BOBTAIL-Αγγλικό τσοπανόσκυλο


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Αυτά τα σκυλιά τα βρίσκω πανέμορφα και θέλω να πιστεύω ότι το επόμενο σκυλί που θα αποκτήσω, εκτός βέβαια από ένα Westie που θα έχω πάντα :D , θα είναι ένα Bobteil, αφού μείνω μόνη μου όμως :) .Μιλάμε δηλαδή για χρόνια μετά αλλά δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς δεν έχετε ξανα αναφερθεί σε αυτά τα τέλεια σκυλάκια οπότε είναι καλή ευκαιρία να πούμε κάποια πράγματα και να μαθαίνω και 'γω.Αυτά βρήκα εγώ, εάν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας το πει... :D

ΡΑΤΣΑ: Μπομπτέιλ, Παλιό Αγγλικό Τσοπανόσκυλο
ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ: Μεγάλη Βρετανία
ΙΣΤΟΡΙΑ: Αυτό η ράτσα, όσο και αν φαίνεται παράξενο με τις σημερινές ιδιότητες της σαν σκύλος συντροφιάς και επίδειξης, ήταν χρήσιμη στην φύλαξη και υπεράσπιση των κοπαδιών, τόσο προβάτων όσο και βοοειδών και επίσης οδηγούσε τα κοπάδια αυτά στις αγορές.
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ: Είναι ένα σκυλί με παράξενη εμφάνιση που το ύψος του κυμαίνεται από 55 μέχρι 61 εκ. και το βάρος του από 30 μέχρι 40 κιλά, το θηλυκό είναι λίγο μικρότερο από το αρσενικό. Το κεφάλι του είναι τετράγωνο με δυνατή μουσούδα, τα αυτιά είναι μικρά και κολλητά στο κεφάλι. Η ουρά είναι “κομμένη από τη ρίζα”. Έχει κουνιστό βηματισμό, άφθονο, πυκνό τρίχωμα με θυσάνους σε γκρι χρώμα όλων των αποχρώσεων, ενώ το κεφάλι, ο λαιμός, η κοιλιά και τα μπροστινά πόδια είναι λευκά με ή χωρίς σημάδια.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: Είναι ήρεμο, φιλικό και προστατευτικό σκυλί, αγαπά υπερβολικά τον ιδοκτήτή του και κάνει τα πάντα για να είναι μαζί του. Είναι έξυπνο σκυλί και αν και δεν είναι μαχητής μπορεί να υπερασπίσει τον ιδιοκτήτη. Είναι χαρούμενος σκύλος και τα πηγαίνει πολύ καλά με τα παιδιά της οικογένειας.
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΜΠΟΜΠΤΕΪΛ: Επειδή έχει μακρύ τρίχωμα χρειάζεται καθημερινό βούρτσισμα και επαγγελματική περιποίηση 2-3 φορές το χρόνο. Απαιτεί την αγάπη, την φροντίδα και την στοργή της οικογένειας. Είναι έξυπνο και υπάκουο σκυλί και με σωστή εκπαίδευση γίνεται πολύ καλός σύντροφος. Χρειάζεται καθημερινά άσκηση και αυτό απαιτεί χρόνο.

Όταν είναι μικρά δεν είναι και πολύ όμορφα...




Αλλά όταν μεγαλώνουν γίνονται σκέτα κουκλιά...

 


MANOY

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2008
1.168
0
35
Ηρακλειο Κρητης και Αθηνα
Ειναι απιστευτα σκυλια τα bobtail πραγματικα! Θες να το παρεις αγκαλια και να μην ξεκολλας με τπτ!
Εμενα μ'αρεσουν και κουταβια πολυ!!! :D
Ευχαριστουμε για την παρουσιαση!

Νομιζω πως θα επρεπε να ειναι στη ομαδα 1 το ποστ σου ομως! :D
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Αυτή η ράτσα, όσο και αν φαίνεται παράξενο με τις σημερινές ιδιότητες της σαν σκύλος συντροφιάς και επίδειξης
Λόγο του ότι διάβασα αυτό το έβαλα σε αυτή τη κατηγορία, δεν ήξερα, αν είναι ας το αλλάξει κάποιος mod, εάν μπορεί. :oops:

Ειναι απιστευτα σκυλια τα bobtail πραγματικα! Θες να το παρεις αγκαλια και να μην ξεκολλας με τπτ!
Να χάνεσαι μέσα τους τις κρύες μέρες του χειμώνα... :D
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Τριχα,τριχα,πολυυυυ μακρυα τριχα...--->κριση μανας!!!:D

Ειναι πολυ ομορφα οντως,δεν ειχε ενα τετοιο και ο Ντενις ο Τρομερος???ή θυμαμαι οτι να ναι???....:confused:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγώ επειδή είμαι τις τρίχας..
2 είναι τα όνειρα μου σαν σκυλιά..το ένα είναι το bopteil και το άλλο το Αγιου βερναδου..

Αλλα πιστεύω θέλει τεράστιο σπίτι..δικό του χορό μάλλον μπάνιο για τα μπάνια του..

Παρόλα αυτά τα bobtail είναι απίστευτα συντροφικό σκυλί και μαζί σου μένει και σε 2αρι που λέει ο λόγος..
Κάποια μέρα θα θελα να πάρω..
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Ειναι πολυ ομορφα οντως,δεν ειχε ενα τετοιο και ο Ντενις ο Τρομερος???ή θυμαμαι οτι να ναι???....:confused:
ναιιιι!!:xD::xD:

ρε παιδιά που το είδατε ότι είναι κουκλί??Εγώ έναν όγκο από τρίχες βλέπω, ούτε τα μάτια του δεν φαίνονται..!! Πλάκα έχει πάντως!!
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Γνώρισα στον κτηνίατρο μία κοπέλα που είχε μία πανέμορφη τέτοια σκυλίτσα και της λέω... Πρέπει να έχετε μεγάλο πρόβλημα με τις τρίχες, και μου είπε ότι δεν μαδάει καθόλου, ούτε τρίχα, μόνο όταν την χτενίζει... και φυσικά έπαθα πλάκα.

O σκύλος του Ντένις του τρομερού είναι αυτός (δεν ξέρω τη ράτσα):roll:

 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Α αρα λάθος κάναμε..εγώ ήμουν σίγουρη κιόλας:p
Πάντως σε κάποιο παιδικό θυμάμαι ένα τέτοιο σκυλί..
 












dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Παιδιά έχω γνωρίσει ένα. Μου έσπασε τα νεύρα! Πήδαγε πάνω σε όποιον έβρισκε ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ :D :D :D
Είναι λίγο μπουνταλάδικα :p
Τώρα για ποιο λέμε? Για το briard ή για το bobteil :confused:
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ναι αλλά το θεμα μας είναι το Old English Sheepdog, οπότε ας περιοριστούμε σ’ αυτό.;)
Για το Briard ας ανοίξουμε νέο θεμα. :)
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν χρειάζονται χώρο πολύ γιατί δεν είναι τόσο μεγάλοι σκύλοι και είναι πολύ ήρεμοι (μέσα στο σπίτι). Είναι μιά χαρά σε διαμέρισμα (χίλιες φορές καλύτερα από γκόλντεν ή Λαμπραντόρ σε διαμέρισμα). Το βούρτσισμά τους όμως είναι αρκετά κουραστικό.
Δεν ξέρεις από που ν'αρχίσεις. Γι 'αυτό και μερικοί ιδιοκτήτες τα ξυρίζουν (όμως δεν βλέπονται με τίποτα έτσι).

Καλό είναι ο ενδιαφερόμενος νέος ιδιοκτήτης Μπομπτέιλ να βουρτσίσει ένα ενήλικο τουλάχιστον μια φορά (τεστ ντράιβ) για να ξέρει με τι έχει να κάνει. Τα κοριτσάκια Μπομπτέιλ πιτσιλούνται με τα ούρα τους καθημερινά και θέλουν συχνά μπάνιο (ή μισό μπάνιο).

Τα μούσια τους λεκιάζονται ΠΑΝΤΑ ότι κι αν κάνεις. Ο λεκές δεν φεύγει χωρίς ντεκαπάζ.
Σαν χαρακτήρες, τα ποιοτικά δείγματα είναι υπέροχοι σκύλοι με μάλλον κανένα ελλάτωμα. 'Εχω συναντήσει όμως και πολλά χαμηλής ποιότητας (από Pet Shop) με απαίσιο ή/και νευρωτικό χαρακτήρα. Στο ένα από αυτά έγινε ευθανασία (δάγκωνε δυνατά πολύ, απροειδοποίητα, χωρίς να ξέρει ποιόν και γιατί!).

Πληροφοριακά, το Μπριάρ δεν έχει καμία σχέση (άλλος χαρακτήρας τελείως). Μοιάζει αρκετά με το Ντόμπερμαν στο χαρακτήρα. Η εμφάνιση ξεγελάει μερικές φορές (ιδίως όταν πρόκειται για σπάνιες φυλές).
 
Last edited:


elle

Well-Known Member
28 Φεβρουαρίου 2008
223
0
Αλεξανδρούπολη
Και εγώ θυμάμαι οτι ο σκύλος του Ντενις του τρομερού ήταν Bobtail , στα κινούμενα σχέδια όμως :p:p

Πολύ όμορφα σκυλιά, είχα δεί και σε ένα επεισόδιο του It's me or the dog νομίζω μια οικογένεια με δυο θυληκά που ήταν αρκετά κακομαθημένα αλλα εστρωσαν μετά..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf