Bianca


Status
Κλειδωμένο θέμα

kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Η μικρή πως είναι γενικότερα;
Κουτσαίνει;
Βλέπεις άλλες διαφορές στην εικόνα της;
Τρώει, είναι ευδιάθετη;
Μια χαρα ειναι...και τρωει και πινει και ευδιαθετη ειναι.
Εως πολυ ευδιαθετη για το προβλημα που εχει....
Καθε βραδυ μου θελει παιχνιδια με κουκουναρια αλλα κουτσαινει....
Αντε εγω τωρα να της εξηγω οτι δεν μπορουμε να παιξουμε
Κι αντε αυτη να μου κανει αυτο το γυρω γυρω που κανουν οι "λυκοι".....πηδωντας δεξια αριστερα!
Κουτσαινει ομως παρα τα αντιφλεγμονωδη!
Ενω οταν αρχισε το προβλημα (κατα τον Σεπτεμβριο) μετα απο 2 αντιφλεγμονωδη...ηταν οκ....
Πφφφφφφφφφφφφφ
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict








kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Να στείλουν τις ακτινογραφίες σε ορθοπεδικό. Μπορούν να καταλάβουν αν είναι αρθρίτιδα ή καρκίνος χωρίς χειρουργεία!
Καλημέρα.
Τις ακτινογραφιες, ορθοπεδικος τις εβγαλε.
Δεν πηγαμε σε ...τσαγκαρη....:giggle:
 
  • Haha
Reactions: l.Kyveli and mareco


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.731
3.961
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλημέρα.
Τις ακτινογραφιες, ορθοπεδικος τις εβγαλε.
Δεν πηγαμε σε ...τσαγκαρη....:giggle:
Μερικές φορές και απλοί κτηνίατροι βγάζουν ακτινογραφίες, εννοείται πως δεν πήγατε σε τσαγκάρη, δεν χρειάζεται αυτό το υφάκι.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
....δεν χρειάζεται αυτό το υφάκι.
έλα έλα...εβαλα και τη φατσουλα διπλα...αστειο ηταν....
Αλλά ετσι για την κουβέντα....εγγραψες
..... Μπορούν να καταλάβουν αν είναι αρθρίτιδα ή καρκίνος χωρίς χειρουργεία!
Για πες πως?
Να παω να τους το πω (σοβαρολογω)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.731
3.961
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κατ' αρχάς εγώ γιατρός δεν είμαι και δεν ξέρω να βλέπω ακτινογραφίες.

Αλλά επειδή είχα σκύλο με πολλά ορθοπεδικά θέματα, κάθε φορά που έβγαζαν ακτινογραφίες μου είπαν ακριβώς τι συμβαίνει, ήξεραν δηλαδή να δουν τη διαφορά ανάμεσα σε αρθρίτιδα και οστεοσάρκωμα. Μια φορά με έστειλε ο κτηνίατρος στο πανεπιστήμιο να βγάλουν ακτινογραφίες γιατί του είχε βγει το νύχι και είχε υποψίες για καρκίνο, ο καθηγητής είδε την ακτινογραφία και μου είπε πως δεν υπάρχει καρκίνος, απλά σοβαρή αρθρίτιδα και τραυματισμός.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ρε φιλεναδα.....κι εμενα μου ειπανε οτι ειναι αθριτιδα (με ενα ερωτηματικο για το τι σκατα ειναι αυτο το γυρω γυρω που εχει η αρθρωση).
Λυση?
Επεμβαση!
Παμε στο worst case σεναριο....
Κανει την επεμβαση και μετα τη βιοψια βγαινει καρκινος.....
Τι κανεις?
Με το δικο μου το μυαλο, που ουτε εγω ειμαι γιατρος, καταλαβαινω πως μου λενε (ακομα δεν μου το εχουν πει) να παω συντηριτικα κι οπου φτασει το σκυλι!
Θες να το δεις....οικονομικα?
Η Librela κανει 100 ευρω τον μηνα, ΑΝ δουλεψει!
Σε 8 μηνες βγαζεις την εγχειρηση! (800 κανει)
Θες να το δεις συναισθηματικα?
Υποβαλλω το σκυλι μου σε επεμβαση (χωρις να γινει καμια βιοψια πριν) κι εαν ειναι καρκινος τα options ειναι 3: ή κοβεις το ποδι του σκυλου ή ευθανασια ή το αφηνεις ως εχει περιμένοντας που και ποτε θα (εαν) ξαναεμφανιστει!
Δεν ειναι απλα πραγματα αυτα!

Κι ερχεσαι εσυ (με καλη διαθεση, δεν το αμφισβητω) και μου λες " Μπορούν να καταλάβουν αν είναι αρθρίτιδα ή καρκίνος χωρίς χειρουργεία! " Οκ οι 3 γιατροι που εχω παει εγω ειναι μαλακες και δεν μπορουν να το καταλαβουν! Ειμαι (ειμαστε δηλαδη...η Bianca κι εγω) ατυχοι!
Αν εσυ εκει που εισαι, εχεις ενα γιατρο που ΔΕΝ ειναι μαλακας, στειλτου σε παρακαλω τις ακτινογραφιες και πες μου τι σου ειπε.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
912
744
Ρε φιλεναδα.....κι εμενα μου ειπανε οτι ειναι αθριτιδα (με ενα ερωτηματικο για το τι σκατα ειναι αυτο το γυρω γυρω που εχει η αρθρωση).
Λυση?
Επεμβαση!
Παμε στο worst case σεναριο....
Κανει την επεμβαση και μετα τη βιοψια βγαινει καρκινος.....
Τι κανεις?
Με το δικο μου το μυαλο, που ουτε εγω ειμαι γιατρος, καταλαβαινω πως μου λενε (ακομα δεν μου το εχουν πει) να παω συντηριτικα κι οπου φτασει το σκυλι!
Θες να το δεις....οικονομικα?
Η Librela κανει 100 ευρω τον μηνα, ΑΝ δουλεψει!
Σε 8 μηνες βγαζεις την εγχειρηση! (800 κανει)
Θες να το δεις συναισθηματικα?
Υποβαλλω το σκυλι μου σε επεμβαση (χωρις να γινει καμια βιοψια πριν) κι εαν ειναι καρκινος τα options ειναι 3: ή κοβεις το ποδι του σκυλου ή ευθανασια ή το αφηνεις ως εχει περιμένοντας που και ποτε θα (εαν) ξαναεμφανιστει!
Δεν ειναι απλα πραγματα αυτα!

Κι ερχεσαι εσυ (με καλη διαθεση, δεν το αμφισβητω) και μου λες " Μπορούν να καταλάβουν αν είναι αρθρίτιδα ή καρκίνος χωρίς χειρουργεία! " Οκ οι 3 γιατροι που εχω παει εγω ειναι μαλακες και δεν μπορουν να το καταλαβουν! Ειμαι (ειμαστε δηλαδη...η Bianca κι εγω) ατυχοι!
Αν εσυ εκει που εισαι, εχεις ενα γιατρο που ΔΕΝ ειναι μαλακας, στειλτου σε παρακαλω τις ακτινογραφιες και πες μου τι σου ειπε.
Συγνωμη αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Δεν ειναι αυτες οι μονες επιλογες σε περιπτωση καρκινου. Και δεν προκειτε να τρεξει κανεις σε γιατρους για το σκυλι σου εκτος απο εσενα. Αν σε καλυψαν αυτα που σου ειπαν κινησου ετσι αλλα αλλιως προχωρας με καρκινο και αλλιως με οστεοαρθριτιδα και αν υπαρχει περιπτωση να γλιτωσετε την επεμβαση με μια πιο εξειδικευμενη γνωμη καλο ειναι να το δεις. Οχι οτι 3 γνωμες ειναι λιγες καταλαβαινω αυτο που λες αλλα το ποιες γνωμες ειναι αυτες μετραει πολυ. Να ειναι τουλαχιστον ορθοπεδικοι και οι 3 δηλαδη και μετα για καρκινο. Εσυ τωρα δεν καταλαβα αν θες να κανεις βιοψια η εγχειρηση η να περιμενεις και να δεις πως θα παει.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Εγω, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, θα προτιμουσα να παω χωρις επεμβαση, με φαρμακα!
Εγω, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, αν επρεπε να επιλεξω μεταξυ πρωτης επεμβασης για να δουν τι ειναι αυτο το γυρω γυρω και μετα δευτερης, θα επελεγα μια για αποκατασταση με ρισκο για το τι θα βγαλει η βιοψια!
Εγω, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, περιμενω απο τους ΓΙΑΤΡΟΥΣ να μου πουν τι θα κανω!

Τι μου λενε?
Συνοψιζω:
ο πρωτος γιατρος ορθοπεδικος μου ειπε 2 επεμβασεις. η 2η αν και εφοσον δεν ειναι καρκινος.
ο δικος μου (τακτικος γιατρος, οχι ορθοπεδικος) μου ειπε περιμενε να ρωτησω κι εναν αλλο ορθοπεδικο. Περιμενω.
ο τριτος γιατρος ορθοπεδικος, συμφωνησε με τον πρωτο.

Εγω λοιπον, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ κι εχω παει σε 3(!!) , οταν διαβαζω οτι " Μπορούν να καταλάβουν αν είναι αρθρίτιδα ή καρκίνος χωρίς χειρουργεία! ", ρωταω λεπτομερειες.
Και ρωτάω, οχι για να εκθεσω αυτον που το εγγραψε ή με υφακι "προσεχε τι γραφεις....".
Το ρωταω για να μαθω αν υπάρχει κατι διαφορετικο ή/και καλυτερο απο αυτα που μου λενε.
 
  • Like
Reactions: mareco and Ans


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.446
12.866
Aθήνα
Να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί μαλακια, αλλά μεταξύ μας είμαστε...
Μήπως η συγκεκριμένη ακτινογραφία δεν είναι καλή και χρειάζεται μια νέα;
Μήπως δηλαδή αυτό που φαίνεται ειναι σκιά από κάτι άλλο (δεν έχω ιδέα) ή δεν βγήκε σωστά (κουνήθηκε ο σκυλος).

ή αυτα δεν παίζουν σαν σενάριο; :unsure:
 
  • Like
Reactions: mareco


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Να ρωτήσω κάτι που ίσως φανεί μαλακια, αλλά μεταξύ μας είμαστε...
Μήπως η συγκεκριμένη ακτινογραφία δεν είναι καλή και χρειάζεται μια νέα;
Μήπως δηλαδή αυτό που φαίνεται ειναι σκιά από κάτι άλλο (δεν έχω ιδέα) ή δεν βγήκε σωστά (κουνήθηκε ο σκυλος).

ή αυτα δεν παίζουν σαν σενάριο; :unsure:
Και η πρωτη που βγηκε καλη, λες να ειναι λαθος? :eek:
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.731
3.961
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Επέμβαση σε σκύλο 11 ετών λόγω... αρθρίτιδας; Απλά όχι, δεν θα το έκανα αυτό. Δεν νομίζω ότι θα καταφέρετε τίποτα συν ότι θα ταλαιπωρηθεί και το σκυλί γιατί θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος να αναρρώσει λόγω ηλικίας. Και πώς θα βγει καρκίνος αν δεν φαίνεται στις ακτινογραφίες ότι είναι καρκίνος; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω και στη θέση σου θα ζητούσα δεύτερη γνώμη.

Ναι, ένας μεγάλος ηλικίας σκύλος κοστίζει, έτσι είναι τα πράγματα, έχω δώσει πολλά $$$ για φάρμακα, συμπληρώματα, φυσιοθεραπείες και πάει λέγοντας, αν βοηθάει η Librella δώσε την ένεση, επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι περισσότεροι ψάχνουν εύκολες λύσεις χωρίς να κάνουν καμία προσπάθεια να αλλάξουν τη ρουτίνα τους και να μπουν στον κόπο να αλλάξουν πχ τη διατροφή του σκύλου, να κάνουν κάποιες ασκήσεις με το σκύλο τους, να μιλήσουν με φυσιοθεραπευτή κλπ κλπ. Μαγικό ραβδάκι, δυστυχώς, δεν υπάρχει. Αυτά που έχω γράψει στο λινκ που πρόσθεσα πάνω (αν το διάβασες και καθόλου) τα έγραψα μετά από πολλές προσπάθειες, πολύ διάβασμα, και πολύ χρόνο αφιερωμένο στο σκύλο μου. Δυστυχώς έχω καταλάβει πώς πολλοί θέλουν να λύσουν το θέμα με ένα χάπι ή στη περίπτωσή σας, με ένα χειρουργείο. Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα, αλλά δεν είναι.

Αυτά τα ολίγα και δεν θα ασχοληθώ άλλο.
 


Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
100
209
47
Όταν βγήκε η ακτινογραφία, έπαιρνε κορτιζονη; Σε ανάλογη εξέταση ανθρώπου μας είχαν πει πως η ίδια η κορτιζόνη δίνει τέτοια εικόνα και όντως η επόμενη εξέταση ήταν καθαρή.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Πραγματικά ή εχεις δυσκολια κατανοησης ή δεν τα γραφω εγω καλα.
Ο σκυλος 31/05/2024 θα γινει 10. (το εχω γραψει)
Ουτε εγω θελω την εγχειρηση, αλλα ευτυχως ή δυστυχως υπαρχουν και οι γιατροι! (το εχω γραψει/εξηγησει)
ΖΗΤΗΣΑ 3 ΓΝΩΜΕΣ, τι δεν καταλαβαινεις??? Εχω παρει τις 2 και περιμενω την 3η μπας κι ακουσω κατι διαφορετικο!(το εχω γραψει)
Διαβασες πουθενα οτι (ΑΧΕΤΑ ΑΝ ΤΑ ΕΧΩ Ή ΟΧΙ) υπαρχει προβλημα με το οποιο κοστος?
Μιλησε κανενας για μαγικα ραβδακια?
Ξερεις εσυ εαν εγω αφιερωνω χρονο ή οχι στον/και για , τον σκυλο μου?

Προσεχε λιγο με τα ...συμπερασματα που βγαζεις....

Και για να τελειωνουμε, μιας και δεν εχω διαθεση αντιπαραθεσης.....
Σε ευχαριστησα και σε ξαναευχαριστώ για το ενδιαφερον και το link!
Σε ευχαριστησα και σε ξαναευχαριστώ που ασχολήθηκες!
Διευκρινησα και ξαναδιευκρινιζω οτι, οταν ρωτάω λεπτομέρειες για αυτα που γραφεις (κι εγω διαβαζω)
δεν το κανω για να σε εκθεσω ή με υφακι "προσεχε τι γραφεις....".
Το ρωταω για να μαθω αν υπάρχει κατι διαφορετικο ή/και καλυτερο απο αυτα που μου λενε.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Όταν βγήκε η ακτινογραφία, έπαιρνε κορτιζονη; Σε ανάλογη εξέταση ανθρώπου μας είχαν πει πως η ίδια η κορτιζόνη δίνει τέτοια εικόνα και όντως η επόμενη εξέταση ήταν καθαρή.
Οχι. Κορτιζονη πηρε για 5 ημερες (8/1 με 13/1)
Το σκυλι έχει το πρόβλημα (κουτσενε) απο τον Οκτωβριο
Πρόβλημα, που με το που επαιρνε 2-3 αντιφλεγμονωδη, τελειωνε.
Απο τέλη Δεκεμβριου αρχισαν να ΜΗΝ λειτουργουν τα αντιφλεγμονωδη.
Ιανουαριο, μετα τις γιορτες, αλλαξα τη θεραπεια σε κορτιζονη. Τιποτα
Το σκυλι κουτσαινει.
Περιμενοντας το Librela και ειδικα μετα το ποστ για την εκφυλιστική μυελοπάθεια αποφάσισα να κανω ακτινογραφια.
Ο γιατρος αφου την ψηλαφισε ψηλα στο μπουτι/γονατο και το σκυλι δεν εδειχνε κανενα πονο, της εκανε την πρωτη ακτινογραφια. Βγηκε καθαρη....οποτε ο γιατρος λεει τοτε γιατι κουτσαινει?
Ετσι της καναμε τη δευτερη στον ταρσο, που βγηκε αυτη η .... σκια
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.680
7.801
Ο ορθοπεδικός που έκανε την ακτινογραφία είναι ο Βλαχόπουλος στη Ν Σμύρνη; Αν όχι πήγαινε να του δείξεις τις ακτινογραφίες για μία γνώμη.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ο ορθοπεδικός που έκανε την ακτινογραφία είναι ο Βλαχόπουλος στη Ν Σμύρνη; Αν όχι πήγαινε να του δείξεις τις ακτινογραφίες για μία γνώμη.
Ευχαριστώ, εκεινου την αποψη περιμενει ο γιατρος μου.;)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.680
7.801
Ευχαριστώ, εκεινου την αποψη περιμενει ο γιατρος μου.;)
Ωραία, τον γνωρίζω γιατί εγχείρησε τον σκύλο μου, είναι πολύ έμπειρος. Ελπίζω να πάρεις και αυτού την γνώμη σύντομα.
 
  • Like
Reactions: kostillos


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.166
Μηνύματα
896.585
Μέλη
19.967
Νεότερο μέλος
sonakias