Canina Canhydrox vs χονδροϊτίνη


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Καλησπέρα,

Πριν καιρό ο εκτροφέας μου, μου είχε προτείνει τα χάπια canhydrox της canina ( Canhydrox GAG 600gr ) προληπτικά καθώς έβλεπα τα πόδια του δικού μου να "ανοίγουν" λιγάκι προς τα έξω...

Πριν μια βδομάδα είχε ένα μικροατυχηματάκι και χτύπησε το μπροστά δεξί πόδι του.
Κούτσαινε λιγάκι και η γυναίκα μου τον πήγε στο γιατρό. Της είπε ότι τα αγίου βερνάρδου πρέπει να παίρνουν χοντροϊτίνη πάντα (κατά την ανάπτυξη).
Η γυναίκα μου του είπε ότι παίρνει τα canhydrox καθώς τα σύστησε ο εκτροφέας και ο γιατρός δεν τα γνώριζε. Της είπε να του πάει το κουτί να το δει.

Τα canhydrox δεν έχουν χονδροϊτίνη, αλλά ένα άλλο συστατικό (Hydroxyl apatite).

Γνωρίζει κανείς περισσότερα περί του θέματος; Μήπως να του σταματήσω τα canhydrox και να αρχίσω χονδροϊτίνη όπως προτείνει ο γιατρός;
 


Gherudos

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
423
0
Ηράκλειο
Αγίου Βερνάρδου στην Ελλάδα; Απαγορευμένη φυλή για την Ελλάδα λόγο του πολύ ζεστού κλίματος, ή κάνω λάθος; Έχουμε και εκτροφείς στην Ελλάδα;
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
Αγίου Βερνάρδου στην Ελλάδα; Απαγορευμένη φυλή για την Ελλάδα λόγο του πολύ ζεστού κλίματος, ή κάνω λάθος; Έχουμε και εκτροφείς στην Ελλάδα;
Όχι δεν υπάρχουν εκτροφείς στην Ελλάδα.
Απαγορευμένη δεν θα το έλεγα πάλι...
 




ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
αυτο το χαπακι που λες δεν το ξερω καθολου. εγω της εδινα χονδροιτινη, γλυκοσαμινη της solgar. καλυτερα συζητα το με τον εκτροφεα. ειναι ο πιο καταλληλος να σε καθοδηγησει.

υγ. μα τι κουκλος που ειναι? φτου φτου!
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Εδινα εγω στη δικη μου οσο ηταν κουταβι, κατοπιν συμβουλης του εκτροφεα. Ο καθενας ακολουθει τη δικη του συνταγη... Καλυτερα να τ συζητησεις με τον δικο σου ή να μπεις σε καποιο φορουμ της φυλης, να ρωτησεις!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Μεχρι 15 μηνων του εδινα το ιδιο ακριβως,τωρα που ειναι 5χρονων του δινω ενα κουτι(το μικροτερο)καθε χρονο.
ευχαριστημενος αν ειμαι η οχι δεν μπορω να σου πω,ο σκυλος μου ειναι μια χαρα,αν δεν του εδινα δεν ξερω πως θα ηταν....... βεβαια αν ξανα παρω κουταβι παλι αυτο θα δωσω:)
Καλως η κακος ενα βοηθημα μερικες φυλες το χρειαζονται.Νομιζω κανει την ιδια δουλεια με την χονδροιτινη
πανακριβο παντως!!!!!!


Αλλο ενα δοκιμασμενο παρομοιο με το canhydrox Canosan 30 δισκία x 2 g
το site δεν το ξερω.


τα 2 παραπανω ειναι δοκιμασμενα εκτος απο τον δικο μου σκυλο και σε αλλα 10 τουλαχιστον χωρις κανενα προβλημα.
τελος σαν συμβουλη θα ακουλουθαγα του εκτροφεα.αν και νομιζω οτι το ιδιο πραγμα λεει ο εκτροφεας με τον γιατρο αλλα με διαφορετικες λεξεις.



 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
θα συμφωνησω με τον ζουζουνο...
το σκευασμα το οποιο δινεις στο κουταβι σου ειναι αντιστοιχο της χονδροιτινης - γλουκοζαμινης.
αν και ειναι σε αναπτυξη το κουταβι soυ μειωσε λιγο την διατροφη του ωστε με ελαχιστη μειωση βαρους να βοηθησεις στο ισιωμα των καρπων...
βελτιωσε την ποιοτητα τροφης που δινεις παραλληλα.......
τα κτηνιατρικα σκευασματα χονδροιτινης που κυκλοφορουν στο εμποριο δεν συνισταται να δινονται στα κουταβια... αλλα μονο σε ενηλικα σκυλια με προβληματα αρθρωσεων κλπ
εξαιρειται το CANOSAN που ανεφερε ο ζουζουνος το οποιο συνισταται και για κουταβια...
πιθανων γι αυτο το λογο ο εκτροφεας σου χρησιμοποιει το συγκεκριμενο σκευασμα...
εναλλακτικη λυση για περισσοτερο οικονομια ειναι το ανθρωπινο σκευασμα χρονδροιτινης το OSTEOFLEX. ( ελαχιστη διαφορα απο το canosan)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Και εγώ δίνω συμπλήρωμα στον σκύλο εφόσον ασκείται καθημερινά!Το ελαττώνω αναλόγως της άσκησης.
Πλέον στα 4 χρονών το δίνω πιο αραία, ωστόσο το δίνω.

Έχω χρησιμοποιήσει και της Canina σκεύασμα και Χονδροιτίνη-Γλυκοζαμίνη σκυλίσια αλλά και ανθρώπινη όπου χαπακώνομαι και εγώ.:D
Το ανθρώπινο που χρησιμοποιώ είναι το Osteolfex Plus της HealthAid!
 


Ravendark

Well-Known Member
10 Φεβρουαρίου 2012
325
3
Χαλκίδα
ο κούταβος δεν έχει ίχνος λίπους πάνω του...
τον έχει λιώσει η γυναίκα μου (σε λογικά πλαίσια πάντα) στον περίπατο...

Ο κτηνίατρος λέει ότι είναι τέλειος σωματικά και πολύ μυώδης για την ηλικία του.
Θα περάσω κάποια στιγμή μια βόλτα να του δείξω και τα χάπια αλλά πιστεύω ότι θα ακολουθήσω την συμβουλή του εκτροφέα και θα του τα συνεχίσω.
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Στελιο για το οστεοφλεξ η δοσολογια ποια ειναι?


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3