Bulldog - Pekingese


bulldy

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2006
67
0
Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας. Οπως ξέρετε έχω ενα αγγλικό μπουλντόγκ. Θέλω όμως να πάρω και ένα pekingese. Προβληματίζομαι όμως στο αν μπορέσει να επιβιώσει το πεκινουά από το αγγλικό. Η Bulldy μου είναι πολύ καλή, φιλική με όλα τα σκυλάκια και τους ανθρώπους, αλλά λίγο άγαρμπη. Ζήτησα από μια εκπαιδεύτρια που έχουμε εδώ, να τις κάνει την βασική υπακοή ώστε να μάθει να μην πηδάει επάνω στο μικρό πεκινουά, αλλά μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα. Ακόμη και με την εκπαίδευση θα κινδυνεύει το πεκινάκι που θέλω να πάρω. Περιμένω τις γνώμες σας.
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
bulldy said:
Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας. Οπως ξέρετε έχω ενα αγγλικό μπουλντόγκ. Θέλω όμως να πάρω και ένα pekingese. Προβληματίζομαι όμως στο αν μπορέσει να επιβιώσει το πεκινουά από το αγγλικό. Η Bulldy μου είναι πολύ καλή, φιλική με όλα τα σκυλάκια και τους ανθρώπους, αλλά λίγο άγαρμπη. Ζήτησα από μια εκπαιδεύτρια που έχουμε εδώ, να τις κάνει την βασική υπακοή ώστε να μάθει να μην πηδάει επάνω στο μικρό πεκινουά, αλλά μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα. Ακόμη και με την εκπαίδευση θα κινδυνεύει το πεκινάκι που θέλω να πάρω. Περιμένω τις γνώμες σας.
Moυ κανει εντυπωση,ποσο αγαρμπη μπορει να ειναι η Bulldy?Συνηθως τα σκυλακια ξερουν να προστατευθουν,αν ειναι φιλικη γιατι να υπαρχει προβλημα?

Η εμπειρια που εχω με μικροσωμο σκυλακι,ηταν ενα κανις τοι που το εφερναν στο παρκο απο οταν ηταν 3 μηνων μεχρι 1 χρονου,φαντασου τωρα το μικρο αυτο κουταβακι να τρεχει με ολη του την δυναμη μαζι με 7-10 μεγαλοσωμα σκυλια!!
Απλως βλεπαμε κατι μαυρο να τρεχει αναμεσα στα ποδια τους,και επειδη πολλα απο αυτα ηταν αγαρμπα η παλευαν μεταξυ τους,το κουταβακι εκανε το εξης...καθε φορα που καταλαβαινε οτι καποιο μεγαλο θα πεσει πανω του,αρχιζε να ουρλιαζει και τα μεγαλα σταματουσαν αμεσως!

Αυτα γινονταν ολους τους μηνες και δεν τρομαζε καθολου,ηταν λες και εβαζε μια δυνατη φωνη για να προσεξουν,ποτε μα ποτε κανενα δεν το πατησε!
 


bulldy

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2006
67
0
Αυτό ακριβώς φοβάμαι να μην παίσει επάνω του. Γιατί έτσι και πέσει πάει το διέλυσε. Οταν παίζει με άλλα σκυλάκια έχει την κακιά συνήθεια να σηκώνεται στα δύο πόδια και να ακουμπάει επάνω τους, αυτό για ένα μικρό σκυλάκι δεν είναι και ότι καλύτερο. Από ότι καταλαβαίνω δεν μεγάλωσε μαζί με την μαμά της, οπότε δεν της έμαθε και καλούς τρόπους!!!!!!!!!!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Αγαπητή bulldy,
Μην σε απασχολεί το θέμα! Δεν πρόκειται να κινδυνέψει το «πεκινακι» σου! Τα σκυλιά έχουν τους δικούς τους κώδικες επικοινωνίας! Η μικρή σου μπορεί να είναι λίγο άγαρμπη (ειδικά στο παιχνίδι), όπως λες, αλλά αυτό ισχύει για όλα τα σκυλιά!
Ο δικός μου να δεις! Το θέμα είναι πως μόλις συναντήσει κουτάβι, το προσεγγίζει με μεγάλη προσοχή και μάλιστα αφήνει να πάρει εκείνο την πρωτοβουλία για παιχνίδι!
Έχεις δοκιμάσει να φέρεις σε επαφή τη bulldy με κουτάβια? Πραγματικά θα εκπλαγείς! Βέβαια μπορεί να αντιμετωπίσεις άλλο πρόβλημα… Να θεωρήσει η σκυλίτσα σου το κουτάβι ως εισβολέα στο χώρο της και να της βγουν οι ζήλίες... Εμένα αυτό θα με ανησυχούσε και αυτό θα προσπαθούσα να αποτρέψω.
 


bulldy

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2006
67
0
[Έχεις δοκιμάσει να φέρεις σε επαφή τη bulldy με κουτάβια? Πραγματικά θα εκπλαγείς!]

Ναι έχει ο γιός μου ένα γιορκι 3 μηνών αλλά φοβόμαστε να αφήσουμε την bulldy ελεύθερη μαζί του, συνήθως όταν το φέρνει ή κρατάμε αυτό αγκαλιά ή έχουμε την bulldy με το λουρί της.[/quote]
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Μην φοβάσαι! Έτσι στρεσάρεις την μικρή πολύ περισσότερο! Άσε που το γιορκι δεν κοινωνικοποιείται σωστά και θα αρχίσει να νιώθει φόβο απέναντι στα μεγαλύτερα σκυλιά! Αφήστε τα ελεύθερα και θα δείτε πως μεταξύ τους θα τα βρουν μια χαρά! :wink: