blacky


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Πρόσφατα αποκτήσαμε ένα νέο μέλος τον blacky, όνομα και πράμα, από μητέρα lab και άγνωστο πατέρα που προφανώς ήταν καλός στο να πηδάει μάντρες. Μέχρι την ηλικία των 6 μηνών που τον υιοθετήσαμε ζούσε με την μάνα του. Είναι περί τα 20 κιλά και κατά τον γιατρό θα βάλει λίγο ακόμα.
Στους τρεις μήνες που είμαστε μαζί (9 μηνών σήμερα) έχω να πω τα εξής είναι φιλικός με ανθρώπους και ζώα, θα γαβγίσει σπάνια και μόνο αν καταλάβει κάτι περίεργο, είναι έξυπνος μαθαίνει και εκτελεί τις εντολές αν έχεις και treatment σχεδόν από μόνος του χωρίς θα πρέπει να επιμείνεις, βέβαια έχει στιγμές τον πιάνει μια ξεροκεφαλιά του στυλ «ωραία δεν θα σε ακούσω για να δούμε».

Οι βόλτες του είναι χωρισμένες το πρωί και το βράδυ στη γειτονιά το απόγευμα στο βουνό όπου αν και είναι λυτός δεν απομακρύνεται, όταν δε βρούμε και παρέα η βόλτα είναι απροβλημάτιστη. Σημαντικό επίσης ότι δεν τραβάει μάλλον το αντίθετο όταν για κάποιο λόγο σταματήσει σε μια μυρωδιά. Το ότι είναι ηλεκτρική σκούπα με πολλά watt είναι αυτονόητο, στην αρχή με όλες τις ανοησίες που μάζευε και χρειάστηκε να ανοίγω στόμα και να βγάζω, προβληματίστηκα σοβαρά για φίμωτρο αλλά τελικά με υπομονή και επιμονή έχουμε βελτιωθεί σε σημείο που με το που γυρίσω να αφαιρέσω κάτι που δεν πρόλαβα το φτύνει, πρόσφατα δε αφού το δει με ελέγχει για το πώς θα αντιδράσω, με το μη και το πάμε εγκαταλείπει αλλά το θυμάται είτε στην επιστροφή είτε στην επόμενη βόλτα. Αν μας δει κάποιος εύκολα μπορεί να υποθέσει πως το όνομα του είναι ΜΗ.

Στο φαγητό δίνουμε acana και το πιάτο καθαρίζει σε δευτερόλεπτα, περιμένει μέχρι να πάρει την εντολή και δεν αντιδρά είτε βάλω το χέρι μου μέσα είτε του το πάρω πίσω για λίγο. Η μόνη φορά που μου γρύλισε ήταν όταν του έδωσα μηριαίο κόκαλο και πήγα να το πάρω, δεν τον άφησα όμως το πήρα και το ξανά έδωσα, θα τον ελέγξω την επόμενη. Το έντερο δουλεύει σχεδόν πάντα μετά το φαγητό στα πρώτα μέτρα.

Στα αρνητικά του τώρα είναι η πολλή τρίχα και η εφηβικές ? του ζημιές, από τα τόσα παιχνίδια που έχει τα ποτιστικά στις γλάστρες, το λάστιχο ποτίσματος έχουν την τιμητική τους. Τα επισκευάζουμε μαζί και μπορεί σε μία ώρα να τα έχει κόψει, πάνω που λες τα βαρέθηκε (4 ημέρες ηρεμίας) ξανά στις αντικαταστάσεις. Όπως διάβασα κάπου "που θα πας δεν θα μεγαλώσεις, θα περνάμε καλύτερα"
 

Attachments



medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
με τον δικο μου θα τα βρισκαν :)
η μονη ζημια που μου εκανε απο μικρος ειναι να διαλυει τα λαστιχα του αυτοματου ποτισματος :LOL:

Μοιαζουν επίσης σε χρωμα κιλα φατσα και τσαχπινια στο βλέμμα :p

ΥΣ. ελπιζω να εβαλαν μυαλο οι ιδιοκτητες της μανας και να καταλαβαν οτι η μαντρα δεν ειναι αρκετο μετρο αντισυλληψης. Κρίμα με τόσα αδεσποτα να δημιουργουμε και αλλες ταλαιπωρες ζωες
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
μέχρι ποια ηλικία βοηθούσε στα ποτιστικά ?
Στον κηπο το εχει κοψει.... αλλα οταν τον βγαζω εξω του τραβαω το ενδιαφερον με παιχνιδι κτλ , δεν τον αφηνω απλα να ρεμβαζει. Εαν δεν εχει τι να κανει θα διαολιζεται, ειναι μικρος και περιεργος. Και τωρα που ειναι μικρος καθιερωνει κακες συμπεριφορες. Δοκιμασε μπαλακια, φρισμπι κ.τ.λ Εγω του δινω να μασαει και το κερατο ελαφιου στο γρασιδι, το προτιμαει στη δροσια.

Στη βεραντα παει... εβαλα παχυφυτα που δε θελουν ποτισμα :LOL:
 
  • Like
Reactions: Vania


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Να τον χαίρεστε :)

Όπως τα περιγράφεις είναι τυπική συμπεριφορά λαμπ. Μυρίζει τα πάντα, λαίμαργος, δεν γαυγίζει, βγάζει πολύ τρίχα, δεν είναι επιθετικός. Στα 2½ με 3 χρόνια θα σοβαρευτεί.

* Ο δικός μου έκανε ελάχιστες ζημιές.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Να τον χαίρεσαι! :giggle:

Τώρα να το παίξω εγώ η ¨σπαστικιά" της υπόθεσης. Όλοι εσείς βρε παιδιά που τα πάτε στο βουνό λυτά, τι θα γίνει αν πετύχετε έναν σκύλο σαν τον δικό μου, που είναι δεμένος αλλά δε γουστάρει και πολλά με σκυλιά που δε ξέρει; Αν έρθετε κατά πάνω μας δε ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Επίσης εγω τι χρωστάω η κακομοίρα; Εμένα που μου κόβονται τα πόδια και στο τέλος αναγκάζομαι να μην την πηγαίνω πουθενά ας πούμε δε με λυπάται κανείς; Δε ξέρω μόνο εγώ το βλέπω έτσι;
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Να τον χαίρεσαι! :giggle:

Τώρα να το παίξω εγώ η ¨σπαστικιά" της υπόθεσης. Όλοι εσείς βρε παιδιά που τα πάτε στο βουνό λυτά, τι θα γίνει αν πετύχετε έναν σκύλο σαν τον δικό μου, που είναι δεμένος αλλά δε γουστάρει και πολλά με σκυλιά που δε ξέρει; Αν έρθετε κατά πάνω μας δε ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Επίσης εγω τι χρωστάω η κακομοίρα; Εμένα που μου κόβονται τα πόδια και στο τέλος αναγκάζομαι να μην την πηγαίνω πουθενά ας πούμε δε με λυπάται κανείς; Δε ξέρω μόνο εγώ το βλέπω έτσι;
Νά 'ταν μόνο στα βουνά...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Ο Λυκαβηττός είναι 5 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου και της το στερώ..ή πάω πολύ χαμηλά σχεδόν πάνω στο δρόμο με μάτια και στην πλάτη, με καπελάκι με κάμερες, αισθητήρες κίνησης κλπ λολ Και μικρόσωμα σκυλάκια όταν είχα και όταν φιλοξενούσα επίσης έτρεμε το φυλοκάρδι μου, μην πέσω σε μεγαλόσωμο λυτό. Τελοσπάντων, μην του χαλάσω το θέμα του ανθρώπου απλά αναρωτιέμαι....
 
  • Like
Reactions: zerom0


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Να τον χαίρεσαι! :giggle:

Τώρα να το παίξω εγώ η ¨σπαστικιά" της υπόθεσης. Όλοι εσείς βρε παιδιά που τα πάτε στο βουνό λυτά, τι θα γίνει αν πετύχετε έναν σκύλο σαν τον δικό μου, που είναι δεμένος αλλά δε γουστάρει και πολλά με σκυλιά που δε ξέρει; Αν έρθετε κατά πάνω μας δε ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Επίσης εγω τι χρωστάω η κακομοίρα; Εμένα που μου κόβονται τα πόδια και στο τέλος αναγκάζομαι να μην την πηγαίνω πουθενά ας πούμε δε με λυπάται κανείς; Δε ξέρω μόνο εγώ το βλέπω έτσι;
Να διευκρινίσω ότι στο βουνό όταν δούμε άλλο πεζό, ποδηλατη κλπ δενόμαστε επίσης τα ΣΚ αν δούμε παραπάνω απο 5 ανθρώπους συνολικά είναι διαδήλωση. Για την πόλη ΜΟΝΟ με λουρί

φιλικά
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Να διευκρινίσω ότι στο βουνό όταν δούμε άλλο πεζό, ποδηλατη κλπ δενόμαστε επίσης τα ΣΚ αν δούμε παραπάνω απο 5 ανθρώπους συνολικά είναι διαδήλωση. Για την πόλη ΜΟΝΟ με λουρί

φιλικά
Κι εγώ σε τέτοια βουνά πηγαίνω. Και κάνα δυο φορές έχω πέσει σε λυτά σκυλιά που ουρλιάζοντας τα έδεσαν. Και ταράχτηκα και μου χάλασε όλη η διάθεση. Για ποιό λόγο ήθελα να ξερα.. Εσυ δε φοβάσαι μην πέσεις στο ΕΝΑ σκυλί που θα σου την κάνει; Επίσης οπουδήποτε σε δημόσιο χώρο τον έχεις λυτό είσαι παράνομος να ξέρεις..αλλά ωχαδερφέ ε; Δε βαριέσαι μωρε ε; Τι να πω..Πάρτε έναν ιμάντα βρε παιδιά έστω, λυπηθείτε μας. Δε μας φτάνουν τ αδέσποτα που είναι πληγή μεγάλη, να έχουμε και σας.

Τέλος πάντων, σταματάω. Δε θέλω να σου χαλάσω (κι άλλο) το θέμα. Μακάρι να αποφασίσεις να τον δέσεις κι αν δεν το κάνεις, μακάρι το σκυλάκι να σταθεί τυχερό και να μην το κατασπαράξει κανένα άλλο.
 


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Κι εγώ σε τέτοια βουνά πηγαίνω. Και κάνα δυο φορές έχω πέσει σε λυτά σκυλιά που ουρλιάζοντας τα έδεσαν. Και ταράχτηκα και μου χάλασε όλη η διάθεση. Για ποιό λόγο ήθελα να ξερα.. Εσυ δε φοβάσαι μην πέσεις στο ΕΝΑ σκυλί που θα σου την κάνει; Επίσης οπουδήποτε σε δημόσιο χώρο τον έχεις λυτό είσαι παράνομος να ξέρεις..αλλά ωχαδερφέ ε; Δε βαριέσαι μωρε ε; Τι να πω..Πάρτε έναν ιμάντα βρε παιδιά έστω, λυπηθείτε μας. Δε μας φτάνουν τ αδέσποτα που είναι πληγή μεγάλη, να έχουμε και σας.

Τέλος πάντων, σταματάω. Δε θέλω να σου χαλάσω (κι άλλο) το θέμα. Μακάρι να αποφασίσεις να τον δέσεις κι αν δεν το κάνεις, μακάρι το σκυλάκι να σταθεί τυχερό και να μην το κατασπαράξει κανένα άλλο.
αν και στο επάγγελμα μου όλα είναι 0 ή 1 (δυαδικό) στη ζωή το φάσμα είναι 0 - 100, αρχικά ο σκύλος που είχαμε και έχουμε είναι φιλικότατος με ανθρώπους και άλλα ζώα και όλα τα χρόνια που περπατάμε στο βουνό δεν μας έτυχε στραβή, αν παρελπίδα μας συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε, δεν προτίθεμαι να του στερήσω την χαρά του να σαρώνει ελεύθερα στο μονοπάτι και στο δασικό.

Ελπίζω να μην είσαι σαββατογεννημένη
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
αν και στο επάγγελμα μου όλα είναι 0 ή 1 (δυαδικό) στη ζωή το φάσμα είναι 0 - 100, αρχικά ο σκύλος που είχαμε και έχουμε είναι φιλικότατος με ανθρώπους και άλλα ζώα και όλα τα χρόνια που περπατάμε στο βουνό δεν μας έτυχε στραβή, αν παρελπίδα μας συμβεί θα το αντιμετωπίσουμε, δεν προτίθεμαι να του στερήσω την χαρά του να σαρώνει ελεύθερα στο μονοπάτι και στο δασικό.

Ελπίζω να μην είσαι σαββατογεννημένη
Δεν αντιλέγω (και όχι δεν είμαι σαββατογεννημένη) για το φάσμα της ζωής. Εδώ όμως μιλάμε για δυαδικό σύστημα ναι. Ο νόμος είναι νόμος και προσπαθούμε να γίνουμε ένα τσικ πιο πολιτισμένοι και να σεβόμαστε και τους άλλους (επί ματαίω 8 στις 10) ακόμα κι αν χρειαστεί να μας υποδείξει την άλφα βήτα ένας νόμος. Εσυ δεν θες να του το στερήσεις αλλά μου το στερείς εμένα! Πολλά λυτά σκυλάκια είναι φιλικότατα, αλλά δεν είμαστε εμείς. Και μας ενοχλούν ΠΑΡΑ πολύ. Και στην τελική δε θέλω ρε φίλε να έρθεις. Δικαίωμά μου δεν είναι; Και έχω κάθε δικαίωμα να ευχαριστηθώ τη βόλτα μου με το σκύλο μου και σύννομα κι όλας. Τα λυτά δεσποζόμενα σκυλιά μας το στερούν όμως. Μην μπαίνεις σε άμυνα. Απλά προσπάθησε να αλλάξεις οπτική και νοοτροπία. Φιλικά επίσης.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Να τον χαίρεσαι! :giggle:

Τώρα να το παίξω εγώ η ¨σπαστικιά" της υπόθεσης. Όλοι εσείς βρε παιδιά που τα πάτε στο βουνό λυτά, τι θα γίνει αν πετύχετε έναν σκύλο σαν τον δικό μου, που είναι δεμένος αλλά δε γουστάρει και πολλά με σκυλιά που δε ξέρει; Αν έρθετε κατά πάνω μας δε ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Επίσης εγω τι χρωστάω η κακομοίρα; Εμένα που μου κόβονται τα πόδια και στο τέλος αναγκάζομαι να μην την πηγαίνω πουθενά ας πούμε δε με λυπάται κανείς; Δε ξέρω μόνο εγώ το βλέπω έτσι;
Οχι, εχεις απολυτο δικιο.

@jasonp66gr κατ αρχην να τον χαιρεσαι! Ειναι κουταβος ακομα και ειναι λογικο να ειναι φιλικος και παιχνιδιαρης με τα αλλα αρσενικα, μεγαλωνοντας αυτο μπορει να αλλαξει. Ανετα.
Αν τον φερεις σε σημειο(μεσω εκαιδευσης φυσικα) να ακουει στο "ελα" 120% τοτε by all means αστον ελευθερο οπου θελεις(στα βουνα). Μεχρι τοτε ιμαντας και εκπαιδευση καθε μερα στην βολτα. Θα πρεπει να την "κερδισει" την ελευθερια του.
Και παλι να τον χαιρεσαι και καλη συνεχεια!

Υγ. Φερνει αρκετα στον μπατμαν. Αν τυχον ειναι απο τον ιδιο πατερα θα φας καλα....
 


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Τελικά διαπιστώνω ότι υπάρχουν αρκετοί σκύλο γονείς που είναι σύνομοι σε όλο το φάσμα της ζωής τους , μακάρι να είναι στην πράξη και όχι στα λόγια .

Για να μην χαλάσουμε άλλο το θέμα θα χαρώ να τα συζητήσουμε σε σωστό topic
 


jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Σήμερα λοιπόν επιστρέφοντας από την βόλτα στο βουνό (με το flexi) βλέπουμε μια μικρή χιονομπαλίτσα να έρχεται προς το μέρος μας τρέχωντας και γαυγίζοντας, από κοντά η μητέρα φωνάζοντας και πετώντας κλειδια για να την σταματήσει, βάζω τον blacky να καθίσει και περιμένουμε να δούμε την κατάληξη.

Η χιονομπαλίτσα όταν έφτασε κοντά πέφτει στα φρένα και συνεχίζει το χορωδιακό η δε μάνα αφού την έδεσε γυρνάει και λέει επική ατάκα για τον blacky «είναι επιθετικός φαίνεται»
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Grizzly and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Βλέπεις λοιπόν, πόσοι τέτοιοι κυκλοφορούν και κάνουν την δική μας ζωή δύσκολη και των σκύλων τους επικίνδυνη;
 






jasonp66gr

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2008
83
62
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Αξιαγάπητος, αισθάνομαι πιο υπεύθυνος σε σχέση με τα προηγούμενα και βέβαια με διαφορετικές υποχρεώσεις . Αφού τακτοποιήσανε τον κήπο περπατήσαμε στον Υμηττός βρίσκοντας στην βόλτα 3 ποδηλάτες και έναν runner
3C4B8990-3C24-4B87-9ABD-4D6E20014EDA.jpeg4090C5E2-FBB4-4C3F-BD09-C97E9BF1DF7A.jpegB700C5BA-03B0-41E6-8515-1762A46DEDDA.jpeg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3