο γαλοπουλα αρνι κουνελι μοσχαρι ) 500 γρ στη δικη μου περιπτωση την μερα καθως θα ναι λιγο πιο μικρος ...επισης θα του δινω αποξηραμενο κρεας που εχω φτιαξει ο ιδιος για την εκπαιδευση ........η αληθεια ειναι οτι διαθετω επαγγελματικη κρεατομηχανη και μεσα σε3 ωρες τα ετοιμασα και τα συσκευασα ολα .....με βοηθησε παρα πολυ .......στην περιπτωση που θελησετε να τη φτιαξετε εσεις και εχετε οποιαδηποτε απορια χαρα μου θα ειναι να απαντησω ....αν παλι οχι η ετοιμη barf ειναι απειρως απειρως απειρως καλυτερη απο την καλυτερη ξηρα τροφη ........
Ευχαριστώ !!! Μια χαρά σε βρίσκω κ μπράβο σου !!! Εγω δίνω γκοτζι μπερρυ για επιβράβευση , μου το πρότεινε η εταιρεια , τρελενεται κ η μικρη , οποτε βολεύτηκα κ απο εκει !!! Απλα πρόσεχε με το αποξηραμένο , γιατι αν ειναι πολυ σκληρό κ δεν το τρώει με την μια , μπορει να σε δυσκολέψει , ειχα δοκιμάσει κ εγω λιγο κ δεν με βόλεψε , στο φους ας πουμε που την ξεκινήσαμε , ηθελα να την τρώει άμεσα κ οχι να την δαγκώνει ;) λογικά για τις απλές της βασικής υπακοής δεν θα εχεις θέμα όμως !!
 
  • Like
Reactions: elverg


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
ευχαριστω πολυ για την επισημανση !!!ναι δικιο εχεις προσπαθω να ειναι οσο πιο μικρα τα κομματακια για να μη χρειαστει να το δαγκωσει και για να μην παχυνει γιατι θα πεσει πολυ εκπαιδευση (y) πολυ ωραια ιδεα με τα γκοτζι .......θα τη δοκιμασω και εγω!!!
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγω επελεξα να δωσω στο κουτάβι που περιμένω ξηρα (Platinum) λογω ευκολίας , μετα απο συμβουλή του εκτροφέα της. Εκείνος δινει BARF αλλα όποιος δεν μπορει προτεινει Platinum. Και BARF μου είπε μετά τους 6 μήνες και όχι πριν. BARF καλύτερα χειροποιήτη (Ολοκληρα κομμάτια κρέοος με ποσότητες κοκκαλων , λαχανικα κλπ) παρά ετοιμή από εταιρια.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
οτι πρεπει η barf να δινεται απαραιτητα μετα τους εξι μηνες δεν το εχω διαβασει πουθενα και μου γαινεται λιγο αβασιμο ....το οτι πρεπει να εισαγεις σταδιακα τα κρεατα και να ξεκινας πρωτα με πιο ευπεπτα οπως κοτοπουλο η γαλοπουλα και μετα μοσχαρια αρνια καρδιες και στο τελος οργανα που ειναι πιο δυσκολο να τα αφομοιωσει και αποτελουν συχνη αιτια διαρροιας .......γενικα το βλεπεις πως παει και αν παει καλα με ενα κρεας για μια δυο εβδομαδες εισαγεις δευτερη πηγη πρωτεινης μετα τριτο κρεας μετα απο ενα μηνα αν ολα πανε καλα περιπου οργανα σε μικρες ποσοτητες αρχικα και μετα σε μεγαλυτερες ,,,,........πολυ προσοχη αν επιλεξεις να κανεις barf στο ποσοστο του κρεατος σε κοκαλο ........πρεπει να κυμαινεται απο 10-25 % εγω θα προτεινα καλυτερα 10 με 15 % για να υπαρχει σωστη προσληψη ασβεστιου ....αλλιως αν δεν εχεις μηχανη και δε στα κανει κιμα τα κρεατα ο χασαπης και ταιζεις χωρις κοκαλο πρεπει να δινεις σκονη απο τσοφλια αυγου για το ασβεστιο .......
οσο αφορα την καλυτερη ξηρα τροφη ειναι η orijen που βγαινει πολυ πιο ακριβη απο το να κανεις μονο σου barf ....
οποτε δε βρισκω λογο να δινω γαριδακια ακομα και καλης ποιοτητας τηγανισμενα με ελαιολαδο αφου μπορω να δωσω πιο φτηνα κατι πολυ καλυτερο .....
και για να δωσω και καποιες πρακτικες πληροφοριες εμενα μου κοστιζει 60 ευρω το μηνα
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Αυτο που λεμε μετα τους 6 μηνες μαλλον το λεει διοτι η περιοδος μεχρι τους 6 μηνες ειναι μια περιοδος πολυ κρισιμη και απαιτειται καλη αναλογια στις διαφορες τροφες κατι που με τη BARF ειναι πιο δυσκολο να το ελεγξει κανεις. Οπως και να εχει η ΣΩΣΤΗ σπιτικη BARF ειναι η πιο καλη λυση σιγουρα απλα απαιτει πολυ χρονο , διαβασμα και μεγαλυτερη υγειηνη απο την ξηρα , στο προγραμμα μετα τους 6 μηνες της εχω και μοσχαρισιες καρδιες (μεζεδες των ΣΚ) :p

H orijen δεν ειναι καλυτερη για ολες τις περοχες (κλιματα) και για σκυλους με χαμηλη-μετρια ασκηση . Η πολυ πρωτεινη ειναι οτι καλυτερο υπο συνθηκες.
 
  • Like
Reactions: JIM GAR


JIM GAR

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2015
195
819
32
ΚΕΡΚΥΡΑ
Ναι ισχυει απολυτα οτι η σπιτικη barf θελει πολυ ψαξιμο για να μπορεις να εφαρμοσεις καποιες απαραιτητες αναλογιες ......εδω και δυο χρονια διαβαζω μανιωδως πραγματα για τη barf διαβασα 5 ξενογλωσσα βιβλια με θεμα αυτη τη διατροφη απειρες ωρες στο ιντερνετ σε ελληνικα και ξενα forum και συνελεξα καποιες πολυτιμες πληροφοριες που αποτελουν βαση για να ξεκινησει κανεις ......οποτε οποιος θελει να ξεκινησει εγω προτιθεμαι να το δωσω οποιαδηποτε πληροφορια θελει (ποσο κοκαλο , τα λαχανικα βρασμενα η οχι ποια λαχανικα κανει να δινω αυτο το λαδι κανει βιταμινες κτλπ ) και να τον γλιτωσω απο πραγματικα πολλες ωρες διαβασματος προκειμενου να βγαλει ο ιδιος καποια συμπερασματα ......
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Εγω λεω να ανοιξεις ενα νημα που να γραφεις τα guidelines
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3