Bayer Βay-o-Pet για τα δόντια


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Αγόρασα χθες αυτές τις φαγωσιμες 'ταινίες' και είναι λέει για τα δόντια. Στο πλάι της συσκευασίας έχει και φωτό πώς ήταν τα δόντια του σκύλου πριν και πώς μετά τη χρήση αυτών των ταινιών. Αν είναι αλήθεια, το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον θεαματικό.

Χθες το βράδυ έκανα και μία μίνι έρευνα στο ίντερνετ για το προϊόν και διάβασα πολύ καλά σχόλια από άτομα που το χρησιμοποιούν. Το έχει πάρει κανένας άλλος? Και αν ναι, πώς σας φάνηκε?
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
και εγώ ήθελα να ρωτήσω γενικα εάν αυτά τα προιοντα μπορουν να

αντικαταστησουν την οδοντοκρεμα και την οδοντοβουρτσα..

εγώ του δινω τα Dentαstix Pedigree

αλλα είναι 7 μηνων και δεν έχω αποψη γιατί τα δόντια του είναι ακόμα

κάτασπρα

(sorry για το bold αλλά για κάποιο λόγο δεν βγαίνει)
 


Chow

Well-Known Member
3 Απριλίου 2009
406
4
Θεσσαλονίκη
Και γω τα Dentastix της έδινα από τότε που την πήρα, αλλά δεν είδα καμία διαφορά στα δόντια της. Είναι λίγο κίτρινα τα πίσω. Την οδοντόβουρτσα δε τη δέχεται ούτε γι'αστείο, οπότε καταφεύγω στα στιξ. Αυτά της pedigree δεν είναι και ό,τι καλύτερο απ'ό,τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το καλύτερο για τα δόντια είναι το μοσχαρίσιο κόκαλο. Το ένα μου σκυλί όμως δεν αγγίζει ωμό κρέας και αναγκαστικά της βουρτσίζω τα δόντια και το βράδυ πριν πάνε για ύπνο τους δίνω Orozyme Strips η Royal Canin Oral Bar. Στο Βέλγιο τα βρίσκεις μόνο σε φαρμακείο η στον κτηνίατρο. Τα PEDIGREE DentaStix δεν τα συνιστά η κτηνίατρος μου.

Στη Sue που έχει πρόβλημα με τα δόντια είδα μεγάλη διαφορά. Πέρσι η κτηνίατρος μας είχε πει ότι σύντομα θα χρειαστούν τα δόντια της καθάρισμα και φέτος που την ρώτησα πότε θα τα καθαρίσουμε μου λέει για τόσο λίγη πλάκα δεν αξίζει να την ναρκώσουμε :)
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Το καλύτερο για τα δόντια είναι το μοσχαρίσιο κόκαλο

λίγες πλήροφορίες για αυτό παρακαλώ :

-δηλαδή εάν στον δικό μου του αρέσει το ωμό μοσχαρισιο κόκκαλο δεν χρειάζεται να του δίνω κάτι άλλο ή να βουρτσίζω?

-τι μέγεθος κόκκαλο (εννοώ ποιο κομάτι?)

-πως τα συντηρείς? πχ στην κατάψυξη ,περιμένω να ξεπαγώσουν και μετα του το δίνω?

-γενικά με barf ή με τα ωμά κόκκαλο έχω μια φοβία ,δεν υπαρχει κίνδυνος με μικρόβια κλπ

υγ φίλε chow συγνωμη για το off topic ..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Κάτι τέτοιο ζητάω αλλά με περισσότερο κρέας

η την ουρά σε κομματάκια

Τα συντηρώ στην κατάψυξη και τα ξεπαγώνω πριν τα δώσω. Η δικιά μου συνήθως τα θάβει πρώτα γιατί δεν της αρέσουν όταν είναι φρέσκα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όταν πρωτοπήρα το Μουφ είχε ελαφρώς κίτρινα δόντια και η κτηνίατρός του συνέστησε χειρουργικό καθαρισμό. Μίλησα με μερικούς εδώ μέσα, με απέτρεψαν, οπότε αποφάσισα να του δώσω αυτά τα ειδικά μπισκοτοειδή. Καμιά διαφορά. Μέχρι που του έκοψα τα ψεύτικα κόκκαλα διαφόρων ειδών και του πήρα αληθινά και συγκεκριμένα ειδικά καπνιστά για σκύλους knuckle bones (νομίζω είναι βοδινές κλειδώσεις) που είναι αυτά:

http://www.askthemeatman.com/large_knuckle_dog_bones.htm

Η διαφορά είναι τεράστια! Δεν έχει πλέον πλάκα, το είπε και η κτηνίατρος και τα λατρεύει! Κάθεται και τα ροκανίζει μέχρι που καμιά φορά τα τρώει τελείως. Παίρνει και ένα μαστουρωμένο βλέμμα, τελείως ψυχωτικό! Ορίστε και η απόδειξη:
 
Last edited:


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
5 κόκκαλα 27,93 usd :confused: πολλα δεν ειναι?

θα είναι που ειναι καπνιστά φαίνεται..


υγ ο μουφ είναι μεγάλη μορφή :)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ο δικος μου τρωει ενα κοκκαλο (κοκκαλαρα για την ακριβεια) την μερα...βγαζει δοντια.του εχω απ'ολα τα ειδη...απλα,καπνιστα,με γεμιση και προσφατα του πηρα ενα pork bone με πρωτεινη λεει και κατι αλλα.οταν θα αρχισουν να κιτρινιζουν τα δοντια τοτε θα συμβουλευτω το φορουμ.ακομα ειναι πολυ μικρος.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όποιος δε θέλει να δώσει πραγματικά κόκκαλα (τα ωμά λόγω πιθανού κίνδυνου μικροβίων - μολύνσεων και τα καπνιστά λόγω πιθανών πεπτικών διαταραχών) μπορεί να πάρει και ένα nylabone.

Στην Ελλάδα πανάκριβα (€35 :eek: ) αλλά από το ebay Αγγλίας μπορεί κάποιος να τα φέρει με ~8 στερλίνες ;)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
5 κόκκαλα 27,93 usd :confused: πολλα δεν ειναι?

θα είναι που ειναι καπνιστά φαίνεται..
Και δεν υπάρχει λόγος να προτιμήσεις τα καπνιστά. Τα ωμά κόκαλα είναι πολύ φτηνά η και τσάμπα, ακόμα και στις διακοπές μας στην Μάνη μας έδωσε ο χασάπης κόκαλο και πέτσες δωρεάν:
 

Attachments



Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Τη σελίδα την έδωσα ενδεικτικά για να σας δείξω το κόκκαλο. Ναι, 25 δολλάρια είναι υπέρογκο ποσό. Το Μουφ προτιμάει τα κόκκαλα από ένα συγκεκριμένο σούπερ μάρκετ, το Schnucks, που παραδόξως είναι και το φτηνότερο, δηλαδή πληρώνω τη μια κοκκαλάρα 3 δολλάρια και του φτάνει για μια-δυο βδομάδες εκτός αν η ψύχωση του έχει γίνει σκέτη ψύχωση, οπότε μπορεί να την κατεβάσει σε μια μέρα μασουλώντας όλη τη νύχτα!!!!! Μιλάμε για ΠΟΛΛΗ ΜΑΣΤΟΥΡΑ!!!!!:p:p:D:D:D:D:D Δυστυχώς προσπάθησα να πάρω κόκκαλα και από το χασάπη και από το σούπερ μάρκετ αλλά δεν έχουνε, λέει, διότι παίρνουν τα κρέατα κατευθείαν από το σφαγείο. Με στείλανε λοιπόν στο σφαγείο, αλλά όλο λένε θα μου τηλεφωνήσουνε όταν έχουνε και όλο με γράφουνε. Οπότε έχω τα καπνιστά που λερώνονται και λιγότερο. Τα πλένω πού και πού και άμα παραμείνουν τα πετάω. Γενικά το Μουφ αντιπαθεί τα μακρυά κόκκαλα, τα ψιλογλύφει και μετά τα φτύνει. Η αγγελία που είχα διαβάσει πέρσυ που διαφήμιζε το Μουφ για να βρει αφεντικό ορκιζόταν ότι αυτό που ήθελε σ' αυτή τη ζωή το Μουφ είναι ένα rawhide bone κι ένα αφεντικό. Και ναι μεν μερικά rawhide bones τα τρώει πού και πού (π.χ. αυτά που πρόσφατα κέρδισε ως βραβείο), αλλά κατά τ' άλλα δόστου καπνιστή βοδινή κλείδωση και πάρτου την ψυχή! Δεν πρέπει να τα είχε ξαναφάει διότι οι του σωστικού ομίλου ισχυρίζονταν ότι θα πάθει κάτι από σπασμένο αληθινό κόκκαλο. Μάταια τους υπενθύμισα ότι ο σκύλος ως είδος έχει επιζήσει για χιλιάδες χρόνια με κανονικά και ουχί rawhide κόκκαλα, αλλά φαίνεται ότι κολλάνε στη σύγχρονη εποχή.

Δοκίμασα να του δώσω και Nylabone και απλώς τα δάγκωσε και τα έφτυσε με αηδία!:eek::eek::p:D:D:D
 






Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Ωμα κοκκαλα:confused: Ξερεις οτι διατρεχεις κινδυνο απο τα διαφορα μικροβια που εχει το ωμο κρεας?Γιατι μαζι με τα κοκκαλα ειχε και κρεατακι ειδα και πετσες.Το καλυτερο νομιζω ειναι τα κοκκαλα του Pet-shop οτι ειδος ποιοτητα και τιμη προτιμα ο καθενας.Ειναι ειδικα για σκυλους και συνηθως κανουν και καλυτερη "δουλεια" απο τα απλα.Τεσπα γνωμες λεμε ο καθενας:)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ωμα κοκκαλα:confused: Ξερεις οτι διατρεχεις κινδυνο απο τα διαφορα μικροβια που εχει το ωμο κρεας?Γιατι μαζι με τα κοκκαλα ειχε και κρεατακι ειδα και πετσες.Το καλυτερο νομιζω ειναι τα κοκκαλα του Pet-shop οτι ειδος ποιοτητα και τιμη προτιμα ο καθενας.Ειναι ειδικα για σκυλους και συνηθως κανουν και καλυτερη "δουλεια" απο τα απλα.Τεσπα γνωμες λεμε ο καθενας:)
Κάνεις λάθος, με το βοδινό και το μοσχαρίσιο δεν υπάρχει πρόβλημα, εδώ τα τρώμε εμείς ωμά. Η εκτροφεας της μάλιστα μου είχε πει οτι μπορώ να της το αφήνω 6 βδομάδες, στην Ελλάδα βέβαια δεν θα το έκανα το καλοκαίρι.

Και μην ξεχνάς ότι πολλοί ταΐζουν τα σκυλιά τους barf.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το ίδιο με έχει συμβουλέψει να κάνω και η φιλενάδα μου η κτηνίατρος, δηλαδή να του δίνω ωμά κόκκαλα που να τα διατηρώ σε νερό και στην κατάψυξη όσα δε χρησιμοποιώ. Κάποιοι λένε ότι τα αληθινά κόκκαλα είναι γενικώς επικίνδυνα, αλλά δεν ξέρω. Τα προτιμώ, το Μουφ τα λατρεύει και τα δόντια του είναι καθαρά.