BEAGLE!?


20 Απριλίου 2010
9
0
Αθηνα
Καλησπερα σε ολους σας!Ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας.Σκεφτομαι να υιοθετησω ενα αδεσποτο beagle!Καθως μενω σε διαμερισμα και ψαχνω μικροσωμο σκυλακι θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καταλληλο ή οχι και τι να προσεξω!Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.:)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Xμμμ.. δεν είναι ιδιαίτερα εύκολα σκυλιά τα μπιγκλάκια απ'οτι ξέρω, και έχουν και τρομερή ενέργεια..... Εχεις καιρό για εκπαίδευση και εκτόνωση???
 


20 Απριλίου 2010
9
0
Αθηνα
Θα ειναι το πρωτο μου σκυλακι αλλα επειδη χρονια ηθελα σκυλακι και τωρα που μετακομισα μου δωθηκε η ευκαιρια να αποκτησω ενα ειμαι προθυμος να αφιερωσω οσο χρονο χρειαστει για να το εκπαιδευσω και να το κανω ευτιχισμενο!
 






nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Καλημερα ! Λοιπον... Καταρχην αν σκεφτεσαι να υιοθετησεις το μπιγκλακι επειδη ειναι μικροσωμο ,και αρα κανει καλυτερα για διαμερισμα, πρεπει να σου πω οτι δεν εχει διαφορα απο αλλες πολυ μεγαλοσωμες φυλες.
Τρομερα επιπεδα ενεργειας, χρειαζεται καθημερινη και εντονη εκτονωση, αν θελεις να κρατησεις για χρονια τον καναπε σου, το χαλι σου , το τραπεζακι του σαλονιου, τα βιβλια σου , και αλλα διαφορα αντικειμενα σου.

Ξεροκεφαλα οσο δεν παει, θελουν να περασει το δικο τους και θα δοκιμασουν ολους τους τροπους για να το πετυχουν.

Τρελλοι ζητουλες..., μπορουν να σου φτιαξουν και καφε για μια λιχουδια... (οπλο υπερ μας εκπαιδευση)

Ξεχνας τις βολτες χωρις λουρι , αυτα τα ωραια που βλεπεις με αλλα σκυλακια να περπατανε διπλα στα αφεντικα τους, ειναι μαλλον απιαστο ονειρο για μας... αν βρουν μυρωδια που να τους κινησει το ενδιαφερον την ακολουθουν, και σε εχουν γραμμενο κανονικα .

Και παμε τωρα....

Τρελλες φατσες... οταν σε κοιτανε με εκεινο το θλιμμενο βλεμμα λιωνεις...
Πολυ καλη σχεση με τα παιδια, αγαπησιαρικα, παιχνιδιαρικα, αν κοινωνικοποιηθουν σωστα πολυ καλη σχεση με αλλα σκυλια, δεν ειναι κυριαρχικα και δεν προκαλουν τσαμπουκαδες.

Εγω θα σου ελεγα ναι... με προυποθεσεις.
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous


20 Απριλίου 2010
9
0
Αθηνα
Χμμμ...εχει μια φιλη μου jack russell και αν ειναι οπως αυτο θα τους μουρλανει ολους μεσα στο σπιτι.Το σκεφτομαι ακομα γιατι ειναι μεγαλη ευθυνη και δεν θελω να το παρω και μετα να μην μπορω να το κρατησω.Επειδη ειμαι και φοιτητης και λειπω απο το πρωι μεχρι το απογευμα,θα μπορω να το βγαζω βολτα το απογευματακι για οσες ωρες χρειαστει.Σε ευχαριστω για το ποσταρισμα σου nacho!http://www.dogforum.gr/v3/member.php?4296-nacho_DL
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Υπολόγισε ότι και πριν πας στην σχολή θα πρέπει να το βγάζεις βόλτα, καθώς κι ότι θα πρέπει να αλλάξεις το πρόγραμμα της καθημερινότητάς σου σύμφωνα και με το πρόγραμμα και τις ανάγκες του σκύλου!Ας πούμε, θα πρεπει να γυρίσεις από καφεδες ή ξενύχτια νωρίτερα, ίσως να μην ακολουθήσεις σε εκδρομές κι άλλες δραστηριότητες για να μην αφήσεις τον σκύλο!

Εϊναι αρκετές άλλαγές και πρέπει να τις έχει σκεφτεί πριν αποφασίσεις!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να ρωτήσω κάτι?Αφού σκέφτεσαι να υιοθετήσεις ενήλικο αδέσποτο, γιατι δεν ψάχνεις και για μερικά ακόμα σκυλάκια αυτού του μεγέθους (υπάρχουν πολλά!) που να μην έχει τις απαιτήσεις ή πιθανές δυσκολίες του μπιγκλακίου? Ριξε μια ματιά στις αγγελίες του φόρουμ αν θες. Μπορεί κάτι να σου τραβήξει την προσοχή. Θα μπορούσες επίσης να επισκεφτείς το καταφύγιο της περιοχής σου και να μιλήσεις με τους ανθρωπους εκεί, και να τους εξηγήσεις τι ακριβώς θέλεις. Αν τους πεις οτι προκειται και για τον πρώτο σου σκύλο, θα έχουν να σου προτείνουν σκυλάκια ίσως πιο εύκολα απο το μπιγκλάκι που σου τράβηξε την προσοχή. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3