Boxer 30 ημερών


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Ξέρω κτηνιάτρους που διαβεβαίωναν ιδιοκτήτρια μίξης γιόρκι με σιχ τσου και έσκιζαν τα πτυχία τους για την καθαροαιμία του κουταβιού, ξέρω κτηνιάτρους που σε συνεννόηση με τους ιδιοκτήτες λένε τα χίλια μύρια ψέματα στους μελλοντικούς αγοραστές. σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω πολλούς κτηνιάτρους που είναι και εκπαιδευτές... (αν δεις την αντιστοιχία είνα σαν να γεμίζαμε τα σχολεία μας παιδιάτρους και όχι εκπαιδευτικούς!!).Το κουτάβι είναι πολύ μα πάρα πολυ μικρό και αντί να δίνει τις ευλογίες του ο κτηνίατρος έπρεπε να κράξει τον BYB που αφού κάνει που κάνει τη γέννα βιάζεται τόσο πολύ να δώσει τα μικρά λες και θα του φάνε το φαί!!
Η επαφή με την τοκετοομάδα και τη μητέρα τους πρώτους μήνες της ζωής του σκυλιού είναι άκρως απαραίτητη... και δεν ξέρω τι θα κάνει με τα άλλα σκυλιά (μαθηματικώς βέβαιο ότι δεν θα είναι όλα ρόδινα), το πιο απλό σου λέω... το πόσες δαγκωνιές έχετε να φάτε στο παιχνίδι επειδή κανένας δεν του έμαθε το πονάω, έλεγξε τον εαυτό σου, και θα έχει και θέμα υπακοής γιατί δεν πήρε τα πρώτα μαθήματα υπακοήε και διόρθωσης από τη μάνα του, εκεί να δεις!!
Γνωρίζω για τέτοιο μπόξερ που επετίθετο σε ό,τι βρισκόταν στην ακτίνα του, με ιδιοκτήτη ανίκανο να το μαζέψει. Και δεν έχει να κάνει με εσένα όσο και αν το φροντίζεις και το αγαπάς, γιατί αυτή τη στιγμή απλά δεν μπορείς να του προσφέρεις αυτό που χρειάζεται: κοινωνικοποίηση με τα αδέλφια και τη μάνα του!!
Το κουτάβι δεν είναι παιχνίδι και με συγχωρείς αν θα γίνω αυστηρή, αλλά η αδελφή σου δεν είναι δικαιολογία!! Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να σου πούμε πόσο κακό θα κάνει στην μετέπειτα ζωή του μικρού και τη δική σου αυτή η αποχώρηση! Κάνε ένα καλό για το σκυλάκι σου, πήγαινέ το πίσω στη μάνα του και τα αδέλφια του...!!
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Το πιο δυσκολο ειναι να τα βαλεις με τον κτηνιατρο.
Μπορεις να μιλησεις σε καποιον για ολα τα υπολοιπα κακα αλλα οταν λεει κατι ο κτηνιατρος......σου λεει ο αλλος γιατρος ειναι εσυ ξερεις καλυτερα.
Αρα η γνωμη του εχει αλλη βαρυτητα.
 




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Το πιο δυσκολο ειναι να τα βαλεις με τον κτηνιατρο.
Μπορεις να μιλησεις σε καποιον για ολα τα υπολοιπα κακα αλλα οταν λεει κατι ο κτηνιατρος......σου λεει ο αλλος γιατρος ειναι εσυ ξερεις καλυτερα.
Αρα η γνωμη του εχει αλλη βαρυτητα.
αστα.. κουλουβαχατα..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
σπουδαζε 5 χρονια..... πανεπιστημιο.... εσυ τι ξερεις???
το θεμα ειναι αν σπουδασε για την υγεια του αλογου της αγελαδος της γατας η την συμπεριφορα τους , η την εκπαιδευση τους,
η λιγο από όλα... και ποσες φορες μας εχει τυχει για την ιδια ασθενεια στο ιδιο σκυλι να εχουν διαφορετικες γνωμες και αποψεις....
και φυσικα διαφορετικες θεραπειες.... και ..... και .... και.... γιατι τελικα να τους εχουμε εμπιστοσυνη....?
για να μην τα μηδενιζουμε ομως.... σε οποιαδηποτε ιατρικη συμβουλη απεναντι σε ενα κτηνιατρο θα το βουλωνα...
δεν θα εκανα το ιδιο σε θεμα συμπεριφορας.... ειδικα οταν η πλειοψηφια των κτηνιατρων δεν γνωριζουν πως να συμπεριφερθουν σε ενα ζωο....
και η απομακρυνση ενος κουταβιου στις 30 μερες δεν εχει να κανει με την υγεια του αλλα την μελλοντικη συμπεριφορα του....
 


Panosboxer4

Member
11 Μαρτίου 2011
19
0
σε ευχαριστω λαρα για τις συμβουλες σου.για το θεμα ηλικιας οπως ειπα ουτε εγω ηθελα τοσο νωρις αλλα για το χατιρι της αδερφης μου ...απο κει και περα πραγματικα και καθαροαιμο να μην ειναι και τα λεφτα μου τζαμπα να πηγαν την μικρη μου δεν θα την αλλαζα με κανενα αλλο κουταβι (μαλλον ολοι οι ιδιοκτητες το ιδιο σκεφτονται για το δικο τους κουταβι).ειναι πραγματικα πανεξυπνη.τοσο μικρη και δεν τα εχει κανει ποτε πανω στο κρεβατακι της η στο κρεβατι μου.κλαιει και περιμενει να την κατεβασω στο πατωμα για να κανει την αναγκη της ακομα και 5 λεπτα που ετυχε μια φορα να ειμαι στην τουαλετα.μια ερωτηση τα κοπρανα της ειναι σκληρουτσικα και μερικες φορες ανοιχτοχρωμα και μερικεσ σκουρα.ειναι καλο?τα κουταβια πρεπει να εχουν διαροια.?μηπως οφειλετε και στο οτι βαζω και λιγες κροκετες μεσα στο γαλα της?και μια ακομα ερωτηση οσο αστεια και αν ακουστει δεν το ξερω.νερακι πρεπει να την δινω η αρκειτε στο γαλα αφου εχει 80%νερο?φωτο θα ανεβασω σε λιγο να μου πειτε και τις γνωμες σας.ευχαριστω και παλι για τα οποια σχολεια αφου μονο καλοπροαιρετα μπορω να τα εκλαβω απο φιλοζωους ανθρωπους
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
όλα τα ζώα χρειάζονται νερό σκέτο συνεχώς

το νερό που βρίσκεται μέσα στα τρόφιμα και στο γάλα κλπ κλπ δεν λογίζεται για νερό καθότι πρόκειται περι νερού με ουσίες άρα δεν μπορεί να έχει την λειτουργία του νερού του σκέτου του κλασσικού που πίνουμε
 






Panosboxer4

Member
11 Μαρτίου 2011
19
0
κοκονι το νερο πρεπει να το ζεστενω και αυτο σαν το γαλα η απλως στη το υπολογιζω απο την βρυση?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
To μποξεράκι σου είναι πανέμορφο και εύχομαι να είναι πάντα καλότυχο. Είναι όμως τόσο μα τόσο μωρό ρε παιδί μου...και αφού δεν προβλέπω να ακούς τη συμβουλή μας για έναν ακόμη μήνα υπομονής:
Τα κουτάβια έχουν φυσικό ένστικτο να μην λερώνουν ποτέ εκεί που κοιμούνται. Εκμεταλλέυσου το για να τη μάθεις να χρησιμοποιεί την πάνα της. Πολλά χάδια όταν τα κάνει εκεί. Εάν γίνει ζημιά μην τη μαλώσεις είναι πάρα πολύ μικρή ακόμη, αλλά και όταν μεγαλώσει ποτέ μην ακούσεις αηδίες τύπου τη μούρη στα τσίσα-κακά ή εφημερίδες...διάβασε τα ανάλογα θέματα και θα μάθεις.
Νερό πάντα διαθέσιμο και πάντα φρέσκο. Οι κροκέτες που λες είναι εξειδικευμένες για κουτάβι?? Σκέψου ότι περιέχουν πολλά συστατικά μεταξύ των οποίων αλάτι και το σκυλάκι διψάει μετά το φαγητό του. Σίγουρα να μην είναι κρύο γιατί θα του κάνει διάροιες. Νομίζω ότι η θερμοκρασία δωματίου είναι εντάξει,θα μας πουνκι άλλα παιδιά για αυτό.
Καλή τύχη και καλό κουράγιο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Panos καλώς όρισες και εσύ και το μικράκι σου, είναι πολύ γλύκας όσο φαινόταν από την φωτογραφία, το νεράκι θα του το δίνεις δροσερό δεν χρειάζεται ζέσταμα! Να του το αλλάζεις συχνά 2-3 φορές την ημέρα για να είναι πάντα φρέσκο. Να σου ζήσει το κουταβίνι το όμορφο!
 


Panosboxer4

Member
11 Μαρτίου 2011
19
0
ευχαριστω και παλι παιδια για τα καλα σας σχολια.χρυσουλα εννοειτε οτι δεν θα υπαρξει καμια μορφη βιας αφου θελω απλως να με αγαπαει και οχι να με φοβαται.πανα δεν θα χρησιμοποιησω για να μην μαθει να τα κανει μεσα στο σπιτι και να μην κρατιεται αφου η μυρωδια που βγαζει η πανα θα του μεινει και δυσκολα θα την αποχωριστει.απλως θα κανω μια υπομονη μεχρι να γινει 3-μηνων και μετα νομιζω θα το καταλαβει και μονη της που πρεπει να πηγαινει με 3 βολτες την ημερα.και μια ακομα ερωτηση που θημηθηκα (ελπιζω να μην σας κουραζω,ειχα 2 χασκυ αλλα ποτε απο τοσο μικρη ηλικια)το φαρμακο που εδωσε ο κτηνιατρος για τα σκουληκια δεν θυμαμαι αν μου ειπε να το δινω με την σηριγγα μονο απο τον ποπο η και απο το στομα.εχθες της το εδωσα για πρωτη φορα και το εδωσα απο το στομα απευθειας χωρις την τροφη και σημερα θα ειναι η δευτερη
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
:eek:
και μια ακομα ερωτηση που θημηθηκα (ελπιζω να μην σας κουραζω,ειχα 2 χασκυ αλλα ποτε απο τοσο μικρη ηλικια)το φαρμακο που εδωσε ο κτηνιατρος για τα σκουληκια δεν θυμαμαι αν μου ειπε να το δινω με την σηριγγα μονο απο τον ποπο η και απο το στομα.εχθες της το εδωσα για πρωτη φορα και το εδωσα απο το στομα απευθειας χωρις την τροφη και σημερα θα ειναι η δευτερη
Aν και δεν έχω αποπαρασιτώσει κουταβάκι η ίδιο ποτέ αποκλείεται να σου έδωσε φάρμακο για το ποπουδάκι του από το στόμα πρέπει να το παίρνει, και συγνώμη που θα σου πω κάτι αυτονόητο αλλά καμια φορά ποτέ δεν ξέρεις, με την σύριγγα αλλά χωρίς βελόνα :eek: έτσι, όσο για το στόμα περίμενε να σου πει και κάποιος 100% σίγουρα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Καλη μέρα! Πολύ όμορφο όπως όλα τα κουταβάκια :)
θα αργήσει να καταφέρει να κρατιέται, αν δε θες να της μάθεις σε πάνα να τη βγάζεις στο μπαλκόνι! Ποτέ μάλωμα, μόνο επιβράβευση όταν κάνει το σωστό. διάβασε κι εδώ: 10 συμβουλές για καθαρό σπίτι
Μην τη βγάλεςι στο δρόμο και μην τη φέρεις σε επαφή με άλλα ζώα μέχρι να ολοκληρώσει τα εμβόλιά της.

Η αποπαρασίτωση (εσωτερική) γίνεται με σιροπάκι από το στόμα, αν τη δίνεις με σύριγγα (χωρίς βελόνα εννοειται) να προσέχεσεις μην την πνίξεις, εναλλακτικά μπορείς να ρίχνεις το σιροπάκι στο φαί της. Από τον ποπο πρώτη φορά το ακούω.

δεν βρίσκεις και κανέναν άλλον κτηνίατρο? ειλικρινά αυτός πουυ έχεις απο τις μέχρι τώρα περιγραφές σου εμένα δε μου κάνει καθόλου καλή εντύπωση...σκέψου το.

Διάβασε και συτά:Mεγαλωνοντας ενα κουταβι \
Πώς να μεγαλώσετε ένα πιο έξυπνο κουτάβι

Ελπίζω όλα να πάνε καλά! Όταν μεγαλώσει και κάνει όλα της τα εμβόλια φέρτην όσο πιο γρήγορα μπορείς σε επαφή με σκυλιά γνωστών σου που να ξέρεις ότι δεν είναι επιθετικά για να κοινωνικοποιηθεί σωστά.

Και σε παρακαλώ, ρίξε μια ματιά σε συτά τα λινκ, για να ενημερωθείς λίγο καλύτερα στο θέμα των ανευθυνων ιδιωτών που κάνουν γέννες:
καθαρόαιμα-πανέμορφα-κουτάβια
γιατι-ΔΕΝ-ζευγαρωνουμε-τα-σκυλια
ΠΩΣ ΔΙΑΛΕΓΩ ΕΚΤΡΟΦΕΑ ??
Αναπαραγωγή ή (διαζευκτικό) Εκτροφή;

Εμπειρίες από pet shops / bybs

Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:


Ελπίζω να μη χρειστεί να μάθεις και να καταλάβεις με τον άσχημο τρόπο, όπως πολλοί από εμάς εδώ που τρέξαμε να σε συμβουλέψουμε :)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
το φαρμακο που εδωσε ο κτηνιατρος για τα σκουληκια δεν θυμαμαι αν μου ειπε να το δινω με την σηριγγα μονο απο τον ποπο η και απο το στομα.εχθες της το εδωσα για πρωτη φορα και το εδωσα απο το στομα απευθειας χωρις την τροφη και σημερα θα ειναι η δευτερη
Βεβαιωσου, ρωτα ξανα το γιατρο. Να χρησιμοποιεις διαφορετικες σηριγγες για την εισοδο και την εξοδο μην του μεταφερεις βακτηρια απο τον πρωκτο, που ειναι στη χλωριδα του παχεος εντερου, στο στομα.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
και η απομακρυνση ενος κουταβιου στις 30 μερες δεν εχει να κανει με την υγεια του αλλα την μελλοντικη συμπεριφορα του....
Σίγουρα δεν έχει να κάνει με την υγεία του?
Διάβαζα αυτό το καταπληκτικό post του Προμηθέα για dogo που έφυγε από τη μάνα του στις 28 μέρες
http://www.dogforum.gr/v3/showthrea...Ντόγκο-μου....&p=289278&viewfull=1#post289278
Ο Ελληνικός Όμιλος Ντογκο Αρτζεντίνο ορίζει σαν ελάχιστη ηλικία αποχώρησης απ' την τοκετομάδα τις 70 ημέρες.

@stamys
Στην ηλικία που πήρες το κουτάβι υπάρχουν οι εξής κίνδυνοι:
1. Το κουτάβι δεν μπορεί να έχει τεσταριστεί ακόμα - ακόμα και με πρωτόγονες μεθόδους - για κώφωση.
2. Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να χάσεις το κουτάβι από υποθερμία.
3. Το κουτάβι θα σου δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα στην συμεριφορά του με άλλα σκυλιά από την εφηβεία και μετά.
4. Χαρτιά δεν έχει, διότι δεν έχει δηλωθεί ελληνική γέννα που να ταιριάζει με την ηλικία του, αν δηλωθεί τις επόμενες ημέρες δεν θα μπορέσει να πάρει εποπτεία αφού το κουτάβι έχει φύγει απ' την τοκετομάδα και αν το έχει εισάγει (σε τέτοια ηλικία παρανόμως) και σου δώσει χαρτιά, τότε δεν θα είναι δικά του, αφού δεν έχει την απαιτούμενη ηλικία για να ταξιδέψει!

Τώρα τι μπορείς εσύ να κάνεις:
- Μπορείς να αρχίσεις να δίνεις χυλό. Ποιάς εταιρίας είναι στην δική σου ευχέρια να αποφασίσεις... οι καλές τροφές είναι πολλλές. Μπορείς επίσης να πάρεις κροκέτα για κουτάβι και να την αλέθεις σε ένα Multimixer, να μουλιάζεις καλά και να την δίνεις...
- Ακόμα δύο εβδομάδες τουλάχιστον συνέχιζε να ταϊζεις ανα 4 ώρες και μετά κάνε τα γεύματα 5.
- Ρώτα τον κτηνίατρό σου για αποπαρασίτωση.
- Σε 10 με 12 ημέρες περίπου θα κάνει το πρώτο της εμβόλιο.
- Να παίρνεις θερμοκρασία 2 φορές την ημέρα για τις επόμενες δύο εβδομάδες τουλάχιστον. H θερμοκρασία λαμβάνεται από τον πρωκτό με θερμόμετρο του λεπτού και το κουτάβι πρέπει να έχει τώρα περίπου 37,8*C. Αν η θερμοκρασία πέσει από μισό βαθμό και κάτω, τότε πρέπει να πας άμεσα στον κτηνίατρο.

Καλή τύχη!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η υποθερμια ειναι το λιγοτερο... που μπορει να του τυχει...
προσθεσε ενα τοσο πριν του.... με την υγεια του....
σιγουρα αλλαζει τελειως το νοημα... συγνωμη για το λαθος μου...

απλα ηθελα να τονισω περισσοτερο το ακυρο του κτηνιατρου...