Crate-Κλουβί


Status
Κλειδωμένο θέμα

psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
Έχετε Crate για τον σκύλο σας ?
Ποια η γνώμη σας για την χρησιμότητα της σε καθημερινή βάση ?
Δεν έχω χρησιμοποίηση ποτέ αλλά από τα όσα θετικά διαβάζω το σκέπτομαι σοβαρά για το κουτάβι που περιμένω ,τουλάχιστον στην αρχή δηλαδή από 2 μηνών έως 6 μηνών και φυσικά με μέτρο….
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Το βρίσκω πολύ χρήσιμο :D Στην αρχή εμάς η δικιά μας δεν το καλοδέχτηκε,αλλά τώρα δεν την ξεκολλάς από κει μέσα :lol: Ευτυχώς που η εκτροφέας της μας είπε να επιμείνουμε όταν είχαμε απογοητευτεί,γιατί είναι πράγματι κάτι που μας διευκολύνει και αρέσει πολύ και στην Μάγια μας. :D

 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Είναι πράγματι πολύ χρήσιμο να μάθουμε στο σκύλο μας να μένει στο crate. Αν δει το crate σαν κάτι θετικό μπορούμε πολύ πιο εύκολα να τον μάθουμε να λερώνει έξω, είναι ασφαλής όταν λείπουμε από το σπίτι, όταν θέλουμε την ησυχία μας για λίγες ώρες, όταν έχουμε ανθρώπους που φοβούνται τα σκυλιά, για να τον μεταφέρουμε με το αυτοκίνητο και άλλα πολλά που δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή την στιγμή. Σε επόμενο ποστ θα σας γράψω ένα τρόπο για να τον εκπαιδεύσετε να δέχετε το crate.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
Υπάρχει κάποιο Ελληνικό ονλινε κατάστημα από όπου μπορούμε να το προμηθευτούμε??
Το βρίσκω από Αγγλίας σε διάφορα μεγέθη πολύ καλή ποιότητα με 2 πόρτες σε πολύ φτηνή τιμή μιλάμε ότι το 91Χ60Χ68 κοστίζει 36 € αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα λόγο μεταφορικών που κοστίζουν περίπου 75 € το παραπάνω μέγεθος είναι 16 κιλά ..
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
δεν συμφέρει πιστεύω να παραγγείλεις από εξωτερικό,γιατί σε τσακίζουν τα έξοδα αποστολής,εδώ κοστίζει γύρω στα 100 ευρω το 80*65 με δυο πόρτες
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Και εγώ είμαι υπέρ του crate για κουτάβι και γενικός και μετά όταν μεγαλώσει το σκυλί. Με την Siba δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω το κλουβάκι, αλλά στο μέλλον με άλλο κουταβάκι σίγουρα να το προμηθευτώ . :)
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
keyman said:
δεν συμφέρει πιστεύω να παραγγείλεις από εξωτερικό,γιατί σε τσακίζουν τα έξοδα αποστολής,εδώ κοστίζει γύρω στα 100 ευρω το 80*65 με δυο πόρτες

Το θέμα είναι ότι αυτή που μου έδειξαν σε ένα φυλλάδιο σε κάποιο τοπικό κατάστημα ήταν μάπα και για αυτό την ψάχνω και από αλλού να πληρώσω κανένα πρόβλημα αλλά τουλάχιστον να πάρω αυτό που θέλω
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Εμείς το crate το χρησιμοποιούμε ακόμα και τώρα που είναι ήδη 15 μηνών. Μας βοήθησε πολύ στην εκμάθηση τουαλέτας όπου τα αποτελέσματα ήταν άμεσα και εντελώς μόνιμα και φυσικά με ένα ενεργητικό σκυλί μέσα στο σπίτι θές να είσαι σίγουρος ότι όταν φεύγεις δε θα φάει κάποιο καλώδιο ή τον ...καναπέ. Επίσης ο σκύλος νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια και ηρεμία όταν έχει ένα συγκεκριμένο χώρο δικό του, που δεν τον ενοχλεί κανείς.
Έγώ προμηθεύτηκα τα crate μου από συνοικιακό petshop της Αθήνας σε πολύ καλύτερη τιμή από αυτά των αλυσίδων petshop. Αν θυμάμαι καλά 110ευρώ το μέγεθος 107x70x80 ύψος με 2 πόρτες, που είναι και σπαστό.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
ghost girl said:
Εμείς το crate το χρησιμοποιούμε ακόμα και τώρα που είναι ήδη 15 μηνών. Μας βοήθησε πολύ στην εκμάθηση τουαλέτας όπου τα αποτελέσματα ήταν άμεσα και εντελώς μόνιμα και φυσικά με ένα ενεργητικό σκυλί μέσα στο σπίτι θές να είσαι σίγουρος ότι όταν φεύγεις δε θα φάει κάποιο καλώδιο ή τον ...καναπέ. Επίσης ο σκύλος νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια και ηρεμία όταν έχει ένα συγκεκριμένο χώρο δικό του, που δεν τον ενοχλεί κανείς.
Έγώ προμηθεύτηκα τα crate μου από συνοικιακό petshop της Αθήνας σε πολύ καλύτερη τιμή από αυτά των αλυσίδων petshop. Αν θυμάμαι καλά 110ευρώ το μέγεθος 107x70x80 ύψος με 2 πόρτες, που είναι και σπαστό.
Μια χαρά είναι και το μέγεθος και η τιμή , το θέμα είναι εγώ που θα το βρω που δεν είμαι Αθήνα
 




Malamatenia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2007
217
0
θα μου εξηγησει κάποιος κι εμένα την άσχετη τι ακριβώς είναι το crate και γιατί βοηθά στην τουαλέττα??? κλουβί είναι οκ το κατάλαβα...αλλάσε τι διαφέρει από τα άλλα κλουβιά??!!! :roll:
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Είναι ένα απλό κλουβί που χρησιμοποιείται ως "φωλιά" του σκύλου μας. Ως γνωστόν οι σκύλοι δεν αρέσκονται να λερώνουν την φωλιά τους. Έτσι ο σκύλος μένει εκεί μέσα μέχρι να τον βγάλουμε για να τον πάμε να αφοδεύσει στο σημείο που πρέπει. Η μέθοδος βέβαια είναι λίγο πιο περίπλοκη για να σου την παραθέσω σε ένα post, αλλά το concept είναι βασικά αυτό.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr
ghost girl said:
Τι μέγεθος κλούβας ψάχνεις psara; Μήπως μπορέσουμε να βρούμε καμιά μεταχειρισμένη, δηλαδή.

Ευχαριστώ πολύ για την διάθεση σου να βοηθήσεις !
Το μέγεθος που ενδιαφέρομαι είναι από 90 έως 110 μάκρος με ιδανικότερο το 90Χ60Χ70 ενδιαφέρομαι και για μεταχειρισμένο αλλά εάν κάποιος γνωρίζει κάποια κατάστημα που μπορεί να μου στείλει και καινούργιο στα Χανιά πάλη είναι εντάξει για μένα ..
με μεταφορική το κόστος μεταφοράς είναι ελάχιστο
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
62
Chania
www.chaniatown.gr


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Όντως εξαιρετική παρουσίαση Κατερίνα!
Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου στείλεις και ‘μενα το pm με το όνομα της εταιρίας? Ακόμα το μετανιώνω που δεν έμαθα τον Iggy από κουτάβι στο crate … Ποτέ δεν είναι αργά βέβαια..! :wink:
 


gikkat

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
51
29
Glyfada
ROTTIE said:
Όντως εξαιρετική παρουσίαση Κατερίνα!
Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου στείλεις και ‘μενα το pm με το όνομα της εταιρίας? Ακόμα το μετανιώνω που δεν έμαθα τον Iggy από κουτάβι στο crate … Ποτέ δεν είναι αργά βέβαια..! :wink:
:oops: :oops: :oops:
έφτασεεεεεεεε... :wink:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Eγώ έχω φτιάξει ένα κλουβί στην αυλή, περί τα 3-4 τετραγωνικά, και από κουτάβι έμαθε η Λάρα να μπαίνει μέσα και να ησυχάζει. Έτσι όταν έχω επισκέψεις, με μεγάλη χαρά μπαίνει η Λάρα εκεί, γιατί είναι ο χώρος της, η φωλιά της.

Κατά την διάρκεια της ημέρα, που την χάνεις, που την βρίσκεις, μπαίνει μόνη της στο κλουβί της, με ανοιχτή την πόρτα, και την πουλεύει για ύπνο...

Μέσα στο σπίτι, χρησιμοποιώ ένα στρωματάκι. Το στρώμα αντιπροσωπεύει επίσης τον χώρο της.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr




πώς ξεκολλας το σκυλο απο το κρεβατι και απο τον καναπε...?
κανεις το κρεβατι του πιο ανετο :p

τα crate ειναι κορυφη, αρκει να μη χρησιμοποιουνται ως φυλακες
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Αυτό είναι τελικά που λένε σκυλίσια ζωή :lol:
Καλό είναι επίσης από πάνω το κλουβί αλλά και από τις άλλες πλευρές να είναι καλυμένο με μια κουβέρτα ή με κάτι άλλο ώστε να το νιώθει πιο πολύ σαν την ''φωλιά'' του,να νιώθει πιο ασφαλές το σκυλί,και μόνο μία ή δύο πλευρές να είναι ανοιχτές για να παρακολουθεί τι γίνεται :wink:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3