Bullmastiff: Η ιστορια, εκτροφη, χρησιμοτητα και ο χαρακτηρας μιας μοναδικης φυλης!


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Tώρα που το ξαναπαρατηρώ δεν έχεις καθόλου άδικο!!!!Στις φώτο μερικά ή Bulldog-ιαζουν ή Boxer-ιαζουν πάρα πολύ στα μούτρα και μου φένονται και σχετικά κοντά!!!Τι να πω ίσως με γελάνε οι φώτο......δεν ξέρω....
υπομονη, εχεις πολυυυ δρομο ακομη μπροστα σου. Ορεξη να εχεις και...υπομονη αν ενδιαφερεσαι πραγματικα να μαθεις για τη συγκεκριμενη φυλη. Απο χρονο απο'οτι ειδα εχεις...ολοκληρη θητεια μπροστα σου
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Νομιζω στην αρχη του θεματος εχει καποιες φωτο απο μπουλμαστιφ χωρις αυτο να σημαινει αρνηση οποιασδηποτε βοηθειας απο πλευρας μου. Αν θελεις παντως εναν μπουσουλα για να μην ψαχνεις στα τυφλα,υπαρχει ενα site που ειναι εγγεγραμμενοι οι περισοτεροι απο τους καλυτερους εκτροφεις της Μ.Βρετανιας (εκει θα ψαχνεις για φωτο μπουλμαστιφ, στη χωρα καταγωγης του) που κρατουν την εκτροφη καθαρη, πολυ κοντα στο προτυπο και δεν φτιαχνουν σκυλια Μαστιφ οπως σε αλλες χωρες. Βεβαια αυτο εσενα ισως να μην σου αρεσει λογω ογκου, αλλα η υγεια της φυλης προεχει. Δεν γινεται ενα μπουλμαστιφ να φτανει και πολλες φορες να ξεπερναει τα 70 κιλα ουτε να παθαινει εντρωπιο απο την πολλη ρυτιδα.

www.champdogs.co.uk
Αν θες στείλε μου τη διεύθυνση αυτού του site για να πληροφορηθώ περαιτέρω!!!!!Το εντρώπιο προκαλείται στα bull απ το υπερβολικό πάχος????είσαι και συ κάτοχος bull φιλαράκο?????:D
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Το εχεις μπροστα σου, δες το ποστ μου που εκανες quote.

Ναι, εχω κι εγω μπουλμαστιφ.

Το εντρωπιο προκαλειται απο την πολλη ρυτιδα γυρω απο τα ματια
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
μονο ενα να πω εγω σαν προσωπικη και μονο αποψη.

το τελειο bullmastiff για εμενα (το οποιο δεν υπαρχει) ειναι ακριβως στην μεση του μαστιφ και του παλαιου αγγλικου μπουλντογκ...αν μαστιφιζει πολυ δεν μου πολυ αρεσει,αν μπουλντογκιζει παλι το ιδιο.

οσο λοιπον πιο κοντα ειναι στο ιδεατο -για μενα- αυτο το προσωπικο προτυπο,τοσο το καλυτερο.

ταπεινα θα πω οτι η μητρικη χωρα της φυλης μας η Αγγλια ειναι ο φαρος,ομως υπαρχουν καλα εκτροφεια και πολυ καλα εκτροφεια και εκτος αυτης.επισης ειδα και θα τολμησω να το πω,οτι η Αγγλια μπουλντογκιζει (οχι ολα τα εκτροφεια) λιγο στα bullmastiff που παραγει.

οπως και να εχει ειναι θεμα αποψης και γουστου και πανω απ'ολα προσωπικου στιγματος.
 
Last edited:


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Το εχεις μπροστα σου, δες το ποστ μου που εκανες quote.

Ναι, εχω κι εγω μπουλμαστιφ.

Το εντρωπιο προκαλειται απο την πολλη ρυτιδα γυρω απο τα ματια
Σωστά!!!Δε το πρόσεξα!!!Τι λέει εσένα το σκυλάκι σου???Πόσων ετών είναι????Φοβερός απο θέμα χαρακτήρα ε????
 




solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
επισης ειδα και θα τολμησω να το πω,οτι η Αγγλια μπουλντογκιζει (οχι ολα τα εκτροφεια) λιγο στα bullmastiff που παραγει.
Ισως οι εκτροφεις εκμεταλλευονται την περιπτωση ανοχης του προγναθικου ρυγχους, για να μην τραυματιζει το δαγκωμα των σκυλιων, αφου δεν ειναι και αυτος ο σκοπος της δημιουργιας τους.
Κι εμενα δεν μου αρεσει το πολυ μπουλ στη συγκεκριμενη φυλη αλλα σιγουρα ουτε και το πολυ μαστιφ
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ωραία σαν μετρ της ασχετίλας με αυτή τη φυλή έρχομαι τώρα και διερωτόμαι και ερωτώ!!!Υπάρχουν εκτροφεία τα οποία εκτρέφουν bull τα οποία άλλωτε mastiffαρουν , άλλωτε bulldogαρουν και άλλωτε είναι ανάμεσα στο επιθυμητό?????Γίνεται κάτι τέτοιο???Έχει να κάνει με την ποικιλομορφία και τα γούστα των πελατών??????
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
θα σου απαντησει και ο Γιαννης αλλα επειδη μ'αρεσει και μενα το θεμα που συζηταμε,συμμετεχω και εγω...

ναι υπαρχουν και οι 3 αυτες σχολες εκτροφειων...συνηθως τα καλυτερα εκτροφεια στοχευουν στην μεση (που ειναι και το ιδανικο και η βαση του προτυπου).

ο λογος που γινεται αυτος,θεωρω ειναι και προσωπικη εκτιμηση του προτυπου,θεμα γουστου και αποψης του καθε εκτροφεα και ομως καποιοι εμπορικοι λογοι...τασεις της εποχης που ειχα γραψει και στο θεμα "προτυπα:θεικοι κανονες".

το θεμα ειναι απλο και συναμα πολυ δυσκολο για ολες τις φυλες και τα προτυπα του...ο ανθρωπος οριζει τελικα το προτυπο ή το προτυπο φωτιζει τον δρομο του ανθρωπου-εκτροφεα?...
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
θα σου απαντησει και ο Γιαννης αλλα επειδη μ'αρεσει και μενα το θεμα που συζηταμε,συμμετεχω και εγω...

ναι υπαρχουν και οι 3 αυτες σχολες εκτροφειων...συνηθως τα καλυτερα εκτροφεια στοχευουν στην μεση (που ειναι και το ιδανικο και η βαση του προτυπου).

ο λογος που γινεται αυτος,θεωρω ειναι και προσωπικη εκτιμηση του προτυπου,θεμα γουστου και αποψης του καθε εκτροφεα και ομως καποιοι εμπορικοι λογοι...τασεις της εποχης που ειχα γραψει και στο θεμα "προτυπα:θεικοι κανονες".

το θεμα ειναι απλο και συναμα πολυ δυσκολο για ολες τις φυλες και τα προτυπα του...ο ανθρωπος οριζει τελικα το προτυπο ή το προτυπο φωτιζει τον δρομο του ανθρωπου-εκτροφεα?...
Εγώ θέλω ένα bull γελάδαααααααααααααααα...χαχαχαχαχα!!!!(πλάκα κάνω)!!!Πάντα ήθελα και με γοήτευε ένας θηριώδης σκύλος και πόσο μάλλον ένας σκύλος που συγκεντρωνει τόσο τελεια χαρακτηριστικά!!!Οξυδέρκεια, ταπεραμέντο, χαρακτήρα, πνεύμα....Απλά τον θέλω και ΓΕΛΑΔΙ + όλα τα άλλα!!!!!Βέβαια στο φινάλε φινάλε θα μου πεις πάρε καμιά γελάδα και παράτα μας!!!Απλά εννοώ ότι όταν καταλήξω τελικά σε αυτή τη φυλή!!!Τον θέλω υγιή, τέλειο και σούπερ σε όλα του...και γελάδι...:D:D:D:D:D:D:D
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Τι να απαντησω εγω Τεο? Με καλυψες...

Κιμωνα, αν θελεις να μαθεις για μπουλμαστιφ, να κοιταξεις για μπουλμαστιφ, οχι επειδη δεν βρισκουμε (παραδειγμα) μαστιφ, να παρουμε ενα μπουλμαστιφ που να του μοιαζει...γιατι κι εκει προβληματα θα εχεις...τουλαχιστον απο θεμα υγειας, αλλα και χαρακτηρα;)
 
Last edited:


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
παρατηρησε τις παρακατω φωτογραφιες...










1 φωτο. ενδιαμεσο bullmastiff και πιο κοντα στο ιδανικο.

2 φωτο. και 3 φωτο. το bullmastiff μπουλντογκιζει.

4 φωτο. το bullmastiff μαστιφιζει.

τα 2 πρωτα σκυλια ειναι απο τα κορυφαια δειγματα...τα 2 επομενα δεν γνωριζω την αξια τους...δεν λεω δεν ειναι καλα σκυλια,απλα δεν την γνωριζω.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Συν τοις άλλης όσο πληροφορούμαι όλο και περισσότερο για τα μολοσοειδή και γενικά γιγαντόσωμα σκυλάκια σιγά - σιγά αρχίζω και καταλίγω ότι αυτή η φυλή (bullmastiff) είναι απ τις πιο υγειής αν όχι η υγειέστατη και απ τις πιο μακροβιότερες αν όχι ή μακροβιότερη!!!!!!και μάλλον η αθλητικότερη!!!Αν κάπου κάνω λάθος διορθώστε με παιδιά!!!
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Τι να απαντησω εγω Τεο? Με καλυψες...

Κιμωνα, αν θελεις να μαθεις για μπουλμαστιφ, να κοιταξεις για μπουλμαστιφ, οχι επειδη δεν βρισκουμε (παραδειγμα) μαστιφ, να παρουμε ενα μπουλμαστιφ που να του μοιαζει...γιατι κι εκει προβληματα θα εχεις...τουλαχιστον απο θεμα υγειας, αλλα και χαρακτηρα;)
Nαι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό και εκεί είναι το δίλλημα μου!!Τείνω όμως να καταλήξω ότι λόγω του χαρακτήρα μου , μου ταιριάζει πολύ περισσότερο το Bull (το ξανασυζητήσαμε και με το Θοδωρή) συν ότι χαίρει άκρας υγείας σε σχέση με το φοβερό ξαδερφάκι mastiff που είναι ένας σημαντικότατος παράγοντας για μένα η υγεία!!!!
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
Δεν μπορω να ξερω για τα υπολοιπα μαστιφοειδη ποσα χρονια ζουν. Σιγουρα τα ορια ηλικιας των μπουλμαστιφ ειναι ικανοποιητικα και σιγουρα υπαρχουν φυλες που υποφερουν λιγοτερο απο κληρονομικες παθησεις. Δεν μπορουμε να αποκλεισουμε τιποτα στην εκτροφη ουτε να ειμαστε απολυτοι ομως για καμια φυλη.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
παρατηρησε τις παρακατω φωτογραφιες...










1 φωτο. ενδιαμεσο bullmastiff και πιο κοντα στο ιδανικο.

2 φωτο. και 3 φωτο. το bullmastiff μπουλντογκιζει.

4 φωτο. το bullmastiff μαστιφιζει.

τα 2 πρωτα σκυλια ειναι απο τα κορυφαια δειγματα...τα 2 επομενα δεν γνωριζω την αξια τους...δεν λεω δεν ειναι καλα σκυλια,απλα δεν την γνωριζω.
Πραγματικά τώρα κατατοπίστηκα αρκετά καλά στο θέμα μορφολογίας προσώπου και οι διαφορές είναι ορατότατες!!!!Ευχαριστώ Θοδωρή!!!!:D
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ξερεις κατι που ισως να μην εχεις σκεφτει,ισως και να το εχεις σκεφτει ειναι ο χειρισμος μια τετοιας φυλης...πρεπει να διαβασεις πολυ καλα το κειμενο που παρεθεσες (που ελεγε αν ειστε ετοιμοι για το bullmastiff) και να μαθεις πολλα...δεν λεω Κιμωνα οτι εισαι απειρος...αλλο λεω...οτι ενα bullmastiff και ειδικα ενα αρσενικο της φυλης,θελει πολυ δουλεια,κοπο,εργασια,αυτοελεγχο και στιβαρο ιδιοκτητη για να φτασει να βγαλει ολες τις αρετες του και να κρυψει τα περισσοτερα ελαττωματα του οπως η ξεροκεφαλια κλπ.

ειναι λοιπον και θεμα,κατα ποσο "μπορω να εχω μια τοσο δυναμικη και ξεροκεφαλη φυλη που κρινει μονη της ποτε και τι θα κανει..."
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com




Αυτος ο σκυλος μπουλντογκιζει και οχι τοσο οι προηγουμενοι. Νομιζω οτι η διαφορα ειναι εμφανης. Ομως αυτος ο σκυλος τωρα παιρνει ακομη και BIS σε specialties
 


solco

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2008
807
0
Syros Greece
www.caneguardiano.com
2)Κατοπιν, ελεγξτε τα νευρα σας. Μπορειτε να ζησετε με εναν τετραποδο που εχει παντα δικιο και η πνευματικη του ισορροπια ξεπερναει το μεσο ανθρωπινο ορο; Το Μπουλμαστιφ σπανιοτατα πασχει απο νευρωσεις, ψυχωσεις και στρες.
:cool:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf